volgen van de 10 personen die den leeftijd van tachtig jaren bereiken 8 dezen regel. De mor genlucht is voor vele gestellen aeer gevaarlijk, beweert hij verder, en mag derhalve niet door een ieder voorbedachtelijk worden ingeademd. Op 28 dezer zal voor bet bol van VVeslvlaan- deren de groote dievenbende teregtstaandie in den loop van 1877 en 1878 Westvlaanderen tot op de grenzen van Frankrijk onveilig maakte. Het aantal gevangenen bedraagt 2Ï. Het zijn kooplieden, winkeliers, herbergiersschoenma kers spinners enz. Ook zijn er 3 vrouwen on der. Zij stalen wat hun ouder de handen kwam bij voorkeur legden zij bezoeken al io de pas torijen en hofsteden. Steden hadden steeds be trekkelijk weinig van ben te lijden. Onderschei dene wagens met paarden waren noodig om de gestolen voorwerpen die als bewijsstukken moes ten dienen naar hel gebouw van hel geregishot te vervoeren. Deze voorwerpen bestonden uit geld, likeuren, eijeren, boter, zilverwerk ta bak broo'lvleesch kiekens foulards bals doeken lijnwaad enz. Als een curiositeit strekt de volgende reke- ning van een hotelhouder in een onzer kleine sleden, gezonden. Zij is op een klein stukje papier in keukenmeidenschrift geschreven De reekening van Den rijziger van den heer in masiene gekoome maandag 1879 maandag morge tot zaterdag raorg 5 maal lozies en ontbijt f 625 5 maal middageette 1450 bier50 5 maal Avond gebruik I. vertering 8080 2 pautije 10 sent20 6ame f 1325 lees2 partijen biljart. Jochem kwam van eene reis terug. Hij ver haalde den nieuwsgierigen boeren in de dorps herberg eenige bijzonderheden zijner reis. «Gij kunt mij gerust gelooven«eide hij«lol aan het einde der wereld ben ik geweestnog eenige slappen en ik bad geen grond meer ondet mijne voeten gehad 1" In Parijs stond een vrouw teregt die zich den titel van vicomtesse aangematigd had en die beschuldigd werd herhaaldelijk reeds zeer jonge kinderen gestolen te hebben. Men slaagde er niet in om haar te overtuigen doch uit het feil dat er alleen kinderen van het mannelijk geslacht verdwenen waren en dat de aangeklaagde diukke briefwisseling hield met een kenniain Londen, meende de rechter van instructie een spoor te vinden dat tot oplossing.van bet geheim leiden kon. Hel Berl. Börsenbl. meldt dat zijn vermoeden bevestigd werd en het bleek dal de vicomtesse de zuigelingen naar Londen bragtwaar haar kennis ze vei kocht aan rijke adellijke families die geen erfgenamen hadden. De moeder ver wisselde dan haar eigen dochtertje voor zulk een jongen of vrouwen die kinderloos bleven schaften zich zulk een gestolen kind aan om andere officieren van het garnizoen binnentraden Lenferna een Majoor der gendarmen en Bouvilliers een Overste van de Genie, De. Kommandant verzocht hun zich door Üumas het doel van hunne komst te Soissons te laten mededeelen en vervolgens hunne meening daarover te kennen te geven. Onze jonge avonturier zag wel in dat de hoogst mogelijke driest heid hen uit de verlegenheid redden zou en verhaalde op eenen toonzoo gelatenals het slechts «enigs zins mogelijk wasdat hij door Generaal Lafayette en den Minister van Oorlog Gérard gezonden was geworden om het buskruit van Soissons naar Parijs over te brengen en indien het hem niet toegelaten zoude wordendan zou de Kommandant het met het verlies van zijn leven moeten boeten. De officieren lieten Gerard's bevel van hand tot hand gaan en schudden verachtelijk het hoofd. «Aldus, jongman ving nu de Kommandant aan, «gij verwacht, dat ik u gehoorzamen zal, u, Mijn heer Dumas ik geloof, dat gij mij dien naam gezegd hebt die met dezen daar" hij wees op den bijna nog als jongeling uitzienden schilder geheel alleen zijtterwijl gij ons hier reeds met ons drieën zietonze manschappen niet medegerekend." Koelbloedig trok Dumas zijne beide pistolen met dobbelen loop uit den zak zijn geweer met dub belen loop had hij bij het binnentreden afgelegd en hield ze aan het ontstelJe gezelschap onder de oogenU zijt wel is waar met u drieënmijne heeren maar u ziel', wij zijn incl deze twee samen nog één meer, en ik geel u mijn woord van eer, dat, zoo ik binnen vijf minuten niet uwe volmacht heb ooi het kruit in ontvangst te nemenwij zien zullen, wie van ons de sterkste is. De Kommandant greep zijnen degen om den ver metele af te weren. De beiJe andere officieren echter zoodoende te vooi komen dat hel fortuin van haar echtgenoot bij zijn dood in aodere handen overging. Op de Dieghem-kennis was er gedurende een gedeelte van den avond geen