de langarmige gibbon die minstens evenveel op een menscb gelijkt nis de gorilla en chiin- pansé. Zijn haren zijn giaauw en zijn anngczigl 18 pikzwart) onbehaard en omgeven mei een kring van witte haren. Hel merkwaardigste bij dit apengcslngt is, dat zij, gelijk een metisuhreglop gaan. Het dier is nog zeer jong cu heelt thans een lengte van 25 centimeter. De Septemberfeesten worden in Belgic niet meer niet dezelide geestdrift als vroeger gevierd. De Chroni«|iic zegt, «lal zij wegsterven en dat in 1880 dit zoogenaamd nationaal pleizier zal ophouden. Dc strijdeis van 1830 worden door hel blad «les bei oïq nes dupes de 1830" genoemd, een haid woord voor de strijders van Itelgië's onafhankelijkheid. Het geregtelijk omleizoek, in zake de ramp niet de «Prinses Alice", op de Theems voorge valt* n, heelt aan h«'l licht gebragtdat even voor de aanvaring het roer in handen gegeven was aan iemand die niets van hel sturen ver- stond en voor dien dag slechts als hulp was aangenomen. Deze man, John Sjres, behoort tot de geredden. Twee Engelsclie matrozen van een Indische reis een beer meilegebragt hebbendedien zij onderweg in een der havens, die hun schip aandeed, hadden gekocht, oei den hem Maan dag II. van boord naar de plaats, waar hij ver kocht zou worden. Hel dier brak zijn muilband viel zijn leiders aan noodzaakte hen de keten los te laten en wierp zich op paarden en men- schen. Met een groolen wolfshond raakte hij eindelijk aan hel vechten en terwijl hij daarmede bezig was, velde een zijner meesteis hem met een knuppel neer. Hij bragt nu niet meer dan 10 shillings op. He Haagsche politie heeft thans te Antwerpen in vereeniging mei de Belgische politie de hand gelegd op een «chevalier d'industrie" van het gevaarlijkste soort, omdat hij zich als een waar gentleman wist voor te doen. V. d. W. zoo noemde dit heerschap zich slapte eenige dagen geleden in 'l Hotel Paulez te 's Hage af vergezeld van zijn groom. Het bleek weldra dat «mijnheer" liefhebber was van oud heden, want hij informeerde zich naar hande laars in antiquiteiten en kocht werkelijk bij een <lezcr voor ruiui I 500 antiquiteiten. He aankoop ■werd in hel Hóiel bezorgd, toen «mijnheel" niet te huis was, en dus weiden de goederen zonder betaling achteigelaten. Toen bij le huis kwam nam hij het gekochte in ontvangst pruttelde dat men niet op hem gewacht had om de koopsom in ontvangst te nemenmaar zou gaan betalen- Hij ging na hel diner dus met zijn groom die een takje in de hand droeg uit en moet nog terug komen. Gelukkig kreeg men in hel Hótcl spoedig de lucht van de opligterij ging naar mynheer's kamer en vond een ledige koffer. Uit en een onbetaalde rekening van ruim GO was alles wat de logé had achtergelaten. De antiquarius, met een en ander in kennis ge steld reisde mei een inspecteur van politie Handel en Scheepvaart waren niet slechts de hoofdtakken van bestaan maar de eenige van tie bewoners der zeekuslen ver in het rond en er ontstond derhalve een Aktientnaalschappij in Greenockde belangrijkste koopstad van «lion omtrek, welke destijds zeer gebruikelijke kaperij uitoefende. William Ravenschaw wierf 'l noodige aantal krachtige en koene zeevaarders aan, waaraan 'l daar niet ontbrak, en liep spoedig nicl eene kleine vloot op avonturen uil. Bra zilië was zijn doelhij nam de hoofdstad Rio dc Janeiro stormenderhand inplunderde de stad en verkocht deze toen weder aan de I'ortu- geezen voor zulk eene aanzienlijke sotn dat de aandeelhouders meer dan 100 procent wonnen. Voortdurend cn bij alle gelegenheden onder scheidden zich de kapers, die naar het stam huis genoemd werden door koene dadendie met schitterende uilkomsten bekroond werden en verwekten daardoor de afgunst der Fran- schenwelke geene gelegenheid verzuimden te trachten deze kleine en onbeduidende me dedingster die hun echter veel nadeel be rokkende te vernietigenhetgeen hun echter niet eelukte. Sedert lang, in den loop der'tijden, heeft de kaperij opgehoudenmaar nog bloeit de scheep vaart de handel en daarnevens de visschenj. William Ravenschaw's nakomelingen vereer den steeds hun stamvader, die der familie den beroemden naam en het beduidende vermogen verworven had, en het was eene onverbreek bare wel bij henom de eerstgeborenen den voornaam William tc gevenwelken die hoog vereerde stamhouder gedragen hadmaar van geslacht tol geslacht verdween