warmen schoorsteen hadden neergezet. Een der kinderen een knaapje werd hoog in de lucht geslingerd en later bij een in aanbouw zijnde fabriek op den grond teruggevonden. Van twee andere lijkei» huu aantal bedraagttooals men weet10 heelt men tot dusver de identiteit niet kunnen vaststellen. Ëen jeugdig timmermandie sich met een lang brood van 30 pfg. tot hoo'dkussen bij de mast had te slapen gelegd t werd het brood hali onder het hootd weggeslagen, doch hij zelf bleet ongedeerd. Te Giethoorn is de bus van de diaconie bij de burgerlijke begraafplaats opengebroken en geledigd, ingebroken bij een winkelier, die echter de dieven verjoegen eene poging ge daan om een nieuwgebouwde woniug binnen te dringenwat echter mislukte. Een paar dagen geleden stond voor het hof van assises van West-Vlaanderen een dieven bende van 21 personen terecht. De twee kapiteins der bendeEdward Warlopbijgenaamd de langharige en Jan Speckstadtbijgenaamd de Antwerpenaar werden ieder tot 26 jaren dwang arbeid en 20 jaren polilietoesigt veroordeeld. Van de overigen werden er 0 vrijgesproken de anderen kregen respectievelijk eeuige jaren dwangarbeid of opsluiting, terwijl twee niet gevonnisd konden wordenomdat zij ziek in de gevangenis lagen. De vrijgesprokenen klapten bij het heengaan in de handen. Warlop en Speckstadt werden zingende naar de gevangenis teruggebragt. De Etoile Beige verhaalt het volgende staaltje van Brusselscbe zeden Een jongeling, die zich graaf Robert de Pimodan deed noemenkwam in kennis met eene Brusselscbe dame, met welke hij weldra op zeer vertrouwelijken voel was. Beiden deden eene reis naar Holland en bezochten vervolgens de voornaamste sleden van Belgie. Te Doornik gekomen beweerde de graaf dat hij zijn broeder, die eenige mijlen van de stad op een kasteel woondemoest bezoeken hij vertrok doch kwam niet terug. Toen de dame eindelijk het wachten moede naar Brus sel terugkeerde, voad zij baar huis geheel uit geplunderd. Al bare juweolen en andere kostbare voorwerpen, ter waarde van ongeveer 10,000 fr.waren verdwenen. Men heeft graaf de Pi modan sedert dien tijd niet meer gezien. De saak ia io handen der justitie. Voor eenigen tijd is gemelddat de brieven besteller Gooijer, te Nieuwediep een brief met flUO verloor. Vier mariniers hebben dat geld gevonden en verbrastzij zullen nu dal bedrag bij korting op hun tractement moeten terog- betalen en houden airesttot de som is aan gezuiverd. Tal van personen uit de wijk waar Gooijer de brieven besteltteekenden voor eenig bedrag. Een en ander maakt een aardig som metje en volgens de H. en N. D. Ct. zal aan Gooijet uit hel overschot wekelijks f 1 worden uitgekeerd. De hevige tegenstandwelke onze troepen na de inneming der missigit Indrapoeri in de omliggende landstreek der XXII moekims on dervinden is in staat om den hoopvolsten en der optimisten aantal is bier niet groot ten opzigte van den Atjeh-oorlog tot een zwaar- hoofd te maken. Lang te voren was de logt tegen de XXII moekimswaaraan zich een dergelijke tegen de XXVI moekims zou aan sluiten beraamd en voorbereiden de opti misten verwachtten er van dat dit het laatste bedrijf zou wezen van het langgerekte Atjeh- drama. Men nam den 26slen de missigit Indra poeri een bekend vereenigiagspuul der on- verzoeulijken voorspoedig inen nestelde zich dus in de XXII moekims, maar bevindt dat die landstreek van vijanden wemelt en als een stekelvarken versterkt iszoodat de toe stand van onze krijgsmagt aldaar doel denken aan dien Van iemanddie de hand in een hall opgedolven konijnenhol gestoken heeftden kende bet beestje, welligt ten koste van een paar krabbelsmagtig te wordenmaar met die baud in een wespennest teregt is gekomeu en van geluk zal mogen spreken, indieu zij niet zóó opzwelt, dat hij haar niet meerkanterug- trekken. AL nu de regens weder invallen en dit kan iederen dag gebeuren op Atjeh hier op Java slaat daarentegen de drooge mousson voor de detv gaan wij nog weder een nieuw, kostbaar jaar meer tegemoet. Maar wie weet welke tijdingen onderweg zijn er schijnt in den laatstee tijd weer iets van be lang gcbcLrd te wezenwant gisteren werden wij ontsteld door het verschrikkelijke