AMERSFOORT, 30 December 1878. Zondag 22 Dec. jl.tusschen 7 en 9 uren des morgens, heeft iemand, na het breken van een raamlangs dezen minder gebruikelijken weg, eene curieuse visite gebragt in een be woond huis der nabij Amersfoort gelegen ge meente Hooglandtijdens de bewoners C. 0., en echtgenoot naar de vroegkerk waren. De matinale, ongeïnviteerde bezoeker, men nende zich niet aan een geldig souvenir zijner visite te mogen onttrekkenamuseerde zich toen direct met het als handig timmerman openen en doorsnuffelen van hel kabinetontlastte het van een 24ial gouden willempjes en een JJOtal grootere zilveren poppenwaarna bij zich uil de voeten maaktedoch zonder zijn visitekaartje achterlelalen. Hij hadzooals later bleekaanvankelijk doch vruchteloos getracht, per gemakkelijker promenadedan door 't raamin het huis te arriveeren. Zijne onbeleefdheidom zijn visitekaartje niet achterlelalenschijnt hem voor het bewaren van zijn incognito niet te hebben gebaatwant reeds Woensdag 25 Dec. jl. heeft de brigadier der rijksveldwachl in het kanton Amersfoort J. T. v. Doesburgden vermoedelijken bezoeker die 63 jaren oud isin Hooglandwaar hij woontopgespoord en hemten dienste van zijn toiletmet voor alle seizoenen bruikbare en secure polsmofjes versierd, waarna hij, met den brigadierdie hein de vereischte gehecht heid beloonde, een aardig winierreisje van Hoog land naar Amersfoort cn vervolgens naar Utrecht maaktealwaar hij weldra met gastvrij en gratis logies ïn het cellulair hótel werd begunstigd. Men meldt ons uit Soest van 24 December: De Burgemeestervoorzitter der plaatselijke commissie voor het Nationaal Huldeblijkde aanstaande Koningin der Nederlanden aan te bieden, bij II.D. komst in hel Vaderland, heelt aan de Hoofd-Commissie berigtdat niettegen staande de bewoners van buitenplaatsen en villa's hunne winterkwartieren in de steden hebben betrokken, de bijdragen onzer land bouwende ingezetenen voor dat doel hel niet onaanzienlijk cijfer bereikten van ruim f8ft. welke geldenbenevens eene lijstvermeldende de nainen der respectieve inzendersaan den thesaurier der Hoofd-Comiuissie zijn overge maakt. overleden Commissaris des Konings in Utrecht Mr. S. baron van Heemstra. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal voor de plegtigheid op den 21 sten Januari, inliet midden voor het Koorhekeen rood tluweelen met satijn afgezette troon inel gouden sierselen worden geplaatst, waarboven het naamcijfer van HH. MM. door een lauwerkrans omgeven en daarboven de koninklijke kroon. Aan weerszijden worden banieren aangebragt. Het Ncderlandsche wapengeheel verguld, zal den achtergrond van den troon tooijen. Een vorstelijk ameublement zal op een'kostbaar tapijt van rijk patroon, in overeenstemming met hel lluweel en goud voor de hoogc gasten worden geplaatst. Voorts zullen wapenschildenorillamruen guirlandesbloe men en planten met emblemen der beide stam huizen den troon omgevenvanwaar als hoold- punl, het gcheele decoratie! der kerk zich verspreidt. In den nok van het kruis der kerk boven voor den troonverheit zich op dien dag een kolossale gouden koningskroon. Aan het eind der kerkonder het orgelwordt eene tribune opgerigl, plaats aanbiedende voor 600 zangeressen en zangers en een voltallig orkest. Het Dagblad verneemt van wel onder- rigtte zijde eenige bijzonderheden omtrent den inhoud van hel wetsontwerp op de kapitalen in portefeuilledat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Met den 1. Maart van elk jaar zal men een op gave moeten doen van deze bezittingen, hetzij door een opgave van het kapitaal in een geldsom uitgedrukthetzij in een gespcciliceerde ver melding van de effectenactionobligatiën enz. zeivenin welk laatste geval Je ontvanger de kapitaalsberekening opmaakt. Hiervan zal aanvankelijk één percent worden geheven maar dewijl het bedrag dezer belasting als een sluitpost van de begrooling van middelen kan worden beschouw dis de percentage telken jare voor verhooging vatbaar. Vrijgesteld zullen alleen zijn de kapitalen van M00 en daar beneden. Men doet zijne aangifte onder aanbod van een eed telkens zullen eenige personen uil hen die aangille hebben gedaanworden aangewezen om den eed af te leggen. Verzuimde aangiften worden gestraft