Het gerfegtshof te Amsterdam heeft J. J. Plieger,' H. A. Scheerder en diens huisvrouw M. Hom burg schuldig verklaard, de beide eerstgenoem- den aan het namaken van ailveren nationale gangbare muntspeciën en alle drie aan het desbewust deelnemen aan hel in omloop brengen van bedoelde munten. Zij werden de«wege ver oordeeld, de eerste tot een tuchthuisstra» van 8, de tweede tot een van 7 en de derde tol een van 5 jaren behalve tot enkele geldboeten. Te Parijs ontstond twist tusschen twee oude bedelaarsters. De woedendste der twee werd naar het bureau van den politie-commissaris gebragl. De ongelukkige verhaalde op too hartroe rende manier baar droevige wederwaardigheden dat de commissaris haar in vrijheid liet heengaan na haai eerst nog een aalmoes te hebben gegeven. Op bel oogenblik toen zij heenging, liet de bedelaarster een vuurpot vallen dien tij onder haten arm droeg; hel voorwerp gal een melaal- achligen klank; de oude vrouw den pot willende opnemenboog zich zoo vlug dat de Com missaris achterdocht kreeg en de bedelaarster deed terugroepen. «Neem die kap wegwelke uw hoofd bedekt zeide hij haar plotseling. De oude vrouw moest gehoorzamen doch toen de kap weggenomen werdvertoonde zich een jong meisje, nauwelijks twintig jaren oud. In den vuurpot heelt men een som van 20,000 lr. in biljetten en goud gevonden. Wie die geheimzinnige bedelaarster i$, zal hel ingestelde onderzoek wel aan bet licht bren gen de gewaande oude vrouw is intusschen naar de politiewacht gezonden. Uit Amsterdam wordt gemeld De Salon des Variétés van Judels bestaat niet meer. Als men voortaan uit Amsterdam komt, zal men niet meer kunnen zeggen: «Ik ben bij Judels geweest I" Judels was nog niet te oud om te spelen en mistte ook niet don lust daar toe maar de levolutionnaiie tijd die deartisten noopt de concurrentie levendig te houden die tijd had Judels parten gespeeld en bij teekende zijne acte van afstand ongeveer zóó als Napoleon te Fontainebleau. In dien revolutionnairen anti- artistieken tijd bij lijkt op dien van Lessing. Lessing, degrootecriticus getuigde: Die Kunst gebl nach Brod I en we welen uit dien tijd toen hij honger leed.... de kunst vond bel niet. Thans zeggen wij ook: Die Kunst geht nach Brod I en... te vindt het, althans gewoonlijk. Judels is een merkwaardige personage. Twin tig jaren geleden was de Variété zooals 'l heette (de Amsterdammers houden er van de namen te radbraken,) het aangenaamst verblijf der jon gelui. Daar hebben we de Vodderaper van Parijs Lekain in Duplo, Samson de smokkelaarHet Kind van den Huize De orgeldraaier en zijn pleegdochter gezien; en ot 'tdrama's waren met een moordtranenberouw en straf ol boete, ot wel vaudevilles met aardige airtjes en met alleraardigste vrystertjes, die door ondeu gende ooms of nijdige jaloerschen van hun beminde werden afgehoudenwe amuseerden ons uitmuntend voor onze vijl-en-zeventig cents in vertering." Die goede gewoonte is afgeschaft. Voor het éotiéebiljet kreeg men een glas punch bier, wijn of limonade, een kop koffie of cho colade en met eene kleine aanvulling ook ijs of een half fleschje wijn. Toen betaalde men ook niet extra voor de affiches en was 'l niet onfatsoenlijk om regts en links en voor en achter praatjes te maken met eenvoudige schoo- nendie eens voor een enkelen keer na de warrejetee waren en die ongetwijfeld thuis zou den vertellen van de «aardige beeren" die bij haar zaten «zeker stedenten" of zoo iets. «Maar ach, waar zijn die gouden dagen 1" De Salon des Variétéseen locaal waarin te midden van ondoordringbare rookwolken zich flauwtjes de figuren der acteurs in de verte vertoonen geen prettige vaudevilles meer (drie op een avond) met airtjesdie men nog maanden lang neuriede en personen die men na jaar en dag nog kende. Geen «vijf en zeventig cents in vertering" maar geld voor een affiche, geld voor 't bewaren van een jas, geld voor de hemel weet watdat toen nog niet bestond en boven dat alles hardvochtige dubbelzinnig heden of ondubbelzinnige naaktheden en daar mee uit. Een enkelen keer Judels nog als altijd De Weezen van 's-GravenhageJudels met zijn statierok met zijden voering, zich schur kende van pleizier dal hij die toch maarzoo'n heel gewoon koopman is al is hg dan ook rijk met zoo'n voorname dame gearmd kan loopen. Maar heel vaak platheid, gemeenheid en... geen aardige, onschuldige zusjes, die de voor stelling bijwonen en durven schertsen met heeren, al zijn zeook 20 jsren ouder geworden. Wie had