een JONGELING een harer braafste en achtingswaardigste ge west- en sladgenoolen. Naar wij vernemenzal de heer Douwes Dekker (Mullatuli) hoogstwaarschijnlijk in de aanst. maand Maart eene voordragt inAinicitia te Ainersloort houden. De Tweede Kamer heeft gisteren liet ontwerp tot wijziging der Wet op hei Hooger Onderwijs met .15 tegen 11 stemmen verworpen. Bij de stemming over het ontwerp der pen sioenwet voor de zeemagt staakten (15 tegen 35) de stemmen. lieden herstemming. Gisterenmorgen ving voor de eorectionnele kamer der arr.-regtbank te Amsterdam de behan deling aan der bekende strafvervolging tegen 1). I1. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit, ma kelaars leden der firma A. E. de Wit <fc Zonen. Na de voorlezing der acte van verwijzing deed de voorzitter de beklaagden een verhoor onder gaan. Zij erkenden dat beetworlelsuikers door ben in België zijn gekocht, waarvoor eenigc ban kiers als koopors aan de verkoopers aldaar wer den opgegeven. Zij ontkenden dat de monsters die dienden tot prijsbepaling voor bun afnemers van de te leveren suikersdoor hen zijn ver- valscht door droging of op andere wijze. Zij er kenden dat na hetgeen zij nu vei lomen hebben dikwijls die monsters een bijzonder hoogtitrage hadden. Voor bet opmaken der eindrekening was hun niets daarva., bekend. Zij ontkenden dus ook dat zij op bedriegelijke wijze een vertrouwen hadden opgewekt bij die koopers op het gehalte der suikers hetwelk niet is verwezenlijktzij ont kenden in een woord elke bedriegelijke hande ling, waardoor deze zaak hel karakter van be driegelijke opligling kan verkrijgen. Op verzoek van den officier werden cenige stukken voorgelezenwaaronder een brief van K. Vos den man wien bet oppertoezigl van de monsterbehandeling en verzending door de firma was opgedragen aan curators der Nederlundsche Suikerraffinaderijinhoudende de mededeeling dat door vork no.'ijing of zoogenaamde verbetering der monters bij de litrage aan die fabriek een schade van I ton gouds i* veroorzaakt O. a. werd ook voorgelezen ren schrijven «Ier gemelde firma, waarhij deze aan al de hun bekende koopers bij dergelijke handelingen betrokken mededeelde dal bun i- gebleken dal door oneerlijke handelin gen van hun bediende K. Vos een monsterverval- M'liing herlt plaats gevonden, waardoor bun na deel is loegebi'agi, dat zij aanbieden te vergoeden tegen de gewone prijsberekening van bh cent per graad en per zak van KM) kilo. Voorts werden voorgelezen een groot aantal verklaringen over de tilrage en de winsten die de firma daardoor onrcgtmalig genoten heeft Die winsten bleken te zijn I' 124,49/ 01! ol cent per zak. Beklaag den erkennen de stukken en boeken te bunnen kantore te hebben gehouden. De officier deelde alsnu mede dat een van de 00 geluigen en wel de belangrijke getuige K. Vos in den algeloopen nacht door een pistoolschot een eind aan zijn leven heelt gemaakt. Ilij zal nu niet treden in een waardeering van dat b it. Mr. Tydeinan betuigde, namens de beklaagden en verdedigers ontzetting over die mededeeling en bun leedwezen dal tot dien getuige thans geen vragen kunnen gerigl worden. Pleiter zou evenmin nu treden in waar dering van dat feit. De verdediger wenscht zes getuigen a décharge te doen lioorcn. De getuigen werden nu over vijf zillingdagcn verdeeld en ver lieten daarop de zaal. Alsnu werd voorlezing ge daan van de uitvoerige proces-verbalen van ver hoor van getuige E. Vos. Men meldt uit Amsterdam Er is hier op dit oogenblik eene revolutie, trouwens een zeer vredelievendeaan de orde. Aan '1 hoofd daarvan staal de heer .los. Mast die als pachter van 't Café Krasnapolski met 1 Mei aftreedt en hier zal gevestigd blijven, 't Door hem in den Haag gekochte Hotel Pico is weer aan een ander overgedaan en over betrekkelijk korten lijd zalonder leiding van den heer Masthier een inrichting verrijzen welke ik weet dat officieelin pracht met de but- tenlandsche Cafés zal wedijveren. Voor dit oogen blik ma£ ik u dienaangaande niet meer melden. Een café is te Amsterdam geen kwade zaak. Tol dusver was T Café Krasnapolski voor f20.000 per jaar verpacht; nu eischt