Dr. P. GROENEBOOH. en Sagenin Pruiaaentier rail» nit den grond gebaald, blijkbaar om deu verwachten paaaa- giersnein oil hel apoor te doen geraken. l)e voorwachter waagde het hen mei een slaat uier ie l|jt te gaan tengevolge waarvan beiden 10 het gctigl en "an hel hoold gewond werden. Daar het bnn echter gelukie ie oolvlogien en til onkenbaar waren doordien tg liun gelaat hadden iwarl gemaaktis er een premie van 300 mark op de ontdekking uilgeloold. M-n meldt uit Ror.endaal van 19 Maart: Gisteravond bij het vertrek «an den posttrein van hier naar Vliasiogen, sprong een reiaiger ter boogie van liet eerste wachthuis uil den trein rnel 't gevolg dal hij al kermende op de plaats bit-el liggen. Gelukkig had hij geen ernslig leisel bekomen, want nadat lijn uiel bloed be dekt aangeiigl was afge.vasscbenbragt men hem in den trein voor Rotterdam ooi verder naai Uage «looi te reiten. Betreffende de ontdekking eencr geheime druk- - lij te St.-Peiersburg worden van «laar de vol gende bijlonderbeden aan de Seblesische Zei- tu ng gemeld De geheime drukkerij van het revolution- naire centrale couiité werd ontdekt in het *1- gelegtusie deel der siad Gnuiijewski Üstrow aan de Newa. De man, bij wien geheime dtuk- persen geschrilteo en lilhograoiiuen gevonden weiden, is Ëichsiedi genaamd. Hij werd, tonder weèrstand te kunnen bieden, in bed oveirom- peld en gebonden, en njne woning is daarop naauwkeurig onderzocht. Men vond daar alle petsen die lot hei vervaardigen der thans over geheel Rusland verbreide vlugschriften gediend hebben duizenden aldrukken vao die geschrif ten gewiguge brieven uil Chaikow Odessa, Kiew en .Moskou en balen vol uiet het te Londen verschijnende Russische revolutionnaire blad Kdokol. Alle blieven en drukwerken lijn in beslag genomen. Eichsledt is een man van middelbaren leef tijd; bij had wel Russische Universiteiten be zocht, maar niemand vermoedde in hem een hoold der Russische nihilisten. Voor hem als eerste ambtenaar onder den directeur der in komende regtenwas hel natuurlijk betrekke lijk gemakkelijk, drukpersen en geschritien nil het buitenland binnen te smokkelen, want de aan hem geadresseeide goederen waren niet aan toeiigt onderworpen. De verboden goederen werden in haringvaten binnengesmokkeld het geen te tuinder bezwaar had omdat het boofdde- pótder aankomende hai ingvalen zich juist teGuo- tujewski Ostrow bevindtwaar Eichsledt woonde. Nadat hij in verzekerde bewaring genomen was droeg de politiezorg dal geen woord van het voor gevallene ruchtbaar werd. Zij verzekerde zich eer»t van zijne bedienden en liet zijne woning eenige dagen scherp bewaken. Al wie daarin toegelaten wenscble te woiden werd in hechtenis genomen onder de aangehoudenen bevindt zich ook eeue dame van hoogen rang. Naar men zegt, zijn op grond van de in beslaggenomen brieven vele personen in de hoofdstad en andere steden des lands naar de gevangenis gebragt. SO EST DIJ K. Allerhande geruchten doen thans in ons Va derland de rondte aangaande de testamentaire beschikkingen der bezittingen van wijlen Prins Hendrik, wiens plotseling afsterven steeds door elk regtgeaard Nederlander wordt betreurd. Zoo loopt onder anderen het gerucht dat eene testa mentaire bepaling de prinses-weduwe als toe komstige eigenares van het paleis te Soesldijk aanwijst. Een enkel woord aangaande Soestdijk zal som migen lezers misschien niet ongevallig zijn. Soestdijk is een prachtige heerlijkheid, met schoone dreveneen lief paleis prachtige wan delwegen te midden van een bekoorlijke land streek. Sedert ruim twee eeuwen was dit lustoord bijna onafgebroken eene bezitting van 't in Ne derland zoo geliefd Huis van Oranje. Iederdie eenigszins met de geschiedenis van ons land bekend isweet dal door de energieke maatregelen van onzen stadhouder Willem III de Fransche legerscharendie onder de vanen van den heerschzuchligen Lode wijk XIV reeds tot voor Amsterdam genaderd waren van onzen Vaderlandschen bodetn verdreven werdendat Willem III Nederland van een wissen val redde en de natie daardoor evenzeer aan zich verpligtle als zijn roemrijke grootvader, de onslerleltjke Willem de Zwijger. Om een stoffelijk bewijs van hunne dankbaarheid te geven schonken de verenigde Neerlanden aan Willem III de heer lijkheid Soesldijkw-.lke schoone bezitting als •r. a iStfiijk