plano Het binnenbrengen werd door al de aanweaigen de hymme aan de petroleum aan geheven. Dat liedhier door honderden gezongen vindt weerklank onder de honderdduizenden wier namen in het democratisch stamboek staan opgeschreven. De politie liet xich niet zien of had order om de vergadering niet te bemoeijelijken. Wilde men de veiligheidsklep niet sluiten en den stoom vrijelijk laten ontsnappen opdat de Maatschappij daardoor eene ernstige waarschuwing ontvange De Regeeriog die de tong vrijheid laatdenkt anders over de pen. Naanwelijks had zij de Berliner freie Presse een gewetddadigen dood doen ondergaan of ook de Tagespost, die op haar grai opschoot, werd in beslag genomen. WREEDHEDEN DEK BUSSEN.' Men zal zich herinnerendal eenigen tijd geleden door de mogendheden eene internatio nale commissie benoemd werd om onderzoek te doen naar de waarheid der berigten volgens welke de Russische troepen in hel Rhodope- gebergle de gruwelijkste wreedheden tegen de muzelmansche bevolking gepleegd zouden heb ben. Het rapport van die commissie is nog niet officieel verschenenmaar te Londen is eene niet-officiëele vertaling er van uitgegeven. Is dit stuk echtdan waren de bedoelde be rigten niet overdreven. De muzelmannen die de commissie gehoord heeitbeklaagden zich veel meer over de Russen dan over de Bulga ren van welker wreedheden de opstand in hel Rhodope-gebergtenaar men beweerde het ge volg was geweest. Bij honderden tegelijk werden vrouwen meisjes eu kinderen door de Russi sche soldaten mishandeld op eene wijze, die voor mededeeling niet vatbaar is, dikwijls onder de oogen harer mannenvaders of broeders die meerendeels dan vermoord werden. L)e commissie vond in zes plaatsen 150,000 vlug telingen en daar vooral heelt zij haar onder zoek ingesteld en een aantal getuigen geboord. D< lieden verklaarden eenstemmig, dat zij door niets te bewegen zouden zijnnaar hunne woon plaatsen terug te keeien zoo lang de Russi sche heerschappij daai duurde. Eens was hel voorgekomen dal een hoop weerloote vlugtende muzelmannen, meest grijsaards, vrouwen en kinderen, door de Russen digi op elkander gedreven en toen door granaat vuur verpletterd werden. Bij Hermanli werden 500 wagens vol vlugtende vrouwen en kinderen «vernietigd". Bij Deraolika ontkwamen van G5 wagens met vrouwen en kinderen slechts 5 persenen aan <le slagting. Hel verwoesten van woonhuizen en hel plunderen van eigendommen der Turken zijn teilen, die slechts als ter loops vermeld woiden omdat zij naast al die andere gruwe len van geene beteekenis zijn. Het rapport ein digt met hel betoog dal de vlugtelingen alleen onder maglige en onzijdige bescherming naar hunne haardsteden zullen kunnen terugkeeren. Het Russische lid der commissie heelt ge weigerd dat rapport mede te onderteekenen in gelijks het Duitscbe lid. Het Oostenrijkscbe lid heelt zich onder voorwendsel van ziekte aan de onderteekening onttrokken. Het rapport is dus onderteekend alleen door de vertegenwoor digers van Turkije Engeland, Frankrijk en Italië. Allerlei Het eiland van «Robinson Crusoe", Juan Fernandez is door de regering van Chili voor den lijd van acht jaren aan een Zwitser ver pacht die er een veestapel denkt op te riglen Saan zoo het wil." De andere boer echter zei- e Laat hem maar babbelen wij willen eens hooren wat hij zegt." Ik vertelde nuwat ik zoo even hier zeidehoewel niet zoo uitvoerig men geloofde mij echter niet en bleef daarbij mij aan den rechter te zullen overleveren, dien zoude ik zeggenwat ik wildedeze zou wel met mij klaar komen zij zouden niets zeggen dan wat zij gezien hadden. Tegelijk namen zij mij het pakket uit den uk, om het ingelijks af te leveren. «Hoe verhoudt het zich met het pistool, be nevens hel kruit en de kogelsdie men bij u gevonden heeft?" vraagde de rechter van in structie. >Dat weet ik niet," antwoordde William. «Ik bezit wel is waar een paar pistolen, deze zien echter geheel anders uit, dan de hier liggendedie men op eene mij onbegrijpelijke wijze bij mij gevonden heeft. Sedert ik uit Paisley vertrokken en naar huis gekeerd ben vanwaar ik pistolen medenam en in mijne slaap kamer ophing, heb ik zeniet meer aangeraakt. Hoe dit in mijn zak gekomen is, dat weel ik niet, het is mij een raadsel." (Voortelling in 'l volgend nummer.) ten einde voorbijkomende