met op klimmende geldboeten en eindelijk met gevan genis. twee reusachtige honden en een neger achter.' Den avond te voren had hg aan vele aaniienlijke personen een diner gegevenwaarvan de onvol dane rekening 1018 franca beloopt. Het atelen van lyken is in Amerika tegenwoor dig aan de orde van den dag. Meeatal willen de daders op die wnse aan de nagelaten betrekkingen ■eld afpersen. Onder anderen bleek het dat dit de drijfveer was voor het atelen Wn het lijk van den millionnair Stewart, waarvan wij on- langa melding maakten. Dikwijls is echter ook wraaksucht de aanleiding tot de afschuwelijke daad. Van de talrijke nienwc voorvallen van lijkenroof dcelen wij alleen het volgende mede ln het dorp Chester Gross Roads werden onlangs twee lijken tegelijk van het kerkhof aldaai ge rooid. Onder de medepligtigen noemde men tekeren geneesheer en een stndent. Hel eene lijk dat van eene oude, «enigszins corpulente dame, werd sells met behulp van paarden uit bel graf gesleept, vervolgens in een aak gepakt en weggevoerd. Uit Hampden wordt berigt dat aldaar drie lijken, een paar maanden ge leden in één nachtdoor onverlaten uit de graven werden genomen. Ook ditmaal waa een van de schuldigen een geneesheer. Dete deed naar men meent te weteneen der lijkendat van een vleeschhouwerin den aak, mei de woordenmik heb genoeg van hém gekocht thans aal ik aijn vleesch eens verkoopen." Algemeen koestert men den wenschdat aan detcn toestand door aware straffen een einde ul worden gemaakt. In de gemeente Chapelle Moche maakten 52 kindeien uit de school komende, een glijbaan op den vijver van hel kasteel Het ijs kon die vracht niet dragen en besweek 48 der kleinen geraakten te water en onder het ijs. Allen ver dronken. De Opinion van Antwerpen meldt het vol gende Zondagmiddag wandelde een man met een sigaar in den mond op de wallen in de omstreken van ilorgeihout, digt bij een kruit magazijn. De schildwacht veiaocht den man aich van deze plaats te verwijderen en wees hem op het gevaar om met een brandende sigaai een kruitmagazijn te nadeien. De wandelaar antwoord de mompelend eenige woorden en verwijderde sich, maar naauwelijks was hij uit hel gezigt of er viel een schot en de soldaat bemeikle dat de ongelukkige zich door een revolver bad dood geschoten. Het lijk is naar bet hospitaal van Burgerhout gebracht. Men herkende er in ze keren O. D. H....ood S! jaren, bakker, wo nende te Rotterdam. Te Dentsch-Oth heelt dezer dagen een vree- se lijk ongeluk plaatsgehad. Een mijnwerker waa sedert de maand December in bet besil van een groot aantal dynamiet-patronen welke hy bij de bergwerken tol het doen springen van mijnen moest gebruiken. Dezer dagen nu had by drie patronen die hij dien dag gebruiken moest «p tafel gelegd en hoe ia geheel onbekend plntM-ling ontstond een vreetclijke ontploffing. De zoldering en de vloer der kamer vlogen uiteende denr ei. de oven werd totaal ver nield al de meubelen en vensters in duizend siukkea geslagen doch wal nog het bedroevendst was men had ook persoonlijke ongelnkken te britenren. De mijnwerker lelve en aijn 19-jarige mouw bekwamen ernstige verwondingen. De man was de linkerhand geheel vernieldbet «angeiigt met talrijke brandwonden bedekt en beide oogen verwoestde vronw werd de lin ker* ooratm en het rechter oog vernield, ter wijl ook sy met braodwonden als overdekt werd. Dezer dagen werd te Lncero (Zwitserland) eene 27-jarige dochter voor den regter gebracht, beschuldigd van poringen te hebben aangewend om eene gebeele familie vadermoedertwee dochters en een soon door vergif van bet leven- te berooven. De vader was werkelijk aan de werking van het toegediende arsenicum beswe ken de andere vier waren behouden gebleven. Het vonnis veroordeelde de misdadigster lot levenslange tuchthuisstraf. