wijze gelukwenschea. De heer Créraieuxdie niet bijtondei moof is uitgevallen en die dat zeer wel weel, vertelde dan ook den volgenden dag aan zijne vrienden: »Die dames moeten wel bijster met mijne denkbeelden zijn inge nomen I Denk eens aan,.... ze hebben uie omhelsd I" Uit Parijs wordt gemeld La Gazette des femmes heeft medegedeeld, dal er sedert 1871 d. w. z. sedert het ver schrikkelijke jaar, waarin wij zulke lessen ont vingen zeven-en-dertig vrouwen graden aan de universiteiten hebben gekregen, zoo als die van bachelière ès sciences, bachelière ès lettres, licencibre ès sciences, licencière cs lettres. Van die zeven-en-dertig zijn er twee doctoren in de medicijnen geworden en één van haar werd benoemd tot genees»heer" van het théatre his- torique. Zeven-en-derlig I heel walniet waar Wal moeten de vrouwen van uw land wel niet denken die zoo geleerd zijn die zoo bedreven zijn in alle vakken die zulke groote kunste naressen zijn zooals men uit uwe Iraai expositie beeti kunnen bemerkenw.it moeten zij wel niet denken van ome Francaises wanneer ze zien dat wij reeds victoiie roepen over die zeven-en-derlig geleerde dames! Maar het is in ieder gevwl een begin. «Een vreeselijk geval van koffijdamp-vergilli- ging meldt het Alg. Dagbl. is op een van Tjilatjap vertrokken schip voorgekomendat midden in zee, na 34 dagen reis, door een ander schip ronddrijvende gevonden is met 11 dooden en 8 doodzieken aan booid. Eenigen tijd geleden had men een geval vernomen waarin de bemanning ook wonderlijk ziek werd op een schip met volle lading koffij totdat een der zieken op het dek in de open lucht werd neer gelegd en hersteldemen had toen bemerkt dal het koffijdamp was, die hel geh»ele schip benedendeks vergiftigde." De gevangene Solowief woidt met verschooning behandeld. Hij zegt dal hij geen persoonlijken haat tegen den Keizer koestert en alleen daarom den aanslag ondernam omdat hij bij loling tol het plegen van de daad weid aangewezen. Wan neer hij het bevel van het revoluiionnaire comité niet had opgevolgddan zoude het hem be weert hij, niet beter zijn gegaan dan drie andere jongelingen, die in een soortgelijk geval hadden verkeeid en als verraders vermoord waren. De 1NT0GT, de OPTOGTende VOORSTELLINGEN van SANGER'S CIRCUSART1STENENZ. Maandag en dingsdag aansL zullen de ingezete nen van Amersfoort en environsbewoners een prachtig schouwspel en groot amusement ge nieten. Geen opening der Kamersgeen intogt van een koning kan zulk een effect teweegbrengen als de schitterende rondgang van SANGERS rijke praalwagensolifantenzegekarren en artisten. Zoo rijk en frisch is hel cortegezoo groolsch en delligdat zeker iemandin den waan dat het de koning en koningin warendie een rit door de stad dedenin gemoede vroeg«of die zware meneerop den hoogsten troon van den rijksten zegewagen gezetennu de koning was V' Het organiseerend genie van SANGER is van dien aarddal het niemand verwonderen zou indien von Moltkedit alles ziendeuitriep «Zoo ik von Moltke niet was, zou ik Sanger willen zijn." Men verbeelde zich dat hel circus aansL Zon dagavond nog te Utrecht speeltin den vroegen ochtend van Maandag zijne tent opneemtmet zijne dertig wagens naar AMERSFOORT rijdt, daar in den loop van den morgen aankomt en weldra zich geheel en al geïnstalleerd heeft op den iioL De kolossale linnen tent is dan niet alleen SSSBSS^H plaat» van Dumas. Hier baarde de koels inet de banier nog veel meer opzien dan in vorige plaatsen. Uoewel het reeds laat was kwamen een groot aantal personen aan het postgebouwom te vernemen wat de vlag en de schoten te beduiden hadden die de opgewonden schilder af en toe in de lucht deed knallen. Üumas vertelde de toegestroomde menigte, wat er in de laatste dagen te Parijs gebeurd was en de zendingdie hem opgedragen wasmaar de menschen schudden slechts het hoofd en belden den dichterdie reeds vroeger bewijzen van excentriciteit gegeven had voor ecnigszins gekrenkt in zijne verstandelijke vermogens. Slechts een zijner vroegere speelmakkers Rutin ge naamd bood zich aan beiden te begeleiden om de expeditie gelukkig door de poorten van Soissons te brengen daar hu onder de poortwachters eenen goeden vriend had. Zoo onder het vragente woord staaneten en drinkenschieten en hoera roepenwas hel reeds elf uur 's avonds gewordentoen ons stoutmoedig drietal zijn reis voortzette. Éindelijk hield bet rijtuig egen één uur véér de poorten der vesting stil