ZUIVELBEREIDING. In eene algemeene vergadering van het Gen. van landbouw en kruidkundeuldoeling Amers foort, werd l.L vrijdag door den heer Wouter Sluislandbouwer en grondeigenaar in de Deem ster eene voordragt gehouden over de zuivel bereiding naar de methoden van bchwartz. Na vooraf te hebben betoogd dat Nederland vroeger op het gebied der zuivelbereiding a e landen vooruit wasen dat Nederland ook alle noodige vereischten bezat om in dien tak van nij verheid boven vele andere volken te kunnen uit munten en dat wel door zijne uitstekende wei landen door zijn voortreffelijk veerasen door zijne voor den uitvoer bij uitstek gunstige ligging, verklaarde de spreker dat men tot schade en schande voor de nederlandsehe landbouwers thans kan waarnemen dal onze ZweedscheDeensche en Noordduilsche naburenons in de zuivelbe reiding voorbij strevenen dat nog wel onder minder gunstige omstandigheden dan wijen na vooraf de grondregelen eener goede zuivelbe reiding van ons te hebben geleerd en afgezien. Daar vindt men thans allerwege opleidings scholen voor zuivelbereidingwaar de zuivelbe reiding en de daarmede in verband staande hulp wetenschappen, zooals de beginselen van natuur kunde en seheikunde, voor zooveel noodig, wor den onderwezenon waar derhalve theorie en praktijk verbonden zijn. Soortgelijke scholen, waarvan aldaar door boe renzoons en boerendochters gebruik wordt ge maakt werken uiterst gunstigen zouden ook in ons land van onberekenbaar nul zijn. Vervolgens besprak de heer Sluis de boterbe- rejding, volgens de methode van Schwartz be handelde de meest doelmatige inrichting dei- melkkelders, of roomhuizen, de wijze van af koeling van de melk, waartoe men gevoegelijk ijs kan gebruikendal op zeer eenvoudige en wei nig kostbare wijze gedurende den geheelen zomer onder den grond kan worden bewaarden liet achtereenvolgens aan zijn gehoor de voornaamste kleinere voorwerpen zien, welke hij die wijze van bewerking met vrucht konden worden gebruikt zooals een melkbus met zeefeen blikken voor werp om room af te scheppen enz. enz. Tot het onderzoek naar het vetgehalte van de melk werd de zoog lactoscoop door hem aan de leden getoond en aanbevolenals een zeer eenvoudig en doelmatig instrument. Verder deed de spreker nog een eenvoudig en in de praktijk weinig bekend middel aan de band, om te onderzoeken of de melk reeds zuur begint te worden n.l. door hel in de scheikunde alge meen bekende blaauwe lakmoespapierdat ter stond eene roode kleur aanneemtwanneer het me t zuur in aanraking komL Ook de Deensche bo- terkneeder, uil Amerika naar Denemarken inge voerd, endaar algemeen gebruikt, werd door den spreker aangeprezen men kan daarmede de boter beter schoonmakenen beter met pekel vermengen en van water zuiverendan met de hand. De groote voordeelen van deze wijze van boter- bereiding waren volgens den spreker dezedat men de melkindien men wilgedurende zestig uren zoel kan houdendat men de boter maakt van liet zuivere vet, en dat men een zoet bestand deel overhoudtdat voor het voederen van kalve ren oneindig veel beter isdan zuivere karne melk. Deze zoete melk bevat dan wel niet meer de hoeveelheid vet, welke onze kalveren noodig hebbenmaar door bij elke kan melk twee lood .gepletlijnzaad te voegen, kan men gevoegelijk aan dat gemis tegemoet komen. De landbouwer moet er over het algemeen naar streven geen boter- of kaasdeelenin welken vorra ook aan zijne huisdieren te vervoederen. Daarvoor zijn deze stoffen veel te kostbaar, voor al omdat men ze zoo gemakkelijk door andere kan vervangendie in eenen an deren vorm de zelfde voedende bestanddeelen bevatten. Na eene korte pauze, waarvan door het bestuur gebruik werd gemaakt, om onder de aanwezige vrouwen de aangekondigde verloting van een naar melkemmers met juk te doen plaats hebben hield de spreker zijne toehoorders nog eenige oogenblikken bezig over de kaasbereiding naar de methode van Schwartzen liet ook de daarvoor door hem gebezigd wordende kleinere werktui gen zienterwijl hij van de grootere werktuigen, en van derzelver inrichting en gebruik eene be schrijving caf. Ook deze wijze van kaasbereiding verdient volgens den spreker de voorkeur boven de gewonedoch wegens het vergevorderde uur kon hij dat onderwerp niet meer met die naauvv- keuriuheid