Io de maand October 1877 had te Thier een der voorsteen van Luik, een gcrcgielyke huistoekitig pl«>. "i die beschuldigd was een son. van .00,000 Ir. te hebben gestolenten nadeele van een ranjsch bankier. Gedurende de huiszoeking begal Irai- poni zich in de kelder, alwaar hij door een revolverschot zich van kant oiaakie. Aanstonds werd alles veraegelden lol nu toe >s alles nog in denzelfden toestanddoch van lijd lot tijd komt de politie aich verzekeren dal de zegels onge schonden lijn. Die zonderlinge zaak wordt veel iu Luik besproken. In liet Royal Aquarium te Londen is thans een algeiigte rob te zien, Toby genaamd, wiens kunststukken veel verbazing wekken. Hel schepsel speelt op de guilaarslaat de troiu beklimt een rij nappen, rookt, schiet een pis tool al en nekt een boot voortalles althans volgens de advertentien iu de Londensche bladen en "volgens den correspondent dei Berlijnsclie Tribune die verklaart deze verwondeilijke dingen zeil gezien te hebben. Men schrijft uil Lessen aan hel Zondagsbl. van Geeraardsbergen Zaterdagmorgen had alhier de begralenis plaats van een blinde zekeien J. B. Soulieroverleden in den ouderdom van 69 jaren. De lijkkist werd gedragen door 8 blin den makkers van den overledene voorop ging een man zonder armen gevolgd door een ander mei een bouien been die een koord in de band hield, waarvan de einden dooi de twee eeisien der blinde lijkdragers werden vastgehouden. Te Gceriruidenberg bad Zondag namiddag een hevige vechtpartij op bei ijs plaats, 'i Was een lang beslaande «vete, die de boeren uit Geerliuidenberg en Kaamsdonksveer legen elkan der ophiitle, zóó dal zij elkaai mei schaatsen uiessen en wat maar snij lend was te lijl gingen en velen uiet bebloed boold gekneusd en ge wond hel slagveld moeslen ruimen. De mili taire macht moest de politie bijspringendie procesverbaal van hei gebeurde opmaakte. Ook Kaainsdonk is van een dergelijk looneel getuige geweest daar loonde o. a. een ruwe mairoos zijne vaardigheid in hel hanieeien van zijn mes waarvan veiscbeideuen de scherpte ondervinden moeslen. Om kippen zells in den winter vlijtig eijeren te doen leggen geven tegenwoordig volgens de l-'undgrube sommige Amerikaanscbe boen derlokkers aan die dieren Cayenne-peper ouder hel voeder. Een kleine theelepel vol is genoeg voor een iwaallial kippen geduiende drie dagen. Zondag jl. had op de Mom een meertje in de gemeente lietnelumer Uldephaerl en Noord- woldeeen ontzettend ongeluk plaats. Een on gehuwd paar (met name Willem Fuersma en Jelske Krol), gciaakie dooi hel ijs en verdronk. Een ander paardal onmiddellijk daarop volgde had hei geluk nog juist bij tijds te kunnen zwenken en ontkwam dnaidoor aan het gevaar. Toen de menigte, die op het ge jammer ter hulpe snelde na vruchlelooze po gingen ter redding, terugkeerde, vond men op het ijs hel lijk van een 74jarigeB grijsaard, die bij de algemeene onls'elienis achtergebleven was, en toen waaischijnlijk gevallen is. Vele menschen beklagen zich dat ze des mor gens bij 't wakker worden eene grootc belemme ring gevoelen in de broncheseen zeker gevoel van benauwdheid in hel achterste gedeelte van de keelveroorzaakt door min of meer dikke slijrn- deeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaaftom de slofjes te verwijderendie de ademhaling belem meren. Allendie aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarachligen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teerwaarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bron ches. Hel is voldoende om bij eiken maaltijd twee drie kapsules te nemen om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen dat men dikwijls of vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwij nen wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke flacon zestig teei kapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den gcringen prijs van zesa acht centen daags. Heeft dit geneesmiddeldoor zijn verbazend succes en debiettalrijke namaaksels in hel Ieren geroepen de heer Guyol kan echter alleen in staan voor dc goede werking der kapsules in die flacons op wier etiquette zijne handteekening in drie kleuren gedrukt iswelke tlacons in de mees te apotheken te vergrijgen zijn. Verkiezing van een lid voor de Tweede Ka nier der 8 lat en-Genera» in hel HOOFDKIESDISTRICT AMI'.llblOORT op Dingsdag i!8 Januarij 18/9. Gemeenten in liet lloofdkiesdislrict AMERSFOORT en getal k i e s g e r e g 11 g- den aldaar voor de Tweede Kamer der blaten- GeEL O.ul Ki«.r» Amersfoort. 