door middel van awaarspalh I Dr. J. Treuraann te Hannover liecll in hel laboratorium louwen onderzocht, die in hun binnenste uil garen bestoudendal mei 36 j.Ct. awaarspalh was becwaaid. liij 'l gelteele touw bedroeg hel 10 pCt. De zwaarspalh wordt (ijn verdeeld met leer aangeroerd en mei dete laatste te gelijk aange wend op hel garen. Dal op die manier niel alleen bedrog in den aard dei waar wordt gepleegd maar de sterkte van hel louw (door de ver meerderde wrijving, die het gevolg is van de vervalsching in quaeslie) ook hoogelijk wordl benadeeld, ligl voor de hand. Voor de scheep vaart vooral is de bekendheid mei deze zaak van groot gewigt. In de Amerikaansche bladen vindt men het verhaal van de opstijging en den dood van een welbekend luchtreitiger. Den 26»ten Julij waren omstreeks twee duitend personen bijeen buiten £linwood, in den staal Illinois, om getuige te sijn van de opstijging ran Atkinson. De lucht ballon was gevuld met verwarmde lucht en een trapezium bevondi zich onder aan hel schuitje. Toen de louwen losgemaakt waren greep Al- kinsou het trapezium mei de eeoe hand en groette mei de andere de omstanderszeggendeDal is de gevaarlijkste opstijging, die ik ooit on dernomen heb/' Eenige seconden later zweelde de ballon in de lucblterwijl Atkinson zijn .acrobatische toeren verriglte. Up eenmaal scheen er iets aan te haperenmen tag hem kramp achtig het trapezium met beide handen grijpen om zich aaar boven te wei ken maarals waren zijne handen verlamd, zijne vingers lieten los en bij viel van eene hoogte van 3000 voet. Zijn ligchaam klotste legen de helling van den spoor weg en de ongelukkige werd in stukken geslagen, ■en vreeselijk rumoer en gegil ontstond er onder de toeschouwers; de kinderen lieten ijselijke kreten hooren de vrouwen vielen in zwijmen de mannen sloten deoogen om zich te onttrekken aan het verschrikkelijk schouwspel. Vóór drie jaren was Atkinson op een lucht vaart als door een wonder aan den dood ontsnapt. Hij steeg te Calkoum, in Kentucky, op. Toen de ballon ter hoogte van 1000 meter was geko men vatte hg vuur en de luchtreiziger viel op de digle takken van een boom. Daardoor werd de val gebroken en Atkinson gered. In de vergadering van den Raad der gemeente Zwolle is o. a. mededeeling gedaan van een «chrijven van den minister van binnenlandsche zaken, den heer kappeyne, over de subsidie van rijkswege te verstrekken voor de inrigting van het gymnasium, overeenkomstig de nieuwe wet op hel hooger onderwijs. De minister geelt «lilzigl op een subsidie voor de bellt der kosten, ter bestrijding der uitgaven van bet te reorga niseren gymnasium. Zckeie L, heibergier te Leiden hadeenigen tijd geleden een postwissel ten bedrage van I 1.65 te 'sGravenhage zich doen afgeven, aan den brievenbesteller voorgevende, dal hij de .geadresseerde was. Hg wist den postwissel te veranderen en te brengen tot een bedrag van 4 165 hetwelk hem gelukte en baar vervol gens aan hel postkantoor in ontvangst te nemen. Zoodra de valschbeid was bemerkt, werd de zaak in banden van de politie gestelddie L. weldra onder Zoeterwoude arresteerde van waar hg gevankelijk te 's Hage wetd overgebragt. L. heelt meermalen kennis met de justitie ge maakt. Er is te Nieuwendiep een diefstal gepleegd onder verzwarende omstandigheden. Op het kan toor van de beeren H. <C v. H., aan de Buiten haven is de brandkast geforceerd en tijn daaruit, voor zoover men weel 3 bankbillelten van f 200 ontvreemd. De eigenaars moeten reeds vroeger op een ondervonden belemmering in de sluiting van bun brandkast opmerkzaam zijn geworden. Een jufvrouw, te Amsterdam, die haar vrien dinnen getracteerd had op bitter, kreeg met een barer verschil van gevoelencn ofschoon