te Wageningen te laten onderzoeken of meststof fen te koopen, welke onder garantie van dit proefstation worden verkochL Een scheikundig onderzoek van kunstmest isom de werkzaam heden die er aan verbonden zijnnog al duur. De landbouwers zullen daarom verstandig han delen, wanneer zij zich bij den aankoop van kunstmestonderling verstaan en zich aaneen sluiten. Zij laten dan voor gezamenlijke reke ning een monster onderzoekenen laten daarna voor gezamenlijke rekening eene hoeveelheid kunstmest komenzoowel de kosten van onder zoek, als de transportkosten zijn dan voor elk slechts gering. Aangaande de hoeveelheid kunstmest, die men in hel algemeen gebruiken moetof aan de stalmest moet toevoegenlaten zich geene vaste regels aangeven. Er is te veel verschil in de grondsoorten en ook in het gehalte van den stalmesten met dit een en ander moet men re kening houdenom de hoeveelheid en de hoe danigheid van de kunstmest te bepalendien men zal moeten gebruiken. De vier bovengenoem de hoofdbestanddeelen laten zich echter ook af zonderlijk gebruikeneu dit is somtijds beter, dan de in den handel voorkomende mengsels waarbij men vaak te veel van het ééne en te wei nig van het andere heeft. Ook hel maken van kompost of mengmest kan meestal met vrucht door den landbouwer worden ter hand genomen. Tot dat einde bewaart men alle plantaardig en dierlijk afval op de boerderij en vermengt die stoften met kalk waardoor zij op lossen en verrottenen eene goede mest ople veren. Bij alle gebruik van kunstmest moet men echter met de noodige omzichtigheid te werk gaanen men dient telkens te berekenen of men zijn geld wel met rente weêr terug bekomt. De lezing werd door 61 leden en verdere be langstellenden aangehoorden na afloop daarvan schonk de spreker zijne toehoorders de gelegen heid om naar aanleiding van hel geprokene en in verband met het eigen bedrijf hem nog eeni- ge vragen te doen, waarvan door vele aanwezigen gebruik werd gemaakt Mijnheer Gij wilt weten hoe ik denk over het heilzame der Teerkapsules van GuyoL Een spreekwoord, vrij wat ouder dan ik benzegtVox populi vox Dei. En daar iedereen tegenwoordig voor Bronchitis verkoudheid en cattarn teercapsules inneemt en ieder er zich wel bij bevindt en bij voorkomende gelegenheden datzelfde raiddel steeds wederom te baat neemt, behoef ik naar mijn antwoord niet lang te zoeken. Wat de longtering aangaatgeloof ik eenige reserves te moeten makenvooral wegens de verschillende vormen waarin zij zich voordoet In weerwil der gunstige resultatensederteen paar jaar met het gebruik van teerkapsules verkregen acht ik de kwestie te delicaat om er nu reeds over te kunnen oordeelen. Stellig kan de teer aan teringlijders niet dan goed doen zij verzacht de hoestdie hen zoo afmat en zal in vele gevallen hun leven rekken; inaarhen doen herstellea.. Wij willen liet aan de toekomst overlaten om daarover na afdoende bewijzen een oordeel te vellen. Ik voor mij echter zouals ik tering had, teer capsules innemen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn. Uw U\ D'. Dr. Miguet. De teerkapsules van Guyot zijn verkrijgbaar in de meeste Apotheken. AMERSFOORT, 3 Maart 1879. De 82e verjaardag van Z. K. II. Prins Fre- derik is vrijdag jL te Amersfoort herdacht door hel uitsteken van vlaggen uit openbare en par ticuliere gebouwen. De scheurkalender der Ned. vrijmetselaars be helst het volgendewaarmede zeker alle land- genoolen instemmen «Hoe digter bij den Troon, hoe zwaarder piiglen Gelukkig hijdie zijne levenstaak ver vulde gelijk de grijze Vorst. «Het zegt weinig, dat zijne geboorte hem een hoogen rang gaf in de zamenleving maar het zegt veeldat zijn hart en zijn karakter hem eene eereplaats gaven onder ae edelsten van ons geslacht." Het Kiescollegie der Hervormde gemeente te Amersfoort heeft vrijdagavond met 27 stemmen tol predikant aldaar beroepen Ds. A. VVarlena te DedeinsvaarL Op Ds. Vliegenihart te Gro ningen waren 24 stemmen uitgebragL In eenige onzer vorige nummers hebben wij net genoegen medegedeeld dat de Rederijkers kamer «Door Vriendschap tot Kunst" dit jaar wederom met Vastenavond eene tooneelvoor- telling had georganiseerd, en thans kunnen wij vermelden dat een groot aantal belangstel lenden Maandag 24 Februarij j.l. blijk heeft gegeven het streven van bovengenoemde ver- eeniging in de bami