398 177 Apeldoorn 1. onderkiesd. I boofdpl.Apeldoorn I Apeldoorn"2. onderkiesd. v 428 boofdpl.Beekbergen I geUl cpgek. kiezen onbekend. I Baarn146 61 Barneveld269 157 Bunschoten79 65 Eemnes94 2J Ede 1. onderkiesdistrict) hoofdpl.Ede 133 Ede 2. onderkiesdistrictl «ze hdplGeld. Vcenenda.il/ 3- F.de 3. onderkiesdistrict 1 hoofdpl.: Lunleren. 51 Ermelo Ionderkiesdistr. hoofdpl.. Nunspeet. 63 Ermelo 2. onderkiesdistr. I hoofdpl.Ermelo 24 Harderwijk273 213 Hoevelakenj 21 g-2 Stoulcnburg I 20 Hoogland87 Leusden49 33 Nijkerk236 125 Pullen127 77 Renswoude22 13 Scherpenzeel 57 44 Soest117 35 Vcenendaal84 53 Woudenberg J 69 Maarn.1 9 Totaal 3045 17.M) De uilslag bij de opening der stembriefjes op Woensdag 29 Januarij 1879 was als volgt Getal stembiljetten 1730. Af blanco en van onwaarde 23. Getal geldige stemmen. 1707. Volstrekte meerderheid 854. Hiervan verkregen de lleeren Jhr. Mr. M. M. VAN ASCII VAN WIJCK 1298 st. II. C. VAN DER HOL'VEN VAN OORDT 393 Mr. W. Baron VAN GOLTSTEIN. 15 Jhr. Mr. 11. J. L v. SASSK v. YSSELT 1 Het gemis der niet bezorgde bus uit Beek bergen heeft geen invloed op de verkiezing uitgeoefend. De heer VAN ASCII VAN WIJCK is alzoo verkozen. De heer van Goltstein had ditmaal voor de candidatuur bedankt. AMERSFOORT. 30 Januaiij 1879. Ingevolge besluit van den gemeenteraad van 3 Dec. jl., ontving de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort bij missive, hel rapport van Burg. en Weill, in zake het Vuur-, Haven- en Tongeldmet verzoek om advies deswegens. Van officieuse zijde is ons onlangs in substantie welwillend medegedeeld hel advies der Kamervoor welks geheimhouding harerzijds reeds toen o. i. geen grondige reden bestond doch waarvan wijter wille van entente cordiale, de publiciteit tot heden uilsteldendeze langer uittestellen zou in strijd met de pliglen onzer roeping zijn. Door de Kamer wordt voorgesteld het vol gende hierop nederkoinende advies «Zonder te wachten op hetgeen door de Volksvertegenwoordiging omtrent de «Keulsche vaart," of omtrent overneming der rivier «de Eem" door het Rijk wordt beslistgelieve de Raad te besluiten «Zoo laag mogelijk, of minstens op de helft van thans vastteslellen hetgeen voor vuur-, haven- en tongeld werd betaald; zoomede te laten verdiepen de Eemhaven bij Amersfoort en nieuwe uitgestrekte aanlegplaatsen aan den kant der kleine Koppel te doen maken." De adviesmolieven worden later gepubliceerd. De Heer Jhr. Mr. 11. J. L. van Sasse van Ysselt heeft ontslag genomen als lid van den Raad en wethouder der gemeente Amersfoort. Bij beschikking van den Minister vanJOorlog wordt de 2c luitenant J. L van lleukeloin, van Vlllc afdeeling vestingartilleriebij hut reg. rijd. artillerie te Amersfoort gedetacheerd. De uitslag van de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in hel kiesdistrict Leeuwarden is, dat uitgebragl werden 1420 geldige stem men. Hiervan verkregen ds. F Lieftin. k 736, majoor Eland 531 en inr. Verwei 105 stemmen zoodat verkozen is lol lid der Tweede Kaïner ds. F. Lieftinck. De brigadier der ryksveldvvachl in het kanton Amersfoort, J. T. van Doesburg, is door den Minister van Justitie benoemd tot brigadier majoor-titulair terzelfder standplaats. In de gisteren gehouden afdeelings-vergade- ring van de Amersf. Afdeeling der «Vcreeniging lot bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid" werd met algemeene