nog wel de visite bg aan haar huis was, ran selde zij de baardame, die het niet met baar eens was, met een koekenpan zoodanig af, dat het meascb hevig verwond van de biltervisite huiswaarts keerde. (tampen beeft zich sinds menschengeheugenis door zekere originalileilen van andere steden in ons vaderland onderscheiden. Om deze wel verdiende reputatie op te honden hebben burg. en welh. van genoemde stad besloten tot nut en vermaak van de leden van het XVIe Ned. Uil- en letterkundig congres, vergunning te geven tot het plaatsen van pofTertjes-kiamcn draaimolens en spellen. Tc Mosclweist is zekere schoenmaker, Karl YVald, die eerst een persoon valschelijk van majesteitsschennis beschuldigd en later die eu veldaad zelf begingvoor die beide feiten tol 3 jaren gevangenisstraf verooideeld. Onder Zuidwolde, in Drenthe, is Woensdag door 't hevig onweer een boerenhuis verbrand en een kind door den bliksem gedood# Te de Wijk is 'l onweer in de school geslagen waarin zich ruim 200 kindeien bevonden; ge lukkig zonder ongelukken. Den volgenden dag is daar eene boedcrij met al wal er zich in bevond waaronder ook eene koe, eene prooi der vlammen geworden. Een schatrijk bierbrouwer in Engeland, die eenige jaren geleden gestorven is heelt zgn ko lossaal vermogen bij testament aan een neef vermaakt, onder voorwaarde, dal hij zich ieder jaar op den sterfdatum zijns oomseen tand of kies sou laten tiekken, lot den laatsten toe. Ik wil," had hij in zijn testament geschreven «dal bij al de vreugd en het levensgenot, die hel bezit van mijn vermogen aan mijn neef zullen schenken hij ten minste één dag ieder jaar met smart aan mij denken zal." Twee jongelieden speelden kaart in een kof- fijhuis te Parijs. Een hunner verloor gestadig; toen hij zijn laatste geld had ingezetnam hij de kaarten op en zag dat hij ook ditmaal zou verliezen. «Hel geluk dient mij ook nimmer," riep hij wanhopig uil en viel met zijn hoofd voorover op de tafel dood neder. Men schrijft uit Amsterdam We hebben een week van erge drukte achter den rug. Drukte in den zin van lawaai. Zij die io het midden van de stad woonden, waren de slagtoffer s van een regement tamboers, beel kleine tamboers mannelijke en vrouwelijke, die mei al de kracht en het vuur der jeugd op het kalisvel sloegen. Nu de kermis overleden is, houden wij er toch een berinnering van overdie elk jaar verfrischt wordt. De Amaterdaznsche jeugd neem', de Beurs in cn Jericho's muren hebben zulk een aanval niel te weerstaan gehadals de wan den van den deftigen tempel der kooplieden. Het is eigenlijk niel om uit te houden voor iemand die niet doof ismaar desniettegen staande een niet onaardig geaigt. Al de wegen, die naar den Dam leiden, zijn gedurende den halven dag voor muziekale zielen onbruikbaar. De grootste disharmonie van ge luiden, welke men zich denken kan, beleedigl de gehoorzenuwen en dan de beurs zelf. Daarop de breede trappen staat ge ala in het land van het een of ander sprookje. Het krielt er dooreen. Vaders, die de weeldegenie- ten voor het eerst met huo zoontje, dat zjjn trommel probeertrond te stappen ter plaatse, waar hij self alt kind vroeger een gelijksoortig leven maakte. Doch de vaders zijn niet velen de moeders en meiden blinken hier uit. Voor de witgerautste vrouwenschaar heeft deze ker- mismuziek de meeste bekoorlijkheid. Althans zij wagen zich bij honderden in de stofwolk. Een echte wolk... een bruine wolkdie tegelijk met een odeur, die baar vergezelt, u in de neusgaten dringt en na eenige minuten naar adem doet snakken, Maar daar, te midden van dien viezen nevel, aanschouwt ge het heerlijkste geaigt dat denk baar is. Louter pretlouter genot. Ze vliegen door elkanderde benden knapen en