Het feest, in het Paleis en in het Park te Versailles door den President der Republiek aan de builenlandsche prinsen en aan de exposan ten gegeven is zeer schitterend geweest, liet ongunstige weder heelt aan de schitterende illuminatie geen afbreuk gedaan. De electrische lichltoeslellende lantaarns, de gusslingers en de ballons hadden den avond in den dag ver anderd. De salons en de beroemde Spiegelgalerij waren prachtig gedecoreerd. De geheele galerij was als een van licht stralende reusachtige dia mant Aan beide zijden waren orchesteneen aan den kant van de Vrede-, een aan de zijde van de OorlogszaaL De toevloed van gasten was zoo groot, dat den geheelen avond eu vooral aan 't einde van hel leest een onbesrln ijlelijke verwarring heersch- te bij de vestibules. Nadat tuen 2 uur queue had gemaakt, kon men de vestiaire bereiken, en dan nog moest uien tevreden zijn dat de overjassendamesmantels enz. langs elkander werden overgereikt. Voegt daarbij dat de dames in de tochtige couloirs geheel gedecolleteerd stondendan kan men begrijpendat vele ge- noodigden zeer ontevreden zijn. Verscheidene personen zochten een goed heenkomen en trot seerden in baltoilet regen en windom weg te komen. Daardoor zijn zoovele kleederen over gebleven dal in de bladen een oproeping verschenen iswaarbij de afhaling van wat terug werd gelalen geregeld wordL Voor een paar dagen werd uit Kralingen ge meld «In den afgeloopen nacht is uil een weide alhier ontvreemd een schoon bruin werkpaard. De politie doel onderzoek." Tol opheldering van dit berigt dicne het volgende: Bedoeld paard is van den heer W. Zuidtnceraldaar, liet paard was Vrijdags in de weide gebragt, en werd een paar dagen later vermist. Volgens beweren van den eigenaarhad men weide en siootcn goed doorzochtWoensdag evenwel vond men het paardslaande in een modder sloot van de weide, waar hel natuurlijk van honger en vermoeijenis omgekomen was. Het bestuur derKoninklijke Vereeniging van gepensioneerde olficieren van het Nederl. leger" heelt den 16 October een adi es van gelukwen- sching, in een prachtig calligrafische exemplaar door 382 liandteekeningen bekrachtigd, naar Arolsen, aan L M. den Koning verzondenen voor die voortreffelijke calligrafie en gelukwen- schen is eene zeer hartelijke dankzegging van X. M en de aanslaande Koningin ontvangen. "Men meldt uit Hoorn van 26 OcL: Gisteravond woedde alhier een geweldig on- ■weder. Te midden van hel ratelen der donder slagen en 'l felle lichten ontstond er eensklaps •een geroep«de toren staat in brandhn werkelijk zóó was heL Aangewakkerd door den harden windstond de annexe Grouie Kerk bijna oogcnblikkelijk in lirhllaaije vlam. 'tGe- zigt was vreeselijkEen kolossale vuurregen verbreidde zich over de stad en 'l is alleen aan de bijna bovemnenschelijke krachtinspanning van brandweer en burgerij te dankendat het ein delijk rnogt gelukkende aaneengrenzende ge bouwen te bewaren. De kerk is geheel afge brand alles ligt in puin. De alteratie is alom groot. Deze avond blijft zeker in de herinne ring onvergetelijk. De toren was een eigendom der gemeente Hoorn en de kerk behoorde aan de Herv.- gemeenle. Beide waren legen brandschade ver zekerd. zwakte van het bloedverlies, llet was reeds laat in den nacht een arts was bestendig aanwezig de rechter verwijderde zich der halve spoedig weder. Den volgenden dag begon reeds vroeg het verhoor van William Ravenschawbeschuldigd van diefstal en moord. Hij werd naar binnen geleid enondervraagd zijnde naar liet voorgevallene van den vorigen dagverhaalde hij hei volgende «ik sla met den op zulk eene afschuwelijke wijze vermoorde, in beduidende handelsbe trekking dal wil zeggenwij hadden besloten in gemeenschap met elkander, eene groote handelszaak hier te beginnen. Lukas Darell was, om ccn gedeelte van het daartoe noodige ka pitaal los te makensedert eenige weken op reis het laatst in Londen, en schreef mij van daaruit dat hij dingsdag te huis zou komen en hoopte dal ik spoedig bij hem kwam. Dit was dus eergisteren.. Ik informeerde mij dien dag naar hemvernam echterdat hy nog niet aangekomen was. Nu waakte ik mij bezorgd dat er ietswat niet goed scheenwas voorgevallen'twelk hem weerhield