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor het eten twee teerkapsules van Guyotin geval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharrentering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronchos of longenlijdL Iedere flacon beval zestig teerkapsules 'tgeen maakt dat dc geheele behandeling slechts zesè acht centen daags kost en u ontheft van het ge bruik van alle afkooksels, pftles, siroopen en borstdrankea Talrijk zijn de namaaksels. jGjj moe! dus vooral letten op het etiquettewaarop de handteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste apotheken. Zooals wij reeds in No. 2669 va» 5 Nov. jl. hebben vermeldis door den Minister van Water staat destijds bepaald: «Dat aan de brievenbe stellers het nieuwjaarwenschen wordt verboden." Echter de Minister zeide dezer dagen in de Tweede Kamer: «dat het verbod om fooijen te vragen zich niet uitstrekt tot hel aannemen van die fooijen, welke v r ij willig door de ingezetenen worden gegeven." Tevens gal de Minister toen te kennen: «dat er van schadeloosstelling uit de schatkist voor het gemis der fooijen geen sprake kan zijn." Met zeer veel genoegen is vernomen dal de Minister het aannemen dier fooijen niet verbiedt. Reeds schreven wij in No. 2669met beperkt loonih regen windsneeuw enz. tol soins zeer laat 's avonds dravendezou hel versloken blijven der nieuwjaarsfooien de brievenbestel lers zeer zwaar treffen." Thans kan nog daarbij worden gevoegd dat te Amersfoort verl. week de laatste avondbe stellingen in de sneeuwtot lang na elf uren, zeer afmattend voorde brievenbestellers waren. Wie hun pliclsbetrachting waardeertwie een warm gevoel voor den evenmensch bezit zoomede met goed begrip is bedeeldzal zeker gaarne op den nieuwjaarsochtend zijn nieuw jaarsfooi voor de brievenbestellers vroeg- l ij dig gereed houden en, zoo mogelijk liefst persoonlijkals zij dén of later aankomen aantreden, of schellen, deze fooi ter hand stel len want zij mogen niet vragen, maar wel mogen zij die aannemen. Te 's (lage is op 69-jarigen leeftijd overleden ror. B. Th. baron van Heemstra van Froraa en Eibersburenridder der orde van de Eikekroon. Ijverig voorstander van vaderlandsche letter kunde en kunst, was hij .Beschermheer of Eere-voorzilter van onderscheidene letterkundige vereenigingen. Het patronaat van zoovele ver- eenigingen werd door Van Heemstra niet in naam doch steeds met de daad gevoerdwant er hadden weinig uitvoeringen in de kringen waaraan zijn naarn verbonden was plaatswelke zijne tegenwoordigheid misten. Ook aan mate- riëelen steun liet de beschermheer hel vaak niet ontbreken. Hij heeft vroeger gewoond op den huize «de Klokbij Usselslcin cn was broeder van den Tengevolge van de gladhei.r der vorige ««eek heeft een der chiiurgen te Ulu-cht tien patiën ten die etn aim of been bebben gebioken. Een aantal ingcxelenen aldaar zijn bekent d, ouidal zij nalatig naren in hel aiiooyen van zand voor hunne noningeit. Te Denekamp ia een milicien-verlofganger van de ligling 1876 neder voor den lijd van drie maanden in nerkelijke dienst opgeroepen, omdat bij zijn vei int pat niet naar belmoren heelt laten afleekeneu, gegrond op art. 134 der militienel. In 'a landt gevangenis te KenJal zitten vol gens de Locomoiie!zeven inlanders preventief opgcsioien aeden September 1876 .en dus meer dan tnee jaar zonder dat in hunne zaak een voorloopige instructie is gehouden. Het wonder- baarlijksle is, dat zij reed» anderhalt jaar naren opgesloten, toen nten op hel denkbeeld knam om toch iets in hunne zaak te moeten doen. Dit is nu neèr een hall jaar geleden en nog ia oieta gedaan. Bij het liestunr der Maatschappij «Nederland" beslaat het voornemen om de postmaildienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indié lot een veertiendaagsche uit te breiden. De ver- mcerdeide kosten daarvoor zullen het departe ment van koloniën en dat van waterstaat dragen elk voor de helft van bel verhoogd be drag (i 40,000). Uit Colomboop bet eiland Ceylon wordt berigtdal in een district van genoemd eiland een blauwe saffier van buitengewone grootte ge vonden ia. Hy weegt twee ponden en werd ont dekt door twee jongens, die bem voor een spotprijs verkochten. De waarde wordt op 10,000 p. si. (1 120.000) geschat. Een correspondent der Samarangsche courant op Aljeh beschrijft volgenderwijze het oorlog voeren aldaar «Het oorlogvoeren hier te lande heelt niets van het flinke karakter, dat wij in Europa gewoon aijn. Van «het vuur des vyands tol swijgeo te brengen", het einddoel van ieder latsoenlyk ge vecht, is hier geen sprake. Wij verjagen, niet weinige offers van onze zijde, den vyand uit

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2