meisjes met een hartslogtelijkbeidslechts geëvenaard door de snelheid en forschheidwaarmede zij den trommelstok roeren het leven" prikkelt hun levenlusthun gevoel van eigenwaarde. Ze stappen als majoors die de revue houden ze schreeuwen en tieren als een leger, dat stormloopt, en hun beparclde koonen blozen bij het vermoeijend genieten, dat hun voorregt is. Onthoofding: van HödeL Vrijdagmorgen 5 uur verliet de sluipmoorde naar Hödelvergezeld van den geestelijke llei- nicke zijn cel. Den vorigen avond werd hem de Kabinetsorder bekend gemaakt, hg verbleekte een oogenblikwenschte nog een verzoek om genade te schrijven, wat hem geweigerd werd, en verlangde sigaren en goed eten hetwelk hem ook benevens een flesch wijn des avonds 6} unr werd gegeven Met vaste schreden naderde hij het schavot waar circa 50 menschen aanwezig waren. Het doodvonnis werd voorgelezenen daarna is hij aan den scherpregter overgeleverd. Deze een flink gebouwd man, 34 jaar oudwas in 't zwart gekleed. Ilödel werd voorgebragt en trok zijn jas cn vest uit. Op dit oogenblik begon de klok te luiden. Met onbeschrijflijke kalmte zag hij alles aanen lachte spottend de aanwezigen toeI trok toen de laarzen uit cn ontblootte de borst. De beulsknechten bonden vervolgens den mis dadiger aan handen en voeten vast- en legden het hoofd in de insnede van het blok met het gelaat naar benedenterwijl zij het achterhoofd met een handbreeden gordel vastbondenzoodat de hals vrij wasen de delinquent hel hoofd niet kon bewegen. Toen opende de scherprech ter een foedraal met het jaartal 1878, nam de geregtsbijl, en hieuw met één slag het hoofd van den romp af. In een gereed staande dood kist werd het lijk gelegden terstond ter aarde besteld. De executie duurde nauwelijks 3 min. Er waren slechts weinig menschen voor de ge vangenis verzamelddaar alles zeer geheim was gehouden. Aan de acte ran beschuldiging tegen Q. 11. C. Blanken geboren te Utrecht, laatst wonende te Groningen, outleenen wij het volgende: Eerstens blijkt daaruit.zoouls ook reeds in der tijd door verschil lende bladen is medegedeeld, dat in den vroegen morgen vnn 7 Mei jl. Johanna Francisca Boelens op het Molenpnd tegenover de armen- kamers te Groningen vermoord ia aangetroffen en dat Blunken als de vermoedelijke dader werd gearresteerd. Tegenover de agenten van politiedie Blanken des morgens 5 nur toen hij met sekeren Arnold sijn slaapstee verlietarresteerden en naar het politiebureau bragten, ontkende hij alle schuld aan den dood van J. F. Boelensdoch dienselfden dag deed hij voor den com missaris van politie «ene volledige bekentenis welke hij daags daarna bij sijn eerste verhoor voor den regtercommissaris heeft herhaald na in tegenwoordigheid van het lijk der vershigene te sijn gebragt. Bij die beide verkooren heeft beschuldigde in hoofdsaak opgegeven dat hij den 2den Mei jL uit de kolonie Veenhuiseu met f 42 aan contanten die hij door hard werken bad gespaard, te Groningen is gekomen ea den Sden Mei in kennis is gekomen met Johsnna Boelens, voor wie hij genegenheid opvatte en daarom met luiar had afgesproken haar te hawendat tengevolge der buitensporigheden van Johanna op dan 8den Mei jl. al sijn geld was verteerd en verbrasten Jo hanna sich toen niet meer aan Item liet gelegen liggen waarom hij haar dien dag tweemaal's namiddags ten 3 uur bij dcu slaap- steehouder v. Bolhuis, alwsar zij te huis wss heeftopgeeocht, en haar aldaar de laatste keer gevonden heeft, niettegenstaande de vrouw v. Bolhuis hem beide keeren verleken! had dat sij niet tehuis was dat hij Johanna toen had verweten dat tij niet goed handelde en de vrede tusschen hen onder het gebruiken van drank ia hersteld dat omstreeks half negen uur dien