zijne belofte na te komen. Ik was eene reeks van jaren in eene zaak te Paitley, daar heb ik Darell leercn ken- AMERSFOORT, 28 October 1878. Een onzer geachtsle stadgenootende Heer A. D. Methorst, is gisteren in hoogen ouder dom overleden. Geboren 9 Dec. 1797, was hij reeds in 1813 bij den Burgerlijken Stand werkzaamtrokna hel uitbreken van den Belgischen opstandals officier der schutterij uitwerd spoedig na zijne terugkomst tot lid van den gemeenteraad later tot wethouder en in 1848 tol burgemeester benoemdwelke betrekking hij tot 8 Maart 1852 vervulde, toen hij, zijn eervol ontslag verzocht en verkregen hebbendedoor Mr. A. G. Wijers werd opgevolgd. Het laatste tijdperk van zijn burgemeesterschap kenmerkte zich door hel uitbreken der aardappelziekte en beijverde hij zich toen hoogst loffelijk in werkverschaffing aan de daardoor getroffen en verarmde volks klasse. Gedurende vele jaren was hij lid en vice- president der kamer van koophandel cn fabrie ken lot dat hijwegens zijn geklommen jaren in 'l begin dezes jaa'S als zoodanig zijn ontslag nam. Hij bleef getrouwelijk werkzaam in aantal betrekkingen bij verschillende besturen, com mission, instellingen enz. Zeer eenvoudig van aard, vriendelijk, goed aardig en toch gewapend met veel menschen- kennisgaarne bereid vlug en goed te helpen, waar hulp werd vereischt in de 18e eeuw- ontsproten en desniettemin in omgang en dis cours ook met diverse nieuwere mannen van de laatste helft der 19e eeuw vriendschappelijk verbroederdverwekt zijn overlijden leedwezen bij ingezetenen onder alle riglingen en standen. Bij de verkiezing van drie leden voor den Kerkeraad der Ned. Israel, gemeente te Amers foort zijn gisteren herkozen de Heeren J. E. Kalker en B. J. van Gelder, en zal voor de derde plaats herstemming geschieden. De welwillende aandacht van het publiek op nevensstaande adv. betreffende hel concert der Amersfoorlsche Zangvcreeniging en hel daaraan verbonden liefdadig doel vestigendewordt ge hoopt dat velen op de lijsten van inteekemng hunne signature gelieven le stellen en vele audi toren op dat concert tegenwoordig zullen zijn. Z. M. heeft den kapitein B. Du try van Haeften van hel regiment rijdende artillerieop zijn verzoekpensioen verleend en het bedrag daar van op f1430.'sjaars vastgesteld. De groote vocale en instrumentale soiróe der Internationale Variélé's troupeonder di rectie van den Heer F. Pickaneserin Amicitia te Amersfoort Woensdag jl. gegevenwerd door een zeer talrijk publiek bijgewoond'twelk door aanhoudende bijvalsbetuigingen en hel terugroepen der arlislen blijken gaf van hel groot genoegen bij de uitvoering ondervonden. De dames en heeren van dit gezelschap hebben niet alleen uitgemunt in beschaafde voordragt maar ook door de verdienstelijke wijze waarop zoowel zang- als muziekstukken en de bege leiding ten gehoore werden gebragL Op het programma kwamen twee duetten voorwelke met konden worden uitgevoerd wegens heeschheid van den 14jarigen zoon des heeren Pickaneser en welke duetten dik wijls op concerten met grooten bijval door den jeugdigen zanger zijn voorgedragen. Het publiek dat om voormelde reden het vervallen dezer duellen gelieft te verontschuldigen, zal later nen en dikwijls ook zaraenkomslen betreffende de meest uiléénloopende spekulatien met hem gehadhem bij zijne veelvuldige ondernemin gen geholpen, correspondenlien voor hem ge voerd, berekeningen en kalkulaliën voor hem gemaakten eindelijk om te voldoen aan zijn herhaald dringend verlangenhet plan ontwor pen tot de handelszaakdie wij gemeenschap pelijk drijven zouden en deze meermalen met hem overlegd en besproken. Darell had zich in Paisley eene woning ge huurd hield zich daar óok dikwijls weken lang open staat heden nog in eenige handelsbe trekkingen aldaarwelkealvorens wij ons plan ten uitvoer brengen, opgeheven ol op ons overgedragen moeten worden. Het was dus ook mogelijk dat eene dergelijke aangelegenheid hem was voorgekomenen hem daar terughield, waarhij hem mijne tegenwoordigheid gewenscht was geweest. Eindelijk had ik voor mij uit den tijd van mijn vroeger verblijf nog iets te bezorgen. Ik had namelijk inijne spaarpennin gen nog hij het Bankiershuis staanin hetwelk