tevens volkomen «afscluflers"want men m«g hun sterken drank voortellen in welkep voiw boe verleidelijk, heltij eenroudig bchjedammer (in Amerika Wbi.ky) ol Brandy (.00 reel ala hier een groye) ol aU .advokaat I doet er oiet toe, de geoeteoen hebben een perlec- len, onoverkomelijke» alkeer van alle vocht, dat eenig geb.be van alcohol beval. De redactie van de Cöicago-Ti ibunedie g> ooi belang schijnt te stellen in het nieuwe middelals een wel daad voor de natie en de nienschheidgeelt het volgend verslag van een der jongst voorge komen treilende gevallen: .Een van de eerste burgers ooier goede siad Chicago voor weinige jaren, werd, helaas, door omstandigheden hier niet te vermelden, een volslagen gemeens drook- naid, ja tonk al dieper en dieper 111 het slijk. Zijne lieve vrouw moest hem veilaten. Op het laatste oogenblik den dood nabij namen enkele hem oveigebleven vrienden de loevlugt tot Ü'Un- gers heilmiddel. Hel moet geiegd te deden dit niet in veitrouwen er op, maar omdat te dach ten man kanns probiren baal hel niet, hel schaadt ook nietde kerel is toch voor de haaijen. Intusschen, te deden bet geduiende vier dagen en tie, al dadelijk kwam de eetlust terugbin nen de week had hij bet gebruik syner long herkregen tijne wangen kregen de getonde kleur en binnen 14 dagen was hij totaal geneten. Hij heelt nu een hekel aan alle bedwelmend vocht. Zijne vrouw is tol hem teruggekeerd. Al tijne viienden verheugeujtieh met hem." Op 16 deter tullen voor de correctioneele reglbauk te Brussel, vier bedriegers verscliynen die de oprigting aangekondigl hadden van een banken in een piospectus agenien voor de provincie gevraagd hadden. Uete agenten moes ten eene tekeie som als waarborg indekasder bank storten. Zes-en-veertig onvooitigligen lie ten zich in dit net vangen en stortten de gevraagde som welke door de toogenaamde bankieis inge- casseerd en verdeeld werd. Naar men mededeelt inocten deter dagen op de lijn Harlingen-Nienwe Schans niet minder dan vijl spoorweg-conducteurs zijn ontslagen ter aake van reeds vooreenigen lijd gepleegde kleine dieverijen. He veelvuldige klagten over het ontvreemden van goederen uil kisten ol kuHeis die per spoor worden vervoerd schijnen aan leiding te hebben gegeven tot liet nemen van buitengewone ni taiiegelen om lol ontdekking te komen. Ook op andere lijnen van het staatsspoor moeten gelijke maaliegelen zijn geitellen. en wilde in zijn rijtuig stappen. Ongelukkig was dit verdwenen; de koetsier die dacht dal het bezoek tamelijk lang zou durenhnd zijne paaiden ecnige straten doen loud gaan, ten einde zijn tweespan in beweging te houden, zoodat de koning le voelte midden van een stortregen, naar het paleis moest teiugkeeren. In de Parijssche wereld wordt met ophef ge sproken van de arrestatie van docter Xeen man luim 60 jaren oud, rijk en algemeen be mind. De deciel' is beschuldigd zijn medehulp te hebben verleend aan talrijke moorden, ge pleegd op kindeien, die spoorloos verdwenen zijn. Docter X heelt reeds bekenlenisten gedaan. De wanhoop der lainilieen vooral van den zoon, eveneens docteris onbeschrijfelijk. Van alle ziektendie dagelijks de sterflijst vermeerderenis de longtering zeker de meest algemeene de meest wanhopende voor de huis gezinnen. Do ondervinding heelt eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de leerdie een harts- achlig product is van de denneneen zeer merk- waurdigen en gelukkigen invloed heeft op de ziekendie aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teer kapsules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmidde len' voor bovengenoemde zieklcn. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens voor dat men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heelt, moet men op de driekleurige handleekening van den heer Guyot op het eti quette letten. In de nteesle apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandse!) Indiëvan 7 dezerbevat üe mededeelingdal in Aljeh een benting met acht stukken geschut, is genomen en dal de aanhoudende regen en nieuwe bandjers ver dere operalièn lot dusver hebben doen uitstellen. Tevens berigt dit telegram dat de gezondheids toestand gunslig is en dat de politieke toestand op de VVcJkusl van Aljeh beter wordL AMERSFOORT, 18 Januarij 1879. Met smart vermelden wijingevolge door ons kort voor 'tdrukken ontvangen telegram, dat Z. K. H. Prins Hendrik heden ochtend te 5 uren plotseling is overleden. Eene huishoudster te Arnhemdie een Duit- scben leeiaar aan de H. B. school uitschold voor leelijke Molis wegens deze wandaad veroor deeld tol 50 cent boete. De keiter en de keizei in van 'Duitschland tuilen den II Juuij van dit jaar bun gouden biuiloltkleest vieien. Toen hel plan bekend werd door verschillende personen en korporatiën ge vormd om den keiter en der keiteiin op dieo dag geschenken aan te bieden heelt de kroon prins den minister van binnenlandsche zaken veitochl, zoo veel mogelijk bt-kend temaken, dal bel ontvangen van geschenken zijnen ouders dien dag niet aangenaam tou tijn. Zij zouden ticii hel ineest verheugen indien de deelneming in hun feest zich hieiin uitte, dat liefdadige instellingen de gelden ontvingen die inen voor geschenken bestemd had. De Prov. Corresp. maakt dien wcnsch openbaar. Dingsdag, den 14. Januarij 1879, des na middags halftweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin dc punten van behandeling zijn 1. 3e aanvullingskohier van den hooftlelijkcn omslag dienst 18/3. SL Benoeming van leden der stembureaux voor de verkiezingen in 1879. In de Donderdagavond jl. gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort is de discussie aangevangen aangaande het door de Kamer te geven advies aan den Gemeenteraadomtrent bet Rapport van Burg. en Welh. over het vuur-, haven en longeldin verband met de bezwaren door schippers legen de helling daarvan ingebragL Wegens het vergevorderd uur werd de ver dere discussie en hel ontwerpen van het advies tot eene volgende vergadering verdaagd. Het Rotterd. Nieuwsbl. behelst «Te Amsterdam wordt reeds gedurende bijna een jaar gesproken over bedriegelijke hande lingen die de beide leden der firina A. De Wil cn Zonen aldaar, ten nadeele hunner pa troons, verschillende suikerfubrikantcnzouden gepleegd hebben. Na een langdurige instructie is eindelijk door de raadskamer van de arron- dissements-regtbank te Amsterdam besloten de beide firmanten naar de correctioneele leregt- zitling te verwijzen. De zaak maakt in Amster dam nog al veel sensatie en de procedure zal een groolen omvang hebbendaar een zeer groot aantal getuigen gedagvaard is." Ook diverse Arasterd. bladen en de Nieuwe Rolt. CL maakten, doch minder gedecideerd, thans melding van deze zaakevenwel het tNieuws van den Dag" behelst niets daarover. Reeds in de Amersf. CL No. 2052 van 10 Sept. 1878 is op deze zaak gewezen en ook toen roerde het N. v. d. D. haar niet aan. De namen der firmanten zijn de suikerma- kclaars C. A. A. Öudok dc Wil en D. P. C. Ledeboe r. In de jongst gehouden raadsvergadering der gemeente Baarn werd o. a. besloten om vast te stellen nieuwe bepalingen omtrent de helling en invordering van den liooldelijkcn omslag, waarbij meer bepaald het belastbaar vermogen en niet de door de belasting-schuldigen ge maakte verteringen als grondslag der belasting worden aangenomen. Vervolgens bragl de Voorzitter ter sprake de verklaring van den 4 December jl.afgelegd door den minister van binnenlandsche zaken, waarbij deze als zijne meening te kennen gaf, dat de gemeentebesturen reeds nu de bevoegd heid hebben drankhuizen en dergelijke inrig- lingen naar bepaalde gedeelten der gemeente te verwijzencn hij betoogde de wcnsclielijk- heid om ook in deze gemeente zulk eene veror dening voortestellen ten einde vermeerdering van bet aantal tapperijen zooveel mogelijk tegen- legaan. Dientengevolge besloot de Raad Burg. en Weth. uit te noodigen zulk een»; verordening te ontwerpen en in eene volgende vergadering ter latei te brengen. Naar men verneemt bedraagt bet getal mili tairen die geheel of gedeeltelijk gratie hebben gekregen van Z. M. den Koning, ongeveer300 en dal der burgerlijke gevangenen ongeveer 100. liet Utr. Dagh. van Donderdag jl. behelst: «Erzijn er, die in liet belang der openbare zedelijkheid en lot hel te keer gaan van mis bruiken vroege sluiting van koffiehuizen, her bergen enz. verlangen. c Daartegen is steeds aangovo»;rd, dat men, het openbaar begane kwaad tegengaandeniet het kwaad zelf