toe over te halen hen behulpzaam te zijn. Deze bediende, Patrick Selvinheeft hem dagelijks verscheidene oren in de kelders laten vertoeven die aan zijn toesigt waren toevertrouwd, en *00 hebben deze beide mannen van al de sloten af drukken in was gemaakt. Maar er verliepen acht maanden na het ver vaardigen van de valsche sleutelsvoor de boos doeners er toe konden besluiten om daarmede de kelders en geldkisten te openen. Eindelek op een Zondagtegen vier uren in den morgen daalden HopeKelley en Dobbs in den kelder afopen den de kisten en gingen weer heen zonder dat iemand er iets van bemerkte, terwijl my 3 milli- oen dollars aan geld en papieren medenamen. In één huisgezin in de gemeente Leeuwen zijn achtereenvolgens aan de typhus bezoeken een zoon, de vader, nog een zoon en de moe der. Van de zeven overige leden werden zes in meerderen of minderen graad aangetast, waarvan één zoo goed als hersteld isdrie nog herstel lende zijn terwijl de toestand der beide anderen zorgwekkend ia. De oudste zoon bleef vrij en heeft zijne zieke huisgenooten zeer getrouw op gepast. Te Brussel is in de Nationale Bank een nieuwe diefstal gepleegd. Zekere weduwe Versmessen, wonende te Antwerpenen die sedert eenige dagen te Brussel vertoefdehad zich naar de Nationale Bank begevenom er vjjf biljetten van 1000 fr. te wisselen. Mad. Versmessen had toen, in een kleinen leerenzak, eene som van 16,350 Ir. in bankbiljetten bij zich. Vooraleer aan het loket te treden nam zij vijf bankbiljetten uit het zakje, en legde die in haar mandje. Toen zij de biljetten gewisseld had, en het zakje weder wilde te voorschijn halen, was het verdwenen. Mad. Versmessen herinnerde zich toen dal een ond heer met deftig uitziglhaar in de zaal ge volgd wasen ter sdfdertyd als zy aan het loket had plaats genomen. .Op de streek Achterom in de gemeente Hoo geveen is een onwillekeurige manslag gepleegd die plotseling twee gezinnen in diepe rouw dompelde. J. Lonenburg, een arbeider van 53 jaar en A. Mulder, oud 16 jaar, bevonden zich bij de woningen hunner ouders die bureu zijn. Eea onbeduidende twist onder hunne jongere broertjesdie zich daar ook bevondeolokte eene minder aangename woordenwisseling uit. Mulder gaf den jongeren Lunenburg een stoot die dezeu op den grond deed vallenwaarop J. Lunenburgin drilt ontstoken Mulder met een aardappelhouwer zulk een slag op het hoold toebragtdat hij spoedig deo geest gaf. De dader heeft alles beleden, doch was zeer gevoelloos. Berlijn staat op het punt den sluijer aan te nemen. De polilie-president van Berlijn de heer von Madaiheeft de moeijelijke taak op zijoe schouders genomende zondige Berlijners weder op het pad der deugd te brengen. De heer von Madai is politieprefect en tegelijk domheer. Zijne domheer-waardigheid, eerst sedert kort door hem aanvaard heeft welligt zijn gemoed met zeer mo- reele grondbeginselen vervuldwant sedert hij daartoe werd verhevenis het een gruwel voor zijn hart de café's-chanlant en dergelijke imig- tiogen na een zeker unr nog geopend te zien. Volgens de meening der geneeskundigen is de slaap vóór middernacht het gezondst. En zoo heeft de politieprefectom sanitair*tedelijke re denen het bevel uitgevaardigddat voorlaan al die kostelyk versierde tempelswaar aan de genoegens van den dans otaan de danseressen wordt geofferdklokslag twaalf uren gesloten moeten xijo. In de kringendie zich niet be ijveren om het vaar van Vesta te onderhouden verheft men daartegen thans de stem en ellen lange petitiën worden ingediend om de ophef fing dier politieverordening te verkrijgen. Te vergeefs Ook in de toongevende kringen is men er van overtuigd dat het voor iederea Berlijner bepaald gezond en bevorderlijk voor de goede zeden is wanneer hij te 15 uren gaal slapen. Het is echter geen