Üiett vry mageren jongeling uit. Want het toe val had een gelukkigen greep gedaan, toen het den taanwiens vry blank baardeloos ge laal en zijn zwart kroeshaar aan een kwalijk geschuurden neger herinnerde, den naaui liet Kind (immers zoo luidde die oorspronkelijk), op den weg des levens medeguk in het Cuié Riche den Brusselschen tirebant gai'T'Kinl den loon aan. Maar: sic transit gloria mundi. Wel kan men heden nog iederen dag den knecht der restauratie ontmoetenterwijl hij den ouden klant het diner gaat bezorgen, doch in plaats van hel hem in een weelderig ge meubelde zaal te kunnen voorzettenmag hij het den cipier der gevangenis overgeven die het in de pistole op een nauuwehjks ge schaalde tafel zal voordienen. Welke teilen liggen er dan wel tusschen die beide eindpunten Sedert lang waren er ongunstige geruchten omtrent de Banque de Belgique in omloop. Zij die zich tolde leiders der inrichting wenddenom inlichtingen le ontvangen, kregen de meest geruststellende vei zekeringen. In Februari '70 echter hadden de aange haalde geruchten allengs zoo voel veld gewon nen menigeen zette de puntjes met zoo weinig wcileiens op de i, dal de algemeene Kaad der inrichting besloot 'na te zienol zich wel alle door particulieren hij de bank in depot gegeven londscnaldaar bevonden. Forlaiups trok de schuldeloosheid van T kint nog altijden wel des le minder in twijfelomdat hij hem voor etn miilionnair hield. Naar hij meende, had zijn aller ego millioenen met beursspeculaliën ver diend, doch luj bedacht niet(lalwie in dal geval verkeert, ook millioenen moet hebben gewaagdof kon hebben verloren. En hel onderzoek der depots bewees dal inderdaad, llier ontbraken fondsen, elders was hel geheele depot verdwenen. Van toen af werd de rechter in de zaak gemengden nu bleek hetdal T'Kinl ook een aantal valschheden gepleegd en de Uanque de Belgique in een tiental jaren zoowal 2ó millioen francs le kort gedaan bad. Kortomhij is van 152 dielstallen en ver duisteringen -42 valschheden en 91 valsch heden ol verduisteringen beschuldigd. Zes en twintig millioenDe begrooting van menig Staatje blijlt nog beneden dal cijtcr. Doch van 1873 tol 1876 alleen verloor T Kint 3,75U,OOD fr. op aandeelen der Uanque de Uelgique en 11,505,937 op eigenlijke spekulalieii. Den loden Mei '75 had hij aan 3 wisselagenlen een verlies van 1,910,547 le betalen, en hij deed operation door bemiddeling van 20 lol 25 wisselagenlen.... T Kint bad toen het bestuur der Bank zich gereed maakte de depots na le zien in allerijl met ede zijne" Lolo den weg naar Liver pool ingeslagenten einde van daar Amerika te bereiken. Hij werd echter achterhaald en aan het gerecht overgeleverdvoor hetwelk hij thans terecht slaat Hel aantal getuigen chargebeloopt 57. De lezing der ontvreem de fondsen duurde, alleen drie kwartier. Ingezonden. VERGADERINGEN. Amersfoort is vol instellingen van philanthropic en algemeen nutdie gedeeltelijk veel leden tellen en samen heel wat geld in omloop brengen. Hit klinkt zeer fraai en moet eenen opper- orn 9 uur kwam ik en vond dit zilverwerk in uwe schrijftafel Wie kon hel daarin gelegd hebben Uwe dienstmaagddie trouwe eer lijke ziel toch niet? Daarenboven heeft deze persoon onder eede verklaard reeds meer dan acht dagen niemand in uw huis dan u gezien te hebben. Hebt gy derhalve het een of ander vermoedenzoo zeg het mij iederen nog zoo ver verwijderden grond tot verdenking, dien gij mij aangceA wil ik met alle middelen die mij Ier vervoeging slaantot het uiterste nagaan om de waarheid aan den dag te brengen. Tot dit evenwel geschied is, zult gij hel na tuurlijk vindendal alle verdenking op u berust. Hoogstens kunt gij een medehelper hebbendie bet gestolene zilverwerk met uilzondering van deze onbeduidende voorwerpen, die ik bij u gevonden heb, op eene andere plaats bracht, cn daar verborg. Waarom zijl gij in het huis gegaan, waar een man woont, die uw vijand en ook zulk een groole tegenstander uwer fa milie isdie uw vader op eene wijze krenkte dal hg in een toestand verviel, die zijn dood tengevolge, had waarom geschiedde hel zoo laat in den avond of veelmeer in den nacht waarom zijl gij daar ingeklommen als als een dief? Gij zegt, om u naar de aanwe zigheid van Darell te informeeren! Veronder stelt gij dan, dat ik deze