avond Johunna, aan wie hij kort te voren het grootste gedeelte van sijn geld had afgestaanvan hem is weggeloopen en een ander persoonmet blijkbaar slechte bedoe lingen heeft aangesprokenwelke persoon echter niets van haar wilde wetendat hij haar daarna heeft weergevonden in een sijstraat die sij was ingeslagen haar nogmaals het verkeerde harer hande lingen heeft voorgebonden en met haar ia opgewandeldwaarna sij weder een persoon met deselfde slechte bedoelingen heeft aange sproken die echter ook niets van haar wilde weten en de tapperij van v. Borsem binnenging dat tij beiden daar ook zjjn binnengegaan en iets gebruikten doch toen die persoon de tapperij verlietgingen sij er ook uitterwijl Johanna dien persoon telkens lastig viel dat beach, haar verweet dat sij hem bedroogwaarop sij ant woordde donder opik heb niks met je van noode" dat besch. toen het voornemen opvatte haar te worgen en onder het niten der woorden -ik wil het wel geloovennu ik niet* meer heb, kan ik opdonderen, maar ik zal de laatMe tijn dien •ge hebt afgezet," haar met de regterhand in de keel heeft gegrepen, waardoor tij beiden struikelden; na eenige worsteling, wierp hij haar voorover op den grond deed daarop zijn opgerolden zakdoek om haren hals en draaide dien met zooveel kracht digtdat zij daardoor verworgd werd. Zij verzette zich hevigmaar hij drukte zijn knie tegen haar rugterwijl hij den zakdoek digt draaide. Toen zij bewegingsloos neerlagheeft hij haar nog herhaaldelijk opgenomen en met geweld tegen den grond gesmeten omdat luj de zekerheid wilde hebben dat zij dood was. Bij zijn latere ver- hooren is besch. op deze bekentenis teruggekomen dat hij haar slleen had afgelegd om in de gevangenis te worden opgenomen. AMERSFOORT, 19AugïisIuT~1878." Z. M. de Koning heeft Zaturdag jl. de onder wijswet bekrachtigd. Op Dingsdag den 20. Augustus 1878, des namiddags ten 1J urezal de Raad der ge meente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Verzoek van Mej. G. S. M. Grossouw oin eervol ontslag als hulponderwijzeres aan de openbare armenschool. 2. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare armenschool (in de Koestraat). Gedurende het hevig onwedervergezeld van zwaar hemelvuur, 'twelk Zalurdagochtcnd jl. woeddeis tegen halfvijf de bliksem geslagen in den toren van het R. Cath. kerkgebouw aan hel Singel (Zand) te Amersfoort, die niet van bliksemafleider was voorzien. Daardoor is een stukter grootte van een vierkanten meter uit den toren geslagen en werden de boven gedeelten van eenige vingers der kostersvrouw getroffenhetgeen haar lievige pijnen veroor zaakte. Gelukkig heeft de bliksem geen brand doen ontstaan. Van John Holden's Commic Mannikins Theater, hetwelk in het jongste vooijaar te Amsterdam later te 'sGravenhage en thans te Rotterdam een verbazenden toeloop erlangde, zal begin September te Amersfoort in Amicilia eene voor stelling mogen worden verwacht, bijaldien de op de daarvoor thans circuleercnde lijst van inteekening zóó beduidend wordt ingetcekcnd dat het engageren van dit uitstekend theater mogelijk zal zijn. De groote roepwelke uitging omtrent dit amusementééniginzijn genre, en vroeger nooit in Nederland aanschouwdwas geenszins overdreven, want de hooggespannen verwachting daarvan werd in de hoogste mate door de werkelijkheid overtroffen, zoodat men het als een voorregt mag aanmerken als ook voor Amersfoort de geprojecteerde voorstelling kan worden georganiseerd. Wij laten hier eenige extracten deswegens uit Rotlerdamscho bladen volgen. De Rotterd. Ct. zegt daarvan Van welk een élf-gnnce en goeden ■maak getuigt dit Theatre l Van welk een onuitaprekelfjk geduld eu

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2