geen vertrouwen op de Franaclie biljarten en nu hebben zij een biljart van een der eerste buizen van New-York medegebragt voorzien van geperleclionneerde banden. Een Engelsch journalist maakt in de Times gewag van een reisavontuur, dat bij onlangs in een der waggons van den sneltrein van balais naar Parijs bijwoonde. Te Calais uaiu een krank zinnige vergezeld van een bediende plaats in den waggon. Tot Boulogne ging alles goed, maar nadat wij deze stad verlaten hadden, kreeg hij een aanval van krankzinnigheid want eensklaps wierp hg zich op eeu der passagiers greep hem bij de keel en sloeg met de voelen heen en weer. De bediende van den gek was te magieloos om op zijn meesier eenigen in vloed uit te oelenen zoodal wij na een zwaren strijd er eindelijk in slaagden hem schadeloos te uiaken. ülschoon wij de electrische schel in beweging hadden gebragl, kwam er geen hulp opdagen. Een der passagiers bad den moed langs de treden der waggons te klimmenen zoo doende de conducteurs-te waarschuwen, die dan ook den trein te Abbeville deden sloppen waar de krankzinnige gebonden werd. Als wij zoo eindigt de journalist zijn verbaal niet onder ons een man hadden gehad van buiten gewone lichaamskracht ben ik overtuigd, dat de gek zijn eerste slachtdier had geworgd voor «r hulp kwam opdagen. AMERSFOORT,' 21 April 1879. Ter zitting van het gemeentebestuur van Amersfoort op heden is de heer M. L Celosse als Wethouder geïnstalleerd. Door heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is heden aanbesteed het uit diepen van de haven, over eene oppervlakte van ongeveer 2300 M3, lol 1,00 Meter beneden A. P. Daarop is ingeschreven door de heeren A. de Borst te Papcndrecht, voor f1237: T. van Daal te Amersfoort, voor f1320. liet werk is aan den minsten inschrijver gegund. Ter Donderdagavond jl. gehouden vergadering van het Dep. Amersfoort der Maalsel). «Tot Nut van 'l Algemeen" zijn lot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren J. 11. Böhringer en 11. Boutnante Amsterdam. De heeren Dr. 11. J. Menalda van Schouwenburg en W. J. flakkert werden lot departements-bestuursleden benoemd. De heeren J. D. Meihorst en W. J. llakkcrt zijn lot commissarissen voor de volks bibliotheek herkozen. De heeren B. W. van Burgsleeden en A. J. Bos werden tot bestuurs leden van het Ziekenfonds de heeren A. J. Bos en Mr. A. Slheeman tot bestuursleden der Spaarbank herkozenen is de heer B. W. van Burgsteeden tot bestuurslid gekozenter ver vulling der vacatureontstaan door het over lijden van den heer A. D. MelhorsL Sedert lang bestaat er werkelijk behoefte aan een nieuw ADRESBOEK van Amersfoort, daar het laatste reeds den ouderdom van zeven jaren heeft bereikL 'l ls alzoo een goed denkbeeld van den heer J. C. Leiniveberom zulk een hoogst geriefelijk werkje, waarop ook alle kies- geregtigden aangewezen wordenzamenteslellen en uittegeven kort ré den algemeenen verhuis- tijd en vóór de in Juni en Juli te houden ver kiezingen. Te meer omdat de bewerker geen eigen voordeel beoogtmaar de zuivere op brengst bestemd is voor een liefdadig doel valt er niet te twijfelen aan eene ruime, méér dan voldoende inteekening. Het programma van het concert der Aldeeling Amersfoort van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, 'twelk morgenDitigsdagavond in Amicitia zal plaats hebbenvermeldt uiter mate schoone toonwerkenzoomede diverse lieve, gevarieerde stukken voor sopraan en te nor, die door zeer gunstig bekende solisten van elders worden voorgedragen. Het concert vangt aan met Romberg's «Lied \on der Glocke" voer soli en koorwaardoor levens wordt in herinnering gebragt een der geniaalste en beste gedichten van Schiller, dat bij belletristen op wereldburgerschap mag bo gen een gedicht, 'twelk reeds ganschelijk har monie ademtmelodieus tintelten bij vocale vertolking des te verhevener wijding erlangt. Daarna volgt Mendelssohn's Hymne enz. Voor eenieder hier ter stedebezield met liefde en gevoe' voor de toonkunstdient de aanwezigheid op 't concert van morgenavond onwederstaanbaar te zijnwaartoe