openlijke onwaarheid geloof (Voorlulling in 'I volgend nummer.) vlakkigcn beschouwer een groot denkbeeld geven van onzen verbazenden ijver voor het welzijn onzer medcmenschcn. Wanneer men evenwel nauwkeuriger beziel, blijlt er van dien roem weinig overen men wordt geneigdom te gelooven, dat velen niet uit ijver maar op aandrang van vrienden of voor nun fatsoen lid van deze of die vereeniging worden. Immers al die vereenigingenhebben gewone en soms buitengewone vergaderingen en op al die ver gaderingen hoort men steeds de klacht, dat de leden niet opkomen. Dit is zóó sterkdal dikwijls het bestuur alleen vergadert, en al de leden wegblijven. Menigeen zegtdat hij meent genoeg te doen, ais hij zijne contribu tie betaalt, en dal hij de zaken best aan het bestuur durft toevertrouwen. Deze redenering is in twee opzichten verkeerd. Vooreerst is het niet waardat contributie betalen op zich zelf genoeg iswant het is dikwijls best mo gelijk, dal iemand, die geen lid van het be stuur is, een goed denkbeeld krijgt, als hij op de vergadering komten ten andere is het zeer gewoondat de leden over maatregelen van het bestuur morren en dit van heerschzucht beschuldigenterwijl zij door weg te blijven aan het bestuur eene macht in handen gegeven hebbendie het niet zou gehad hebbenals de vergaderingen talrijk geweest waren. Dikwijls is het aantal bestuurders grooter dan het aan tal ledendikwijls blijven de leden geheel weg. Is het wonderdat het bestuur dan de baas isen de zaken regelt zooals hel goed vindt En is het dan niet onredelijk, als zij het be stuur berispen, omdat het de macht gebruikt heeftwelke zij er aan gegeven hebben Ja maarzegt menhet is zoo onaangenaamom als men lekker bij het vuur zitmet een mooi boek in de handop le staan en door regen of koude te gaan loopenom eene vergadering te bezoeken, die toen niet interessant is. Rit is eene verontschuldiging van de traagheid. Hierop is toepasselijk wat Jacob (Genes. .4914. 15.) van lssaschar zeide«hij is gelijk aan een ezel. Hij zagdat het gras goed wasen bleef grazen en werd dienstbaar." Immers worden de vergaderingen weinig interessant doordien de leden wegblijven maar als er veel leden komen, dan is het best mogelijk, dat ze wel degelijk interessant worden. Of dit opstel zal helpenweet ik nietmaar dit weel ik dat het waarheid bevaten dal hel voor de besturen der verschillende ver eenigingen zeer onaangenaam is als de leden wegblijven en naderhand het bestuur van mis bruik van macht beschuldigen. B. AMERSFOORT, 11 November 1878. De vereeniging t Dorcas" te Amersfoort ont ving wederom f 100.van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden. In de vergadering met Dames van het Depar tement Amersfoort der Maatsch. «Tot Nul van 't Algemeenop aansL Donderdag 14 Nov., zal de verhandeling worden gehouden door den Heer J. Th. Ooslerbaanvan Zierikzee. Met referte aan het vermelde in No. 2668 van 1 Nov. en het ingezonden stuk in Na 2670 van 8 Nov. jLvestigen wij de aandacht der tooneelminnaren op de voorstelling welke mor gen Dinsdagavondin Amicitia alhierter gelegenheid van het 5jarig bestaan der Amersf. Rederijkersvereeniging «Joost van den Vondel" wordt gegeven door de twee in nevensL adv. vermelde Rederijkersvereenigingen van Amster dam en Hilversum. Zoowel de inhoud der optevoeren stukken als de verdiensten der nog nooit alhier opge treden dilettanten, geven gegronde aanleiding tot eene zeer boeijende uilvoeringzoodat men zich mag vleijen dal een zeer talrijk publiek daarbij zal tegenwoordig zijn. Hedenmiddag vergadert de kiesvereeniging «Vooruitgang" te Amersfoort ter behandeling van een concept-reglement voor eene «Centrale Kiesvereenigipg" in het hoofdkiesdistrict Amers foort, welk reglement is ontworpen door het bestuur van voormelde kiesvereeniging in over eenstemming met het bestuur der kiesvereeni ging Veluwe" le Apeldoorn. Deze Centrale Kies vereeniging bedoelt o. a. te trachten door ge meenschappelijk overleg in dit hoofdkiesdi- strict candidalen voor de Tweede Kamer der Sla ten-Generaal te stellen. In de Zalurdag jL gehouden zitting der Prov. Staten van Utrecht zijn door de verschillende coinmissiën rapporten uitgebragt over hel ver zoek van den gemeenteraad van Monlfoortom toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijster