Hooliosflisinct Amersfoort. Jï. M. It VI MB VI IJK, Ir. W. baron van Goltstein. vend gebied kunnen medewerkenvooral door zijne parlementaire en ministeriëele ondervin ding alsook routine in 't kamer-debat, zijne stu diën der groote kwestiën van binnen- en buiten- landsche staatkundezijne uitgestrekte kennis der zoo gewiglige Indische aangelegenheden, op nieuw uit zijn dezer dagen verschenen ge schrift koloniale politiek gebleken terwijl bovendien zijne inwoning ir district en steeds gebleken belangstelling in algemeene en bijzondere zaken onzer districtsgeineenten hem te meer voor alle kiezers aanbeve lenswaardig maken. Zullen vele kiezers aansL üingsdag aan de stemming deelnemen? Alle anti-rcvolulion- naire kiezers komen ter stembus op. Het is te betreuren dat zoovele kiezers zich door schijn heilige anti-rev. drijvers en bladen laten blind doeken en leiden. Hun kiezcrsleger bevat hon derdtallen kiezersdie hunne dringendste zaken veldarbeid enz.zelfs het ziekbed verlaten en den soms langen weg naar de raadhuizen afleggen om op den anti-rev. candidaat te stemmen. KiezersGijdie niet aan den leiband dier drijvers looptverlaat ook allesstelt ook bezig heden, reis, enz. uit om op van Goltstein te gaan stemmen en te trachten evenals in 1874 voor hem de overwinning te behalen. Vereenigtals destijdsmet dezelfde broederlijke eensgezindheid, die kiezers van alle godsdienstige gezindten en van diverse riglingen strengelde, aanst Dingsdag 10 Junij Uwe stemmen op Uwen Medekiezer en Dislrictsburger Allerlei De uitbarsting van de Etna neemt groote af metingen aan. Voortdurend braakt de vulkaan ■schwolken uitzóó digtdat zij bet zonne licht verduisteren. In Messina, en zells te Keg- gio, in Calabrië, is de gtond met een zwarte asch- laag bedekt. Bij Randazzo hebben zich drie nieuwe kraters geopendieder een mijl van elkander en in den vorm van een driehoek in de vallei zes mijlen boven Passapescarode lava stroomt snel ia de rigting van de stad Fran- cavilla waar groote onrust heerschtalsmede naar de steden Santa-Maria di Licodia en Pa- ternó. Ook Randazzo wordt bedreigd. Het schouwspel is even grootsch als verschrikkelijk. Vrijdagnacht werden onder voortdurend geknal en gedonder prachtige vuurbollen tot een groote hoogte opgeworpendie uil elkander spatten als vuurpijlen en een vonkenregen deden neer vallen. De lavastroom wordt berekend op een breedte van 70 Meter. Te Messina werd den 27n een hevige, golvende aardschok gevoeld. Een eigenaardig gezigt moet de East rivier tusschen Blackwells Island en Haulers Point in Amerika bebben opgeleverd. Een groote buis die op den bodem der rivier ligtwaar doorheen petroleum van het depót van den New-York- centraalspoorweg naar Hunters Point wordt ge leid was gebarsten. In groote boeveelheid dreet nu de petroleum op de oppervlakte van bet water eu dat is toen door een paar ondeugende jongens aangestoken. Degeheele watervlakte werd een brandende massa die door den wind voort- gezweept, hier en daar aan de oevers huizen en boomen in groot gevaar bragt. Deze rivier- brand duurde vier uur. Het verlies van petroleum moet aanzienlijk zijn. De Keizer van Duitschiand beeft 11. Maandag opnienw een zeilde ongeval gehadals hem on langs overkwam. Zich op zijn lustslot Babelsberg bij Potsdam bevindende stond hij een oogenblik te kijkentoen bij zich omkeerendeop den gladden parketvloer uitgleed en op zijn regter- kuieviel, die onmiddellijk opzwol. Reeds meer malen had men vergunning verzocht de vloeren met een lapijl te bedekkenwat echter steeds door den Keizer geweigerd was. Dadelijk werd een geneesheer gebaald die bet gekwetste lig- cbaamsdeel met compresseu omwond waardoor