het Afdec- lingsbesluurzeer welwillend, ook voor niet- lcden, voor dames en voor jongelieden, ds gelegenheid heeft opengesteld. In eene vergadering van zaterdagavond jl. op verzoek van eenige belangstellenden dooi den Heer N. S. Blom belegdom liet in de vaart brengen van eene sleepboot op de rivier de Eem te bespreken, werd niet algemeene stemmen besloten eene voorloopige commissie te benoemen tot hel onderzoeken der levens vatbaarheid eener dergelijke onderneming en het later uitbrengen van rapport daarover. Nadat door de aanwezigen voor eeu niet onbelangrijk bedrag in de eventueel opterigtcn onderneming was deelgenomen, is met bijna algemeene stemmen eene voorloopige commissie .benoemden geconstitueerd bestaande uit de Heeren M. VVolfMzn. voorzitter, N. S. Blom, secretaris en D. Houtzager penningmeester. Wij juichen het tot stand brengen van der gelijke onderneming ten zeerste toe als zullende veel gerief, nul en voordeel voor Amersfoorf en ingezetenen kunnen aanbrengen. Uit 's Gravenhage wordt aan tic Gr. CL gemeld: Politiek nieuws nihil. Ik wensch alleen te conslaleerendat alle onrustbarende lijdingen oinlreni den gezondheidstoestand van leden der koninklijke familie verzinsels zijndat ik Z. M. den Koning en II. M. de Koningin in de laatste dagen herhaaldelijk des middags heb zien wan delen en rijden; dat Z. M. volkomen gezond en, naar't uiterlijk ie oordeelen innig gelukkig is waarvoorvolgens een geloofwaardig gerucht een bijzondere aanleiding zou beslaaneen aanleiding, die in zeker opzigt een reden van nationale vreugde zou kunnen worden. Wat daarvan is, zal spoedig blijken. Een twintigjarige juller uil eene achterbuurt te Groningen werd in eene levendige woorden wisseling uiel een barer buien uitgescholden voor mierennest." Zij trok zich dit zoo vreese- lijk aan dat zij een aanklagt tegen de beleedi- geude partij indiende, tengevolge waarvan deze heeft leregigeslaan. De uitspraak is deze week. Na he'. proces over het «de commissaris kan stikken"; het «leelijke mol", volgt nu een over hel woord mierennest". Onze jurisprudentie op het stuk van hoon dreigt zoo doende rijk te worden. Aangezien Salomo zegt: «gaat naar de mieren en wordt wijs", zoo zal wel viijspraak moeten volgen nopens het woord «mierennest", dal eer der loven dan schelden is, want hel kan naar Salomo beteekenen dat aan de 20jarige maagd daardoor het bezit eene groole dosis wijsheid werd toegedicht. Omtrent den moord te Hoornsterzwaag ge pleegd deelt de Pr. Overijss. Cour. het volgende mede: In den nacht van Zaterdag op Zondag waren eenige personen aaweaig in de tapperij van den lapper Hulst, o. a. O. L. de Jong, oud 17 jaar, en H. S. Landmeter, landbouwer, bij wien hij destijds in dienst was. Heeds vroeger had de Jong een avond met de dochter van dieo lapper verkeering gehad, doch xij wilde er later niet meer van weten. Hierdoor veibitterd duwde de Jong haar legen een kast en een klok aan en ging eindelijk dreigend met een mes voor haar staan hetgeen zekeren Jvn Beigsma aan leiding gal om hem weg te duwen zeggende niet met hel mes." De Jong werd hierdoor zoozeer vertoornd, dat hij met hel mes H. S. Landmeterdie bij de latei had gezeten en zich met het voorgevallene hoegenaamd niet had be moeid herhaaldelijk in het aangezigl en in den arm heeft gestoken, tengevolge van welke won den hij reeds den volgenden morgen is bezweken. De kolenmijn »l'Agrappe" behoort tot de Chaibonnage Uelge en is een der gevaarlijkste mijnen. Omtrent 3 jaar geleden viel in de maand December een dergelijke ramp voorwaarbij 112 werklieden hel leven verloren. Sedert dien tijd hadden <ic werklieden gewei gerd meer in da Agrappe te werken. Eerst sedert weinige maanden had men er echter het werk herval; da wet klieden waren er teruggekeerd uil broodsgebrekdaar elders geeu werk was. De morgenploeg was volgens gewoonte ten A uur neergedaald; om 7J uur werden de werk lieden gewaar dat er eene groote hoeveelheid gas uil den ophaalput opsteee men herkende aan den reuk het grauwvuurgas en waarschuwde den meesterknecht. Op