telegram dal een drietal officieren en een honderdtal minderen gesneuveld waren. Gelukkig «moest gelezen worden" gesneuveld ee gewond. De overvalling van het zieken-en gewonden- tranaport op de Atjeh-rivierden lOdcn April geschied waarbij acht doodeu en zes en twintig gewonden gevallen, en 12 praauwen geplunderd zijnis eene vreeselijke gebeurteniswaaromtrent menigeen uitroeptzoo iets moest onmogelijk wezen 1 Men heeft nu goede maatregelen geno men waarmee de put wel gedempt zal zijn maar liet arme kalt I Ook bij deze gelegenheid is weder een daad van giooten heldenmoed gepleegd; ik bedoel bet in veiligheid brengen van de praauw met wapenen door de sergeants GuntherMohr en Van der Wedde. Trouwens aan heldenmoed ontbreekt hel nieten het schynt weidat de beviiende Atjehneezen daarin met de militairen willen wedijveren getuige de Atjehnees Pasej die op zijn verzoek, met luciteis op 't hoofd gebondende Atjehrivier bij Idrapoeri over zwom om aan den overkant een huis in brand te steken waardoor de vijand meenende dal onze troepen er in geslaagd waren de in staal van bandjir verkeerende rivier over te trekken de Missigit ontruimden, 't Zal echter nog lang duren voordat alle Atjehueezen zooveel voor ons over hebben. Een paar jonge dames te Veendam hebben bet voornemen opgevat, om zich op dekennis van de telegrafie en posterijen toe te leggen met hel doelom daarin te eenigen tyd zoo mogelijk geplaatst te worden. Te Berlijn is een gewezen boekdrukker in hechtenis genomendie er zich op toelegde spoorwegbiljeuen van den BerlijnDresden- spoorweg na te maken. Een groote hoeveelheid valsche biljetten en ook persen tot het vervaardi gen daarvan, werden in zijn woning in beslag genomeo. Te Virij Chatillon werd de heer Patay bij gelegenheid van een hevig onweder uil bet venster ziende, door den bliksem getroffen. Zijn gelaat was onherkenbaar geworden een deel van zijn hersenen was tegen den mnur gespat; op bet oogenblik, dat de bliksem hem trof was zijn verminkt ligchaam op straat gevallen. Te Hailingen trad Maandagmiddag een nieuw benoemd hulponderwijzer in dienst aan eene der gemeentescholen. Üingsdagmiddag kwam luj niet, omdat hij naar zijne vroegere woonplaats was vertrokken. AMERSFOORT, 23 Junij 1879. Heden is door heeren Burg. en Welh. van Amersfoort aanbesteed en gegund aan onderst, inschrijvers lol navolgende sommen 1. Het verven en behangen van 2 kamers in het raadhuis; 11. W. Stol voor f 109,25. 2. het verven en teeren van rasterwerk in het plantsoenL. Maas voor f 220,25. 8. herstelling van de houten schoeiiing naast de brug Duiten Bloemendal enz.G. Prins voor f 540. 4. vernieuwing van het zinken dak en de gevel- lijst-bekleeding der woning aan de Kamppoort enz.Erven W. van Nieuwenhuizen voor f174. 5. onderhoudswerk van het kantonnaal huis van bewaring enz.W. van Haselen voor f882. 6. het verven van den buitenomtrek der bur gerschool enz.; J. J. Kok voor f215. 7. het verven van binnenwerk der woningen aan de Bloemendalschc-St. Andries- en Sltjk- pooiten enz. II. W. Stol voor f 104. 8. het willen en schoonmaken van liet gebouw der H. burgersch. enz; D. A. Siöver voor f 328,70. 9. het willen cn schoonmaken van 4 schoolge bouwen D. A. Stóver voor f 206,13. Verleden weck werd door onsalhier aan 't station zijnde onder een gesprek de opmer king gemaaktdat gelukkigsedert het bestaan des Centraalspoorwegs van 1863 lot nu toe dus in een tijdvak van 10 jaren, nog nooit een ongelukmei doodelijken afloopop den Cen- traalspoorweg was voorgekomen. Tol ons leedwezen moeten wij thans mede- deelen, dat zoodanig ongeluk Zaturdagavond jl. omstreeks 9s/a urenplaats had. Toen is vrouw Welling, veeljarige wachteres aan den llamschen overwegop ongeveer 000 meters van 't station Amersfoort, door den Centraaltrein van Utrecht naar Kampen overreden en gedood. Het lijk was verschrikkelijk verminkthet hoofd van het ligchaain gescheidende armen en beenen waren vermorzeldkortom de misvorming was van dien aard dat bijna geen raenschclijk l'gchaam uit dc overblijfselen kon worden herkend. De brave cn oppassende vrouw heelt ver moedelijk gemeend nog tijdig genoeg vóór de aankomst van den trein van den eene