de pijn spoedig veel werd verzacht. De Keizer had van Maandag op Dingsdag een vrij rusligen nacht. Baron Lionel de Rotschildte Londendie eergisteren ochtend overleed, 71 jaren oud, was geboren 22 November 1808, en is ge huwd met barones Charlotte von Rotschild zuster van baron Karei von Rotschild te Frank- I fort a/M., lid van bet Pruissiscbe Heerenbuis. Hij laat verscheidene zonen en dochtérs na. Zijne oudste zoon Nalhaniël, geb. 8 November 1840, is lid van bet Brilsche Lagerhuis, de tweede, Alfred, konsul-generaal van Oostenrijk- Hongarije te Londen. Het geding tegen Solowiewden dader van den aanslag op het leven des Keizerszal eerst tegen het einde week behandeld worden. Daar Solowiew op heeterdaad is betrapt, kan over den uitslag van het geding wel geen twijfel beslaan. Hel belangrijkste punt dat uitgemaakt oioet worden is of Solowiew al dan niet mede- depligtigen beeft. In het geval van Korokosofl in 1844, zat het hof met gesloten deuren, tot dat hel vonnis voor uitspraak gereed was. Naar men zeide bevatten de afgelegde getuigenissen destijds bijzonderheden welke niet voor open baai beid geschikt waren. Men gelooft, dat in het tegenwoordig geval de behandeling van het geding niet langer dan een dag zal durenmaar het zou mogelijk kunnen zijn, dal het vonnis eerst openbaar werd gemaakt, nadat de straf op den veroordeelde voltiokken is. AMERSFOORT^ Junij 1879. Op Maandag 9 Junij 1879des namiddags halflwee zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstellen betrekkelijk de inrichting van het progymnasiumen reorganisatie van de hoogere burgerschool met missive van Gedep. Staten ten aanzien van het schoolgeld. 2. Verzoek van Dr. E. D. Pijzei om ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool. 3. Verzoek van Mr. S. J. A. van Walchren om ontslag als curator der Lalijnsche scholen en als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 4. Verzoek van de commissie tot regeling eener tentoonstelling van voorwerpen door hand werkslieden vervaardigd, om ondersteuning, met advies van Burgemeester en Wethouders. 5. Ontwerp-bcsluiten tot af- en overschrijving op de gemeenle-begrooting voor 1878. De Pr. Dr. CL meldt uit Assen van 3 .Junij Pinkstermaandag, de volks-feesldag, is een dag geweest van algemeene teleurstelling. 't Regende en was er een kleine drooge pauze dan scheen het alsof de zonna even gekeken te hebben hoe het hier beneden uitzaglot de con clusie was gekomendat alles wel natmaar nog niet nat genoeg was. De inwijding van onzen Dierentuin is alzoo met tal van Pinkster-amusementenletterlijk verregend. Het bestuur heeft moedig tegen hel hemelwater gestredenmaar moest het opgeven. Nadat de kapel der rijd. arL, onder haren be kwamen leider, het publiek, dat met de voeten in den modder stona te luisterentoch eenige oogenblikken van groot genot had geschonken besloot het bestuur van den Tuin om de soirée rausicale in het Concerthuis te doen geven. Dat besluit, hoe schadelijk voor den kastelein van den Tuin, moest genomen worden, want de doorweekte grond bood geen zitplaatsniet eens een wandelterrein aan. Jammer was hetwant de Tuin zou bij heerlijk zomerweer een druk bezoek hebben ontvangen. Nu nog werd hij door ruim twee honderd vreem delingen bezocht en allen erkendendat de in- rigtingzoowel wat de dieren als wat haar aanleg betreft, hunne verwachting overtrof. Vlaggenlooi en bloemen en groenmet smaak aangebragt, gaven den Tuin eersf een vrolijk aanzien, maar tegen het vernielzieke wateren tegen dikke en dunne regendroppelsafgewis seld door een fijnen motregendie door alles heendringt, is niets bestand. De groote zaal van het Concerthuis was gis teravond