ik Chef de Bureau wascn die wilde ik er uitnemenom ze ingelijks in mijne zaak aan te leggen. (Voortzetting in 'tvolgend nummer wel in de gelegenheid worden gesteld zijnen zang in die voordragten te genieten vermits men zich mag voorstellen dal de heer Pickaneser met zijn gezelschap in eene der eerstvolgende maanden voor een concert zal kunnen worden geëngageerd. Door het Rolterdarasche tooneelgezelschap Directeuren Le Gras, van Zuijlen en Haspels, wordt den 20 November e. k. in Amicitia te Amersfoort opgevoerd «Les Fourchambault's" tooneelspel in 5 bedrijvennaar het Fransch van Emiie Augier. De lijst van inteekening voor deze voorstelling circuleert. Het stukdat in Frankrijk en elders veel opgang heelt gemaakt wordt tegenwoordig in Nederland door onder scheidene tooneelgezelschappcn telkens ten tooneele gebragL De Nieuwe Roti. Ct. schrijft «Maandagavond wacht ons in den Grooten Schouwburg een groot genot Eene voorstelling ter benefice van de hoogst verdienstelijke too- neelspeelster Mej. Gath. Beersmans, zou zonder twijfel op zich zelve reeds een feest zijn voor allendie de buitengewone gaven dezer kunstenares waardeerea Maar nu die voorstelling tevenS strekt ter opvoering van Schiller's Maria Sluartnaar de metrische ver- laling van J. J. L Ten Kale; nu wy dus een waarachtig meesterstuk zullen zien opvoeren; nu wij er Beersmans als Maria, SluartMevr. de Vries als ElisabethD. Haspels als Leyces- lerLe Gras ais SchrcwsburyJ. Haspels als Borleigh zullen zien optreden nu zal het zijn een dubbel leesL De fiere cn toch zoo teedere Mariade inajeslueuse en tevens zoo arglistige Elisabeth zij mogeneven als do overige personen herlevenop dil tooneel zoo als de dichter hen schiep Eene aanbeveling is voor deze voorstelling overbodigwaar zooveel van haar zelf ter aan beveling uitgaat Zijn reeds sedert vele dagen alle plaatsen voor deze voorstelling besproken, weken lang moge zij dit stuk handhavctj op het tooneel." 't Bovenst, uit de N. RotL CL overnemende, hopen wij dal dit tooneelgezelschap ook te Amersfoort zal opvoeren «Maria Sluart" 'twelk Schiller's meesterwerk isin ensemble opge vat Mej. Beersmans, die hier in «Vorstenschool" als koningin Louise is opgetreden en heeft uit gemunt zalnaar opinie van bevoegde kunst* regters als Maria Stuartmisschien" aanspraak mogen maken nog meer le worden gewaar deerd bewonderd en gehuldigd dan hare emi nente voorgangsters Mevr. RistoriKleine en Maria Seebactu Rotterdam's kunstminnend publiek mag heden avond op een benijdenswaardig kunstgenot bogen. Weder is poging tot vorstenmoord gepleegd. Op den jeugdigen koning van Spanje werd vrijdagavond een pistoolschot gelokt. Geluk kig bleef hij ongedeerd. De dader is in hechte nis genomen. De dader heet Oliva Moncasihij is 23 jaren oud en kuiper van beroep. Hij heeft bekend dat hij den koning had willen vermoorden cn zegt een lid der Internationale te zijn. Hij werd slechts met moeite ontrukt aan de woede van eenige vrouwendie hein wilden vermoorden. Het proces heeft reeds ccn aanvang genomen. De kogel is in den tegenovergeslelden muur teruggevonden. Naar men verneemt ia gisteren middag een conducteur der brievenmalen op het traject Middelburg-Breda te Roosendaal in verzekerde bewaring genomen. Te Zwolle heeft zich het zeldzaam maar alles behalve prettig geval voorgedaan dat twee pa ren op het raadhuis kooieode om te trouwen onverrigtei zake konden leiugkeerenomdat de papieren niet in orde waren. Een paar ia dea middags nog getrouwd. Hel andeie paar wacht nog met smart. •Och vriend wilt ge zoo goed zijn dil eens voor roe te wegen De welgekleedde heer die den winkel van een spekslager le Berlijn bin nentreedtreikt, tciwijl hij dit zegt, een groote ham over, welke hij onder den aim droeg, 't Was vol in den slagerswinkel, maar een heer laat men niet wnchten de baas weegt dadelijk de ham en geeft hel gewigt op. »Wal ben ik u schuldig niets volstrekt niets 1*' Met een «Dank je vriend" gaat hij heen. Wie schetst de verbazing van den slagter, toen bij een uurtje later builen kwam en be merkte dat de fraaiste zijner hammen die voor het open venster waren uitgestald verdwenen was?

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2