Uit Utrecht wordt geschreven Sedert Zaterdagavond is onze grijze bisschops- st.il met een bezoek der Zigeuners vereeid. Zij hebben hier hun kamp (5 groote tenten) opge slagen dit omheind en stellen hel voor 20 cent de peisoon ter bezigliging van hel publiek waarvan nog al gebruik wordt gemaakt. De man nen zien er krachtig uit, met langhaar. Over de dames ttjn de gevoelens nog al verdeeld sommige vinden het mooije vrouwenanderen daarentegen niet. De jeugd tiet er niet zeer irisch uit en indien de in de nabijheid van het kamp gelegen openbate badplaats open was, zou het wel ligt aanbeveling verdienen haar daarin een hall uur te laten dartelen. Zij oefenen hel bedrijf van ketellappen uil; ol ze hiermede zoo veel zullen verdienen als met hel laten bezig- tigen hunner tenten, meen ik te moeten bet wij- telen otn toch zooveel te verdienen dat 53 personen en een 2Ütal paarden gevoed kunnen worden moeten er nog al eenige ketels gelapt worden. Sommige bezoekers vinden hel kamp mooi, zelis belangwekkend. Ik heb er niets moois, noch belangwekkends in kuuneu vinden. De üuitsche rijkspost vervoert jaarlijks p. m. 40,000 ladtngen levende dieren. Dikwijls 50 in eene bezending. Telt men daarbij nog de me nigte bijen oesters enz., dan krijgt men ettelijke millioenen beesten, die per post een reis maken. In bet tweede halljaar van 1877 zijn, volgens het uitgegeven berigt20.000 verzendingen ge daan. Dat er 39 geweigerd weiden is geen wonder. Zoo vonden de beambten het o. a. niet raadzaam een levenden alligator mee in den wagen te ne men«wegen unsicberer Verpackung." Ettelijke honden, die 'i blaffen niet een poos laten wilden een troep levende duiven die altegader in een grooten zak waren gestoptvonden mede geen gastvrije opneming. Under verdere verdachte maar toch overgebragte reizigers behooren kro kodillen, roofvogels, apen enz. Zelfs werden in 't gezegde haljaar 4 jonge beet en 1 luipaarden behalve velerlei tweeslachtige gedierten ook gil- lige slangen vervoerd. Dealzenders waren soms gewetenloos genoeg niet eens te melden wal te vreezen gedierte zij verzonden. 200 dieren toch zijn op al deze reizen bezweken ol ontsnapt. Generaal Felix Douay is Zondag jl. te Parijs overleden. Ten onregte hadden de bladen reeds in de vorige week zijnen dood berigt. Hij bereikte den ouderdom van 65 jaar en was de jongste der drie broeders van welke de oudste bij Solletino de tweede bij NVeissemburg sneuvelde. Up zeer jeugdigen leeftijd trad hij in dienst bij de marine infanterie, doch weldra ging hij over tot de linielroepen. In 1849 nam hij deel aan de bele gering van Rome. In de Kriui was hij luitenant- kolonel van het 20e regiment, en bij de bestor ming van Sebaslopol behoorde bij tol de eersten die de stad binnentrokken. Bij Magenta waar hij in groot gevaar verkeerde onderscheidde bij zich, hoewel zwaar gekwetst, door buitengewonen moed en op hel slagveld werd hij tot brigade generaal bevorderd. Den rang van divisie-gene raal kreeg hij in Mexico. Op de Societeits- en Vriendschapseilanden en ook op Tahitiis hel gewoonte bij bel groeten het puntje van den neus van den persoon dien men groeten wil, aan te raken, daarna neemt ieder de hand van den ander en wrijll die over zijn mond en neus; de Sandwich-eilanders nemen elkaar bij de hand, wrijven de neuzen legen elkaar en spreken terzelfder lijd fluisterend, op kermenden toon, een woord uit, dat ongeveer klinkt als «Aloha." Hetzelfde wrijven der neus toppen vindt men eveneens bij andere stammen van Zuidzee-eilanders doch ook bij de Laplan ders; terwijl de bewoners van Ceylon de palm der reglerhand aan hel voorhoold brengen en daarna eene ligie buiging maken. In de middeleeuwen was hel in Engeland ge bruik om vrouwen altijd met een kus te groeten. Gastvrouwen en hare dochters zouden gemeend hebben aan den pligl der gastvrijheid te kort te doen als zij liare bezoekers niet met eene har telijke omhelzing ontvingen. Zelfs monniken onderwierpen zich in deze aan de aloude zeden zooals blijkt uit Chaucer's Sompnour's tale, waarin o. a. een geestelijke broeder beschreven wordtdie met den heer des buizes iu een druk gesprek gewikkeld, bij hel binnenkomen der gastvrouw opspringt en baar vol vuur in zijne armen drukt. Aardig is het dal onze eigen Erasmus in een zijner werken met tcne zekere voorliefde over dit geb.uik spreekt, waai mee hij op zijne reis naar Engeland