St. Nicolaas- en Kerstfeest t gevaarlijke uitbreiding van het Chineesche cle ment, vooral in Aljendo regtcn en verplichtin- tingen der Europesche bevoiaing. Hij keurde het verzet der kleine Europesche bevolking af, maar ook de nieuwe belastingen vooral de personele waartegen hjj bij de wet op de middelen zou stemmen. Eindelijk drong hij ernstig aan op terugkeer op den ingeslagen wegdaar de vol- tooijing van het tegenwoordig koloniaal stelsel het verlies van Indië zou ten gevolge hebben. Het debat is gisteren en heden voortgezel. Van alle ziektendie dagelijks de stnrflijsl ver meerderen is de longtering zeker de meest wan hopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tol herstel kunnen vinden en moest zij haar laak beperken om het lijden der teringzieken te verlichten en 't levenmet de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend dat men den bofsllijders aanraadteen warmer klimaat op te zoekenom er den winter door te brengenzoo mogelijk in de nabijheid van den- ncnbosschen waarvan de uitwaseming een wel- dadigen invloed op de longen uitoelent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver plaatsen en 't is voornamelijk lot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dal de teerdie een harts- achlig product is van de dennen een zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zie ken die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op lettendat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bron chitis ontaarden. 'I Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmid del te hebbenzich er van bedienezoodra men aSnvangl te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenendat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben, als^de be ginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- water. Vroeger deed men wat teer in eene karaf, en vulde die met waterdie men tweemaal per dag schuddegedurende een weekvoordal men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplos sing waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangena- men smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekersonder den naam van Goudron de Guyot een zeer geconcentreerde teerlikeur die u in staatstelt om onmiddelijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenaraen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van ge noemde teerlikeur in een glas wateren men ver krijgt terstond een teerwatermeer of minder met de aromalieke bestanddeelen der teer be zwangerd en van zoo geringen prijs dat een fla con van twee francs voldoende is om tien twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstellingen heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij elke flacon gevoegd is. Het is niet de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot) dat men met den besten uitslag proe ven genomen heelt in zeven hospitalen en gast huizen te Parijs alsook te BrusselWeenen en Lissabon. De Heer Guyot heeft tevens kleine kapsules ter grootte van een gewone pil vervaardigddie onder een enveloppe van gelatine zuivere Noor- weegsche teer be va Ilea Deze vorm is bizonder aan te bevelen voor hen die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee ol drie leerkapsules genomen op 't oogen bliek dal men gaat eten vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der kapsules van Goudron de GuyotVijf tot zeven en een halve cents daags. Wanneer eene verkoud heid verouderd isof wanneer men hel effect wil bespoedigen kan men de leerkapsules gelijk- tijdig gebruiken met de teerlikeur, die toen Het venster, dat ik hem aanwees is in de dwars door het gebouw loopende gang, William ging tot aan hetjioofugebouw dat door een steenen muur afgesloten is en waar een venster in de naastbygelegen straat uilkomL Op het bepaalde uur ging ik in het laatste vertrek van het hoofdgebouwdat tol de woning mijner tante behoordehel venster is dat onmid dellijk op dit volgende, aan hetwelk William verscheen. Voortzetting in 'l volgend nummer.) dan bij 'l eten en 't naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van hel gebruik van afkooksels, pöles en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende werking. De leerkapsules van Guyot zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken. TE PARIJS. De Groote Magazijnen van den Printemps hebben de eer ter kennis hunner clientèle te brengen dal de geïllustreerde Ca talogus der Artikelen voor hel St. Nioolaas- feest onlangs is verschenen. Deze Catalogusdie niet minder dan 48 bladz. met opgave van SPEELGOEDBIJOUTE RIE, MAROKIJN- en PARIJSCHË ARTIKELEN bevat, zal gratis en franco gezonden worden aan ieder die hem aanvraagt aan de Groote Magazijnen van den Prlntemps. 10, Boulevard Haussmann.PARIJS. (Porte Bonheur) gekeurd 18 karaats lgoud, voor wordt franco verzonden in een mooi juweel kistje van blauw satijn met Initiaal. De teekening van dezen armband komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustrecrden Catalogus voor St. Nicolaas- en Nieuwjaarsge schenken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarom de aanvrage doet aan de Groote Magazijnen van den PRINTEMPS te Parijs. AMERSFOORT, 28 November 1878. Dingsdag, den 3. December 1878, des na middags halftweczal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het in huur geven van een gedeelte van «de Zand- hoopen" aan den heer J. van Vollenhoven. 2. Missive van H.H. Gedeputeerde Staten aan gaande het toekennen van een provinciaal sub sidie voor de vernieuwing van den Leusderweg met nader voorstel van Burg. en Welb. 3. Tweede aanvullings-kohier van den hoof- delijkeh omslag over 1878. 