het oogenblik zelve dat deze aan de mijn kwam had er eene verschrikkelijke onlplofliug plaats. Het gas, dal uil de mijn opsteeg, was in aanraking gekomen met het vuur der machi nes en veranderde op eens in eene ontzaglijke kolom van vuur, die men van zeer verre zien kon. Zells te Bergen, zegt men, was die vuur kolom zichtbaar. De vuurzuil bleel aanhouden van 7J lol 9^ uur 's morgens. Tegen den middag was men hel vuur meester en begon men met het redden der ongdukkigen die zich op eene diepte van 520 tot (ill) meters ouder dec grond bevonden. Men slaagde et in zich een weg te banen naar den leseivopul, en weldra konden 6 mijn werkers tol op een diepte van omtrent 30 ureter» aldalen. Nieuwe pogingen werden aangewend de lucht pomp werd iu alle haast hersteld en opnieuw io werking gebragt. Men uioest echter met de grootste voorzigligheid wei ken, daar uien nieuwe ontploffingen vieezen moest. Toen, ten 6j uur, vier levende personen werden boven gehaald verklaarden deze nog an dere hunner makkers te hebben gehooidgedu rende den tijd van 3 tot 6 uur. De redding werd met nieuwen moed herval en van 7 tot 8, uur weiden 88 mannen en vrou wen levend langs de ladders naar boven gebragl benevens 1 gewonde en 8 lijken. Onmogelijk zou het zijn de tooneelen te be schrijven welke rond de mijn plaats hadden een meisje van 10 jaar oud, zeide lot de omstan ders, terwijl hel kind zich wanhopig de handen wiong: «Tien leden mijner familie zijn in den put Verscheidene slaglollers werden later boven gebragl in den meest afgrijselijken toestand met vermorzeld hootd of verpletterde borst en ledematen. De lndépendance Beige meldt, dat in 't ge heel 208 wei klieden in de mijn waien toen hel ongeluk voorviel. Het juiste cijler der geredden is nog niet bekend. Allerwege verwekt de ramp de grootste deernis en worden gillen ingezameld voor de nagelaleu betrekkingen der omgekomen mijnwerkers. Dr. Holub die tegenwoordig Zuid-Afi ika be reist was in de gelegenheid de Zoeloe's te zien vechten en geelt daarvan de volgende beschrij ving: Wanneer de aoedende massa der Zoeloe's ten strijde uitrukt dan is het also! men een geheel regiment wilde gorilla's ziel aankomen. Hun lakliek is zich met een oveiwcldigende macht op den vijand te werpen en dien te vei melen. Met voorbeeldeloozen moed en de woede van een tijger vliegen zij op den vijand in zonder te lellen op de honderden die aan hunne zijde vallen zij zien noch rechts noch links maar rukken als een steenen muur voorwaarts. In de gapingen, welke het geweervuur van den ijaml maakt, treden nieuwe strijders, die, evenals hun gevallen kameraden aan massa slachterij gewoon zijn en wie een mcnsch»nleven niet meer dan een stroohalm geldt. Waar is in Zuid- Alrika een volk te vinden dal in dit opzigt gelijkt Dingadag UDsu volgens achterst, adv. voorstrlliugi rn le Amersfoort geeft moetwegens plaatsgebrek lol 'V volgend uitgesteld. ADVERTENTI E N. Donderdag 24 April e. k. hopen wij te vieren de VEERTIGJARIGE ECHTVEREENIGING onzer geliefde Ouders J. G. BEURS M. VAN G1LSIIEIM. Hunne dankiiare kinderen behuwd- en kleinkinderen. Amersfoort, 22 April 1879. ij Na eene ziekte van slechts weinige dagen overleed heden ons jongste Dochtertje KR A.NU NAJOHANNA, HARRIET, M.VURITIA ruim 4 maanden oud. Amersfoort, 12 April 1879. II. G. M. E1JGK VAN ZUULICHEU G. G. EIJCK VAN ZUIJLIU1EM van Steijn. Eenige Kennisgeving. Tot diepe smart van mij, zijne Echtge noot en wedcrzijdsche familie overleed heden te Amsterdam na eene kortstondige ongesteld heid, mijn eenige geliefde Zoon de lieer G. 0. W. F. BOSMANin den ouderdom van ruitn 27 jaren. Amsterdam Wed. M. W. BOSMAN 10 April 1879. de Wijs. Mejufvrouw M. VAN DER MAATil betuigt haren bijzondcrcn dank voor de vele bewijzen van deelneming hij het overlijden van hare be minde Zuster ondervonden. Amersfoort 17 April 1879. ^°.?v vel® blijken van deelneming bij het overlijden zijner eeh'genoote ontvangen betuigt de ondergetcekcnde zijn welgetnecnden dank. Mr. II. CROOCKEWIT Jr.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2