uilroeilmaat- eenvoudig dc be drijvers dwingthel in hel geheim te doen en daarmee de zaak veelal erger in plaats van beter maakt. Opmerkelijk is uil dit oogpunt bel bericht uit Rotterdam in de Standaard «Door velen wordt er als gunstig op gewezen dal de cafès-chantants alhier tegenwoordig otn 1 2 ure moeten gesloten zijn. Men schijnt echter niet te welendat de ongelukkige vrouwen die daar betaald worden om te zingendoor dal sluiten om 12 ure, nog ellendiger geëx ploiteerd worden dan vroeger. Immers daar door zijn de houders dier buizen op de ge dachte gekomenin hunne lokalenevenals zulks in Berlijn het geval is zoogenaamde wijn- katners in te richtenwaar de bezoekers het recht hebbende damedie bun bevaltvan bel loonecl le doen roepen en deze genood zaakt is met de hoeren zooveel mogelijk cham pagne te drinken. Van welk allooi dat vocht bij dusdanige gelegenheid is, zal ieder begrijpen. Die ongelukkige schepsels moeten dus zorgen of hun gezondheid er door geknakt wordt of nietdal de zaak niet door datgene waarvoor zij een naar evenredigheid zeer karig loon ont vangen marcheert, maar door de heeren zoo veel mogelijk geld uil den zak te kloppen voor vertering. Daar de dames allen in een soort baltoilet inocten zijnis het licht te begrijpen dal deze wijnkamers de onzedelijkheid sterker in de hand werkendan wanneer de dames alleen op 't loonecl voor het 'l publiek zicht baar zijncn is het voor menige vrouw die nog fatsoenlijk i9zeer tnoeielykhet le blyven in die atmosfeer, waar zij dikwijls genoodzaakt is op éénen avond met vijf of meer verschil lende liceren eene llesch champagne te drinken wantzooals zy op 't loonecl zittende kunnen doen, nl. die wegwerpen of staan laten, gaat nu niet aan. Het is niet overbodig op een en ander do aandacht te vestigenwant de houders der calés-chantants zijn druk bezigdie inrich tingen te veranderen in geheime bordeelen." De Etoile verhaalt bet volgende, hoe de koning der Belgen den Nieuwj.ario.cht heeft doorgebragt. Zooals men neet, draagt Leopold II den prins de Ligne eene groote genegenheid toe. De koning, vernemende dal de prins ongesteld nas, bad op 31 Dec. aan een lijuer ionen ge- xegddat hij hem 's avonds een beioek iou brengen. Omtrent 11 ure 's avonds hield het koninklijk rijtuig stil voor het bAtel de Lignein de rue Royale. Een lakei belt... Na eenige oogenblikken woidl de deur geopend er waren geen lichten aangestokenen geen der acht bedienden was op ïijn post om den koning te ontvangen allen hadden het hotel verlaten om elders nieuwjaars nacht te vieren. De portier, stom van veibaaing over dit be zoekbragt den koning naar de slaapkamer van den prins. Dnar echter wachtte hem een nieuwe teleurstellingde knecht belast met de nacht wacht en die den koning niet herkendever klaarde kortaldat hij hem bij den prins niet xnogt toelaten. De koning begreep aanstonds dat er een ver- ring had plaats gehad, en dat de roon van prina vergeten had ïijn vader te verwitti gen vau bet gemelde bezoek. Zonder*verder aan te dringenverliet Leopold II het bötel Het is zeker vele stadgenooten aangenaam dat de heer F. J. Srhweinsbergveeljarig te Amersfoort als muziekonderwijzer gevestigd op overmorgen Woensdagavond in Amicilia een concert geeft, waartoe eene instrumentale afdeeling zijner leerlingen medewerkt. Hel programma is keurig ingerigl en daar onder vindt men schoone solostukken voor vioolfluitclarinetenz. Men mag derhalve verwachten, dat een groot getal ingezetenen door deelneming aan de in- tcekening en bijwoning van hel concert hunne belangstelling zullen betoonen. Het zal een zeer genoegelijkc rausicaie avond zijn. Naar men verneemtzullen aansl. Maandag 20 Januarijdoor de rijdende artillerie op het Kalfsveld 101 saluutschoten worden gelost bij aankomst van 11.11. M M. den Koning en de Koningin aan het station le Amersfoort, alwaar 11D. zullen worden gecomplimenteerd, zooals in No. 2682 van 20 Dec. jl. is vermeld. Blijkens achterst, adv. zullen aansL Woensdag en Donderdagavond soiree's musicales bij den heer Brinkerliof worden gegeven door hetzelMc gezelschap, 'twclk in October jl. met gevarieerde en aantrekkelijke voordragten veel genoegen ver schafte.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2