kleinood door hem aanvaard werd. 0/ ft-re Prinsen van Oranje waren fier op dis be.if'ing; zij herinnerde hen aan de grootheid vho minnen voorzaat. Na de rampzalige vlugt van Neerlands laatsten stadhouder Willem V verviel de heerlijkheid Soesldijk weer aan t Ge meentebest en maaktetoen Willem 1 als souve- reine vorst de regering aanvaarddeeen deel uit van de rijksdomeinen. Wien is het niet bekenddat by Waterloo ten zuiden van Brussel, de eeuwig beroemde slag plaats haddie het lot van Napoleon voor goed beslisteen dat de Prins van Oranje na derhand Koning Willem 11, zich bij (die gele genheid door zijne uitstekende dapperheid eenen onsterlelijken roem verwierf. Om den held van Qualre Bras een stoffelijk blijk van hooge waar- deering te gevenschonk hel dankbare Neder land zijnen veldheer wederom de heerlijkheid van Soestdijk, toen een eigendom der natie, en was dat lustoord zijne geliefde verblijfplaats. Na zijn overlijden viel Soestdijk aan zijne we duwe Anna Paulowna en na haar overlijden aan Prins Hendrik ten deeldie er dus de laatste bezitter was. Dal het schoone lustoord Soestdijk steeds het eigendom van hit huis van Oranje moge blijvenis zeker de wensch van elk regtgeaard Nederlander. AMERSFOORT, 24 Maart 1879. De kiezers worden uitgenoodigd bij de ver kiezing van een lid voor den Gemeenteraad van Amersfoort op morgenDingsdag 25 Maart tusschen 9 uren 's morgens en 4 uren 's na middags, getrouwelijk ter slembus optekomen tol het uitbrengen hunner stemmen op den Heer een respectabel, bezadigd en kundig inanwien de behartiging der gemeentebelangen volkomen zal zijn toevertrouwdzoodat kiezers van alle rigtingen wèl zullen handelen hunne stemmen op hem te vereenigen. Z. M. heelt benoemd tot hoogheemraden in het collegie van den Bunschoter Veen- en Veldendtjk de heeren M. C. Verloren te Hoog land en M. van Beek te Amersfoort. De voordragt over «Poezie en Philosophic" van den begaafden redenaar den heer Douwes Dekker (Mullatuli), Donderdagavond jl. in Amici- tia te Amersfoort gehouden schonk groot in tellectueel genot aan het aldaar vereenigd aan zienlijk auditoriumwaaronder de schoone sekse vrij sterk was vertegenwoordigd hetwelk mede een verblijdend verschijnsel mag worden geacht, terwijl deze talrijke opkomst van het publiek wederom bewees dat het van zoodanige gelegen heid tot geestbeschaving gretig gebruik inaakL In een ingez. stuk op de le bladz. van dit nummer vindt men eene schets zijner voordragt. De laatste volksvoordragtdie te Amersfoort in Maart zou worden gehoudenis tol later uitgesteld. Men meldt uit Soest van 21 Maart Nadat vóór eenige dagen den verschillenden beambten en arbeiders van Soesldijk was aan gezegd dat zij allen op 1 Aug. aanst. ontslagen waren uit de dienst van wijlen Prins Hendrik gewerd hun gisteren het hoogst verblijdend berigt, dat zij allen ook na 1 Aug. 1879, in hunne verschillende betrekkingen kunnen werk zaam blijven. Men knoopt hieraan de gissing vast, dat Prinses Hendrik den zomer op Soest- dijh zal doorbrengen. Uit Amsterdam wordt gemeld «Wel hebben onze voorouders de hooggeleer den uit het buitenland hierheen gelokt, des noods met schatten beloondmaar dan waren het mannen van naamdie de volkeren elkaar betwistten van onze hooggeleerden uit het buitenland is dal niet altijd te zeggen. Wel betaalt men aan den Duitscher f 6000 en f 7000 traktement tegen f4000 of f4500 aan Neder landers maar ze brengen niet naar evenredig heid zooveel meer reputatie mee of zooveel grooter geleerdheid. Het moet voor onze ana- lomici een prettige gewaarwording zijnte zien dat dr. Max Kürbinger benoemd is aan de universiteit te Amsterdam. Alle professoren samen hebben onder hunne leerlingen er geen gevormdin staat een leerstoel der anatomie le bekleeden IDe Utrechtsche universiteit heeft ten minste nog een Nederlander gevondenmet den besten wil bezield om beroemd te worden zóó zullen er zeker ook wel meer zijn. Zon derling, dat men steeds beweert minder achting te hebben voor een Duitschen bul, ook niet in absentia verkregen en thans zoo mild is met hel benoemen van Duilsche professoren. «Tijd en belangstelling is er voor koffiehuizen waar men alles drinkt behalve koffie en die men vroeger cafés noemdemaar nu passages gaat noemen. «Roeleraeyer bouwt een prachtige passage, met alles wat er bij