behandelenals hij wel gewenscht had De voordragt uerd door 85 leden en 54 vrouwen met de meeste belangstelling aange hoord zoodat het te verwachten isdat dit zoo nuttige onderwerp te gelegener lijd nogmaals voor de leden der afdeeling en hunne vrouwen za: worden besproken. Wat is er onaangenamer voor hendie door hun beroep verplicht zijn veel te spreken zoo als advokatenonderwijzersredenaars pre dikanten, dan keelpijn, rei koudheid of een over blijfsel van bronchitis 'f Men gebruikt luervooi in overdaaddoch zonder groote uitkomst een menigte palessiropendrankjesenz. welke meestal de ziekte vreedzaam haar weg laat gaan. De teer alleen kan hierin eene spoe dige verlichting geven men kan zeggen oogen- blikkelijkals zij bij eene genoegzame hoeveel heid wordt toegediend. Om deze uitkomst te verkrijgen behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier d zes teercap&ules van Guyot te gebruiken. De flacon van f 1,25 bevat 30 capsuleszoo dat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te slaan en men kan verzekerd zijn dat van tien personendie bet beproefd heb ben negen zich aan deze geneeswijze houden. De teerkapsules van Guyot hebben door hun succesdat van dag tot dag toeneemtonnoe melijk veel namaaksels uitgelokt. De Heer Guyot kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne handteekening, in drie kleuren ge drukt bevindt. De vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort van Dingsdag, den 14. Januarij 1879, gepresideerd door den heer Burgemeester Mr. F. 11. van Persijn, is bijgewoond door 10 leden; afwezig waren de hoeren van Walchren, Visser en Celosse met kennisgeving en verder de heeren Methorst en van den Santheuvel. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. De Voorzitterna den leden eene welkomst groet te hebben gebracht in deze eerste vergade ring des nieuwen jaarsvervult den treurigen plicht mededeeling te doen van hel overlijden van onzen Prins Hendrik, over wiens verdiensten, niet alleen hier maar alom in den lande zoo zeer bekendte dezer plaatse wel niet zal behoeven te worden uitgeweid. Hij betreurt hel zwaar verlies dat het Koninklijk Huis en geheel Nederland heefl getroffen en vermeent te mogen voorstellen aan het dagelijksch bestuur opledragen, om door het zenden van een adres van rouwbeklag te doen blijken dat Amersfoort en de Raad dier gemeente in dat verlies innig deelnemen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. Aan de orde van behandeling is hel derde aan- vullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1878, hetwelk met algemeene stemmen wordt vastgesteld op een bedrag van f 40.741. Zamenstelling van stembureaux voor de in 1879 te houden verkiezingen. Daartoe worden benoemd de heeren v. Rosenthal en Visser als le den voor het bureau 2e kamer St.-Gen.de heeren v. Burgsleeden en Zandijk plaatsvervan gers tevens leden van het stembureau voor ver kiezingen van den gemeenteraadterwijl de heeren Scheltus en v. Reek tol plaatsvervangers in laatsgemeld bureau benoemd wordenen alle overige raadsleden worden aangewezen om bij verhindering van de benoemden optelreden. Ingekomen zijnGoedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot wijziging der gem.- begrooting over 1878, waaromtient dat college zich voorbehoudt, evenals op het zoo noodig her stel van oen Leusderweg, later terugtekomen. Voor informatie. Goedkeuring van dezelfden op het tweede aan- vullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1878en op het raadsbesluit tot aankoop van het terrein aan de Heerenstraatachter het gebouw van 't kantongerecht. Als voren. Dankbetuiging namens den Koning voor de bij adres betuigde gevoelens van den gemeenteraad ter gelegenheid van Zijner Majesteits huwelijk aangeboden. Als voren. Mededeeling van den Minister van binnenland- sche zaken dd. 9 Januari 1.!., inhoudende dat het adres van 't gemeentebestuur hem niet heefl over tuigd van de noodzakelijkheid tot het oprichten van een progymnasium en dat legen het verleenen van een rijks-subsidie bedenkingen bij Z.Exc. blijven bestaan. Op deswege gedane vraag geeft de voorzitter den heer Herschel te kennen dat deze aangelegenheid tol dusver geen punt van nadere overweging bij Burg. en Welh. heeft uit gemaakt. AMERSFOORT, 16 Januarij 1879. De