stemmenbe sloten lol het houden eener tentoonstelling. Uit de mededeeling der commissie bleek dal het aantal en gehalte der inzenders aller verwach ting overtrof, zoodat deze tentoonstelling goede resultaten belooft. Tot dekking der onkosten zal men een beroep doen op de medewerking der ingezetenenzoowel van Amersfoort als omliggende gemeententerwijl de afdeeling door ruim subsidie en deelname in 't waarborg fonds overging. Daarna kwam nog ter tafel een rapport der commissie van de leesinrigling die adviseerde tot gehecle ophelfing en voorstelde de boeken aan de hierbestaande leesinrigling van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen aan te biedenwaartoe met algemeene stemmen werd besloten. Blijkens adv. in ons vorig nummer beeft de heer B. E. Maler, onderwijzer te Amersfoort weder een werkje geschreven, ditmaal op 'l gebied der Rekenkundecn waaromtrent wij gaarne een aanbevelend woord schrijvenaan gezien het Rekenboek goeden indruk maakte. Hel beslaat uil 2 deeltjes, is door den Uit gever in een aangenaam iurmautin bevallig kleedje gestoken zoodat bet werkje reeds op 'teerste, gezigt eene aantrekkelijkheid voor kin deren zal teweegbrengen. Hel papier is goed de letter duidelijk en de prijs tl2! el. per deeltje) matig. Elk deeltje beval 200 Voorstellen, die door beknopte inklecdingzoomede door heldere cn duidelijke voorstelling uitmunten. De voorstellen zijn met zorg gekozen en alle verschillend. Tevens blijken de boekjes te meer aanbevelingswaardigomdat de voorstellen zoo veel mogelijk uil 't dagelijkse!) leven en wat veel zegtuil liet kinderleven zijn genomen. De schrijver zegt in zijn voorla ngt dat de voorstellen in vele der beslaande Rekenboeken voor pasbeginnende oplossers van voor>tellen incl benoemde getallen te ingewikkeld te moeijelijk te zamcngesteld zijn en hij daarom een werkje met eenvoudiger inhoud sclireet Wij kunnen dit niet juist beoordelen. Doch, is dit zóó dan heeft de heer Maler de school en hel onderwijs aan zich v.erpligt want het is zeer schadelijk als de Icerslol de krachten der leerlingen te boven gaat. Wij wenschen den ij veiigen schrijver en onder wijzer rnet belgeen hij schreel veel succes zoodat het werkje weldra in duizend»: aan (lui zende kinderhanden zal zijn, om met vrucht te worden beoefend. De Roti. Cl. behelst uil 's Gi avenhagr «Wal ik u hier mededeel is geen aardigheid, maar is gebeuld weinige dagen geleden. Ik breng 'l Ier uwer kennis om er uw lezers incèleamu- seeren en levens om als deze regelen ondei de oogen van een der heeren hoogst aaugcslagcui-n mochten komen tol hen publiek de vraag ie richten ol deze wijze van bejegening van de pers, aan wie de Eerste Kamci ik hei haal 'i alles le danken heelt wal er nog van haar moreel prestige in den lande mocht zijn overgebleven met vooikennis en met medeweten van Uun Hoog Edel Geboren geschiedt «De journalisten zijn ervooral in den winter niet op gesteld veel te maken vair de gastvrij heid der Eerste Kauier. Weet gij wel hoe die gastvrijheid in praktijk wordt gebracht tegenover de mannen van wie het eigenlijk alleen alhangt om nog ook uiaar één sterveling in Nederland te herinneren dat er eene Eerste Kamer bestaat De heeren van de pers worden geherbergd in een vertrek dal langs een sieenen gang leidt, die voor rommelkamer wordt gebruikt en vinden dan daar een wat opgeknapt hokje met een ge goten arme-Uil's kacheltje, waarin één turl ligt te rooken. Dat is hel vuur, waaihij zij moeten werken in de pauze ot wachten totdat helde heeren belieft wakker ie worden. Er» 't ia nog een gelukkig toeval, wanneer zij dal hokje in de hanebalken geopend vinden. Dikwijls gebeurt l nog dat men den trap voldoende vei blijf plants oordeelt voor de heeien journalisten. Dp de tribune zijn dezen lol stomheid veroordeeld. Natuurlijk valt onderling nu en dan wal le vragen oi te bespreken. Welnu, dal is uiet ge-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2