naar de andere zijde des cerwegs te kunnen loopen, doch intusschen trof dc trein haar dermate dat zijop voormelde vreeselijke wijzeplot seling werd verpletterd. De stationschef, de heer van Aspercnwas ten spoedigste ter plaatse van het onheil aan wezig, de stukken van het ligchaam der over ledene bijecnzamelendc, die bijeengevoegd wer den bewaard in den stal van den lieer J. C. Botter, wiens bereidwilligheid en hulpvaardigheid bij dat ongeval ten zeerste kunnen worden geroemd. Vrijdag jl. is hel vierjarig zoontje van den heer T. W. Bontegroenmarkt teAmersfoortin het water gevallen en werdvan don wal af door vrouw Renes gered. AansL Donderdag 26 Junij geschiedt te Delft de plegtige begrafenis van het stoll'elijk over schot van Z. K. II. den Prins van Oranje. De stoet vertrekt te elf uren 's morgens uit 's Gra- venhage. Zooals men inncvensst. adv. vindt omschreven, is door de directie der Ned. Centraalspoorweg- maatsch. op aanst. Donderdagochtend een extra- trein uit Amersfoort georganiseerdmet aan sluiting aan den Rijnspoorwcgtreinwaarmede reizigers te 9 u. 5U min. te 's Giavenhago aan komen derhalve ruim een uur voordat de pleg tige begrafenis van wijlen Z. K. II. den Prins van Oranje aanvangt. Door de staats-commissic ter afneming van geneeskundige examens te Leiden is het getuig schrift voor de eerste belli van het arts-examen op 20 Julij jl. uitgereikt aan der heer L. J. dc Rochemontcand.-arts. De Eerste Kamer heeft Vrijdag unaniem aan genomen de veslingbegrootingen met 20 legen 3 steramen de definitieve oerlogsbegrooling. Rij dc discussie herhaalde dc Minister van Oorlog overtuigd te zijn van de mogelijkheid om het land te verdedigen mits hij eene behoorlijke inrigting der levende strijdkrachtendie moge lijk is zonder vermeerdering van militie cn zonder groole financiëele lasten. Vcrphgte persoonlijke dienstpligt was echter noodig. De Minister zeide volstrekt niet tegen wettelijke legcr-organisatic te zijnmaar dat hij alleen overweegt eene rulioncele wijze van uitvoering. Dat Z. M. de Koning, vooral ook door de omslandighcdenwaaronder het treurig sterf geval van den Kroonprins plaats haddiep gebukt gaat onder dc smartelijke gebeurtenis het spreekt van zelf. Maar onwaar is 'l dal de prins van Oranje tijdens zijne ziekte zoti hebben geweigerd zijn' koninklijken vader te ontvangen. Z. M. was gereed de reis naar Frankrijk's hoofdstad, met den baron dc Posson, zijn op perstalmeester, te aanvaarden, nadat sedert den vorigen avond de bulletins deden vreezendat de prins niet herstellen zou. Doch vóór dat de reis was aanvaardkwam 't verpletterend dood- berigt. Hoe zwaar ook beproefdis dc Koning ge laten en de vertroosting, die hij van dc zijde der Koningin ondervindtmoet inderdaad voor beeldig zijn. II. M. verlaat haar gemaal geen oogenblik en in haar liefde vindt dc vorst dan ook geen geringe vergoeding voor hetgeen hij als vader verloor. De Koning en Koningin beiden genieten een goede gezondheid en de reis van den lijfarts dr. Vinkliuyzcnnaar het Loowaaraan men allerlei verkeerde uitleggingen heelt gegeven had geen ander doeldan om Z. M. van des geneesheers bevinden le l'arijs verslag te geven. Regcringstelegram. (19 Junij). Onze troepen hebbenna de vermeestering van Gliëngde landstreek tusschen die plaats en Indrapoeri in verschillende riglingen doorkruistaan weers zijden van dc Atchin-rivicr getuchtigd en zijn vervolgens naar Indrapoeri zijn teruggekeerd. Aan onze zijde werden geenc verliezen geleden. Panglima l'oliin is overleden. Een jonge Rotterdam die, naar liet schijnt door het geweld van een vooibijsluo- menden spoortrein de hel van eenvan de Grooie Markt komenden tram niet hoorde, struikelde en geraakte er onder. Ofschoon on middellijk geremd werd en de wielen niet over haar ligchaam gingen, had tij een zoo hevigen schop van het paard gekiegen dat zij bewus teloos in een koflij huis moest ingebragt worden. De ongelukkige is overleden. Een vrceselijk geval van deliiium tremens is deter dagen in een werkplaats in de rue des Poissonniers te Parijs voorgekomen. Een werk man had met een kameraad gewed eene kan

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2