gas genoeg voor de gemeente Schaarbeek en hebben do gaspitten langen tijd niet kunnen branden. De geoieenleiaad van Schaarbeek heelt den aannemer der gasfabritk veroordeeld tot eene boete van 2 frankper gaspit. Sedert den aanslag op zijn leven rijdt de Keizer van Rusland steeds door twee kozakken te paard vergezeld door de stadterwijl een derde met getrokken sabel naast den koetsier op den bok zit. Ook verscheidene grootvorsten hebben eene dergelijke escorte. Er is een plan ontworpen van een spoorweg binnen Parijs. De hoofdlijn zou de Bastille ver binden met het llois de Boulogne en langs of nabij den tuin der Tuileriende Champs Elysées, het Trocaderoent. loopen. Eene tweede lijn zou uitgaan van de Bastille naar het Trocadero met overspanning van de Seineom de kaden en bou levards aan den linkeroever der rivier te bereiken. Een derde lijn zou de stations der oostelijke, noordelijke en westelijke spoorwegen met elkaar verbinden. De lijnen zouden ineerendeels onder den grond loopen. De gezamenlijke kosten wor den geraamd op 100 milioen. Voortaan zullen de Engelsche officieren en soldaten in het arsenaal te Woolwich onderwijs ontvangen in de vervaardiging en hel gebruik van luchtballons, om in geval van oorlog zich daarvan te kunnen bedienen. Voorts is een toe stel bedachtwaarmede gedurende den veldlogl waterstof kan worden gemaakt en in 12 uren een ballon kan worden gevuld. Elke ballon is voor twee man ingerigt. Er worden nog voortdurend lijken uit de mijn te Frameries opgehaald; men is er nog niet in gelukt eeu gemeenschap daar te stellen met de gaanderij van 520 meiers, alwaar onophoudelijk instortingen het opzoeken dei lijken beletten. Twee Gasconjers spraken met elkander over de door hen op de wereldtentoonstelling van Parijs geëxposeerde brandkasten. «Wat de onbrandbaarheid aangaat", zei de de eenheb ik de volgende proel genomen. Ik plaatste een haan in de brandkast en zette de kast op een gloeijend vuur. Toen hel metaal rood gloeijend was, opende ik de kast welnu de haan kraaide Ik heb dezelfde proef genomen", sprak de tweede. «Mijn brandkast was in een groot for nuis geplaatst. Toen het metaal smolt, opende ik de kast.... de haan was van de koude ge storven Te Praag is gestorven de opera-souffieur Mar tinets in het gebouw juist toen hij voor de uilvoering der Hugenoten in zijn souffleurs- kastje wilde stijgen. 67 jaren lang had hij die betrekking onafgebroken vervuld en onder zes verschillende besturen de grootste korifeeën in wien de zaak intusschcn bedenkelijk voorkwam zochten beide partijen te doen bedaren toenin dit kritieke oogenblikde deur zich plotseling opende en ecue dame binnenstorttc. «Geliefde! geef toe!" riep zij vol ontzetting uit, «ziet gij dan niet, dat dit eene soort van nieuwen negeropsland isZie dezen man slechts aanziet hij er niet uit als een zwarte Och denk toch aan mijnen armen vader en mijne ongelukkige moeder, dien zij op St. Domingo zoo jammerlijk vermoord hebben." Die dwaling had niets vleiends voor Dumashoe wel hij zelf bekennen moestdat de vergissing ver- geefelijk was. Hij had natuurlijk als de zoon eener negerineen frappant mulattengezicht. Deze harts- Ur' lelijke episode echter was hetdie hem lot zijn doel voerde de teedere echtgenoot kon aan het smeken zijner vrouw geencn we&rstand bieden. Wel is waar beproefde hij nog eenige bedenkingen te makendoch op nieuw kwam nog zijne vrouw er tusschen, en de beide galante officieren gaven haar gelijk. De Kommandant begaf zich naar zijne schrijf tafel schreef de verlangde volmacht en verpande tegelijker tijd met zijne kameraden zijn woord van eer, dat hij zich gedurende het verdere verloop van zaken neutraal zoude houden. Alzoo handelden drie hoofdofficieren eener vesting tegenover eenen windbuil in het jaar 1830 Men zou in het geheel gcene woorden kunnen vinden voor hunne onnadenkendheid om het zacht uit te drukken zoo men niet wist welke verderfelijke invloed destijds de politieke verdeeldheid op den militairen geest van het fransclie leger uitoefende. Het overige gedeelte van Dumas onderneming was betrekkelijk gemakkelijk. Het magazijn werd geopend hot noodige aantal wagens verschaft en het kruit de kunst gesouffleerd. Ofschoon met het volle pensioen begiftigd, bleef hij toch nog weikznaut als opera-souifleut aan het Duilsche lands-ltie- ater en sclueel den jaailijkache tooneelalmanak. Binnen eenige dagen kan het kon. besluit woiden veiwachl waarbij de militaire genees kundige school te