an xcEcnrde het aan flarden. De luchtreiziger die een schade lijdt van pi. in. f4000, nas big er heelhuids af te komen. Men hoort in 't dagelijksche leven dikwerf spreken van «geiigten nekken" en suo zon men al lig; op 't vermoeden komen dat die knnst, als het er eene is, vooi velen weinig oefening kost. Intusschen aan de Nederlandsche tooneel- - school wordt ieuaand gezochtom legen een behoorlük honorarium les tc geven 11» 't »gri- meeren", maar soo iemand is niet ie vinden. In Belgie is men verder in die kunst. By openbare (eesten toch, wordt er nu en dan een wedstrijd gehouden in hei nekken van lieve en leelijke gezigten en er zijn altijd me dedingers genoeg. Het is niet algemeen bekend dal zwavel by schoorsteenbranden zulk een goed bluschmiddel is. Wordt in de stookplaats waai van de schoor - steen vlam heelt geval, een stukje ptjptwavel geworpen ter grootte van een okkernoot dan is Mjna onmiddellijk de brand gesmoord door de aanzienlijke hoeveelheid swavetigzuur die zich ontwikkelt. Ten einde eene gemakkelijker brand baar middel te beziiten dan zwatel is, op voorstel van Quéquet de zwavelkoolstof aangewend bij de brandweer te Parijs om schoorsteenbranden te blusschen Zij voldoet daar bij uitstek. Het vuur is onmiddellijk uitgedoofd dooi de ont wikkeling van zwaveligzuur en koolzuur er behoeft niet op het dak geklommen te worden om den schoolsteen digi te sloppen en hei vuil v«n het brandende roeidal de ramoneur naar beneden werptveroorzaakt volstrekt geen last. Te Zevenbergen heelt eene vrouw haar I02den verjaardag gevieid. De oude vrouw geniet nog een goede gezondheid, maar haar geest is niet helder meer zij is weduwe van vier mannen. AMERSFOORT 7 14 November" 1878. Z. M. heeft benoemd, bij de dd. schutterij te Amersfoorttot Auditeur bij den Schuttersraad den Heer M. L. Celosse, thans le luitenant bij die schutterij uit welke betrekking hij bij deze tevens eervol wordt ontslagen. Naar men verneemt zal de Heer R. L baron Taets van Amerongen eerlang, om redenen van gezondheidde functie van hofmaarschalk bij het huis van Z. K. II. Prins Hendrik nederleggen. Ter zitting der Prov. Staten van Utrecht van dingsdag jl. werd aan de vereeniging Handel en Ntjverh'eid te IJselslcin een jaarlijksch subsidie toegestaan voor de school ten behoeve van bouwkundig teekenen. Daarna had een uitvoe rig debat plaats over het advies door de Staten te geven op een adres aan den Koning van de gemeente Montfoort, om toepassing van arL 36 der onderwijswetIer bestrijding der kosten van den bouw ecner lagere school. De school met onderwijzerswoning meubelen enzzal 3540(1 kosten en men besloot te adviseeren tot f15000, boven de kosten van het terrein. Aan de gemeente Tienhoven is een verhooging van jaarlijksche subsidie voor hel onderwijs toe gekend. Het cijfer is van f 300 op f 550 gebragL Aangenomen werd een voorstel om ge meenschappelijk mei Amsterdamverlenging aan te vragen der concessie tot tolheffing op hel zand- en jaagpad van Breukelen naar Ou derkerk voor 3 jaren. Rit zand- en jaagpad behoort aan de prov. Utrecht en de gemeente Amsterdam in getnecnschappelijken eigendom. De Stalen stelden vervolgens vasteen wij ziging van hel bijz. reglement voor het water- eerst afgeschoten was men heeft hel in uwen zak gevonden Natuurlijk zegt gijdal hel het uw niet iswien behoort het in tusschen danwaar zal het van daan ko men hoe kwam het in uwen zak als gij zelf het er niet in gestoken hebt Dat gij geen van uwe gewone pistolen genomen hebt, spreekt van zeiven." «Gij liet de drie mannen u naderen, zonder op de vlucht le gaaa Natuurlijkgij zaagt hen le laat; waart gij op de vlucht gegaan, dan zou al het ontkennen vruchteloos en ver geefs geweest zijndaarom zijt gij zoo onbe vangen mogelijk blijven staan. Overleg dit alles goed en rijpelijkwordt geene der vele voorhanden zijnde bewijzen verzwakt of ook worden er geene krachiige tegenbewijsmid delen aangevoerd, dan is eraan hel «schuldig" der gezworenen in de verte niet le twijfelen en heden staat reeds het te verwachten vonnis vast. Ik zal nog verdere getuigen verhooren bewijzen die vóór en