toestand van Prins Hendrik was zondag avond zelfs bijzonder bevredigend. De Prinsesdie hem gedurende zijne gehcele ziekte bijna geen oogenblik had verlatenheeft zich des nachts te 2 uren, evenals zi|n lijfarts Dr. Fonkeerst op 's Prinsen nadnikk. lijken aandrang ter ruste begeven. Slechts een kamer- bedicode bleef bij den herstellenden pa tient waken. Omstreeks half vier hoorde de be diende een luid aanhoudend gcrogchel en riep onmiddellijk den géneesheer, bij wiens komst de Prinsreeds bewusteloos in doodstrijd was. Een hersenberoerte bad den zieke getroffen een hall uur later gaf lig deu laatsten snik. Het Nederlandsehe Hof zal den rouw aanne men voor den lijd van 12 weken, namelijk 4 weken groolen4 weken halvcn4 weken liglen rouw, ingaande heden 16 Januarij. Do Koning en de Koningin worden binnen een paar dagen van hel Loo in de residentie verwacht. Z. M. heeft benoemd bij de dd. Schutterij te Amersfoort tot 1e luitenant, den Heer H. W. A. van den Wall Bake, thans 2e luitenant Wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zullen de reeds ge adverteerde muziekuitvoeringen en verdere pu blieke vermakelijkhedentot nadere bepaling alhier niet plaats hebben. De Heer Ph. Meijers, te Amersfoort, hofle verancier van Prins Hendrik der Nederlanden heeftwegens het overlijden van Z. K. II.het koninklijk wapen voor zijnen winkel roet rouw floers gedrapeerd. Ten gevolge van het overlijden van Z. K. II. Prins Hendrik is te Amsterdam bevel gegeven om de in aanbouw zijnde eerepoorten enz. on middellijk aflebreken. Alleen de stellages aan het einde van liet Rokin en op de Nieuwmarkt die bijna voltooid zijn, zullen niet worden af gebroken. De inlogt van IHI. MM. den Koning en de Koningin is eenige maanden uitgesteld. De kiesvereeniging «Amersfoort" vergadert hedenavond te 8 uren in Amicilia ter zake de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer. Uit Apeldoorn wordt van 7 Januarij gemeld: «Gisterenavond vergaderde de liberale Kiesver eeniging de Vein w e lot bet stellen van een randidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kuuier in hel hooldkiesuisirht Amersfoort. Inge-.olge een schrijven van de liberale Kies vereeniging te Amersfoortweiden door liet bestuur als candidaten voorgedragen de In ei en van Goltslein, oud-Minister van Koloniën en 11. E. van der II ouv en v a n O o r d l alhier. Waren enkele aanwezigen voor de ean- didatuur van eerstgenoemde omdat bijals con servatief, naar bun uieeniog in 'l nieuw district dc meeste kansen van slagen badde meerder heid was beslGl tegen dien candidaaL Er werden 22 stemmen uitgebragt op d« n Heer van Ooi dt en 6 op den Heer van Goltstein. Twee leden der Yereeniging /.uilen alsnu op de vergadering der Centrale liberale Kiesvereeniging in dit dis trict deze candiüatuur voordragen en onder steunen." De Nederlandsehe Rank heeft onder meer tot correspondent 8de klasse te Nijkerk benoemd de Heer Mr. J. T. Neeb. Dientengevolge zal papier, aldaar betaalbaar, bij de Ned. Rank en haie bijkantoren in d'sconlo kunnen worden gegeven. De Commissie van Uilvoering uit de Hoofd commissie lot viering van üen gedenkdag der Unie van Utrecht brengt ter algemeene kennis, dat door verschillende omstandigheden de fees telijke en pleglige herdenking der Unie van Utrecht vooreerst blijft uitgesteld. Men meldt uit Berlijn Merkwaardig is het groot getal huwelijken lusschen Christenen en Israëlieten alhier. In 1877 trouwden 100 Evangelische en 20 Catholieke mannen met Israëlielische vrouwen, en traden 87 Israëlielische mannen met Evangelische en 10 met Catholieke vrouwen in den echt. liet getal huwelijken tusschen Protestanten en Calho- iieken neemt af. Te Beerla woont een 92-jarig man, de heer Ruiskooldie nog dc schaatsen heefl onder gebonden omtegen den bi sten jeugdigen rijder aanlustig een toglje op hel ijs te maken. Zaterdag gingen een man cn vrouw uit Ku- ltnberg (Oldernarkt) op schaatsen naar Blokzijl en namen bun 8 maanden oud kind goed toe gestopt mede. Toen zij te Blokzijl aankwamen, was hul kind gestikt. Zondag jl. was toevallig een hek open in bet park des Konings, het Loo. Velen zagen dit aan als eene uitnoodiging om op de vijvers van het park te gaan rijdenzich tevens berin-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2