ernstige incidenten gegeven. Eerst werd de die rentemmer gewond zoodal er ijlings naar een plaatsvervanger moest woi den omgezien, dal niet zoo gemakkelijk was. Vervolgens raakte een der leeuwen buiten slaat zijn aandeel in de vertoo- liing te vi rvlillen. Men slaagde in den aankoop van een ander geschikt exemplaar te Londen, maar liet kostte heel wal moeite dit dier tol zamenspel al te ngieci, en wel vooial daarom dewijl er geen lijd lol stille voorbeieiding was maar de nieuwe d:buiaiu dadelijk mie op de planken uioesl nog eer bij voldoende kennis met zijne medespeltis gemaakt bad. Dit had verleden week ten gevolge, dat, toen de scène was nlgeloopen de leeuw in kwestie niet van bet lounecl in zijn kooi achter de coulissen wilde lei ugkeeren maar zich gemakkelijk neèrvleide, eu de meest souvereine minachting voor zijn meester en het publiek loonde. Toen men ein dt lijk daar niets baallc en men van verdere dwangmiddelen gevaar duchtte, hein maar kort en goed op de plek wilde doodschieten om da voorstelling te kunnen laten vervolgen en de scherpschutters opmarcheerden, stond hij dood bcdaatd op en kuijerde nu liet hem goeddachl na eeisl alles in verwauing gebiagt ie hebben naar zijn kooi. De Londcnschc Spoi ling Gizelle heelt in eene meeting een zonderlinge interruptie opgevan gen. «Ik sta op den bodem «Ier vrijheid!" nep een redenaar vol gecsldiill uit. «Neen 1" viel hem zijn schoenmaker in de rede «gij staal op de zolen van de laarzen, die gij uiij nog niet betcalJ hebt." In een brief, dd. Uanjocwangie 2d Julij wordt gemeld dat daar ter plaatse een hevige brand heelt gewoed waardoor 4Ü0 buizen zijn ver nield. Twee menschenievens zijn te betreuren. Een koekraal waarin (50 koeijenbrandde al zonder dal liet gelukken inogl een der dieien te redden. De vlammen werden gevoed door een hoeveelheid van meer dan 1000 blikken petro leum. De berigtgever begroot de schade op 1 100.000. De Amsteidamsche Cour. meldt Verschillende binnenlandsche bladen, uitge geven ler plaatse waar de kermis nog niet is algescball, hebben melding gemaakt van de ver wonderlijke voorstellingen door een man van geduld met geilre.-sceide vlooijen gegeven. Naar wij vernemen, zal het Ainslerdamsche publiek ook eerstdaags in «le gelegenheid wor den gesteld zich met eigen oog te overtuigen van alles wal men dienaangaande heelt gelezen eu gehoord. De voorstellingen zullen gegeven worden in een buis op den Nietiwendijk bij den Dam, n°. 224, opzettelijk daarvoor gebuurd. Hol programma beval niet minder dan 17 num mers. Deelt men de groois'.e en beroemdste mannen wel cetts beklaagd dat huo namen schitterende op de schoonste bladen van de geschiedenis der wereld eindelijk op liet afliche van een paardenspel vvorkwnmen, en zij lol model voor figuranten dienden in een of ander spectakelsluk wat zal men dan nu wel zeggen als men b. v. (n°. 8 van bet pro gramma) de slag bij Sedan ziet, met de voor naamste personen die daaraan hebben deelge nomen voorgesteld door vlooijen 1 Voor «le dames I Een waarschuwend voor beeld voor hen die uil zekere gemoedelijkheid goede getuigen van slechte dienstboden geven, levert een thans geëindigd proces te Berlijn. Een koopman was met zijn familie naar Wies- baden vei trokken en bad zijn huis toevertrouwd aan de zorg van een vrouwelijke diensbode die eerst sedert den len Junij bij die familie in dienst was. Bij zijn terugkomst was het dienstmeisje verdwenen en bleek dat zij met haar vrijer ver trokken was, na al wat dtaagbaar was uit het huis gerooid te hebben. Üe bestolene werd nu gewaardat de dienst- -bode baar vurigen dienst wegens gebleken oneer lijkheid had moeten vcrlmenofschoon zij een getuigenis kreeg dal zij «trouwen eerlijk" was. JJe aangerigie schade bedroeg ongeveer 1600 mark en voor die som werd nu de vroegere diefislgever van de diefegge aangesproken. Tot in hoogste instantie is uitgemaakt dat het ge tuigenis hoofdzakelijk oorzaak was, dal de dienst bode werd gehuurd en daar dit bleek met de waaihcid in strijd le z:jn moest de vroegere dienstgever de schade dragen. Men meldt uil Wijkel bij de Lemmer Iemand, die wegens valschlteid in gcschiillen tot 6 jaren luchthuis.