men f60.000, maar kan voorshands niet meer dan I 40,000 krijgen. Respectable sommetjes. Het zoo even- genoemde locaal wordt meer uitgebreid en men zal aan de verbouwing c. n. f 150,000 ten koste leggen. Dit alles is geen bewijs voor den slechten tijd. En toch 't blijft in menig vak alles behalve vroolijk uitzien. Zoo b. v. door leeft de diamant industrie een moeielijke periode. Faillissementen zijn aan de orde van den dag de lootten zijn laag en bedragen ongeveer de helft van diein den z. g. Kaapschen tijd" betaald. Als het niet te lang duurtdan is het niet kwaad dat ook de diamantklovers snijdersslijpers en handelaren eens bespeu ren, dat 't niet altijd voortden >ind.'gaai. Zij begonnen inderdaad 'tnu en dan ook wel wat bont te maken. Nu komt er wal kalmte in de gemoederen en bespeuren velen hunne tekort komingen. Want met den materiëelen vooruit gang heeft de inlcllecluecle ontwikkeling niet altijd gelijken tred gehouden. En de materiëele vooruitgang was geenszins gering. Sedert zich tengevolge der diamant-industrieals het ware eene nieuwe stand in de maatschappijd. w. z. in de Amsterdamsehcgevormd heelt, zijn on bebouwde en bebouwde eigendommen enorm in prijs gestegen. De huurprijzen klommen met den dag en het kan geen verwondering baren dat deze of genedoor de algemecne vrago verblind het waagt fabelachtige prijzen te vragen voor gebouwenwelke niet van de reeële waarde bezitten. Daarvoor is de verkoop van het koffiehuis «De Bisschop" een door slaand bewijs. Verbeeld u dal dit gebouw geheel scheef staande en 50 vierk. meters in uitgestrektheid, onder de hand voor f5ü,00U, ergo voor f1000 per meter, verkocht is 't Amsterdainsche plebs is niet gemakkelijk en voor geen beetje vervaard. Dal bleek ook weer onlangstoen h'-l etablissement der hecren gebroeders Dinger albranddc. Daarbij kwam dat die brand juist op Zaterdagavond en in den omtrek van den Dam plaats vond. Van alle kanten drong bet volk op en maakte enkele oogenblikken de bewegingen van de brandweér onmogelijk. Of de agenten al gebruik maakten van bun sabelsdal deerde slechts enkelen en hielp niet voor de ntassa. Wat te doen Eensklaps wordt een der slangen van «le stoom spuit op de menigte gerichten m<-n stoof uiteen, als hadde de kavalerie een charge ge maakt. T Was een aardig gezichtgeheel in tegenstelling met de verwoesting in de War- moesstraat. Wat ijver en energi»* 1(1 jaren lang hadden bijee gebrachtwerd in >V-n uur tijds vernield, 't Uilgebteide personeel der firma stond verslagen en was bevreesd voor de ge volgen van zulk een ratup in dit jaargetijde, Maar «ere zij den patroons niemand leed mc'.etieele schade, teder bleef, zij 'took lijdelijk in andere funliën aan '1 werk. De 3e divisie, waartoe beboeren bet 2e en 5e regiment inlanterie en het 2e regiment hu zaren is aan de beun lot liet houden der giuote manoeuvies in ilen aanstaanden zomer. Voor de uitvoering dier manoeuvres zal waar schijnlijk worden aangewezen de lerrcinslrook lUsM'ben de Maas en de Dieze. Wij hebben nog goede vrienden in 't buiten land De Engelsche Spectator stelt in vollen ernst voor Egypte aan Nederland al te staan our het le redden van wanbestuur. De vleeschpolleu van Egypte te redden dal is juist iets voor ons. Het Handelsblad stelt voor om de Nederland- sche boeien uil dc Transvaal over te plaatsen naar 'l vette land Gosen. De operazanger Frans üicner heelt aan dc Kolt» Zig. ten schrijven gerigt tot opheldering van de tragische liefdeshistorie welke door ver schillende bladen en ook door ons voor cenige dagen is medegedeeld. Hij wil voorloopig slechts dit mededcelen dal hij de dame die zich als zijn bruid beschouwde, hoogstens eenmïial in zijn leven gezien heelt en wel in iegenwoordigheid baars vaders, mot wien zij uil Londen naar Keulen gekomen was om met hein kennis te maken. Een leilelijke verloving zou zooals bij deze korte kctinismrtking werd algesproken eerst plaats hebben als hij later naar Londen kwam om de familie nader te leeren kennen. Na rijpe overweging besh ol bij evenwel de reis met te aanvaaiden en alzoo zegt bij tot heden niet de eer te hebben de moeder der dame te