Amsterdam, wat beticil de opleiding voor artsen bij de marine en der kolo niën, wordt opgeheven, en eene regeling der opleiding voor officieren van gezondheid der vloot en voor bel Indische leger wordt vastge steld. Dit besluit zou binnenkort worden gevolgd door een voorstel tol reorganisatie van den ge neeskundigen dienst der marine en van het Oost- Indische leger. Uit 's Hage wordt aan de Gr. Cl. gemeld «Een woord over de geruchten die in de laatste dagen met ongeëvenaarde boosaardigheid worden verspreid om zoo mogelijk de geestdrift der bevolking te belemmeren. Toen Z. M. de koning zich nog hier ter slede bevond werden te Amsterdam nu hij in de hooidstad is wor den hier allerlei ongunstige tijdingen verspreid omtrent Hd. gezondheidstoestand. De onwaar heid daarvan is gelukkig reeds gebleken maar mei andere praatjes is hel gemakkelijker ze straffeloos en zonder voor tegenspraak te duchten te verspreidenik bedoel diewelke op de goede verstandhouding tusschen den koning en de leden van het vorstelijk huis en zijn gevolg betrekking hebben. Men vertelde ril. dal Z. M. met zijn grijzen oom, dien hij zoozeer bemint, op minder vriendschappelijke» voet verkeerde en dat prins Frederik daarom niet te Amster dam en de prins von Wied naar Duilschland gegaan was. Toch is 'l bekend dat de genees- heeren prins Frederik verboden hebben zijne kamer te verlaten om dat dit de eenige ooi zaak is van 's prinsen afwezigheid bij de feesten in de hoofdstad. De prins von Wied zoo heette het was, wegens zijn ontevredenheid over 't konings weigeiing om hem lol stadhouder van Luxemburg te benoemen vertrokken. Ook dat is een onwaarheid; want ofschoon de aan gekondigde benoeming van prins Alexander tot de bedoelde waardigheid zich ook deze week heeft laten wachtenis die benoeming toch spoedig te gemoel te zien en ook nadat reeds 's konings plan daaromtrent bekend was geworden, bracht de prins von Wied herhaal delijk bezoeken aan Z. M. en woonde verschil lende diners ten hove bij. Men verhaalde dat de koning voor zijn vertrek naar Amsterdam hoogloopende onaangenaamheden met zijn groot meester graaf Schimtnelpenninrk had gehad waardoor deze terslond zijn ontslag al» zoodanig had aangeboden maar hel leil d«l de giaat steeds in de hoofdstad aan 's Konings zijde was logenstrafte ook dit verzinsel. «Al deze geruchten schijnen één doel te heb ben bel volk van de dynastie al keerig te maken. Die toeleg terecht reeds door het Dagblad in scherpe bewooidingen geslygmatisr ;id zal echter mislukken; want, dank zij de lieve voorkomendheid en minzaamheid onzer jeug dige Koningin die op elkeen een zoo aange name» indruk maakt, wint het Koninklijk echtpaar steeds meer en meer in populaiiteit." opgeladen. Tc 5 uren des morgens van den volgenden dag hadden onze avonturiers met hunnen buit Soissons reeds weder verlaten. Toen Alexander zijne helden daad verhaaldehaalde inen de schouders op over den «brutalen bluffer de geschiedenis is criiter niet minderwaar cn kan door iedereen in den Moniteur van 9 Augustus 1830 nagelezen worden, inhoudrndc een verslag van Lafayette over de krijgsexpedilie naar Soissons van Dumas en zijne beide inedgezellen. Toen de gebeurtenis later in een fransch geschied kundig werk openbaar gemaakt werdschreef de zoon van den Kommandant Liniersoin de nage dachtenis van zijnen intusschcn gestorven vader van alle schuld vrij te doen pleiten, een heftig artikel er tegen; zijne getuigenis echter bevestigt te meer de echtheid -an des dichters verhaal. Uct protest dat Liniers, de zoon, aanlcekciulc moest alleen strek ken om te bewijzendat de stad reeds vóór Dumas aankomst voor den opstand vrij wasdal daarenboven de officieren van het fort niet toegegeven hadden aan den vreemdenjongen man en zijne gezellen maar aan het geweld der openbare meening en de overmacht van het revolutionaire volk. Hij verzekert tevensdat hij zelf met eenen secretaris zijns vaders bij de scène tegenwoordig geweest wasdie in de hoofdzaak zou jdaats gevondenals het in gemeld geschiedboek beschreven staal alleen heelt zijne moeder daarbij geene hoofdrol gespeeld zooals Dumas liet heeft tvillen doen voorkomen. Zoo kan dan deze wonderbare episode over het geheel genomen voor bepaald historisch gelden. De geschiedenis zou echter bezwaarlijk nog eenmaal te boekstaven hebbendat één enkel per soon zonder eenige staalkundige en militaire autoriteiteene vesting tot kapitululiu heeft gedwongen.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2