-lraf was veroordeeld en wiens lijd van detentie om was, werd voor ecnigen tijd omslagen. Deze blijde lijding werd door hem aan zijn getrouwe echtgenootedie tijdens zijn afwezigheid een paar malen den ambtenaar van i pen burgelijken stand bad genoodzaakt lol het boeken van een paar «posten" in het geboor teregister meegedeeld en baar voorgesteld om bij zijn tehuiskomst de kleine lekoi tkomingen wederzijds te vergeten en te vergeven. Aanzijn verzoek om toezending van zijn kleederen en eenig geld werd door de verblijde echtgenoote voldaan maar... teeds eeuige weken laat de vergevensgezinde uian op zich wachten. Op hel fort Eifprins le Helder worden schiet oefeningen gehouden met stalen achterlaadka- nonnen van 27 dM. De afstand is 5500 M. en als de kogel mat is, maakt hij nog een gal iu liet zand waarin men eene koe zou kunnen bergen. Vogels vallen door de luchldiukking bij 't schot dood neer. In Essex is onlangs aan watervrees overleden John Nuiin een voerman. Hij was gebeten in Mei 1874 door denzellden hond, aan wiens beet de veearts Biown, van Stanford Rivers, vóót 12 maanden, en dus ongeveer 3 jaar na den beet, is oveileden. Hier zijn dus thans nieuwe en zekere gevallen van watervrees, 3 en 4 jaien na den beet door een dollen hond. Oudtijds stond in deOudekcrk te Amsterdam boven de deurwaar de bruiden en de bruide goms doorgingen misschien slaat ze er nog de inscriptie «T Is haest geiroui dat lange rout", een, mijns inziens, op die plaats tame lijk te onpas aangebragte regel, waar zeer gun stig tegenoverstaat de les van Melatichlhon «Twist, hovaardij en d'overdaad «Doen dal gheen huis seer langhe staal", die men boven een zijdeurtje in bet koor las of nog kan lezen. Een vermakelijk grafschrift, als men ten n insteeen grafschrift vermakelijk kan noemen was oudtijds op een witte zerk te zien. Ik meen len minste, dat het in de Oudekerk was. Dat grafschrift dan bestond in de afbeelding vau twee schoenen ol slofien en letters F F V I T De legende vertelt er het volgende van Een schatrijke oom, die heel goed wist dat zijn lieve neven en nichtjes op zijn geld aasden ver teerde zijn geheele vermogen, zoodal na zijn dood bleek dat voor elk der erfgenamen slechts een paar schoenen overbleven. Dit kwaadaardig heid lieten zij daarop die schoenen beitelen en meteen verkondigden zij aan elk die hel weten wilde: «dat de boedel ellen uitkwam." Ruiten de kerk vindt men aan den ingang op bel Oudekerksplein een merkwaardigen steen. Er is een aap op afgebeeld die met een doods hoofd speelt. Vermoedelijk was in vroeger eeuwen aan deze zijde van bet bedebuis bet kerkhof gelegen, of welligt stond er een knekelhuisje, en heelt de voorstelling daaraan haar ontslaan le danken. Waarom echter juist een aap met den doodskop speelt, is een vraag, die ik niet beslissend zou durven beantwoorden maar mo gelijk hebben onze ernstige voorvaderen er al het vergankelijke en nietige van den mensch en het menschenleven door willen schetsen. Bij liet aanschouwen van den steen, is het alsof man Hamlet op het kerkhof hoorde redeneren als hij van een schedel zegt: Waarom zou dat niet het bekkeneel van een advocaat kunnen zijn Waarom duldt hij nudat die ruwe kciel hem met een morsige spade om de kaken slaaten vervolgt hij hem niet in regten of als hij den schedel van Yorrik, den nar, toespreekt: «Kom, ga nu naar mevrouwt kamer en zeg haar, dal, al blanket zij zich een duim dik, zij toch lol deze schoonheid moet vervallen." Amst. Cl. Een beroemd Engelscb criticus John. R., is tevens aan den drank verstaald. Op zekeren dag werd hij belast een artikel te schijven over eenige nieuwe, iu hel Rrilscb Museum tentoon gestelde schilderijen. Toen luj zich daarheen begal was bij volslagen dronken bij zijn bin nentreden zag bij ziciizeli in een spiegel hij meende een schilderij te zien en schreef in zijn notitieboekje het volgende In de entréeeaal, kop van een dronkaard, geen naam van den schilder, veel karakter; de roode neus en de verdierlijkte physionomie zijn trefiend van waarheid. Dit moet een por tret zijn naar de natuur. Ik heb dit gezigl reeds ergens gezien. Aangaande den heer Wijbenga, secretaris der gemeente Schiermonnikoog, weid een niet zeer