te werken. Dat hel opgevoerde drama «De Zoon van den Veroordeelde" in ieders smaak viel en allen ten zeerste boeidewerd duidelijk bewezen door de herhaalde en algemeene bijvalsbetui gingen waaraan schier geen einde kwam. Het kan en mag dan ook worden geconsta teerd dat heeren dilettanten als het ware tot de goede uilvoering wedijverden. De rollen liepen alle flink van stapelde scherp geleekende karakters werden zeer goed vertolktkortom de opvoering van het stuk liet hoegenaamd niets te wenschen over. Na de pauze werdvolgens programmaop gevoerd «Schuiven gaan ze of eene Studenten grap." Iedereendie hij de voorstelling is te genwoordig geweestz$ moeten bekennen dat het bestuur van de Kamer geene betere keuze, van stukken had kunnen doen. Genoemd kluchtspel toch werd best uitge voerd en de onlknooping der grap was zoo verrassenddat geen der bezoekers zijnen lach lust kon bedwingen. De, in dit nastukje be trokken leden zijn in hunne pogingenom het publiek zooveel mogelijk te vermaken, volko men geslaagd. Met 't afsteken van prachtig bengaalsch vuur, benevens het zingen van een driewerf «Io vivat" werd de voorstelling besloten. Alles te zamen nemende raag worden gezegddal de Leden op deze uitvoering met welgevallen mogen te rugzien. De wensen zij dan ook niet onderdrukt dal de Kamer steeds op den ingeslagen weg voortgaanen bij voortduring de zoozeer ge waardeerde en tot heden in ruime mate on dervonden medewqrking van zoo velen onder Ainersloort's ingezetenen ondervinden moge. Uil 'sGravenhage wordt gemeld: «Een «kunstwerk" heeft hier verleden Za terdag plaats gehad. Ik noein dit en ik geloof met volle recht - - een kunstwerkdoor den directeur van kunsten en wetenschappen ver richt Wie zou voor eenige jaren hebben durven voorspellen, dal men in den Haag een bal zou zien slagenwaarop zich de hoogste aristo cratie met 'l «ploertendom" in hetzelfde genot zou vermeien. Dat heeft de heer A. van Veen lot stand gebracht en hij geniet er eer van het bal was in alle opzichten uitmuntend. «In alle opzichten, zeg ik, en ik bedoel daarmee ook wal de geestigheid der aanwe zigen betreft. Ten onrechte hebben zich som migen er over uitgelaten dat er nog niet werd cgeïntrigueerd," wat het cachet geeft aan een bal-raasqué. Maar ik wil gevraagd hebben of 'tniet alleraardigst is dal b. v. iemand werd aangesproken over eene aangelegenheid die hij steeds voor elkeen zorgvuldig had verzwegen zonder te weten te zijn gekomen wie de per soon was, die zoo in zijn geheimen was inge wijd? Is 't geen aardige intrigue dat een dame een onzer populairste schrijvers onder't dansen toevoegt«foeige moest liever thuis blijven om ons weer eens een nouvelle te leveren dan hier te komen dansen." Kan't beter dan dat een «dame," als page met een harer zusteren in de zaal wandelendeaan een heerdie zij 't hof wil maken, vraagt: «cherches tu un vis-è-vis?" en ten antwoord krijgt: «Non, beau masque, je cherche une danse." Is 't niet een aardige episodedat een jonggehuwd maneen der meest bekende steunpilaren van onze Jeunesse doreé, die 'tbal eerst laat in den nacht en alleen komende bezocht, de dames wat al te vrijmoedig bejegendeen daarom voortdurend door een knecht werd- achtervolgd om hem binnen de perken te houden «Als men al deze aardigheden heeft opgemerkt, zal men zeker niet over stijfheid en gemis aan een geestigen toon spreken. «De eigenaar van het «hotel Victoria' op den Scheveningschen weg, vlak vóór 'tdorp, heeft beproeld Dinsdagnacht een tweede editie van 't baf te leveren bij de opening eener nieuwe zaal. v Dal die poging moest mislukkenwas te voor zien vooreerst waren de danslustigen nog moe de dan was 't saisoen voor een nachtelijk uit stapje naar Scheveningen bij storm en sneeuw buien nog wel wat te guurvoorts kon de heer Puls moeielijk tegen het prachtig decoratief en de schitterende verlichting van den heer van Veen, in zijn veel kleiner, ofschoon dan ook nette zaal, concurreeren. En al bedoelde hy dit ook met het sprak toch van zelf dat men onwillekeurig ging vergelijken. Die vergelijking was ten zijnen nadeele -— ook en vooral wal t gehalte van het publiek betreft. Toch is er lustig gedanst. Hoeveel dansers en danseressen na de Sclicvcningsche nachtreis een verkoudheid een tiekle, den dood misschien zich hebben op den hals gehaalddit