kennen. De dame, jonkvrouw Alberta v. d. Tiave, gravin zu Leuchlénlels verlangt ter vol doening geld" zegt bij en ik zal niet nalaten baar dit, na de geiegtelijke beslissing welke ik lol heden nog niet ontvanger» heb ter hand le stellen. Naar aanleiding van de zorgwekkende en on- gchooid toenemende weelderigheid en kostbaar heid der damestoiletten zegt een der Wecner bladen dal men in plaats van Uactaaijes en ernstige geschriften onder de vrouwen der Moi- inonen le verspreiden over de region der vrouw enz., men ze liever elegante modejournalen uil Darijs in handetr moest geven. De mannen zouden dan al spoedig van de veelwijveiij afzien, en proefondervindelijk overtuigd worden, dal een man meer dan genoeg beeft aan eeoe vrorw, en de veelwijverij zou weldra niet meer eene kwestie van geloof, redeleer of secte zijn maar eene geldkwestie worden, wier oplossing niet l wij leiachtig ware. In drnzclfden nacht waarin, zooals gemeld hel siandlx-i-ld van van de Weyer te Leuven door eenige smaken beschilderd werd, had de politie een meid gearresteerd beschuldigd Van dielstal. Zij weid n.tar hel politiebureau gebragt alwaar een heerlijk vuur brandde. De twee agenten be last haar le bewaken zijn in slaap gevallen en toen zij wakker werden, was.... de vogel ge vlogen. Rur^frlyke Slant! van A uiers foor l. GEBOREN: 21 Febr. Alfred Eliza, z. van Paulus Kleekarnp en Adriana Schenner. Jan z. van Jan van de Weijer en Fennel je Hendriks. 22 Febr. Aiijda Mariad van Gerat dus Josephus van den Bos en Geertrttida Stcenbeek. 21 Febr. Elisabethd. van Meeuwis Raven en Geerlruida van den Eshof. Martnus Cornells Frederik z. van Jan Philippus Heuveling van Beek en Tietje Cornelia Bruininks. Anna Helena Gerarda Wilheltnina, d. van Marinus Lara- berlus Celosse en Anna Helena Gerarda Wilhel tnina Pistorius. 24 Febr. Adrianus Antonius z. van Hendrikus Antonius van Bckkuiu en Cor nelia Barllia Emilia van der Maalh. 25 Febr. l'etronella d. van Franciscu. van 't Wel en An- tonia van den Hoek. ONDERTROUWD: 21 Febr. Gcnil van Walsem en Maria Jansen. GKIIL'WI): 2fi Febr. Splinlintts Laseur en Maria van do Klashorst. OVERLEDEN: 20 Febr. Pieter Kredcriks, 2 rn. 21 Febr. Everarda Koenen, fifi j. wed. van Jan Kraan. 22 Febr. Willem Kam- tneijer, 4 d. Johannes Willebrordtis Krol, OM j wedr. van Regina Ramselaar. 25 Febr. Adriana Catnna van de Riet 5 j. Jacob Bast4 tti. Helena Anna Beneder27 j on gehuwd. 26 Febr. Hendrikus Lokhorst 4 j. Willemijntje van Douverden 3 nu Hermanus van den Berg, 12 j. ADVERTENTIE N. Bevallen van eene DOCHTER Mevrouw J. L. M. VAN GOHKU.Mvan dek Veen. Batavia 24 Februarij. Heden overleed le 's Hbrtogenboscii in tien ouderdom van 71 jarenna voorzien te zijn van de li.11. Sacramenten der stervenden, onze Vader en Bebuwdvaderde HoogKdel Gestrenge Heer Mr. FBANCISCUS JOHANNES KMIl.lt VAN ZINNICQ BERGMAN!!Ridder der Ortle van den Nederlandschcn Leeow, Oud- Raadsheer en lid van de 2" Kamer der Staten Generaal. Amersfoort, 24 Febrtiiitij 1879. G. A. VAN WERKHOVEN, J. C. W. VAN WERKHOVEN vas zinmcq reik,mann. De lieer I'. MKTIIORST Senior betuigt ook nautens zijne kinderen cn hehuw Ikinderen zijn' bartelijken dank voor de vele bewijzen van deelnemingontvangen bij hel overlijden zijner zeer geliefde dochter Mevrouw li. A. NIER MEIJER te Uilwiorde. Gehuwde liedenbij voorkeur tiaLs zonder kinderen, die in aanmerking wenschen te komen voor ue betrekking van BODE. waaraan eene jaarwedde van f100 met vrije woning verbonden is, moeten zich daartoe schriftelijk vóór den 10. Maart 1879 bij den Voorzitter aanmelden. Het burgerlijk armbestuur te Amersfoort, De Voorzitter W. A CROOCKEWIT. De Secretaris-penningmeester J. C. LEINWEBER. Op een EFFECTENKANTOOR te vak* Amersfoort wordt gevraagd van 15 a 16 jaren, kunnende goed schrijven en vlug rekenen. Adres met eigenhandig geschreven brieven onder letter S. bureau Ameral. Courant. KOST. INWONING en VRIJE KAMER gevraagd, binnen de stadbij fatsoenlijke burgerlieden. Adresvrachtvrije brieven bij den boek handelaar C. E. HUÊTINK, Utrechtschestraal E. 21 te Amkusfoort.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 3