gunstig beiigt gelezen. Van de onpartijdigheid der redacteurs mogt met grond worden ver wacht dat nu ook het volgende wordt op genomen. De burgemeester der gemeente in de raads- vcrgadei ing van den 29sten Augustus 1.1. mei het onderzoek der zaak belast, beeft, als tesul- laat vau dit onderzoek ter kennis van den raad gehragt dat door den beer W., in het huis van den logementhouder Sckaalsma alhier, wel eenige prentjes zijn getoond, maar aan één persoon die, geen inwoner des eilandser destijds met hem verblijf hield dal zulks is geschied omstreeks 12 uur mden nacht, op welk tijdstip de herberg reeds ge sloten en du&, behalve de logementhouder zelf en de beide logeetgasteuniemand in de gelag kamer aanwezig was dat dus ook hiervan niet het allerminste zou zijn bekend geworden zoo er geen misbruin van vertrouwen waie gemaakt. Uil dit rapport van den burgemeester blijkt len volle, dat, hetgeen door den he?r W. is gedaan in een verkeerd licht is geplaatst dal hel althans geenszins zijn doel kan zijn ge weest een der raadsleden of een' ander openlijk te beleedigen. Ook is het geheel vreemd, dat, zooak in sommige dagbladen wordt gemeld vooi- noemde W. algemeene verontwaardiging tegen zich zou hebben verwekt. Hij neemt zijne betrekking getrouw waar, leidt voor zooveel bekend een onberispe lijk gedrag cn geniet behoorlijke achting onder de inwoners de:. eilands. Duidelijke bewijzen zag men hiervan nog onlangs, bij gelegenheid der plaats gehad heb bende festiviteiten lol welker regeling en goeden afloop door den heer W. veel is bijge dragen. AMERSFOORT, lfi September 1878. De 24e verjaardag van II. K. II. Prinses Hendrik de.t Nederlanden is Zalurdag jl. te Amersfoort door het uitsteken van vlaggen enz. gevierd. Z. M. de Koning, Prins Frederik, Prins en Prinses von Wied en de Groothertog van Saksen-Weitnar-Eiscnach met gevolg kwamen uit 's Huge Zalurdagmiddag jl. le 12 uren aan 't stalion le Amersfoort op hunne reis naar Soestdijk ter viering van het verjaarfeest van Prinses Hendrik. Z. M. Prins Frederik, Prins en Prinses von Wied met gevolg kwamen des avonds le uren 10 min. van Soestdijk aan voormeld stalion op hunne terugreis naar 's llage. Aan gemeld station passeerde Zaturdagoch- tend 14 Sep. jl. een detachement kolonialen sterk 7 officieren en 110 onderofficieren en manschappen op hunne reis van Harderwijk naar Nieuwediep, om aldaar dicnzelfdcn dag per het stoomschip «Prins Hendrik" de reis naar Indiö te aanvaarden. Aan de Tweede Kamer van de Statcn-gcneraal is weder een harer ijverigste leden ontvallen. De heer J. P. Rrediusprocureur te Dordrecht en sedert verscheidene jaren afgevaardigde voor het district Dordrechtis overleden. De gewone ziliing 1877/78 der Slalcn-Gcne- raal werd Vrijdag namens den Koning door den Minister van Rinnenl. Zaken in vcrcenigdc zitting der beide Kamers gesloten met (Ie vol gende rede Mijne Ileeren «Het gemeen overleg lusschen Kroon cn Ver tegenwoordiging droeg in dit zittingjaar heilzame vruchten. «De regeling van verschillende onderwerpen waartoe de medewerking der Stalcn-Gcncraal word ingeroepenwas daarvan de gewonschlc uilkomst. «Gewigligc beslissingen werden genomen. «Belangrijke finanlieele maatregelen kwamen tot s'and. «Door wijziging der kiestabel werd aan de voorschriften der Grondwet voldaan. «De herziening der wel op het lager onderwijs bragt een moeijolijk vraagstuk tol oplossing. «De Koning draagt mij op aan tic Staten- Generaal Zijnen dank le betuigen voor don ijver ter bevordering van 's Lands belang betoond. «In naam des Konings sluit ik deze vergadering der Stalen-Generaal In de Ilaagschc correspondentie van de Rol- terdamsche Courant leest nten «Vóórdat nog de opening van de nieuwe par lementaire zifting plaats heeft een zeer enkel woord. «Ik geloof nicldat liet huwelijk van Z. M. den Koning reeds in de Troonrede zal worden aangekondigd. «Waarom niet? Omdat ik meen maar ik kan mij daarin vergissen dat in den stand waarin die zaak zien bevindt, dc convcnanec dit niet zou meebrengen. Daarom is het huwe lijksplan zooals ik 't ti heb medegedeeld er niet minder ernstig om. Integendeelhet vormoo-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2