licb mede op de loopplank. Hij ging van den tenen .vage» op den anderen, altijd door den ,eo ji|>loy-e de gevolgd. Eindelijk stuitte hij op ieM lender van de locomotiefzoodat iiij niet v nier kun. Nu ontstond er een ijzingwekkende worsteling op de smalle loopplank waarbij vin v echts een hand gebruik kon worden gemaakt. )tsct»oon sterk aan hel hoold bloedend door «jen ..invangen slag. bleel de geëmployeerde meesier van den toestand en slaagde hij er eindelijk in cij» tegenstander van de loopplank le duwen. Niet lang daarna verminderde de Irein in vaart «n was men aan hel slalion Szobb, van waar uil onmiddellijk mannen werden gezonden om den waarschijnlijk aan den weg liggeuden toover op le zoeken. Een eenvoudig pijnstillend middel. Een Ber- Irjnsch geneesheer, die len gevolge eener ver koudheid welke hij in de laalsie oorlogen had gevalaan hevige rhumatische pijn in de lenden en schouders leed, heell bij zichzelven de onder vinding opgedaan, dal koflij bijna oogenblikkelijk de hevigste pijnen vermindert. Als hem des nachts de pijnen overvielen nam hij een tliee- leepel vol gemalen koffij en als de pijn overdag kwam dronk hij een kop sterke koffij. Nadat hij dit veertien dagen had volgehouden waren zijne pijnen verdwenen. De pijnstillende kracht van koffij was reeds vroegei bekend. Vooral werd zij tegen maagpijnen dikwijls met goed gevolg aangewenden koffij met honig verzoet is een bepioeld huismiddel tegen brandende pijnen in den hals. Hel schijnt evenwel slechts dan le werken wanneer de lijder niet le veel aan koffij gewoon is, en zal dus waarschijnlijk bij vele vrouwen weinig balen. Als een bewijs van buitengewone tegenwoor digheid van geest bij een achljarigen knaap verhaalt men het volgende in een stadje van Indiana (Amerika). In de school aldaar werd ecnige weken geleden des middags onderrigt gegeven. Eensklaps bemetkl een der kinderen in de verte een klein vlammetje, dat allengs grooter werd. Zonder door kreet of gebaar iets te doen blijken b. geelt hij zich naar den schoolmeester die door net kind op de hoogte gebiagt van het onlzettend gevaar, aan al zijne scholieren, oOO in getal, beveelt hel gebouw onmiddellijk te verlaten. Spoedig nadat daaiaan was gevolg gegeven nam de brand toe en binnen weinig tijds was bel perceel geheel ver nield. De kleine jongen die door zijn held haftig gedrag zooveel onheil verhoedde, is thans de lieveling van de gansche stad. «Emancipatie Yreeselijk woord der nimmer rustende negentiende eeuwwaar het op de vrouw wordt toegepast, voor eeuwig veroor deeld bij alle brave menscben, sedert zeker iemand Emancipaloria in de wereld zond. En toch ik ben er een weinigje trolsch op dat in Friesland eene dame optreedt als beambte aan 'tpost- en telegraafkantoor en wel, zooals bekend is, te Franeker. 0( zij de eerste is in Nederland Men verzekert het mij. In ieder geval is zij eene der allereei sten. Welnu, zien wij haar ook bier mijn welkom toe te roepen. En behoort wel wat moed toe om met de tra ditie te breken. En de overlevering is hier nog zoo machtigZoo was ik deze week in een vrij dellig gezelschap waar dit feil ter sprake kwarn. De dames vooral hadden er veel op te zeggen en vonden 't wel wat vreemd wat.... «nu ja enfin u begrijpt me welzoo'n meisje moei daar allerlei inenschen te woord staan ik wil niet zeggen" ging de spreekster voort «ik wil niel zeggen dal hel bepaald onvoege- lijk is maar.". Ik had genoeg er van en vroeg dan of 't weivoegelijkerenfinchiquer was papa's tafel te blijven onizuomcn met een krans van oude jonge jufl'rouwen, die niets kunnen of willen doen om een eigen plekje in de wereld waardig te worden of ten leste een droevig stukje brood, waarachtig vaak «tranenhrood", te gaan verdienen als kinderjuffrouw ofhuishoud- ster bij een oud heer vol jicht en rheuma? Welvoegelijk I 't Is zeer aangenaam voor de mannelijke ufdeeling der raenschheid Neen, zij vinde navolging die dame. Laten onze doch ters ook begrijpen dat ze haar talenten ont vingen om er mede te woekeren. En 't zal niemand aan haar huwelijk schade doen den vrijen tijd gebruikt te hebben ten bate van »ich zelve en anderen. Het flott- Nicuwsbl." behelst omtrent den overleden Minister van Bosse o. a. het volgende .Men moet hem van nabij gekend hebben om een denkbeeld te makrif van zijne vverk- ..olii-i l K'-nl ge de geestige novelle van ui .vtiine: «Een SprtedslukDaarin wordt nor}»- "kf iri zijn Ministcrsgedocnle geschil- i'-r .