het voor eenige jaren kunnen droo- men, dat men eerste kwaliteit boter tegen 42} CL, de beste jNoordhollaodsche kaas tegen 117 zou kunnen koopenen toch is dit thans het geval. De prijzen van het land dalen aanzienlijk en naar men beweert zullen de huurboeren liet gelag moeten betalenindien er niet spoedig eene verandering komt. Doch niet alleen klagen de «buitenlui", maar evenzeer de handelaars. Er gaal letterlijk niets om. Allerwege heerscht doodse It e stilte en malaise. Uil dien hoofde is hel alleszins verklaarbaar dat men pruttelt over de belastingendie zóó boog zijn opgevoerd dat het maximum als 't ware is bereikt en me nigeen mompelt als men de treurige restea ziet van de cerepoorten die zoo verschrikkelijk veel geld kostten en zoo weinig bevrediging schonken. Men beweert dat het geld anders had kunnen worden besteed. Intusschen de koningsfeesten beginnen lang zamerhand in het vergeetboek te geraken. Velen verkroppen bun spijt, dal geen lintje hunne borst thans siert. Hel laatste wat er ons aan herinnerde, was de gratis-voorstelling in den grooten schouwburg en het concert in het Paleis voor Volksvlijt voor hen die deel hadden geno men aan den vrijwel mislukten fakkel-optocht. Vooral was de looneelvooislelling in den Stadsschouwburg druk bezocht. De menigte moest zich twee aan twee scharen terwijl de oudstrijders die welligt nooit meer dienst deden dan in onze huidige feestdagen de voorpost formeerden. Zooveel is zeker dat daar door gedrang en ongeregeldheden werd voorkomen en alles in de beste orde afliep. Onder de toe schouwers heerschte een allerprettigste toon. «De Amsterdamsche jongen" werd bij deze gele genheid ten tooneele gevoerd een stuk bij uit stek voor eene dergelijke voorstelling geschikt. Aan de acteurs vielen talrijke toejuichingen ten deel. Het concert in bet Volks-Paleis was veel minder bezochttoch dient gezegd dal de zangers en zangeressen zich met ijver van hunne taak kweten. O. a. werd eene cantate van den heer P. H. Witkamp ten gehoore gebracht, die uit- slekeud voldeed. Er heerschte op dit feest de grootste ordezoodat de politie-agenten die zich in de zaal bevonden overbodig geacht konden worden, tenzij men hen beschouwde als gasten. Beter waren zjj op hun plaats geweest op het feestmaaldat de eerewacht werd aangeboden. Men zal elkaar daar in de baien, zoodal de ge- noodigde boold-commissaris Steenkamp als «dien der" tusschenbeiden moest komen. leder klaagt in Amsterdam over de zware lasten die men moet opbrengen en stel u voor dat tot nu toe niet is bezorgd het aanslagbiljet voor de inkomsten belasting 1878/79. Men teert dus op hetgeen men heeft en laat de toekomst aan de grootste onzekerheid overmen mag veilig zeggen, dat, indien er geen grijpende maatiegel wordt genomen de financièele positie van Amsterdam spoedig zeer treurig zal wezen. De afvoer van feaecaliën blijlt steeds aan de orde. De gasquaestie is onzeker van krachtig handelen hoort men niet meer. De gemeenteraad heeft tol wachtwoord gekozen: «Wij hebben geen geld." Van daar dan ook dat men over allerlei nie tigheden begint te jammeren, zoodat het «gapen" een algemeen verschijnsel is. Terwijl men hier bel hoofd laat hangen vermeit men zich in IJmuiden daar wordt een fiólel geopend daar verrijzen tal van particuliere woningen, daar worden inrigtingen ten behoeve van de zeevaart geopend de Suezbooten vielen er bin nen en stoomden met ongebroken last naar de Amsterdamsche rietlandendit toont een nieuw leven voor het thans zoo kwijnende Am sterdam mogen de goede verwachtingen zich bevestigen. Jammer is hel dal men een straat- belasting gaat heden een nieuwe millioenen- leening gaat uitschrijven om in de dringende behoefte van de stedelijke kas te voorzien; waar door men het den patriciërs schier onmogelijk maakt hun vei blijf langer in de hoofdstad te vestigen. Twee jagers hebben te Ede in den laatsten tijd 4 vossen en 31 jongen buit gemaakt. In spijt van het stormachtige wederonder nam II. Zondag de heer Securiuste Berlijn een nieuwen tocht met zijnen reuzenballon Sladl Berlindie ditmaal niet door middel van touwen werd vastgehoudenmaar geheel vrij in de lucht zweefde. Zeven personen maakten de reis mede en waren gedurende de gansche reis aan de vreesselijkste angsten blootgesteld. In duizelingwekkende vaart gleed de ballon langs de vlakte, zoodal de ankers, die langs den grond slierden braken. Zelfs viel een der reisgezellen op kleinen afstand van den grond naar beneden, gelukkig