het een en andere den antiquiteiten-liefhebber onmiddellijk na en.... de vogel weid le Antwerpen geknipt met zijn groom die nu bleek zijn toontje te zijn, die «in het vak" scheen te worden op geleid. Waarschijnlijk zal hel heerschap nu wat langer dan bij Paulez vrij logies woiden vei schalt. Een buitenlandsch bladdat zich op het gebied der vrouwelijke aangelegenheden be weegt en alleszins vertrouwbaar is in zijne mede- deelingen verzekert thans dat alle geruchten, als zou de beruchte crinoline weder in aan- togt zijn, op een misveistand berusten. Men denkt er te Parijs in het geheel niet aande crinoline weder in de mode te brengen. Ue zaak is eenvoudig dezeHet nieuwe toilette bouffaut eischl eene andere soort van onder rokken dan de gebruikelijke. Eene in dit vak gerenommeerde firma inaakt zulke rokken uit eene opzettelijk voor dit doel geweven goed ge appreteerde stof. Deze rokken geven aan het toilette bouffant voldoende stevigheid maar konten in de verste vei te niet overeen met de klokvormige en wanstaltige crinoline; zij zijn slechts een geschikter plaatsvervanger voor de rokken en tournuresdie het princessekleed en de sleep eischen. Professor POLANO. De hooglceraar M. Polano is verleden weck in 65jarigen leeftijd te Leidenzijne geboor teplaats overleden. De Akademie aldaar cn voornamelijk de medische faculteit, zijn kinderen en zijne tal rijke vrienden, die hij, vooral te Rollerdam Leiden, Utrecht enz. bij honderdtallen telde, lijden daardoor een zwaar verlies. In jeugdigen leeftijd geplaatst op de instel ling tot opleiding van militaire geneeskundigen te Utrechtwerd hij door Prolessor Alexander en diens collega's als hunnen naarstigsten en besten leerling geroemd. Korten tijd olficier van gezondheid vestigde hij zich in 1834 als chirur gijn te Rotterdamalwaar spoedig zijne zeld zame bekwaamheden erkenning erlangden. Hij werd tot lector aan de klinische school, eersten geneesheer in 't stedelijke ziekenhuis aldaar en in 1869 tot professor te Leiden benoemd. De Utrechlsche en later ook de Leidensche hoogeschool schonken hem het doctoraat honoris causa en drukten daarmede den stempel op den vermaarden naatndien Polano zich teregt in de wetenschap reeds had verworven. Ook door zijne uitmuntende vertalingen, dege lijke opstellen enz. op w etenschappelijkinzon derheid op medisch gebiedblonk hij uit en mogl hij nooge waardeering genieten. Z. M. de Koning benoemde hem tol ridder in de orde van den NederL Leeuw. Voor geene zware offers terugdeinzendewas hij de eerstedie in Nederlandtol welzijn zijner kinderen, de moderne spraakmelhode c. a. voor doofstommen jaren achtereen ten zijnent deed loepassen, waardoor hij eigenlijk den spoor slag gaf lot het in het leven roepen der zoo weldadige en reeds zeer beroemde Inrigting voor Doofstommen te Rotterdam. In den omgang was hijzonder pedanterie al meer en meer. Het vermogendat door zwaar strijden verworven wasw erd van jaar lot jaar geringer en eindelijk zoo onbeduidenddat ook van een roem van vroegeren tijd slechts zelden en weinig meer sprake was. Hoorde men hier en daar er iets van vertellen zoo scheen het een sprookje te zijn uit lang geleden tijden en bijna niemand geloofde meerdat deze gebeurtenissen werkelijk waren voorgevallen. De familie Ravenschaw leefde met alle na buren dicht bij en veraf in vrede en zelfs in vriendschap hare meeste verbindingen had zij in Greenockde eenige in hare nabijheid liggende stad doch met de familie Darell die het kasteel Kilmarnesz-Castle in deze stad bewoondevermeed zij met opzet iederen ora- f;ungzoodal men hen éénpang voor vijanden lie ld. D«jze verhouding had zijn oorsprong in de bovengemelde kaperij en was tot op den hui- digen dag voortgezet geworden. De mare daar van had zich van geslacht tol geslacht voort geplant deels door mondelinge overlevering deels door schriftelijke aanleekeningbrieven enz. Van heide zijden was niets verzuimd ge worden om de beslaande vijandschap in doodc- lijkcn haat te verkeeren, en zoo ontstond een voortdurend streven out elkander allerlei nadeel te berokkenen, waar en hoe slechts mogelijk was. In der tijdtoen de zoo zeer winstgevend geworden spckulalie geboren werdwaren er twee verschillende gronden, die lot deelneming aanleiding gaven Bijna alle deelnemers groo- tendcels kooplieden hadden slechts hel gel delijk voordeel in betoog, slechts