in het tractaat van Berlijn is opgenomen als een doode letter aanmerkt. Een telegram uit Konstantinopel meldt dal weldra de diploma» lieke veilegenwooidigers van Turkije te Bucha rest Bclgiado en Celligne benoemd sullen wor den. One benoeming sluit in zich feitelijke erkenning van de onafhankelijkheid der drie vorstendommen, Humanië, Servië co Monte- negio, tol welke ei kenning in beginsel de l'orte reeds op liet Bei lijnsc.be congres is overgegaan tevens sullen dan de iiendscbapabetiekkingen tusschen den sultan en sijue gewezen vassalieu hersteld worden. Volgens berigten uit Bosnië hebben de strenge maatiegelen der Oostenrijkers te Suiajewo slechts tengevolgedat de benden der opstandelingen weerhouden woiden oui ticb te onderwerpen. In deselfde berigten wordt gemeld dat in de laatste veertien dagen 46 Uosniërs en Serviërs en ongeveer 200 Muzelmannen te Serajcwo en omsteken de doodstraf hebben ondergaan en dal er nog meer cxecutien zullen plaats hebben. De socialisten-wet sal in den Duitscheri Rijks- dag spoedig «afgehamerd" wordenzoo werd voorspeld. Men zou zich echter ook wel kunnen vergis sen en dat doet men zekerals de nationaal- libcialen en conservatieven niet tot overeen stemming komen. Eene zij bel maar tijdelijke alliantie van die partijen kan hel centrum magieloos houden en de vrees zal velen bereid uiaken om concessiën te doen. By bel debat eergisteren over de socialisten wet in den Bijksdag gehouden toonde Bismarck bet gevaar aan, dal den keizer en liet land van de zijde der sociaal-democratie bedreigde. «Ik hoop," zoo eindigde de rijkskanselier «dat de llijksdag met de Regeeiing zal medewerken om den keizer de noodige bescherming te vei- leenen voor zijn persoon, voor zijn Pruisische onderdanen en voor zijn Duitsche landgenoolen. Misschien zullen van onzen kant nog eenige oilers vallen; maar ieder, wien dat overkomt, moge bedenken dal bij tot groot vooiderl van bet Vaderland cp bet veld van eer valt 1" Met gioote meerderheid is besloten het ont werp in banden eener commissie van 21 leden te stellen. Jammer dat ook geen voorstel weid gedaan cn aangenomen om den lieer Bebel, woord voerder der socialisten uittenoodigen een voor de praciijk uilvoeibaar socialistisch systeem bij den Rijksdag intedienen. Allerlei Te Chatelardbij het meer van Genève bad Zondag j.l. bij de prijsiiitdeeling aan de leeilingen der dorpsschool een treffend ongeval plaats. Juist toen de tnaire zijn toespraak ge ëindigd had en de aanwezigen de zaal van hun toejuichingen deden weèrklinkenstortte de verhevenheid, waarop bij zich met den pastoor en een groot aantal der (eestgenooten bevond en welke slechts op één bind rustte, met don derend gekiaak in. lie verwarring was onbe- scbijfelijk; toen men er eindelijk in slaagde de ongelukkigen ter bulp te komen bleek dat zich daaronder zeventien gekwetsten bevonden waarbij vieraan wier levensbehoud men wanhoopt. Eén vrouw o. a. heelt den ruggegraal geproken terwijl een andere, de echtgenoote van den schoolmeesterde beide heupen en een schouder gebioken heelt. Men roept alge meen wraak over de zorgeloosheid van hem die met het plaatsen van de estiade belast is geweest en zich niet eens vooruil van de ste-' vigheid daarvan overtuigd heelt. Zekere jufvrouw 1). Teipooite, te Nijmegen, maakte den eenvoudigeii uiensclien steeds sedert lang wijs dat ze een aldoend geneesmiddel had voor den kanker. Zij deed daarmede tevens goede zaken, lie burgemeester van Eist heelt de ver schillende verhalen over die genezing roet zoo genaamde poppen door deze julvrouwvan ingezetenen uit zijne gemeente in schritl gebiagt en na die lieden te hehben gehooid, proces- vei baal opgemaakt. De regibank te Arnhem heek haar dientengevolge wegens hel onbevoegd uit oefenen der geneeskunst veroordeeld tot betaling van eene geldboete van f 25 subsidair tot ge vangenisstraf van 5 dagen. Te Sint Amand is een vrouw 90 jaar oud overleden, die als maiketentsler sedert 1804 de veldslagen van AnslerliuEylau Friedland, Jena, Wagtan en Tilsitt heelt bijgewoond, en zich in die veldslagen verdienstelijk heek ge maakt door hulp te veileenen aan de