en kant cn klaar, maar ook de lagere tentenwaar onder een tachtigtal paarden gelegerd zijnde tentwaarin de artisten zich van gewone sterve lingen in goden en godinnen herscheppen alles is alsdan volkomen gereed. Het terrein, waar Sangers troep legertbiedt zulk een aantrekkelijk gezicht aandat men geen druppel Zigeuner bloed in zijne aderen moet heb ben indien men aan dat orgineel schilderachtig schouwspel zijn hart niet ophaalt. Zola, de groote realistzou er vreugdetranen storten. Het is het legerkamp van Richard Leeuwenhartzoo als wij dat uit Walter Scott kennen. Gelijk die tenten daar verspreid zijn met de bontgekleurde wagens daarlusschcnbegrijpt men op cenma;il een katnp uit de kruistogtcn. Maar naast die schilderachtige wanorde bewondert men den meest practischen zin. Zoo is b. v. de ingang der reusachtige tent een wagen in zijne diepte ver deeld in drie boxes de middelste vonnt den toe gang de twee buitenste zijn voor de plaatsbu- reaux. Een iederdie de voorstelling wil bijwo nen moet langs een onaanzienlijk trapje van drie treden den smallen omnibus inen aan den an deren kant er weer afdoch bij het einde der voorstelling trekt men den wagen wegen vinden de bezoekers een breeden uitgang. Waarlijkonze militaire administratie mogt wel eens ecne conferentie met Sanger houden om van dezen genialen impressario te vernemen op welke vlugge en vernuftige wijze hij zich overal onmiddellijk fourrage en levensmiddelen voor zooveel dieren en menschen weet te ver schaffen. De zegewagens schuivr n in elkaar als een too- neelkijker, en de beschilderde wanden der rijtui gen zijn van zulk eene talentvolle hand, dal menig salon prachtige lijsten om kunstwerken van minder gehalte bevat. Het zal een brillant gezigt zijn als de optogt door onze straten trekten tusschen die reeks van veelkleurige wagens, schitterend van ver guldsel, vermiljoen en hemelsblauw, in een voor malige Londensclie omnibusals het juweelkistje van al die kostbaarhedende dames van het ge zelschap doel aanschouwen. Op hel terrein is het juweelkistje echter leeg en slechts uit enkele groote wagens ziet men de schoorsteenpijp zeer huiselijk rooken. Zelfs hier worden de vormen slipt nagekomenwant de miss klopt deftig tegen het portieren als de be woonster dit opent, stapt zij eerst de hooge tre den op. Men ontdekt een mooijen spiegel en een gemakstoel in dit vervoerbaar salon, dat tusschen de wielen eene bergplaats voor zadels bevat, waaruit een staljongen er ecnige dozijnen haalt. De vertooningen zelveverlicht door kunslgas dal op het terrein gefabriceerd wordt, zijn prachlig en onderhoudend en door de olifanten en leeuwen zeer merkwaardig. De clowns heb ben orgineele kunsten en geheel nieuwe grappen; de muziek is opwekkend en bijzonder; kortom, de geheele voorstelling heeff zulk een eigenaardi- gen stempeldat waar Sanger is geweest, ieder een vol is van Sanger's paardenspel Geen wonder dusdat jong en oud, rijk en arm conservatief cn liberaalorthodox en mo dern, ondanks koudeeffectenbclasting en regen, over niets anders in Amersfoort zullen spreken als over het brillant circus van Sanger AMERSFOORT, "U April 1870. Maandagmiddag jl. geschiedde bij gunslig weder de inlogt van Koning Willetn Hl en Koningin Emma te Amsterdam. Des avonds had de groote oplogt bij fakkellicht cn de sere nade op den Dam plaats dieondanks het regen- wedervrij wel slaagden. Aan de Koningin werden het nationaal huldeblijken andere wel komstgeschenken aangeboden. Dingsdagochlend begaf zich het Koninklijk Echtpaar in de Iraai gedecoreerde Nieuwe Kerkalwaar eene cantate werd uitgeroerd. Des avonds was Amsterdam werd men na eenige onderhandelingen binnengelaten. De goede poortwachter kon niet droonienverleide Dumas later «dat hij der revolutie de poorten opende." Het eerst ging toen ons revolutionnair klaverblad naar de woning van Rutin's moederdie verscheidene jaren geleden van Villers Cotterets naar Soissons ver huisd was. Bij haar moest het allereerst ecne kolossale vlag gefabriceerd worden. Zonder aarzelen gaf dc oude dame hare blauwe en roode gordijnen en een groot wit tafelkleed tot dit dueleindeen de vrouwelijke leden van het huisgezin begonnen ijverig te werken om de verschillende kleuren tot eene vlag samen te naaien. Nog vóór de dag aanbrak, was het werk ge daan. Om eenen vlaggestok bekommerde men zich niet verderimmers de slok waarvan dc wille Bourbons- vlag waaide kon evengoed voor de