tegen u spreken, en u dan alles nog eens voorhouden.' Vooiiultiiiy in 't volgend nummer schap de Hooge en Neermalenin welk water schap sloombemaling is ingevoerd. by beide laatstgeiuelde zaken vervallen van oudsher genoten vrijdommen. Een adres van D. Sinkele Yersekehou dende klachten over onvoldoende afmetingen eener brug in de Ronde Veenen te Wilnisis ter afdoening aan de Gedep. Stalen gezonden. Naar wy vernemenzal door al de werkende leden der Rederijkerskamer «Ortwikkeling" te Amersfoort aansL maandagavond 18 Nov. te hallachl een wedstrijd in voordrag- t e n worden gehouden waarbij Donateurs en kunsllicdende leden dier Kamer zijn uitgenoo- digd zoodat zij alsdan een genotvollen avond doorbrengen. Aan de overwinnaars in dien wed strijd zullen door de commissie van beoordee ling onderscheidene prijzen worden uitgereikt. Men meldt uit Gouda van 11 Nov: Hedenmorgen werd het lijk van een onzer geachlsle burgers teraaide besteld. Ds. Broedelet, die gedurende 32 jaren als herder en leeraar der Herv. gemeente en gedurende 13 jaren als schoolopziener van het 7e district van Z.-Holi. fungeerde is tot smart van zijne talrijke vrien den uit zijne nuttige betrekkingen gerukt. Be halve predikanten der verschillende gezindheden alhierde kerkvoogden en diakenen der Herv. gemeenteen talrijke vriendenstonden bijna alle onderwijzers van hel 7e districtzonder verschil van godsdienst of rigting om de groeve geschaard. Na eene treffende redevoering van ds. Bege- mandie den afgestorvene als menschals christenals leeraar en weldoener en trooster zijner kudde schetstelegden twee jeugdige onderwijzeressen immortellenkransen op de kist, terwijl door de onderwijzers een hymne werd aangeheven. Vervolgens werd nog door anderen, bij het onderwijs betrokkenhel woord gevoerd en de edele afgestorvene in zijne godsdienstige en maatschapelijke deugden met warmte herdachL Te Cvrvin zijn door het spriogen van een stoomketel in eene suikerfabriek 8 werklieden mannen en vrouwen gedood. De fabriek ia groo- lendeels verwoest en de belendende huizen, lot op een atsiand van 60 meter, hebben veel schade bekomen. In Noord-Amerikt heeft men thans ook kerk- loinen. In de kerk vindt men boomen en sierlijke gewassen, afgewisseld met smaakvolle bloemia- tel», planten en vazen, eene springeode fon tein waarvan 't geklater wordt getemperd door eene mos-bedding zoodat er een liefelijk ge murmel woidt vernomen. Aan den zolder vindt men daarenboven groote waaijers, die, steeda ia beweging gehouden, eene aangename koelte verspreiden. Te Amsterdam is een eigenaardige vergade ring met dames gehouden door de verbruik»- vereeniging Spaarzaamheid en Vertrouwen. Het gold nl. de belangrijk? vraag uit een 12lal monsters de beste aardappelsoort te kiexen. Er varen kooksters onder de vrouwelijke leden wartn belast met de eer elk monster te schillen en le kokenom dan na te gaan welke soort het best in de kook was bel deugdelijksl en het voedzaamst, waarna zij naauwkeurig verslag barer bevinding uilbraglen. Deze verbruiks-vereeniging stelt xich ten doel in den zomer de leden te helpen sparen voor den wintervoorraad en zij slaagt daarin naar wensch. Elke week wordt bijna een jaar lang een halve of kwart guldeu door ieder lid bijgediagen en hel geld ia de spaarbank op rente gezet. Gebrek aan officieren van gezondheid ia een kwaad, dat niet alleen bij ons leger, maai bij meest alle Europeesche legeis bestaat. Het in compleet aan artsen bedroeg in den zomer van dit jaar bij het Pruisische leger 49bij hel Beijei se lie 22, bij het W urtemberg»che 61 en by het Svksiscbe 45 pet. De procureur bij het hof te Madrid heeft de doodstral geëischt legen Moncassi die on langs op den Koning heeft geschoten. Hij is Dingsdag jl. ter dood veroordeeld. De vergulde haan der torenspits van de Nolre- Darne is door den wind afgerukt. Is hij niet in de Seine gevallen dan ueelt de vinder een mooi voordeel de vogel is gevuld met munt stukken. Als herinnering van onzen tijd had men in liet ligctin»m l'ransche munt gelegd in goud, zilver en koper, van de centimes tot hel honderd trancssiuken daarbij