geheel bezet en nadat het musieaal programmaonder toejuiching des publieks was afgespeeldeindigde de soirée met een bal: Mogt morgenvroeg het weder goed en ook zóó te vertrouwen zyndat men met alle regt op een walerloozen avond kan hopendan zal hel muziekcorps, dat heden te Groningen de tweede waterkuur moet doorstaande beloofde soirée musicale in den tuin geven. Op de alg. vergadering der Remonstrantsche Broederschap, gehouden te Rotterdam, op 3 Junij jl. is bij de herziening van haar Algemeen reglement art. 1 aldus gewijzigdDe Broeder schap der Remonstranten heelt ten doelop den grondslag van het Evangelie van Jezus Christus het godsdienstig leven in vrijheid en verdraag zaamheid te bevorderen. Eene andere officieele geloofsbelijdenis bestaat er niet bij de Remon strantsche Broederschap. Men meldt nil Rotterdam De Tramway-Maatschappij alhier beeft met 1 Junij de dienst aldaar aangevangen ten minste op ééne gereed zijnde lijn nl. die van de Beura naar het Feestgebouw. Gedurende de beide Pinksterdagen werden vervoerd 12,870 personen en wel den eersten dag 6318 en den tweeden 6555 personen. In Silezië woonde, jaren geleden, een zeer rijk grondeigenaardie een dochter en een zoon had. De dochter was het eerst geboren echter niet de erfgenamedaar het riddergoed bekend stond als majoraat en derhalve volgens landsge bruik het goed op den ?oon moest overgaan. En toen dan ook de vader gestorven wasnam zijn stamhouder de noodige maatregelen om de er fenis te aanvaarden. Maar o Wee 1 daar deed zich plotseling een zeer armemaar slimme assessor op, die reeds sinds lang de liefde der zuster gewonnen had en beweesdat bet goed niet een majoraat maar een senioraal was en derhalve op bet oudste kindop de dochter moest overgaan. De zoon werd thans met 6000 Tkaler afgescheept en trok naar Amerika zon der dat men later iets van hem hooide; de slimme assessor echter trouwde met de rijke erfgename en is thans... eerste president van den Duilscben Rijksdag. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN29 MeiJanz. van Teunis van Ooik en Rikje Veenschotea Johan Hendrik, z. van Willem van Esveld en Elbarta Hendrika Kilian. 30 MeiMaria Elselinad. van Elias van Aggelen en Margrietha van den Heuvel 3 JunijAntoniad. van Gijsbertha van de Wak ker. 4 JunijEverardad. van Lambertus Koenen en Elberta Wilhelmina de Bree. Petrus Franciscusz. van Bernhard Leo Schmiehusen en Anna Antonia Vrijdag. GEHUWD: 4 Junij, Bernardus van Goor en Johanna Hendrika Boerssen. OVERLEDEN: 2 Junij, Jan van Ooik, 4. d. 4 JunijBernardus Dieterink6 m. Antonie Bliekendaal55 j. echtg. van Clasina Schouten. ADVERTENTIE N. Voor de vele bewijzen van genegenheid en belangstelling, bij de viering onzer vijf entwintigjarige Echtverecniging ondervonden beluigen wijmede namens onze Dochters hartelijken dank. Amersfoort 5 Junij 1879. J. KAAL, M. KAAL—Dirkse. Gisteren overleed lot onze droefheid ons jongste en eenig Zoontje in den leeftijd van zes maanden. Amersfoort, B. DIETERINK, 5 Junij 1879. E. S. DIETERINK— Porton. De KIESVEREENIuING «Recht voor allen" te AmeB^foort heeft voor de aansL verkiezing van een lid der 2e kamer v. d. S. G. in eene talrijk bezochte vergadering met algemeene stemmen kandidaat gesteldhet aftredend lid als een voorstander van recht voor allen in den strijd over het onderwijseen strijd voorrecht en vrijheiddiesteeds volgehoudenzijne vruchten ook zal voortbrengen. De Kiesvereeniging noodigt de Kiezers uit met hare keuze intestemmen. Namens het Bestuur der Kiesvereeniging voornoemd A. KAMERBEEK. Voorzitter. iviesveit A. KAMERBEEK, Voorzïfter. A. A. HAMERSSecretaris.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2