wonderdat van vele zijden thans ach en wee l wordt geroepen over de eigenaardige wijzewaarop de politie de Berlij ners de zegeningen van het «vroeg op en vroeg naar bed" wil ieeren waardeeren. Maar dal alles helpt niets. Precies te twaalf urendes nachts verschynt in alle verdachte danslocalen van Berlynsedert eenige dagen evenals de booze geest van een fatum-tragedie de politiebeambte eo beveelt sluiting. Vijf mi nuten later zijn de gasvlammen uitgedraaid en de deugd viert haar schoonste triomfen. De Berlijusche spotlust heeft natuurlijk dat streven naar zedelijkheid van den heer poli tieprefect tot mikpunt gekozen en reeds wordeu naar alle windstreken de aardigheden overge- bragtdat de heer van Madai de standbeelden op de Beilijnsche slotbrug door zijn kleerma ker... broekjes heelt laten aanmeten. De landerijen langs den IJëel hebben bij de publieke verpachtingen, ovei het geheel geno men., i minder opgebragt dan het vorige jaar. De hooi- en weilauden staan weelderig. Met hei grasmaaijen is algemeen een aanvang genomen. Opmerkelijk is het, dat zeker de helft machi naal wordt bewerkt. In de jongste zitting der regtbank te Heeren- veeo heeft de officier van justitie tegen R. A., van Chatham, (Engeland), stalmeester bij hel circus Sanger een celstraf geëischt van 3 maan den en 5 boeten van f8, wegens het toebrengen van verwondingen aan den heer L. Bunt en gewelddadig verzet tegen de politie in den avond van 13 Mei jl. De beklaagde was niet ter te- regtzitting aanwezig. Het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje is Maandagavond len 7 ure per extratrein uit Parijs in de residentie over- gebragt. Voorwaar een droevig oogenblik. Juist twee jaren geleden na de hegrafenis zijner moeder verliet de krachtige man de stad, welke in hem den toekorastigen souverein lief had. Dat zij hem liefhad bewees de stemming des volks toen de droeve tijding van zijn dood bekend werd en Maandagnu het lijk uit den vreemde is aangekomenom uit het prinselijk paleis naar het koninklijk graf te Delft te wor den overgebragt. Eene onafzienbare menigte bewoog zich reeds een geruimen tijd te voren op den weg, dien de stoet van het station naar het paleis ingevolge het door den Koning vast gesteld programmavolgen zou. De meeste ma gazijnen en ook een aantal particuliere huizen op dien weg waren geslotenterwijl uit vele gebouwen de nationale vlag halfstokof met rouw wimpels getooid was uitgestoken. Het geneele garnizoen der residentie was on der de wapenen. Op het Huygensplein stond het regiment hussaren met den staf, behalve een escadrondat als eerewacht dienst deed. Links voor het station stonden eenige batterijen veld-arlillerieterwijl het regiment grenadiers en jagers op het perron was opgesteld met vaandels en muziekcorps. In de wachtkamer le klasse, welke even als het perron met rouwfloers is gedecoreerdbe vonden zich even voor de aankomst van den trein de vier Groot-officieren van Zr. Ms. huis belast met het in ontvangst nemen van het doorluchtig lijk namelijk de Opper-Hofmaar- schalkOpper-intendant der kon. paleizen baron Fagef, de opper-cereraoniemeester 0. baron van Wassenaer Catwijckde schout-bij nacht, adjunct-generaal der marine Jhr. van Capellen de kamerheer-ceremoniemeesterde heer van Bronkhorst. Verder de commissaris des koning8 in Zuidhollandburgemeester en wethouders van 's Gravenhage eenige hoofd officieren en andere burgerlijke en militaire autoriteiten, benevens een klein getal intieme vrienden van den ontslapen prins. Onverwacht verscheen ook te midden dezer heeren Z. K. 11. prins Frederik. Ook hijde eerbiedwaardige grijsaardwien in de laatste jaren reeds zooveló stormen over het hoold waaidenwilde bij aankomst van den treurigen stoet tegenwoordig zijn. Zoodra de treinonder het dof geroffel