-taaier wei niel bijmaar 't portret is zóó sprekenddal hel geen bijschrift behoeft.) De schrijver karakteriseert den grooten staats man o. a. door een bode van 't Ministeriedie 's avonds laat nog bij den Minister dienst heeft brommend le laten zeggen «je kunt toch zeggen, dat gij onder hém van dienstdoen weet!" Zoo was ook Van Bosseeen dienstdoener van 's morgens tot 's avonds. Buiten dienst (er zijn in zijn leven enkele korte tijdvakken geweest waarin hij noch Minister noch Kamerlid was) voelde hij zich buiten zijn centrum zenuw achtig en onpleizierig. Hij was geen man die in zijn vrije uren boeken schreef; jammer ge noeg dat zijne kolossale kennis en ondervin ding in financiëele en koloniale zaken alléén in staatsstukken en parlementaire redevoerin gen staat opgeteekend en hij nietzooals Groen De Waal en zoovele anderende vruchten van zijn arbeid in meer algemeen toegankelijken vorm voor 't publiek verkrijgbaar heeft gesteld. Het Ministerskabinet en de parlementaire pleit zaal waren zijn tehuis, voor de studeerkamer had hij zelden lijd en nooit veel voorliefde. Maar op Plein, Kneuterdijk en Binnenhof is hij dan ook lot het einde toe dezelfde geble ven. Met grijzend haar, gebogen schouders, door lastige kwalen vervolgd (hij leed in de laatste maanden veel aan de oogen) was zijn geest lot bet laatste toe even doordringend en helder, zijn woord even flink en beknoptzijn ijver even jeugdig, llij was een dier stalen geestenop wien de tijd geen vat heelt. En daarbij geen zweem van die bureaucratische stroefheiddie men Thorbecke verweetgeen jovialer tnensch in den omgang dan Van Bosse. Steeds opgewektmonter en lustigsteeds gul met iedereensteeds in gezelschap ook van veel jongere lieden met open armen ontvan geneen kras man in den nobelslen zin van 't woord, en, 't vaderland houw en trouw een dienstdoende!' tot het einde Volgens de laatste berigten uit Duitschiand is aldaar verbazend veel sneeuw gevallenzoodat de Duilsche treinencorresponderende op de Nederlandsche treinen allen de aansluiting mis sen. In het Noorden van Duitschiand heeft wer kelijk sneeuwstorm geheerschl, waardoor on derscheidene spoorwegdiensten zijn gestremd en telegrammen veel vertraging ondervinden. Maandag kwam een sneeuwstorm te Berlijn zijn intocht doen, zoo hevig, dal zelfs de bewoner van het koude Noorden ze maar zelden heviger ziet. Eer st scheen de zon nog helder en vriende lijk de lucht was onbewolkt. Plotseling werd liet legen den avond stormachtig. De sluizen des Hemels openden zich op eenmaal en stortten zoo groote sneeuwmassa's naai omlaag, als moest het gansche zondige Berlijn er onder begraven worden. De wind joeg huilend door dc straten knotte in de publieke parken de reusachtige, met sneeuw bevrachte boornenblies de voortdurend vallende sneeuwmassa weer omhoog slingerde dakpannen en vensters in grooten getale weg en veegde zulke groote sneeuwbergen bijeendat het openbaar verkeer bijna overal werd gestoord. Hel woeden der elementen bood hier inderdaad een cigenaardigen aanblik. De lange rijen dei- lantaarns die anders een geregeld licht versprei den, waren half toegesneeuwd. Het licht baande zich slechts ten deele een weg door de met een korst bedekte glasplaten. Honderden inenschen, die op weg waren naar theater of concert, werden plotseling door de vallende sneeuwmassa verrast. De vrouwen klemden zich luid schreeuwende aan elkander; want de wervelwind ging zeer on- heusch te werk. Terwijl hij de kinderen, die zich schreijend aan vader en moeder wilden vasthou den, omwierp cn in de sneeuw blies, vloog hij met groote kracht onder de kleederen van de vol wassen dochters en bezorgde moeders en wierp ze omver. Ik zag zelfs, dat vreemde hoeren, otn de arine dames uit dc verlegenheid te helpenop de publieke straal den dienst van een kain"r- meisje vcrriglenom de kleederen weer in den behoorlijken stand le brengen. Deze liefdedienst kostte hen zeiven echter gewoonlijk een hoed want wie zijn hoofddeksel niet krampachtig met beide handen vasthield, was het kwijl. Al de rijtuigen waren in een ommezien in beslag geno men rnaar dezen gaven wel eenigszins beschut ting tegen de ongemakken van het weder, doch deden als middel van vervoer weinig nut. De arme paarden waren niet in staat, tegen den storm in zich voort le bewegen. Hadden zij echter hel ongeluk den wind achter zich te hebben dan waren ze met eens in staat zich opdebeenen te houden. Ik ontmoette tegen middernachttoen alle hoop per rijtuig naar huis te komen vervlogen was, geheelc karavanen van teedere paartjes