bestrijding der kosten van den bouw eener school en onderwijzerswoningover hel verzoek van burgem. en welh.namens den raad der gemeente Tienhovenom verhooging van hel krachlens art. 36 der wel op het lager onderwijs in 1877 verleende jaarlijksch subsidie in de kosten van hei lager onderwijs; over het verzoek der vereeniging Handel en Nijverheid, le Usselstein, om een jaarlijksch subsidie ten behoeve der school voor bouwkundig leekeneo over Let voorstel lot wijziging van het bijz. reglement voor het waterschap de Hooge en Noermaten; alsmede over hel voorstel betref- lende het gemeenschappelijk met Amsterdam aanvragen eener verlenging der concessie tot tolheffing op het zand- enjaagpad van Breu- kelen naar Ouderkerk voor den tijd van 3 jaren. Alle rapporten strekken om zich met de voor dragten van Gedep. Staten te vereenigen. De behandeling der rapporten is aan de orde gesteld tegen morgen, Dingsdag, voormiddags te 12 uren. Eene commissie van officieren uit het leger heeft zich gevormd omnamens de officieren van hel leger, aan den opperbevelhebberZ. AL den Koningbij gelegenheid van zijn huwelijk een huldeblijk aantebieden. De leden van den Nederlandschen Weerbaar- heidsbond zullen aan Z. M. den Koninghun. beschermheer, bij de voltrekking van llDs. huwe lijk een stoffelijk bewijs van hulde en deelne ming aanbiedenbestaande in drie exemplaren van een gedenkpenningéén in goudéén in zilver en één in bronsopgenomen in een uit zwart ebbenhout vervaardigd kistjewaarvan het deksel in beeldwerk de wapens van het koninklijk echtpaar, gekroond met de koninklijke kroon zal verloonenbenevens de attributen der Nederlandsche weerbaarheiden waarbij gevoegd zal zijn een albumbevattende de namen van al de deelnemers. Mevr. van S. te Nieuwveen had zich terwijl haar echtgenoot voor xaken afwezig was, des avonds ten 8 ure van huis begeven naar hars mede aldaar wonende ouders. Vóór haar ver trek had zij hare vier kinderen te bed gelegd en de in de slaapkamer aanwezige kagchel van kolen voorzien. Ongeveer een uur later terug- keerende bemerkte zij, bij hel openen van de deur harer woningdat deze geheel inct rook was gevulden onderzoek doende naar de oor zaak daarvanbemerkte men dal die rook kwam uit de kamer waar de kinderen lagen te slapen. Onmiddellijk spoedde men zich naar de bedjes van de kinderenteneinde ze uit de kamer te brengen, maar men vond slechts lijken. De kagchel schijnt le hard te hebben gebrand ten gevolge waarvan hel behangsel achter de pijp vuur heeft gevatwelk vuur zich aan het na pieren plafond heeft medegedeeld. Tengevolge van den daardoor onstanen dikken rook zijn de kinderen gesliktzij lagen alle vier nog op de zelfde plaats in hunne bedjes. Z. M. de Koning komtals hij met zijne ge malin Amsterdam bezoekt, lang» bel Rijnspoor. Men is er reeds bezig eene eerewacht te lor- meeren. Te Chapelle Saint Sauvenr (Frankrijk) ia een echtpaar in hechtenis genomen, beschuldigd van niet minder dan twaali hunner eigene kin deren te hebben omgebragl. De onlangs begonnen uitbarsting van den Ve suvius heelt reeds een 100 voet breeden en 200 voet langen lavastroom gevormd. Op weg tusschen Beilen en Smilde werd een koopman aangesproken door een persoon die eerst tabak, vervolgens een kwartje en eindelijk al zijn geld eiscble. De koopman echter had een dikken stok en was sterker dan zijne tegen partij die een totale nederlaag leed. Terwijl in den schouwburg te Arnhem door de vereeniging Het Nederlandse!» tooneel de Prettige schoonouders werd gespeeldwerden acteurs en actricee eensklaps verschrikt door het rondfladderen eener vleermuis, die het op hunne coiflures scheen toegelegd te hebben. Het tumult, daardoor ontstaan had ten gevolge dat hel spel eenigen lijd moest worden ge staakt. Eerst nadat het dier eene veilige schuil plaats in de direclieloge had gevonden weid ae rust hersteld. Onlangs kreeg de lieer von Hluitenant van een Pruisisch cavalerie regimentop hel oogenblik dat een door den .kroonprins van üuiuchland gegeven jachtpartij een aanvang zou nemen, hevige pijn aan den regtervoet. Ily zag er legen op onder zulke omstandigheden te gaan jagen en besloot na eenig wikken en wegen een onderzoek der pijnlijke plaats in te

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2