ongeluk kige gewonden tonder onderscheid van nati onaliteit. De lelephoon wordt tegenwoordig bij de Fransche marine niet goed gevolg gebruikt op schepen die elkander slepen om een gemak kelijk middel van gemeenschap ie hebben tus schen den sleper en hel schip dal gesleept wordt, iels wat van teer veel belang is. Een even eeer belangrijke toepassing van dit werktuig is liet gebruik dal men er van maakt bij duiker- toestellen de duiker kan iiu spreken met de manschappen van de wachibool. Het toestel is gemakkelijk zijdelings aan den helm aan le biengen. In het «Princess-Theater" te Londen wordt Uncle-Tom opgevoerd, niet door nagemaakte negers, maar door «echte" vrijgemaakte slaven. De bekende roman van mevr. Deecher-Slowe is reeds dikwijls als drama bewerkt op de planken gebragt maar om Uncle-'Tom's Cabin te zien opvoeren door tnenschendie deze toestand van nabij gekend heb- en die op de planken nog eens in bet verleden terugleven... dal beell eene eigenaardige aantrekkelijkheid. De eigenaars van den ballon captil op het ten toonstellingsterrein maken nog altijd goede zaken. Viijdag echter is de ballon niet opgestegen want bel was Vrijdagen den 13den. Nu is Vrijdag zooals bekend is de ongeluksdagen 13 het onge luksgetal bij uitnemendheid. Hel is eene aar dige bijdrage tot de kennis van 'l bijgeloof. Als een bewijs van hooge waarde der lande rijen kan dienen dal dezer dagen onder Bcu- ningen, bij Nijmegen, ruim zeven hectaren weiland voor den buitengewoon boogen prijs van 152,330.— met inbegrip der kosten, zijn geveild' Hel lijk van den atienifiter Nobiling is op bet nieuwe kerkhof der «Nicolai- en Maria- gemeente" te Berlijn in alle stille ter aarde besteld. Zijn moeder, die een zoontje uit haar tweede huwelijk bij de hand leidde en eenige mannelijke bloedverwanten volgden den eea- voudigen lijkwagen. Op bet kerkhof nas niemand tegenwoordig dan eenige politieagenten io bur- ger kleeding terwijl ook buitenaf, rondom hel welke in gelijke vlucht achterwaarts trekken en het bovenste gad eel te van een grooten met hoornen begroeiden tuin begrenzen, zonder den- zclvcn af te sluiten. De rechtervleugel beval tie voor de ockonomie bestemde ruimten, stal lingen koetshuis, schuur en woningen voor de knechten. De linkervleugel is slechts eene lange breede kolonnadeaan het einde naar den tuin toe met eene hoogebreede glazen deur afgesloten, aan wier beide zijden even zulke vensters zijn. Zonder twijfel werd deze kolon nade in vroegere tijden bij groote partijen als eetzaal gebruikt Sir George Dare!! ging met de drie heeren die naar huis wilden gaanin den helder verlichten gang naar de linker zijdelot zij in de kolon nade kwamen die door de maan verlicht was, welke door de hooge glazendeur en door de vensters scheen. Zwijgend ging het gezelschap tot aan het einde der kolonnadeSir George opende voorzichtig een venster en zag naar buiten toen zeide hij: «Wij zullen alle gedruisch ver mijden en slechts zacht sprekenopdat wij nie mand in zijne nachtrust storen. Wal ik u toonen wilis niet van zulk eene groote beteekenis als gij wel geloofthet is eene natuurschoon heid, en ik durf gerust aannemen dat gij zeer gevoelig daarvoor zijt en het zoo gaarne ziet als ik. Ziet eens hierover naar de bergen vooral echter door de hooge toppen der in den tuin staande hoornen. Welk een goddelijk gezichthoe schoonveel schooner nog en interessanter bij maneschijndan bij dagals de zon schijnt. Hoe jammer is hetdat mijne dochter reeds slaapt, ik kan u nauwelijks zeggen hoezeer het mij aandoetals zij in zulk een oogenblik roerende melodiën op het klavier speeltwat bij hare groote bekwaam heid haar zoo buitengewoon goed gelukt." Terwijl de oude lieer dit zeide, maakte hij eenige kleine pauzen en zag uit het venster, aan hetwelk hij stond. «Wij hebben nu hel werkelijk ongemeen schoone gezicht voldoende genotenzeide eindelijk de notaris, «en wij willen u niet langer ophouden." «Slechts nog één verzoek heb ik aan de heeren" viel Sir Darell den notaris in de rede «ik wenschte namelijk dat voorloopig nog niemand ervarewat gij bij mij deedt." «Waar denkt gij aan," antwoordde