die iiift langzame schreden, hel een na liet ander' uit het theater of van hel hal masqué komende in hunne luchtige toiletten zich ou eigenaardige ivijze een weg door de sneeuw baanden de man nen met dc broekspijpen in de laarzen den hoed over de ooren on dienstdoende als rijpaard voor de aardig gemaskeerde dames. De schoonen troonden op de schouders harei riddersinet de sierlijke voetjes gekruist over de borst barer be geleiders, die hun schoonen last zoo stevig moge lijk vasthielden. Deze soort van hoogere rijkunst was de eenige uitweg voor de dames, die in haar licht schoeisel en in de keurige kleeding op zulk weer niet gerekend luidden oiu naar huis te komen. Goede zaken maakten in dezen versclirik- kingsnacht die winkelswelke toevallig open wa- lenen vilten schoenen overschoenen enz. ver- kochlen. Men verhaaltdal een in de nabijheid van hel Belle Alliance theater wonende handelaar in deze zakenin een oogwenk geheel was uit verkocht. Er zijn weinig ziektenwelke zoovele ge neesmiddelen in het leven hebben geroepen als het Astluna. De meeste dezer middeleninin of meer onvoldoendezijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderenswaardige werking der leer op de longen en de slijm- deelcn in het algemeenheeft talrijke proef nemingen uitgeloktwaaruit thans blijkt dal een der beste behandelingen tegen As'lima bestaat in de aanwending dei Tea kapsules van Guyot. In dc meeste gevallen geven twee of drie cap sules bij eiken maaliijd ingenomen eene snelle verlichtingwij voegen er echter bijdat wanneer de kwaal reeds verouderd ismen gedurende eemgen tijd met deze behandeling moet voortgaanoverigensna de spoedige verlichling Jie zij daarvan ondeivinden, zijn de zieken zelden geneigd bel gebruik der Teer- capsules af te c hallen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan ongeveer tl a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijndat men de echte Teercapsules van Guyot bekomt, moet mende in drie kleuren gedrukte handteekening van Guyol cischcndie op elke flacon bevindt Depót le Parijs in de Apotheek Guyot31 Hue de Seine en in de meeste Apotheken. AMKHSFOORT. -27 February ISTft Dingsdag jl. te 7 uren 's avonds passeerde aan hel slalion te Amersfoort een extra-trein ten vervoer van c. a. 150 paardenkomende van Leer, via Zwolle, naar Utrecht, om van daar per extra-trein naar België te worden vervoerd. Zondag e. k. zal de godsdienstoefening in de Hemonstranlsche Kerk te Amersfoort worden geleid door Dr. G. van Gorkom, predikant te Amsterdam Naar wij vernemen zalingaande primo April voor den Ooslcrspoorw. een bestelhuis te Amers foort worden ingerigl bij den heer J. A. L. Haai s aan de Langeslraat hoek Slooveslra.it. Gisterenavond p. m. ti uren luid op de Lange slraat te Amersfoort een schoorsteenbrand plaats, die echter, zonder dat de brandweer behoeldc aanlerukken, vrij spoedig werd gobluschL Morgen, Vrijdag 28 Maart, herdenkt de heer A. J. G. K o o ijrijksontvanger te Boarn zijn tachtigsten geboortedag. Deze zoo li ouwe ambtenaar is reeds drie en zestig jaren bij de administratie werkzaamwaarvan de laatste drie en veertig als rijksontvanger en vervult nog deze betrekking met vollen lust en ijver, henige vrienden zullen hem een hartelijk bewijs van Richting aanbieden. De Heer Mr. F. J. E. van Zinnieq Bergmann oud-raadsheer in hel provinciaal gereglshof van Noord-Brabant en lid der Tweede Kamer sedert 18110, is in der. nacht van zondag op maandag jl. te één uur op 72jarigen leeftijd overleden, llij was ridder der orde van den Ned. Leeuw. Hij bleek een man van groote geleerdheid en had veel hart voor de algeincene belangen. Inzonderheid aan hel gewest zijner inwoning heeft hij vele goede diensten bewezen. Hij was een vlijtig beoefenaar der geschiedenis van Noord-Brabant cn vooral met de walecschaps- bclangen dier provincie zeer vertrouwd. Als lid der I weedo Kamer sloot hij zich in den regel aan bij dc catholieke partij. Dat hij ech ter zijne wetenschappelijke overtuiging niet ten oiler bragt aan de eischen der partijschap, daarvan gaf hij o. a. een bewijs door te stom men voor de afschaffing van de doodstraf. In 18b2 gaf hij zijn werk «over den Oorsprong van het liendrcgt en liet regl van collectie in Nederland uit. In 18117 leverde hij een schets ontwerp eener rcglorlijke organisatie. Door zijn overlijden verliest In t Vaderland een kundig, degelijk en ervaren staatsman de provincie Noordbrubanl en 's llerlogenbosch

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2