driekleur dienst doen. «De vlaggestok," zoo zegt het boek waaraan wij dit verhaal ontleenenheeft immers geenè poli tieke beteekenis." Ret plandat de drie vrienden hadden beraamd was zeer buitensporig en klinkt inderdaad zeer fabel achtig- (Wordt vervolgd.) bij gunstig wederschitterend geïllumineerd cn reden llil. MM. langs een annlul grachten, pleinen en straten. Kortom in Amsterdam heb ben de ganselie week feestelijkheden receptiën, diners enz. plaats, waarvan de beschrijving voor de beperkte plaatsruimte van vele bladen onmo gelijk wordt. De hoofdzaak is, dat onze Koning en Koningin ontelbare blijken van de liefde des Volksuit alle standenontvingen. Tot leeraar aan de scholen voor Hooger en Middelbaar onderwijs isop eene jaarwedde van I 4000te Deventer benoemd de heer Dr. E. D. Pijzeionderdirecteur van en leeraar aan de iloogere burgerschool en burgeravondschool te Amersfoort. Aan de Hoogere burgerschool voor jongens te Deventer zal door hem in de wis kunde en cosmographie (dc beschrijving van hel heelal en van zijn hoofdeelen) onderwijs worden gegeven. Zondag e. k. zal de godsdienstoefening in dc Remonslrantsche Kerk te Amersfoort worden geleid door Dr. L. II. Slotenmaker, predikant tc Arnhem. Dingsdagavond jl. had het concert van dc Aldeeling Amersloorl der Maatsch. tot bevor dering der Toonkunst plaats en leverde de groote zaal van Amicitia eenen schoonen aanblik op. Aangevoerd door hunnen bekwamen leiderbe vonden zich, in keurige toilettenop estrade cn looncelmet dc geachte cn uitmuntende solisten, eene brecde schaar dames dilettanten en een groot getal hceren dilettanten. Het auditorium zou zeker nog talrijker zijn geweest, indien niet op dien avond de illumi natie te Amsterdam had plaats gevondenwaar heen vele ingezetenenuitgelokt door het toen daarvoor gunstige wederwaren gesneldwaar onder onzen musicalcn referentzoodat wij als nog gaarne van bevoegde zijde tegeinoetzien een verslag der uitvoering, die, naar 't oordeel van zaakkundigengroot kunstgenot schonk. Hel beleid omtrenten de leiding van dc vocale krachten c. a. der Aldeeling bleken voort durend bij repetitiën en bij de uitvoeringen Imo gen lof tc verdienen en isofschoon eene mocijelijke, toch eene dankbare laak, omdat zij hare belooning in den lustgoeden wil en ijver der daines en hoeren dilettanten vindt. Het eergisterenavond gegeven concert heelt overtuigende bewijzen van beduidenden voor uitgang van de executanten opgeleverdwaar door hel vooruilzigl wordt geboren dat zij ondanks bet kort bestaan dér Aldeeling allengs zich bij vocale wedstrijden of groote algetueene uitvoeringen der Maatschappij lol 11. d. T. met geroutineerde leden van zustcrufdeclingen enz. zullen kunnen melen en alsdan welligt tuet succes worden bekroond. Ofschoon Amersfoort metterwoon verlatende zal hun uitstekende en geroutineerde dirigent wekelijks welwillend bij de repetitiën aanwezig gelieven tc zijn en worden door het ijverige Afdcelingsbestuur gewis beschikkingen getrofli n, die den voortdurenden bloei der Aldeeling kun nen verzekeren. Dc Ambachtsheer van Renswoude heeft den heer P. J. van Maancn, die, op zijn verzoek, eervol is ontslagen als secretaris der gemeente Renswoudeeene prachlige pendule inet zeer l'raaije coupes als souvenir aangebodenhij zijn ophanden vertrek naar Amersloorl, alwaar hij zich in de aanst. week metterwoon vestigt. Met 1 Mei is door den heer A. Weisz1e kierk aan '1 slation te Zwolle eervol ontslag verzocht. Rij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Dordrecht waren 1063 stem men uitgebragt. Hiervan verkregen de llecren Mr. .1. B. Van Osenbruggen 4:11 G. A. Loeff3U, G. II. Veth 170, Jhr. Mr. De Savornin Lobman 05Keu- chcnius A'2zoodat tusschen beiden eerstge- noemden herstemming moet plaats hebben. De nieuwe spoorweglijn ZwolleAlmelo vor dert goed en met 1 Mei 1880 zal deze in exploi tatie komen. Door bet bestuur der vcreeniging Prov. Wel vaart te Zwolle worden oi» verschillende plaatsen der stad proeven met eleclrisch lit lil genomen. Bereids werden aan 'tstalion aldaar proeven genomen, welke alle zeer goed voldeden. Dep 2lc dezer brak te Zwolle brand uit in dc magazijnen vin Jultengarcn van den lieer II. Visschcr. Meer dan de belli der goederen werd eene prooi der vlammen. Eerst na lang durige pogingen slaagde de brandweer er in den brand meester te worden. De schade is aanzienlijk.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2