meldt de historie niet. Pourvil nu' nn - - In de regtszaak tegen de suikermakelaars Ledeboer en Dudok de Wil, leden der firma A. E. de Wit en Zonen te Amsterdamin 't vorig nummer vermeld is Donderdag, Vrijdag en Zaterdag jl. het getuigenverhoor voortgezet. De '12e getuige was de tante en pleegmoeder van den nu overleden Vosdie gunstige ver klaringen omtrent hem aflegde. Zij had met hem zamengewoondover zijn zaken sprak hij nimmer, hij was zeer geheimzinnig. Hij leefde eenvoudig, voor zoo ver haar hekend is. iNa zijn ontslag heelt zij geld op hypotheek ge nomen om hem te kunnen leencndat zij naar gelang van de behoeftehem gaf tot flOUO. Lergisleravond had Vos nog met zijn vrouw en haar het avondeten gebruikt, 's Nachts is hij ongemerkt opgestaannaar heneden ge gaan en in zijn bloed gevonden. Hij had zich met een revolver door de hersenen gescholen. Niemand heeft een schot gehoord. Mondeling heeft hij niet gesproken over het voorkomen voor den regter. Ilij is er echter wel zeer tieinzend en tobbend over geweest. Eens heeft lij gezegd«lk heb er zielsbcrouw van dat het zoo ver gegaan ismaar het ligt er toe en ik kan het niet herroepen." Dal zijne ver klaringen onwaar zouden zijn, is nooit door hem gezegd. Daarover heeft hij nooit spijl betuigd. Heden, maandag, geschiedt de voortzetting van het getuigenverhoor. Uil de residentie woidl gemeld Hel gebeulde mei den soldaat en den officier die gestraft werden wegens het niet in de wapens roepen van de waclil, toen L. M. de Koning in een gesloten koels voorbij ired, heeft hier veel sensatie gemaakt. Hel is echter onjuist, dal de eerste in de boeijen geslagen is. De man schappen aan de hootdwacbi alhier verkeerea nu in eene mocieltjke positie. Komt er een hol- rijluig vooibij dan worden zij in 't geweer ge roepen en meestal voor eene boldanie. Dit herinnert mij een vooival, dat ik eenige jaien geleden mei eigen oogen gezien heb. De schildwacht van het wachthuis aan den ingang van hel bosch zag in de verte eene koels oiel vier paarden en een voorrijder voorop aanko men. Natuurlijk dacht hij dal helde Koningin was die van het tluis len Bosch kwam. IIij riep de wachl in hel geweer. Hel lijiing kwam nader hij en er waren vier siudenien ui gezeten die spotachtig lachten en beleeld hunne hoeden voor de soldaten atnamen. «biouime blI" zei de sergeant legen den zchild- wacbt «badje dal niel kunnen merken." Eene vronw ie 's Giavenhage is voor de 27e maal door liet Kantongeiegt aldaar veroor deeld wegens openbare dionketischap. Hoe dikwijls zal zij zich hebben schuldig gemaakt aan geheime dronkenschap f Groote teleurstelling is ei voor de fabrie kanten van Uauiway-locomoiieven die zich hadden aangemeld en voorbereid om ie Utrecht deel te nemen aan den wedstrijd, die door de SiicbtscheTramway-maaischappij was uitgeschre ven. De wedstrijd gaat niet door. In plaats van door stoomkracht, zullen de wagens door paarden worden gelrokken. Volgens hel Uil. Dsgbl. zal de wedstrijd toch nog plaats hebbenmaar eerst in den loop van den zomer daar een paar bruggen vooiaf moeten worden versterkt. Om de exploitatie niel te lang uiliesiellen geschiedt de dienst aanvankelijk met paarden en, dan geleidelijk tot hei gebruik van stoom kracht overttgaarr. Te Kampen bestaat het plan een der negen en-negentig boerenerven op 't Kampereiland die in het aanslaande voorjaar zullen verpacht worden, lol modelhoeve, hoofdzakelijk voor zuivelbereiding in te richten. Üe heer W. Sluis te Beemster zal uitgenoodigd worden derwaarts ie komen teneinde hel gemeentebestuur om trent die zaak voor ie lichten. Tevens zullen bij 's Rijkslandbouwschool te Wageningen in- lichtingeo worden ingewonnen. Te Veendam, Wihlervank en Stadskanaal bestaan thans 14 aardappelmeelfabrieken. In elke fabriek worden 100,000 tot 180,000 HL aard appelen verwerkt. Hieruit last zich afleiden welk een kapitaal deze tak van nijverheid in de Veen kolonie vertegenwoordigt en welk een arbeid zij vereischt. In de laatste dagen ziet men door Rotterdam een nel karretje rijden met een groote koffiekan er op en een opschrift «Koffie voor drie centen de kop. Dergelijke koffiewagenijes zijn zeer ge- schikt om nienigen werkman van seen borrel" terug te houden en hem liever een warm kop koffie te doen nemen.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2