Vrijdagnacht is to Amsterdam een nachtwacht die vier mannen op heeter daad betrapte van inbraakdoor dezen in het water der Looijers- gracht geworpen cn dientengevolge verdronken. De Duitsche vereeniging van verzamelaars van cigarenpuiitjes was geduiende het vorige jaar in staal uil de opbrengst van de cigarenpuntjes haar door weiwillenden toegezonden 50 arme kinderen van vetwarmende en nuttige kleeding- stukken te voorzien. Zij roept dit jaar opnieuw ieders medewerking in. Men adresseere de siga- renpuntjes Frau Meineber, Konerstrasse 18, Berlijn. Een spoortrein werd onlangs in de nabijheid van Reno (Amerika) in zijn vaartgestnitdoordat eene overgroote menigte sprinkhanen aich op de baan bevonden en het vet der gedoode dieren de wrijving aan de wielen wegnam. De beambten waren genoodzaakt de baan door middel van bezems, op een afstand van drie mijlen vrin de lastige gasten te bevrijden. Uit Amsterdam wordt gemeld De gemeente monopoliseert den afvoer van faecaliën. Thans ia voor 'teerst sedert jaren bekeud gewordenwelk een schatten hel Liernurstelsel verzwolgen heelt inderdaad het is eene kostbare, eene onschatbare uitvinding., op papier. Ik moetof ik wil ol nietgeliernurd worden en wat gebeurt met schrik sieikin de gevreesde buis eerst geen dalingdan rijzing vervolgens sneller rijzing tot 'l hoogste punt. Doodsangst grijpt mij aan het huis verpest en in weinige minuten overstroomd en geen raadgeen redding. We weien bij ondervinding, dat die toestand 24 uren kan duren zonder nog erger te worden. Lladelijk een noodkreet aan den Wethouder van publieke werken geen hulp. De boot die afsloomt en zooals sommige zeggen de taecaliën meevoert (volgens anderen ze grooten- deels in de gracht werpt) brengt ons geen hulp in spijt van alle luiken kleppen en manometers blijk de nood bestaan de dreigende vijand is onwrikbaar. Een tweede noodsein, een derde en driemaal vierentwintig uren duurt die ondragelijke toestand voort en er is niets aan te doen er komt geen hulp 1 Vrijdag avond 1.1. is de tentoonstelling van schoone kunsten in het Palais de 1'lndastrie te Parijs voor de eerste maal verlicht met elec- triscb licht. Slechts enkele genoodigden woon den deze proelnemiag bij. Zij is zoo bevredigend geweestdat de tentoonstelling nu voortaan van 8 tot 11 uur 's avonds voor het publiek geopend zal zijn, tot denzelfden prijs als 's morgens. Verleden weck zijn te 's Hertogenbosch 12 processen-verbaal opgemaakt voor hel in omloop krengen van vreemde mnnt (Belgische centen.) De politie ia volgena eene ministerieele aan schrijving gelast op deze overtreding een naauw- lettend toezigt te houdenmen zij dus gewaar schuwd Een jammerlijk ongeluk heeft in de kolen mijn van Denain plaats gehad. De mijnweikers hadden negen kardoezen in brand gestoken om een groei te doen springenzij hadden reeds verscheidene schoten gehoord toen twee hun ner Lelong en Kevildenkende dat allea ge daan was, zich naar de groei begaven. Op dit oogenblik ontplofte eene laatste kardoes en de twee ongelukkigen werden door de slakken rots getroflea en op den slag gedood. Men meentdat de uitbarsting van de Etna als geëindigd beschouwd kan worden. Slechts enkele schokken voelt men nogmaar de berg braakt geen lava meer uit. Het gevaar voor een uitstorting in de rivier de Alcantara is dus geweken de lava was echter reeds lot op een afstand van 500 meter van die rivier ge naderd. Te Arlesbeim vond de cipier van een der gevangenisaen op zekeren nacht de cel vaneen gevangene ledig. Hij maakte dadelijk alarm, maar de vogel was nergens te vinden, 's Morgens echter vond de cipier hem rustig te bed liggen. Hadden zij zich vergist t Neende gevangene was werkelijk afwezig geweest en niet voor de eerste maal. Reeds verscheiden malen was hij tegen den nacht een bezoek gaan brengen aan zijn vrouw, die op een nar afsunds van de stad woont. Hoef Zeer eenvoudig, door met een oud mes bet slot nit de deur te nemen en het later weder even netjes in te schuiven. Even trouw pchtgenoot, als trouw gevangenekeerde bij eiken morgen naar zijn cel terug. Te Amsterdam verdronk voor eenigen tijd een jong milicien. Zijne moeder ging, daaraan