kennis maakte, ja daaiin aan leiding vindt om in warme taal de gulheid waarmee schoone Engclsche gastvrouwen deze gansten toestonden, te verheerlijken. Na de hervorming kregen strenger zeden de overhand endoor het dry ven der puriteinen raakte deze manier van groeten in onbruik tot lij in de tijden der Jakobussen en Kareis weer algemeen werd. Het schijnt dat de dames in andere landen de Engelsche beleefdheid niet onaatdig vonden de volgende anecdote doel hel ten minste gelooven. Toen op zekeren tijd de Engelsche gezant White- lock aan hel hof van koningin Christina van Zweden met de koningin en hare hofdames op een buitenparlijtje was, werd hare Majesteit, altijd opgeruimd van aard, op het laatst zeer vrolijk, zoo zelfs dal zij den Engelschman beval hare dames de Engelsche manier van groeten te leeien, waaraan deze zich na eenige tegenstrib beling volgaarne onderwierpen. Naar men zegtwerd de kus als groet in En geland in zwang gebragl door de schoone prinses Bowenadochter van koning Hengist. Men meldt uit Parijs Uok op zuiver letterkundig- en kunstgebied wil men niet achtetlijk blijven en ofschoon er reeds tamelijk veel artistieke en hellenistische bladen zijn, heeft toch de zooeven verschenen Vie moderne in eene behoefte voorzien. Aan genoemd blad wordt in ieder opzicht veel zorg besteed en het wordt gedrukt met eene naawkeurigheid die aan Elzevier doet denken. Vele schrijvers van naam en bekwame teeke naars werken er aan mede. De Vie moderne beeft overigens aan haar spits een dichter den heer Emiie Bergerat die niet alleen als poèel maar ook naar men zegt als journalist groote verdiensten bezit en er bovendien in geslaagd is, dadelijk de algemeene opmerkzaamheid op hel blad te richten, niet alleen door zonder kosten te ontzien, oveial groote biljetten te laten aanplakken en prospectussen en reclames te laten verspreiden maar ook door geheel nieuwe middelen. Zoo bijv. heeft hel blad in den Boulevard des Itnliens waar het zich vestigde, eene tentoonstelling georganiseerd die dagelijks wordt bezocht. Omtrent Krupp's labiiek te Essen leest men de volgende bijzondei heden In de gietstaallabriek werken 8500 ariieideis en bevinden zich 298 stoomketels behoorende bij even zoovele stoom machines met een gezamenlijk vermogen van 11,000 paardekiaehl en 77 stoomhamers. Maan delijks worden 300 kanonnen vüii velschillende grootte vervaaidigd. Dagelijks woi den 18,0U0,000 kilogrammen cokes en steenkolen door hem ge bruikt. In de verschillende localen branden 21,000 gasvlammen. Een spoorbaan van 00 kilometer lengte verbindt de verschillende deelen der labiiek met In t naastbijzijnde station. Up die spoorbaan wordt gebruik gemaakt van 24 locomotieven en 700 waggons. In hel etablissement bevinden zich 14 telegraafstations. De fabrieksbrandweer heeft te beschikken ovet acht brandspuiten met toebe- hooren. De firma heeft haar eigen ijzermijnen in het noorden van Spanje van waar zij zich bet metaal in vijf aan haar behoorende stoom schepen laat ovei brengen. In de 5278 arbeiders woningen die de firma liet bouwen wonen 16,200 menschen. De tabrieksbakker ij levert dagelijks 195,000 kilo brood. Nog meer bij zonderheden vinden wij opgegeven. AMERSFOORT, 8 Mei 1879. Maandagmiddag jl. tegen halfvier ontstond brand aan hel einde der koningstraat in de veehouderij van den heer van Vulpendie door den hevigen wind zoo spoedig toenamdat van de 8 aldaar aanwezige rundei en niet meer dan 5 konden worden geredweldra het aangren zende pe ceel werd aangetast en alzoo ook de huizinge en schuur van den heer J. P. Roeien en volgende in brand geraakten. De brand is beperkt gnvorden tot hel perceel behoorende aan Dr. C. iiafkenscheid te Hilver sum 'twelk wel zwaar beschadigdechter met de daarin aanwezige eiken schors behouden werdterwijl iels verder gelegen perccclcn eenige schade hebben geleden. Een zestal huizenen kleinere woningen, met eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, gedeeltelijke inboedels enz. zijn alzoo vernield. Een en ander was voor een gedeelte tegen brandschade ver zekerd bij de Assurantie-Maatschappijen der heeron de Jong 6c Co. te AmsterdamSchuur man te Utrecht, en «dc Schelde" te Antwerpen. Terwijl Brandweer en Schutterij nog bij den bijna gebluschten brand in de Koningstraat werkzaam warenontstond des avonds tegen halfelf brand op den hooizolder van de stal houderij en