behoortlang voor die af isopenen de eigenaars van het Caie Suisse de passage de Londresschuin over Roete- meyer een keurig net koffiehuis met nette meubelen en goede boekenvoldoende kranten en tijdschriften en heel goed consumabel den naam passage ontleent 't zeker aan den breedengang, dien men doorgaat om in 't eigen lijke café te komen en waar ook tafeltjes staan. In deze zeilde buurt zal Krasnapolsky ook gaan bouwen en wel op de Botermarkt. De Ver- eeniging, want dat is 't café tegenwoordig, heelt daar huizen gekocht en men beweert dat men den laatsten kooper 180,000 winst heeft gegeven om meester van het terrein te worden. De grond wordt hier onrustbarend duur. De terreinen bij de gevangenis bragten p. m. f 11,000 per stuk op f 11,000 alleen voor den grond van een huis'l is bar f80 per vierk. Meter; dat duurt nog korten lijd en dan komt de Krach dat ltan niet missen. Men meldt uit Leiden van 21 Maart Aangezien de hoogleeraar Mr. J. E. Goud smit, wegens 70-jarigen leellijd, in 1888 moet altreden en alzoo geen 25 jaren hoogleeraar zal geweest zijn, heelt hij besloten de herin nering aan zijn twintigjarig professoraat te vieren op e. k. Dingsdaghel studenlenkorps zal hem bij die gelegenheid eene serenade aanbieden. Aan een brief van Batavia, d.d. 2 Maart, ontleent men het volgende «De stemming blijlt zeer gedrukt. Er is een apathie onder de luieene groote male van lusteloosheid en onverschilligheidwaarvan ik u moeijelijk een denkbeeld kan geven. Koopen van iets dat niet strikt noodzakelijk isdoen de lui eenvoudig niet meer. Ik vrees dal de Indische roijaliteit er voor goed uit is. D« instellingen van liefdadigheid ondervinden vooral den druk der tijden. Men trekt de gewone bijdragendie hier van velen zoo vele waren in om de be lastingen zooals men schrijft. De schrikk«'lijke veepest voorspelt groote armoede onder de in lands! lie bevolking, al wederom een slecht voor uitzicht voorden groothandel. Ik heb nimmer zulke akelige tijden en zoo algemeene ontevre denheid cn bezuinigingsmanie gekend, 't Zal hoop ik wel weer voorbijgaanmaar waar schijnlijk niet zoo heel spoedig. «Een Engelsclunan werkzaam op een der Engelsche kantorenheelt den Gouverneur-Ge neraal een brief geschrevenwaarin hij zijn volle sympathie inel hel Nederlandsch koloniaal stelsel betuigt Die brief moet uitstekend en zeer ironisch gesteld zijn en bevatte aanhalingen uil klassieke schrijvers op hel punt der staathuis houdkunde. Hel antwoord voor den grappen maker werd aan den Engelsclien consul gezon den en bevatte alleen hel beveldat de persoon binnen 24 uren het land te verlaten had. Den volgenden dag ging de Bromo naar Singapore cn maakte onze John Buil de reis mede." T' Kint is thans van den Pelils-Girmes te Brussel naar de cellulaire gevangenis te Leuven overgebragtwaar bij zijn gevaugenisstial van 15 jaren lal ondergaan niet altrek van den tijd welken hij in preventieve gevangenschap doorgebragt (3 jaren). Door den arbeider H. E. de Boer te Mom mens is ter secretarie van Wijuibritsetadeel aan gifte gedaan der geboorte van zijn 24e kind. De man is 68 jaar en tweemaal gehuwd zijn eerste echt was gezegend met 13, zijn tweede met 11 kinderen. In hel geheel zijn nog 14 kindei en in leven. Men meldt uit Tilburg van 21 Maan: Een eruslig spooi wég ongeluk heelt hedenvoormiddag alhier plaats gehad. Ue sneltrein vau Utrecht, welke leu 10.41 hier binnenkomt is nabij de goederenloods in botsing gekomen met een naar Boxtel gereed staan den* goedeienliein. Da locomotieven zitieu iti elkaar geschoven terwijl de bagagewagen van den sneltrein op den tender daarvan is geschoven en de bagagewagen en twee wagons van den goederenliein geheel verbrijzeld zijn. Vier conducteurs en een ma chinist zijn min of meer ernstig gekwetst eo dade lijk naai hei gasthuis vervoerd terwijl bij hel al- zenden van dit berigt 1 (uur) nog een conducteur stoker vermist wordt. Üe passagiers van den sneltrein zijn er gelukkig mei den schrik eenige met ligte kwetsuren alge- komen en konden na een hall uur oponthoud de reis vervolgen terwijl het verkeci in den loop van de volgende treinen geen vet dei e vertraging heelt ondeigaan. Men zegt dat het ongeluk ontslaan is tengevolge dat de locomotiel van deu goedereutietn te vei

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2