bij weinigen was de roem de drijfveer die hun bij de onver- minzaam en hulpvaardigterwijl hij het zeld zame vooiTCgt genoot zijnen patiënten een on wankelbaar vertrouwen in zijne behandeling inleboezcuien. Groot is derhalve in vele opzigtcn hel verlies door zijn overlijden geleden. Hij is zijne twee vrienden en geloofsgenooten Mrs. de Pinto cn van Nierop spoedig naar de laatste lustplaats ge volgd alzoo in dit jaar deze kundige, edele trits, sieraden tier maatschappijten grave daalde wier nul tig, weldadig leven en werken bij tijdgenoot en nakomelingschap hoogelijk ver dienen in dankbare en eervolle herinnering Ie blijven. AMERSFOORT, 30 September 1878. Ds. G. J. de Hoest, te Amersfoort, mankte gisteren aan zijne gemeente bekenddat hij een beroep naar Burneveld heeft ontvangen. Naar wij vernemen, hebben zich dertien aspiranten voor de 1e klasse der Burger avondschool te Amersfoort aangemeld, terwijl een oud-leerling, welke voor vier jaar de school met een goed diploma verlietverzocht heeft het onderwijs in de 3c klasse nog eens le mogen bijwonenomdat de ervaring (hier en elders) hem geleerd hadhoe belangrijk het voor hem als timmerman wasmeer te weten. Heden (Maandag) avond te 6 uur vangt het toelatings-examen aan. Nu dien tijd worden geen leerlingen meer aangenomen. Ter vergadering der Afd. Amersfoort van het Utr. Genootschap voer Landbouw- en Kruidkunde, vrijdag jl. te Amersfoort gehoudenwerd be sloten «het Maandblad voor den Nederl. land bouwer" gedurende 1879 niet meer aan dc afdeelingsleden te doen toekomen. Mede is be sloten om op eene der vergaderingen, na het eindigen eener landbouwvoordragteene ver loting in uilgebreiden aardvan nuttige land bouwwerktuigen en zaken te doen plaats nebben. Tot leden van het Afdeelingsbesluur werden gekozen de Heer A. Vermeulenle Stouten- burgter vervulling der vacature ontslaan door het overlijden van den lieer M. ten Brink herkozen de lieer Mr. 11. Croockewit Jr.en gekozen, de Heer Mr. G. J. baron van llarden- brock van Arumersloldie voor dc benoeming heeft bedankt. Woensdag 9 OcL e. k. heeft, zuoals in nevensst. adv. voorkomt, dc elfde openbare uitvoering der Atnersf. Rederijkcrsvereeniging «Joost van den Vondel" plaats. De opvoering van hel tooneelspel, Fernand de Speler, ondervond steeds in hoofd- en andere steden groote en belangstelh-mle attentie van het publiek, 't Is ontegenzeggelijk een tooneel- produet van kernachtige waarde, zoowel door strekking, alszamenslelling en inhoud terwijl, op grond van heigeen de voorafgegane tien uitvoeringen der Rederijkerskamer opleverden met vertrouwen (jene zeer goede vertolking ook van dit stuk mag worden tegemoetgezien. Het tweede gedeelte der uilvoering bestaat in hel blijspel De Burgcr-Edclman van den on- sterfelijken Molière. De Vereeniging deed met mijdelijke en harde gevechten te wachten stond. William Ravenochuw- sl«nd alzoo destijds, zooals wij reeds vermeld hebbenaan het hoofd dezer onderneming. Winst was hem daarbij slechts bijzaak hoewel ook htj aan geldelijke voordcelen dacht. Zijn streven was deze onder neming zoo schitterend mogelijk voor te stellen om deelnemers aan te winnennamelijk deel nemers aan de geenszins te vermijden aanzien lijke kosten voor het aanschaften en uitrusten eener Kleine vloot, alsmede het wapenen der talrijke manschap cn dit alles gelukte hem volkomen met zeer geringe inoeitc. Hij was een manverteerd door een vuur otn te han delen eene roemrijke overwinning ging hem boven alles. Dit was niet het geval met zijn zwager Darell. Ook deze was deelhebber en had verscheidene aklièn genomendoch wenschle hij dat dit verborgen blijven zou, opdat hel niet bekend wierdc dat een man van zijn stand aan zee- rooverij deel nam alleen om geld te winnen. Daartegen voerde Ravenschaw echter aan dat wat hij beraamde en ook ten uitvoer bracht geene reerooverij wasgeen oneerlijkof zelfs strafbaar handwerk dat het een eerlijke strijd gold een kaper was geen zcerooverwant dc regeering had hem een kaperbrief verleend dus billijkte zij volkomen zijne onderneming. Darell bleef echter bij zijne meening en do zwagers scheidden in onmin. Later kwatn dit onderwerp herhaaldelijk op dezelfde wijze lus- schen hen ter sprake, tot eindelijk eute vol- kontene vijondscnap uilbrak. (Voortzetting in 't volgend nummer

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2