kwaadwilligheid gedacht werd, naar eene kaart legster om den dader op te sporen en uit de kaarten werd haar eene beschrijving gegeven van haren schoonzoon wien zij daaiop beschul digde. De politie oodenocbl de zaak en vond den man niet schuldigmaar nam de waarzegster gevangen iets wat zy niet had voorzien. AMERSFOORT, 10 Junij 1879. Dingsdag, den 17. Junij 1879des namiddags halftweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning. 2. Voorstellen betrekkelijk de inrichting van het pro-gymnasiuin cn de reorganisatie der hoogere burgerschoolmet de rapporten der afdeelingen. Dingsdag 15 Julij e. k. zal te Amersfoort de verkiezing plaats hebben van een lid voor den gemeenteraadin de plaats van den heer Mr. S. J. A. van Walchrendoor wienwegens zijne benoeming tot President der Arrondissements- Regtbank te Haarlemontslag is genomenen van vijf leden voor den gemeenteraadopdat alsdan worde voorzien in de vervulling der plaatsen van de heeren Dr. P. Oroeneboom, B. E. HerschelJ. F. LagerweijJhr. G. K. van den Santheuvcl cn E. L. Visser, die op den eersten Dingsdag van September e. k. aan de beurt van aftreding zijn. Vrijdagavond jl. is door het kieseollegic der herv. gemeente te Amersfoort dc heer W. van Esveld tot diaken gekozen, in dc plaats van den heer G. van Ommerendieden 6 dezer gekozen, de benoeming niet heeft aangenomen. Te Amersfoort was een jongetje van drie jarigen leeltijd sedert Donderdagavond jl vermist en is, tol groote smart der oudersZaturdagjL levenloos gevonden in een putop eenigen afstand van de ouderlijken woning. Dit hun cenig kind hadom te gaan spelen zich in de nabijheid van den pul begeven. Zaterdag 14 Junij jl., had te Soesterbcrg hel 2e of practische examen plaats voor de betrek king van Hoofdonderwijzer aldaar. De 12 sol licitantennamelijk die blijkens 't den 7 Junij jl. geleverde werkde meeste punten op zich had den vereenigd, waren uitgenoodigd met een 12tal kinderen eenige proeven van geschiktheid te geven. Na afloop daarvan werd door de Heeren School opziener en Durgemeester en Wethouders van Soest eene voordragt van G personen opgemaakt welke beslaat uit de heeren J. V. Disselkoen te Amersfoort. II. van Lohuizen Alracn. A. Ahlrichs Amersfoort. J. M. Boode J. van den Drink Karnerik. T. J. Boks Amersfoort. Onder de vele blijken van genegenheid en hoogachtingden heer Mr. H. Hoijaards van Scherpenzeel en Mevrouw zijne Echtgenoot bij de viering hunner 25iarigc echtvcreeniging ver leden week aangebodenbevinden zich de sou venirs van de ingezetenen der gemeenten Scher penzeel en Woudenbergbestaande in ieder een kristallen pièce de raillieu met zilver ge monteerd en van de ingezetenen der gemeente Baracveldbestaande in een kristallen schenk kan met zilver gemonteerd. De schoolkinderen zijn Dingsdag jl. onthaald en Woensdag jl. hadden volksspelen plaatswaaronder ringrij- den, maslklimmcn, enz., vuurwerk werd afge stoken, terwijl de bezoekers een feestelijk ont haal genoten. Op verzoek plaatsen wij gaarne het volgende Het bestuur van dc kiesvereeniging Amersfoort, wars van elke handeling of geschrijfwaardoor anderen kunnen worden gekrenkt of bcicedigd acht zich verplicht ter algemeene kennis te bren gen dat het stuk tot aanbeveling van Mr. W. baron van Goltsteinhetwelk te gefijk met het strooi- I iljetdat de naamteekening van het bestuur der kiesvereeniging draagtis rondgezonden en bij sommigen daaraan gehecht is ontvangennoch van de Kiesvereenigingnoch van haar Bestuur is uitgegaan en geheel builen voorkennis en weten des Bestuur* is nitgegeven en verspreid. Het Bestuur der Kiesvereeniging Amersfoort Amersfoort, A. J. Bos, Voorzitter. 