Notaris Thornton, «zwijgen is iinrners onze plicht." «Wis en zeker," zeide Sir George, «ik weet dat gij niemand moogt zeggen wat in het testa ment staatGij hebt mij met recht verslaan I kerkhof, eenige gendarmes of schützleuteonge merkt op velschillende punten geposteerd waren. De lijkwagen kwau» in konen draf aangereden; de doodkist werd er snel uitgenomen en in het gapende graf neergelaten'twelk onmiddellijk gesloten werd met zooveel aarde als noodig was om den grond gelijk te maken zonder dat zich een gralheuvel vormde. »Ik begrijp me maar niet waarom je nooit getrouwd bent geweest." >Ja ik heb er dikwijls aan gedacht. Zoo ben ik eens in betrekking geweest uiet een heel mooi, heel braaf, heel rijk meisje, maar zij had één heel giool gebrek." Hoe zoo f Welk f" Ze wilde me niet hebben." AMERSFOORT, 19 September 1878. Dingsdag, den 24 September 1878, des na middags halilweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rekeningen van de schutterijhet burger weeshuis, het burgerlijk armbestuurde kamer van koophandel en de gemeenteallen over 1877. 2. Rapport der commissie aangaande de her ziening van het reglement voor het weeshuis. 3. hekwest van J. T. Massamet advies van burgemeester en wethouders. Zeker is het vele sladgenooten en daaronder vooral gehuwde dames hoogst welkom dat blijkens nevensslaande advert., eenige heeren thans alle ingezetenen van Amersfoort, die belang hebben bij, en belang stellen in de oprigling eener Bewaarschool voor kinderen uit den meer gegoeden stand, lot bijwoning eener aanstaanden Maandagavond in Amicitia te houden bijeen komst uitnoodigen. Reeds sedert lal van jaren werd het gemis eener zoodanige school sterk gevoeld. Het is daarom te verwachtendat velen van de gelegenheid zullen gebruik inakenom door hunne aanwezigheid en bij debat ter vergadering lol het in hel leven roepen der zaak krachtig medetewerken. Vatten wij den geest der zaak en der uitnoodi- ging juist op, dan wordt mede de tegenwoor digheid van vele gehuwde dames ter bijeenkomst gewenscht. Ongetwijfeld zal ook aldaar hare medewerking ten zeerste worden gewaardeerd. Haar advies en invloed kunnen als goeden hefboom lot het organiserenzoomede tot krachligen steun cn bloei der instelling strek ken, waarvan men gunstige resultaten mag tegemoelzicn. Men meldt uit Lochem van 17 Sept.De mi nister Kappeync heeft ons gemeentebestuur be- riglniet voornemens te zijnten behoeve van een hier op le riglcn progyinnasiumccnig subsidie van rijkswege te verlcenen. Eergisteren is door een deputatie uit de Friesehe damesaan wier hoold slaat mevr. Duma geboren van Kysinga aan II. K. H. prinses Hendrik aangeboden hel door de Friesehe vrou wen vervaardigde nationale costuum. Do dames bleven op hel paleis te Soesldijk dineren. Men leest in de Neue Pr. Zeil.: »In vele bladen werd vermeld hel berigl van de aan slaande verloving van den koning der Neder landen met prinses Emma van Waldeck. Vol gens een andere tijding zou die verloving reeds ik meende slechts dal gij niemand zeggen zoudt dat gij bij mij waartomdat men anders gewis vermoeden zou dal gij mijn testament gemaakt hadt. ik had u daarom ook zoo laat op den avond uitgenoodigd en u tevens verzocht die heide heeren als getuigen niet te zeggen waarheen gij gingt. Mogl u echter toch iemand gezien hebben naar mij locgaanof inogt het op eene andere wijze verraden worden dal gij bij inij waartdan kunt gij gerust zeggen Maar stil om des Hemels wilstilwat moet dat be- leekenen Zoo sprak thans Sir George met eene onder drukte stem terwijl hij midden in het spreken herhaaldelijk buiten het venster gezien had en vervolgde toen: «zie eens snel naar huilen naar de rechterzijde hierover. Vertoon tl echter niet ver naar huitenhij mogt u anders zien en zich naar de andere zijde uit de voeten makenterwijl de weg hein hier voorhij voeren zak lk meen namelijk een zekere persoon, die boven uit het tweede venster klimt. Wie of dat wel zijn magen wat mag hij wel uit gevoerd hebben «Dat is zeker een diefl" zeide de notaris. (Voortelling in 't volgend nummer.)

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2