hel Logement «de Zwaan" in de Ulrechlscheslraatzoodal Brandweer en Schut terij zich deels daarheen begaven. Deze brand werd gelukkig spoedig bedwongen en de laalsl- aanwezige spuit in den morgenstond kon ver trekken. In de Koningstraat hadden 7, indeUtrecht- schestraat 4 spuiten gewerkt. Brandweer en Schutterij hadden in dien na middag cn in tien opvolgenden vrij frisschen lentenacht eene vennoeijende laak. Aansl. Zondagavond zal, volgens nevenst. adv., in Amicitia te Amersfoort door hoeren Leden der Auisterdamsche gymnastiekvereeniging" welwillend eene uilvoering worden gegeven tot welker bijwoning de leden dier sociëteit met hunne dames zijn uilgenoodigd. Blijkens in Amsterdam en elders gegeven uitvoeringenkenmerkt deze Vereenigingdie oenen kring van zeer beschaafde dilettanten vormt, zich door dc rustige zekerheid barer werkzaamhedenzoomede door uitmuntende grepen en bewegingen welke vooral kenners bekoren door hunne stoutheid en krachtcn zonder dal dit tot kunstenmakerijof tol angst verwekkende evolution overhelt. De leden van Amicitia mol hunne dames zullen derhalve zeker gaarne Zondagavond aunsL in groot getal wenschen aanwezig te zijnom niet alleen alsdan eenen zeer genoeglijken avond doorlebrengenmaar daardoor tevens te wor den gesterkt in de overtuiging, dat Gymnastiek zooals die door deze Vereeniging wordt be oefend en geproduceerdontegenzeggelijk be duidende heilzame strekking voor ligcbaam en gezondheid heeltte meer aanbevelenswaardig omdat hare resultaten eveneens op den geest barer beoefenaars weldadigen invloed teweeg brengen. Ter hedenavond te Amersfoort te houden vergadering tol evcnlueele oprigling eencr sleep- bootdiensl op de rivier de Kernzal mede ter Sprake worden gebragt de preferable oprigling eener directe stoombootdienst Amsterdam Amersfoort. Zalurdag, 10 Mei e. k., zal aan het Slation te Amersfoort passceren een detachement ko lonialen ter sterkte van 7 olficieren en 150 onderofficieren en manschappenop reis van Harderwijk naar Amsterdam per utr.ial- en Ooslerspoor, om aldaar naar Indiö scheep te gaan. Dingsdag lOJunij e. k. zal in hel hnofdkies- district Amersfoort de verkiezing geschieden van een lid voor de Tweede Kamci der Slalcn- Generaul, ter vervulling der plaats van den lieer Jlir. Mr. M. M. van Ascli van \N ijck die in September e. k. aan de beurt van aftreding is. Ibj de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in liet kiesdistrict Dordrecht zijn uit- gebragt G82 stemmen op mr. J. B. Van Uscn- brugg. n en 522 op Uen lieer G. A. Loelf, zoodal eerstgenoemde is verkozen. In de Tweede Kamer is Maandag jl. de dis cussie over de Kanalenwet aangevangen en volgende dagen voortgezet. Dc Minister van Waterstaat betoogde het groote nut van de goede kanalen voor de pro ductie des lands en liet verkeer der ingezetenen. Bij zijn optreden waren voor liet geheclc land verschillende plannen aanhangig ter verbetering der waterwegen. Deze Begering meende die niet stuksgewijzemaar naar vast plan te moeten uitvoeren. Tegen het plan zelf in het algemeen zijn weinig bedenkingen ingchragt. liet ivgt van amendement staal toe ovci elk onderdeel afzon derlijk te beslissen. Dat kansberekening zou hebben voorgezeten, is totaal onjuist. Mot ernst en naauwkeurig zijn de plannen en de finan ciële gevolgen onderzocht. Meer dan 3D milioeii zal het ontwerp niet kosten. Uitstel dei uitvoering ware beslist en stellig verkeerd zoowel met het oog on ile eischen des lands als op hetgeen in omringende met ons concurrerende landen ge schiedt waar men ook binncnlandsche scheep vaart verbetert. Van Santen KolfT die eene bordeelhoudslci te Amsterdam eenige maanden geleden heeft doodgeschotenzal den 28 Mei c. k. voor het gercglshol aldaar leregtstaan. Soms gebeuren erzegt hel Dagblad van Friesland wonderbaarlijke dingen I Men zal zicb herinneren, dal voor eenige weken uil bel scbooueischip Alberdina in de haven van Harlingen ten nadeele van kapitein Scherphier een vrij belangrijke som werd ontvreemd. De politie deed onderzoek, doch vond geen spoor van een vermoedelijke dader, liet schip maakte een reis naar Noorwegen en ziedaar in de haven teruggekeerd, wordt het geld op dezelfde plaats teruggevondenwaar hel vroeger was vermist geworden. Men meldt uit Kampen van 5 Mei Zondag 's middags half vier outslond er brand

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2