10 Junij 1879. H. Leinweber, Secretaris. Zaturdagochtend jL werd op den Oosterspoor weg even voorbij Weespeen landman door een sneltrein doodgereden. Door op 't laatst oogenblik over den overweg te loopen, be taalde hij zijne roekeloosheid met zijn leven. Nog treuren wc over het verlies van den braven prins Hendriken thans eischt de dood weder onzen troonopvolger. In twee jaren drie offers de koningin onvergefelijker gedachtenis 'skonings beminden broeder en zijn eersten onderdaan. Wij worden wel zwaar beproefd. En hoe donker ziet 'ter voor de toekomst uillaat ons dat vooral niet verbloemenlaat ons den ernst der tijden met moed onder de oogen zien. Onze koninghoewel nog een krachtig en levenslustig man is niet jong meer; prins Alexanderthans onze kroonprinsis een zwak jongelingwat wacht ons dus Dut onze kinderen dc kroon der Nederlanden in handen van Duitsche prinsen zullen zien over gaan met al de gevolgen daaraan verbonden. Er is ëën middel tot redding. Indien prins Alexander zijn roeping thans begrijpt cn spoedig huwtwanneer dat huwelijk met mannelijk oir gezegend wordt, dan is er kans op het behoud ouzer dynastie. Ik schreef u vroeger meermalen van de be langstelling in publieke aangelegenheden van de ijverige deelneming aan 't werk van den Raad van Statewaardoor dc prins zich vele vrienden verworven heeft. Daarbij komt dat hij een jon geling is met een edel karakter, met een ge voelig hartliefdadig en voor elkeen hulpvaardig. Zulk een prins kanals hem de kracht gegeven wordt, nog veel nul stichten. Op hem is dan ook al ons vertrouwen gevestigdmaar zoo ook hij onze hoop beschamen mochtfinis patriae! zou 'l bijna zeggen. Helaas de kroonprinsdie in den vreemde stierf en wiens lijk wc nog slechts kunnen ont vangen hij was zeker tot 't laatst toeondanks allesniet ten onregte de hoop des vaderlands want hij was een man van verstand. Door per soonlijke hoedanigheden en uitciïijk, was hij echtertot voor korten tijdook de lieveling van ons volk. In den Haag werd hij steeds ge adoreerd. 0 ja men vond dal hij hel wel eens wat te ver dreef met de folies de j e u- nesse, als hijin kermistenten of café's chan- tanlszich vertoondeen 't hoogste lied mcë- zong en den hoogsten toon voerdemaar itij was een geestigehartelijke jongelingdie op zijn tijd men denkc aan dc mobilisatie in 1870 of aan dc feestelijke gelegenheden waarbij hij met benijdenswaardige gemakkelijkheid in toasten bewees zijn hooge roeping te hegrijpen ook ernstig kon zijn. In elk geval men inochl hem veel vergevencn hoe lief inen hemon danks zijn fouten cn tekortkomingen in den laatsten tijdgehouden heeftliet werd bewe zen door 't feildat een panische schrik zich van allen meester maaktetoen Woensdag de doodstijding kwam. N. Gr. CL Uit Grisolles, in Frankrijk, wordt berigt dat aldaar ver), week een zware onweusbui losbarstte. Vijftien werklieden, zoo mannen als vrouwen die gezamenlijk op weg waren wer den niet alleen met eenen slag ter aarde gewoipcn, maar zelfs op vrij verren --island van elkander neèrgeslingerd. Een meisje van 17 jaar werd gedood. Hare schoenen waren totaal verbrand hare klecderen op vele plaatsen gezengd en aan Aaiden gescheurd hare borst was geheel zwart en op onderscheidene plaatsen ingekerid. Anderen hebben kneuzingen bekomen ol braudwonden maar syn in het leven gespaard. Te Pernis werd zekere Arend Verschoor door den kantonregtcr tot een dag gevangenisstraf veroordeeld wegens eene overtreding der wet op den kinderarbeid, cn isdezestral bedriege- lijk ondergaan door den zwager van den ver oordeelde, Jan Breureman, te Pernis. De bur gemeester van Pernis heeft zich deze taak aan getrokken en haar ter kennis van den officier van justitie te Dordrecht gebragt. Te Newark, in Amerika, lijden 27 kinderen aan de gevolgen van eene vergiftigingveroor zaakt door hel drinken van water uit een pul, waarin doode dieren geworpen waicn. De pachter, die het aas daarin wierpen zoodoende de oorzaak was van het noodlottig vooral, is in hechtenis genomen. In bet grand hAiel te Brussel was een bediende, die in den ascenseur naar boven rees, zoo on- voorziglig zich uit den toestel voorover te buigen. Het hoofd van den ongelukkige werd letterlijk tegen een der zijmuren verbrijzeld. In de Oostenrijksche livier March of Moravt is een snoek gevangen, die bet geraamte van een roofvogel in den rug hadwelks bek en klauwen zoo diep en stevig in den visch zaten dat zij alleen met een mes konden worden los gemaakt. Vermoedelijk is de vogel op den snoek toegeschoten toen deze zich even aan de opper vlakte vet toonde en door den visch in de diepte medegesleept en verdronken.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2