schepen van vleesch te vooizieit, Het schijnt, dat de wilde geiten er nog even overvloedig zijn als ten tijde van Selkirk, gelijk er ook aan vischdrinkwater en allerlei vruchten geen gebiek is. Een Hindoesch blad meldtdat bij gelegen heid van de jongste maansverduistering de ach tenswaardige Rao Sahibambtenaar te Pouna bij Bombayzich heelt doen wegen en voor die operatie ropijnen liet gebruiken als gewigt. Toen bel bleek, dat de waardige man 9500 ropijnen woogliet hij die som onmiddellijk aan arme Drahminnen uitdcelen. De bedeelden hopen dat er nog veel maan- eclipsen volgen dat Rao Sabib nog lang zal leren eu dat hij hoe langer zoo dikker zal worden. Te Danschkirchen in Pruissen verscheen een 98jarig manGall geheeten voor de overheid om in hel huwelijk te treden met eene vrouw, die 42 jaar jonger is. De beambte vroeg hem lagchend «Waarom trouwt gij nog, oude heer «'tZal wel goed gaan, als God het zoo besloten heelt," was 't antwoord, >mijn vader was bij zijn laatste huwelijk over de honderd jaar." Gail heeft thans zijn vierde vrouw. De Post verhaalt van een sterk bewijs van moederliefde. Het oudste kind van een beambte te Beilijn was aan diphtheritis gestorven. On danks het strenge verbod van den docter bad het meisje hare moeder een laalslen kus gegeven. De moeder het minst om zich zeiven denkende had haar kind niet van zich kunnen afstooten. Zij moest hel met den dood bekoopen. Onlangs is op den spoorweg van Madrid naar Alicante, tusschen de stations Villar en Alpera een expressetreinop het oogenblik dat deze legen eene hoogte langzamer reeddoor zeven bandieten overvallen die een conducteur ver moordden en met eene som van 250,000 frs. zich uit de voeten maakten. De artillerist Tonneau diezooals vroeger gemeld een vrouw op het Kasteelplein te Ant werpen vermoord en afgrijselijk verminkt heeft is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Toen Mac-Mahon gonverneur van Algerië was gat hij eens een balhij zag een jongen onder luitenant, die beschroomd tegen eene deur leunde. Danst ge niet?" vroeg Mac-Mahon. Heisas neen," was het antwoord «ik heb eene dame gevraagd, maar zij bedankte." Wie is die dame vroeg Mac-Mahon. De jonge onderlui tenant wees haar aan. Hoor eens, jongmensch zeide de maarschalk >gij moet goed uil de oogen zien, als ge uw neus niet wilt slooten. Men viaagt, wanneer men niet bekend is, niet zoo één twee drie de vrouw van een maarschalk. Deze dame is mevrouw Mac-Mshon die nooit danst, maar ik zal baar viagen dezen keer met u te dansen." En mevrouw Mac-Mahon danste met den onderluitenant. AMERSFOORT. 31 October 1878. Naauwelijks een jaar geleden, 18 October 1877, werd het aardsch omhulsel van den onvergetelijken burgemeester van Amersfoort, Mr. A. G. Wijersonder algemeen leedgevoel leraarde besteld, en gisteren nam dezelfde doodenakker het stoffelijk overschot van zijnen geachlen voorganger, den heer A. D. Meihorst, oud-burgemeester van Amersfoort, in zijnen killen schoot op. Voorzittersledenenz. van het Gemeente bestuur, den Gemeenteraadde Kamer van Koophandel en Fabrieken, van onderscheidene besturen, collegien, enz. zoomede vrienden van den overledene schaarden zich om de groeve, alwaar de heer Rurgemeester van Amersfoort, Mr. F. 1L van Persijnkernachtig in beknopten vorm den eerbiedwaardigen oud-burgemeester herdachtwaarna de heer D. P. M. Graswinckel predikant bij de Herv. gemeente, in welspre kende taal eveneens den hooggeachten afge storvene schetste. De heer P. Methorsl Jr. vervolgens op gevoel volle wijze het woord voerendeontboezemde zijnen dank en dien der familie voor de laatste eer zijnen ontslapen oom bewezen. Gedurende een drietal maanden is de Amers- foorlsche «Nutsbibliolheek" gesloten geweest; oude en onbruikbare boeken ontvingen congé en zijn aldus uil de bibliotheek verwijderd nagenoeg 300 nieuwe deelen zijn aangeschaft cn deden aldaar hunne glansrijke entree terwijl ruim zooveel op nieuw en netjes wer den ingebondenwant 't oog wil ook wat hebben in de werelden aanst. Zaturdag wordt de bibliotheekzooals in nevenssl. adv. is om schreven heropend. Derhalve is aldaar, nog lang vóór SL Nicolaas, voor eenieder kosteloos verkrijgbaar heerlijk versch brood en banket voor den geest 1 Zeker zullen velen vlug daarnaar wenschen te grijpen, om het met