zonder letsel te bekomen. Kortom de reis was van dien aard dat de heer Secuiius verklaarde nooit te voren eene zoo gevaarlijke reis te hebben gemaakt. De lust om met den ballon op te stijgen zalten gevolge van dal voorvalbij hel Berlijnscbe publiek wel «enigszins zijn verminderd. AMERSFOORT, 15 Mei 1879. Gislerenochtend heelt de lieer kolonel F. F. Sleenberghc het koiutnando van het regiment Rijdende Artillerie Ie Arnerslboil overgedragen aan den Heer luilcnant-kolonol J. J. C. baron Taets van Atnerongen. lieden donderdagavondvergadert do kies- verceniging «Amersfoort" in Amicilia ter zake de periodieke aftreding van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in het hoofd- kicsdisl riet Amersfoort. De uitslag der eergisteren gehouden herstem ming ter verkiezing van 0 leden voor liet kies- collegie der llerv. gemeente te Amersfoort was dat werden uilgebragt op de Heeren b. S. llijtclaar 480, J. C. Leinwebcr (allr. lid) 278, G. Valewink 275, J. Zandijk Jr. 274, 11. VV. de Heus (allr. lid) 278Mr. J. van der Leeuw (allr. lid) 207 stemmen welke diensvolgens tot leden van bet Kiescollcgie zijn gekozenen ver kregen de Heeren J. van Apeldoorn 228, J. J. Vetter 208, J. de Roos 210, J. Laseur 211 L. van Zwol 205 en J. Bokhoven 25 stemmen. De Heer E. S. llijtclaar was bij de herstemming door de beide kiesvereenigingen aanbevolen. liet getal kiesgcregligden bedraagt 075waar van 489 ter slembus zijn opgekomen. De godsdienstoefening in de Remonstrantsebe Kerk te Amersfoort zal zondag e. k. worden geleid door Dr. J. llooijkaaspredikant te Rot terdam. Volgens nevensst. adv. is door den uitgever Louis 0. Petit te Amsterdam thans uitgegeven: «Denkbeelden over Terreinrijden, in verhand met jacht en jachlrijden" door onzen gear li ten stad genoot den heer L. F. Maas Gcestcranus, die eene eervolle plaats onder de zankkundigen over deze onderwerpen c. a. inneemt. In de maand Mei 1878, op eene algemcene ver gadering van 1111. Leden der Vereeniging voor bet Terrein- en Jachtt ijden Ie Amersfoortwerd de Schrijver benoemd tol lid van de commissie dieop verlangen der vergadering en in vcrecni- ging met het bestuurde opdragt ontvingom, in overleg met dat bestuur, middelen Ie beramen, die dienstig zouden kunnen zijnom bel Terrein- rijden in bet algemeen te bevorderenen zoowel daarvoorals later voor liet Jachtt ijden de lust bij 1111. leden der verecniging op te wekken en aan te kweeken. Bij de eerste zifting der commissiewerd den Schrijver door de overige llil. leden verzocht, oin datgene, wat bij aanvankelijk voor zirltzelven over het Terrein- en Jachlrijden bad op schrift gesteldin bet belang der Verecniging als aan deel in de notulen der vergaderingen afleslaan waarin hij gaarne bewilligde. Men mag verwachten dat velen zich dit hoogst nuttig boek zullen aanschaffen. liet laat zich z«cr aangenaam lezenziet er net en keurig uit latende de typografische uitvoering niets te wen- schen over een lieve els daaraan is toegevoegd. Later werd hem verzocht dit fe publicccren. liet boek heeft liet volste regt om in bet bezit van alle bij de betrokken onderwerpen belang hebbenden en belangstellenden te komenten einde telkens bij voorkomende gelegenheden als veilige gids te worden geraadpleegd. De heer T. J. Boksonderw ijzer aan de Openb. Tusschenschool Ie Amersfoort is, na vergelij kend examenals No. 2 gebragt op de vuordi agt van hoofdonderwijzer te I'olsbroek. In de Tweede Kamer wordt nog bel debat gevoerd over 't aanleggen van een kanaal door de Gcldersche Vallei. Denkelijk zal morgen de stemming daarover geschieden. Naar wij vernemenwerd tot lieden in de kosten van voorbereiding voor den Veluwsclien locaalspoorweg deelgenomen lot een bedrag van pi. m. f 22000. De ondernemers zien in de uit breiding van hel oorspronkelijk project de voor waarden voor bet meerdere welslagen der on derneming in baar geheel. De leden van hel comité, de hoeren Van der Ilouven van Oordlmr. E. WeertsM. WolH'Mz. en E. Vas Visserteekenden voor hel maat schappelijk kapitaal reeds in voor f200,090. De bijeenkomst van deelnemers in dc voorloo- pigc lecning wordt, blijkens nevensst. adv., gehouden te Apeldoorn op 20 Mei a. s. Het Geregtshof te Arnhem heeft schuldig verklaardG. Nieuwcnhuis aan diefstal en man slag op den veldwachter Bastings en hem ver oordeeld tot 25 jaar tuchthuisstrafK. Nicu- wenhuis en A. Jongman aan manslag op den veldwachter De Liefdeen elk veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2