4 Voorstel van Burg. en Weth. tot verhuring van het gebouwvroeger huis van arrestals kantonnaal huis van bewaring, aan de Commissie van toezicht 5. Benoeming van twee leden voor het bur gerlijk armbestuur. 0. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 7. Benoeming van een lid der plaatselijke Schoolcommissie. Bij de herstemming tusschen de vijf hieron- dervermelde heeren hedenochtend geschiedter aanvulling der plaatsen van drie leden voorde Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort, zijn 76 van de 155 kiesgeregtigden ter stem bus gecompareerd en was de uitslag als volgt w i t stembriefje voor twee plaatsen. getal ingeleverde stembiljetten 75. Hiervan zijn uitgebragl op de Heeren D. P. HAMERS45 stemmen. R. G. M. VAN BEEK 38 JACQUES VISSER31 M. VAN BEEK19 zoodal de twee eerslgemelde zijn gekozen. gekleurd stembriefje. getal ingeleverde stembiljetten 75. Hiervan zijn uitgebragt op de Heeren JACQUES VfeSERCO stemmen. A. HERSCHEL Bz.11 4 briefjes waren in blanco, zoodat eerstgeraelde is gekozen. De Heeren M. VAN BEEK en A. HERSCHEL Bzn. hebben per advertenliën den kiezers ver zocht buiten aanmerking te blijven. Ten vervolge op hel berigt in ons vorig num mer kunnen wij mededeelen, dal het plan tol het houden eener Tentoonstelling van voorwer pen door werklieden vervaardigduitgaat van de «Afdceling Amersfoort" der «Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerknijver heid in Nederland," on dal de commissie tot regeling dier tentoonstelling bestaat uit de Heeren Mr. J. van der Leeuw, president; Dr. H. J. Me- nalda van Schouwenburg, vice-president11. W. A. van den Wall Bake, secretaris; W. van Eeden vice-secretarisL. Visser, penningmeester; welke commissie eerstdaags het programma zal uitgeven. De leden der Amcrsfoortsche zangvereeniging boden in de laatst gehouden bijeenkomst den president van het bestuur dier jeugdige ver eeniging dr. E. D Pijzeieen pas verschenen boekwerk aonals bewijs van waardeering zijner diensten als directeur zoo welwillend bewezen. De vriendelijke aandacht der ingezetenen wordt beleefdelijk verzocht voor achterst, adv. der thans in werking gelreden Couranten-lees- inrigting van W. van den Berg en gehoopt dat zij hem hunnen steun zullen gelieven te schen ken door van hem ter lezing te wenschen verschillende courantendie hij tot zeer billijke kwartaaisoraraetjes accuraat kan leveren. MorgenVrijdagte 7 u. 14 min. 's ochtends zal aan 't station te Amersfoort passeeren een extratrcinten vervoer van het personeel paarden en materieel van het cirque Carré van Groningen naar Antwerpen. Naar wij vernemen, zal bij voldoende deel neming, te Baarn door Mejulvr. D. Slalius Muller, muziekonderwijzeres aldaar, een zang-cursus voor jongens en meisjes worden opgerigl welke onder haar toezicht zal staanen waar van de leiding wordt opgedragen aan den heer S. van Adelbergzang- en muziekonderwijzer aan de stedelijke muziekschool te Utrecht en directeur van de Liedeitafel «Polyhymnia" te Amersfoort Het is te hopen, dat door schier algemecne medewerking van betrokken ouders en voogden deze hoogst nuttige vocale inrigiing te Baarn weldra wordt tot stand gebragldie alsdan ook ten spoor- en grondslag zal kunnen strek ken van veel goeds en beschaafds voor wijder kring in opvolgende jaren ook vooral in ver band met hel instrumentaleop het gebied der edele toonkunst. De zaak is in goede handenwordt doel matig georganiseerd en mag alzoo ook daaroin aanspraak maken op onbetwistbaar regl van kracnligcn steun door alle voorstanders van beschaving en ontwikkeling. Wordt die slnin onbekrompen verleenddan zal de inrigting c. a. zeker worden geëntsteeds in bloei toenemen en een ongeknakl levensbestaan erlangen. Dingsdag jl. wijdde het hof te Brussel een 20sie zitting aan de zaak T'Kinl en Fortamps. Naar men berekent, zal de uitspraak zich tut Vrijdagavond a. s. doen wachten. Want wel is net slot der re- en dupliek nabij, doch do jury zal niet minder dan 639 vragen hebben te beantwoordenwier lezing alleen ongeveer eene zitting zal eischen. Te Scboonlo it een koolraap gegroeiddie 22 pond weegt. Dal mag wel een «respectable" koolraap wot- den genoemd. Te Brussel is iemtnd oveileden, die tijdens zijn leven in hel vet bruiken van groote hoe veelheden voedsel misschien lijn gelijke niet had. Eens had iemand mei hem gewed dat dece geen ses-en-Jeriig liaide eijeren /onder er wijn bij te drinken achtereen zou kunnen opeten. In plaats van wijn betigde hij thans rum omleikeus na het verslinden van een zeatal eijerenhel inwendige weder schoon te spoelen. Toen de zes glazen rum in zijn maag éene plaats gevonden hadden waren ook de zea-en-dertig eijeren verdwenen en had hij de weddenschap gewonnen. Hij ia gestorven in den ouderdom van acht- en-dertig jaren en is zijn dood niet aan eene indigestie te wijten. Burgerlijke Stuud van Amersfoort. GEBOREN 22 Nov. Cornells z. van Wouter van der Veer en Willemina van der Logt. 20 Nov. Philip, z. van Hendrik Veenendaal en Gijsbcrla Buijs. Dirk, z. van Dirk Voortiniyi en Hendrina Leenards. Wesselina Maria Geer- truida, d van Johannes Petrus Kemp en Cornelia PooL 27 Nov. Tcunisje, d. van Jacobus Slomp- horst en Heintje van Kommer. 28 Nov. Maurilsz. van Jacob de Zoete en Vrouwchien van Geens. ONDERTROUWD28 Nov. Hennunu» van Zoyl en Diliana van Geijtenbeek. GEHUWD 27 Nov. Hendrik Elschot en Hen- drika van der Pol. OVERLEDEN 21 Nov. Willempje Hartgerse, 71 j.wed. Jan van Drie. 24 Nov. Marinus Stain, 6 w. 25 Nov. Hendrika Sinil, 52 j. ongeh. Hendrik van ManenCl j.eeltig, van Gijsberije Pasker. Johannes van der Vel-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2