smaak te nuttigen. Want een goed boek is meesttijds een gezellig en leerrijk compagnon of kameraaddie vol strekt niet tot spelenniet tot drinkenniet tot ondeugden verleidt. De tijdmet de lectuur van een goed boek doorgebragt, levert derhalve veel genoegen, veel smakelijk verstandelijk voedsel en tevens veel geldelijke winst op want het geld dat niet door spelsterken drank en dergelijke wordt verslonden, vindt zijnen weg naar 'tspaarpot- varkentje of naar de Amersfoortsche Spaarbank is eene solide belegging maakt secure rente en wordt bij voorkomende gelegenheid nuttig en weldadig aangewend om voor den lezer tot zijn levensgeluk en levensvreugde te strekken. Men taste alzoo gretig toe naar 't gezonde en levenskrachtige geeslvoedsel der Amersfoortsche «Nutsbiblioteck. Dat ook de «nieuwe" aangeschafte boeken «goede" boeken zijn, zal zeker in den «cata logus" kunnen worden ontwaard. Naar wij van goed onderrichte zijde vernemen bereidt de Amersf. Rederijkersvereemging «Joost van den Vondel"die zich reeds meermalen verdienstelijk maakte door hare zoo uitmuntende voorstellingen, het Amersfoortsche publiek een genotvollcn avond ditmaal echter op eene geheel eigenaardige wijze. In het begin van November is het vijf jaren dal zij opgericht isen die gedenkdag moest meende zij niet onopgemerkt voorbijgaan in dal voornemen werd zij gesteund door Vcr- eenigingendie uithoofde hunner verdiensten en de plaats die zij op ons nationaal tooneel- gebied innemenhet mogelijk maakten aan dergelijk plan de schoonste uitvoering te geven. De Kamers «Joost van den Vondel" te Am sterdam en «Door Oefening Volmaakter" te Hil versum boden aan te dier gelegenheid alhier in Amicitia eene looneelvoorstelling te geven waarbij ook hel publiek toegang heeft terwijl zijom het feest dat twee dagen zal duren den meeslen luister bij te zettennog meer gelegenheidsstukken zullen opvoeren. Hel door de gecomb. kamers van Amsterdam en Hilversum optevoeren stuk getiteld«Jurlha de Giltmengster" isnaar den roman van dien naambewerkt door een oud-lid der Amers foortsche Vereeniging èn om den bewerker wiens litterarische producten wij reeds meer genoten, als b. v. in «de oude Klokkenist" dut zooveel succès had én om het uitvoerend ge zelschap 'twelk over meer dan middelmatige tooneelkrachten beschiktbelooft dc voorstelling waarlijk veel. Bovendien heeft Hilversum nog gezorgd voor een zoogenaamd «nastuk" van ietwat comischcn aard. Plaatsruimte belet ons heden meer van dat feest te meldenhet publiek zal ongetwijfeld met belangstelling deze voorloopige mededeeling begroetenwelke eerlang meer volledig zal kunnen worden gedetailleerd. In tusschen kan nu reeds worden gemeld dat het feest den 12. en 13. Nov. wordt gevierd, en de openbare voorstelling op eerstgcmehlcn avond plaats heeft. Omtrent de opvoering te Rotterdam maan dagavond jL van «Maria Stuart" schrijft o. a. het RolL Nieuwsblad «De avond van gisteren was, in vele opzich ten een feestavond. Mejuffr. Becrsmansdie totnogtoe zoo weinig gelegenheid vond om in stukken harer waardig op te treden en dit is synoniem met uit te muntengaf haar benefice-voorstelling. Was het wonder, dat zij, die zich o. a. haar Made. de Pompadour, haar Fernande herinnerden, zich als het ware ver drongen, om door hunne tegenwoordigheid van hun sympathie te doen blijken en te gelijk hulde te brengen aan hare echt artistieke keuze Is het wonderdat zij deze veelbegaafde kunste nares, die ons het geinis van een Agar, van een Ziegler tracht te vergoedenmet luide toe juichingen ontvingentoen ze ten toonecle ver- scheenvoorbereid als ze bleek om ons Maria Stuart voorleslellende Maria die ons door Schiller wordt voorgesteldals de lijdende verdruktebeleedigde Majesteitdie wel men- schelijke feilen begingmaar groot was in hare vernedering en aanbiddelijk verheven in haren doodstrijd. >0ns publiek heeft mejuffr. Becrsmans gehul digd als eene artiste van den eersten rangeen titel waarop zij aanspraak heeft en die zij op nieuw bewees te mogen voerenwant haar Maria Stuart was grootendeels uitstekend. Was de opvatting der rol breedde uitvoering was 'tniet minder. Geen stand, geen geste, die niet van studie getuigde geen woord werd gesproken of 't had de juiste beteekenisden

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2