waren ge voegd goudstukken met het borstbeeld van alle souveieinen in Europa. Al dal geld onbedekt in de holte, van den haan nedergelegd klonk telken keoro als de wind hem deed draaijen. Die gedachtenis-voorwerpen bestemd voor de nakomelingschap zijn misschien gekaapt door eeu tijdgenoot. Men verzekert dat wij hier te lande weder bet gtoole Ambulant circus van Meijers te zien zullen krijgen. Hij heeft nu 150 paarden, 6 olifanten enz. enz. en 't getzl clowns is niet op te geven. De tenloonstellingswoede heeft thans ook zegt de Globus Taschken (in CentraalAzie aangrepen. Er sal daar een tentoonstelling van landbouw eu industrie plaats hebbeu waarvoor de regering verschillende gouden en zilveren prijzen en eeie-kasianjea heeft uitgelooid. Te Elburg is weder door onvoorzigtig om gaan met petroleum brand gesticht. Een bed waarop kinderen sliepenhad reeds vlam ge vat en met moeite werden de kleinen gered waarna men spoedig het vuur kon blusschen. De lucht is in de laatste twee dagen der vorige week in hevige beroering geweest. Vrij dagnacht liet zich boven den zuidwestelijken hoek van ons land een orkaan gevoelen ti.'e van schier voorbeeldelooze kracht was. De win druk was heviger dan tijdens den bekenden Pinksterstorm op vele plaatsen zijn boomen ontworteld, schoorslcenen omgewaaid, enz. De Parijssche correspondent van de Times sprekende van het onzedelijke der enorme op drijving van de verloting in verband met de Tentoonstellingwijst tevens op hel bespottelijke der loten-tage. Wanneer de te winnen prijzen in geldsommen bestonden, zou men die rage nog kunnen begrijpenzegt hij doch dit is zoo niet zij bestaan in meest uileenloopende artikelen. Men ka» trekken een ijzeren poort een locomotiefeen toren een sumUblaasbaig een geschilderd raameen leven-ien aap een aanbeeld, een ton toutevisch, l.UOÜ.UOO spel den, een kanon, 12 dozijn valsche neuzen, een kerkklok een ploeg50 pakjes mosterd een levensgroot standbeeld een booteen mo lensteen. Zelfs moet een der twee Hindoe'» die door de «Compagnie des Indes" werden over- gebragtzich al» prijs hebben aangeboden daar hij geen lust heeft naar Ka»jemer teiug le keeren. Ter verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken le Amersfoort zijn van de 155 kiesgeregligdenlieden ten Raad- huize opgekomen 43, en was de uilslag als volgt Wil S I e m b r i e I j o ter aanvulling van de plaatsen der Hoeren A. D. Methorst, M. van Beek, en H. Gerritsen, die met het einde des jaars 187,8 aan de beurt van aftreding zijnvan welke de eerste ont slag heeft genomen en de tweede heeft gc- wenscht builen aanmerking te blijven, getal slembrieljes 43 hiervan zijn uitgebragt op de Heercn H. GERRITSEN 23die alzoo is herkozen J. Visser 18, R. G. M. van Beek 10, M. van Beek 9 en D. P. Hamers 8lusschcn wie eene herstemming voor twee leden moet plaats heb ben. D. Ilubers 8, P. Methorst Jr. en A. Her schel Bz. 7PA. Iluel 4LA. Schaap 3 diversen 2 en 1 stem. Vermits de Heer Hamers ouder is dan de Heer Hubers. komt de eerste in herstemming. gekleurd stembriefje ter aanvulling der plaats van den Heer B. E. Herscheldoor wien ontslag is genomen, getal geldige slembrieljes 41. Hiervan zijn uitgebragt op Heeren J. Visser 13 en A. Herschel Bz. 8, tusschcn wie eene herstemming moet plaats hebben. R. G. M. van Beek en L. A. Schaap 5diversen 2 en 1 stem. Burgerlijke Slant! van Amersfoort. GEBOREN8 Nov. Clasinad. van Teunis van den Hoek en Elisabeth Voortman. 9 Nov. Anna Alberta d. van Jan Groen van Wel- lum en Dina Geursen. Abraham, z. van Lcon van Gelder en Sellie de Jong. 10 Nov. Wijmpjed. vfcn Everl Malestcin en Geertruida Gijtenbeek Wouterus Mariaz. van Wilhel mus Gerardus Poort en llcndrina ler Berg. 11 Nov. Cornelis, z. van Jan van de Vlasakker en Hendiika van den Tweel. VVillernijnlje d. van Elbarlus van Douverdcn cn Pclronelia van den Hoek. -13 Nov. Johanna Calrinad. van Albertus Hellevoort en Johenna van Kalveen. ONDERTROUWD: Andries Waanders en Ca- tharina van Vulpen. GEHUWD: 13 Nov. Jacob vanSprakelaaren Helena Krsaikamp. Pieler Johannes Croes en

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2