der trommenhet station was binnengeredensteeg prins Alexander uit, gevolgd door 11.Ds. adju danten de heeren Beijermanbaron Sirtema adjudanten van wijlen den prins van Oranje baron Bentinck en jhr. de Koelt. Hevig aangedaan omhelsde de jeugdige prins den grijzen oom die hem eenige woorden van troost toevoegde. Vervolgens ontving Prins Alexander de be tuiging van»smart van de aanwezige hofdigni- tarissen en autoriteitenwelke hij met een handdcuk «beantwoordde. Aan-den opper-ceremoniemeesler werd daar na ingevolge het door Z. M. vastgestelde pro gramma de zorg voor het verder vervoer van het doorluchtig lijk opgedragen. Een aantal in 't zwart geklcede dragers stonden reeds ge reed om de kist uit den spoorwegwaggon in den rouwwagen over te plaatsen. Hoewel het verplaatsen van deze zware kist geen gemakkelijk werk wasgeschiedde het in zeer korten tijd, zoodat de stoet zich dra ge- vonnd had. Voorop ging de helft der hussaren als eerewacht tot opening van den trein; daar achter volgde een rijtuig, waarin de kamerheer- ceremoniemeester gezeten wasvervolgens de rouwwagenbespannen met zes paardeuge tooid met witte pluimen en zwart fluweelen afhangende dekken. De wagen zelf was geheel met zwart fluweel hekleed, dat was afgezet met zilver. Onmiddellijk achter den rouwwagen volgde Z. K. II. prins Alexander in zijn rijtuig. Z. K. 11. prins Frederik had zich weder naar zijn paleis begeven. Vervolgens volgden de hofrijtuigonwaarin de overige hofdignitarissenadjudanten enz. gezeten waren en eindelyk het tweede gedeelte van de hussaren eerewacht tot sluiting van den stoet. Langs den stationsweg, de Wagenstraat Veenestraat, Hoogstraat en Plaats trok de pleg- tige stoet naar hel paleis op den Kneuterdijk. Indrukwekkend was net te zien hoe de menigte overal langs den wegdoor (eerbiedige buiging het afnemen van den hoed en vooral door het bewaren eener plegtige stilte aan den diep be treurden doode een laatste groet brogt. In menig oog blonk een infan van innige rouw. Bij de Wagenhrug o. a. stond een bijna 80-jarig besje gekleed in jak en rok en met een eenvoudig ouderwetsch maar kraakhelder mutsje op, die snikkend hardop uitriep: «Dag Willem, dag lieve beste Willemvoor 't laatst vaarwel." Een eind verder stond eene damedietoen een naast haar slaand man niet spoedig den hoed afnamzeil het grijze hoofd ten teeken van eerbied en droefheid ontblootte. Deze fei ten, voor welker waarheid men instaat, leveren 't bewijs dat prins Willem van Oranjeal was hij ook al den laatsten tijd in den vreemde in de harten van al de klassen des volks een ver heven plaats innam en dat hij in de herinnering zal voortleven. Eindelijk was de stoet het paleis genaderd. Daar stond een eerewacht uit het regement grenadiers en jagers, die eveneens door het presenleeren der geweren en het geroffel der trommen de militaire eer bewees. De kist werd met gelijken spoed als by het inzetten uit den wagen genomen om in de zg. geele kamer geplaatst te worden. Prins Alexander bleef tol het laatste toe by de plegligheid en ver toefde nog geruimen tijd in hel paleis. Uitslag der Herstemmingen. Utrecht Uitgebragl 1955 stemmen, van on waarde 10; uilgebragt op den heer du Tour 975 stemmen en op den lieer Bastert 970, zoodat gekozen is Mr. M. W. du Tour van Bellinchave. DordrechL Uitgebragl 1G92 stemmen. De heer v. Osenbruggen bekwam 905 en de heer Keuche- nius 718 stemmen, zoodat gekozen is de heer van Osenbruggen. Gouda. Van de 2485 stemmen verkreeg Mr. Paiijn 1395 en Mr. de Savornin Lobman 1090 stemmen, zoodat is gekozen Mr. J. G. Pa lijn. Zwolle. Van de 2420 stemmen verkregen Mr. v. Naamen 1091 en de heer A. v. Dedem1329 stemmen, zoodat is gekozen de heer A. v. Dcdem. Delft Van de 2178 stemmen verkreeg Jhr. de Cascmbroot 1271 en luit Serel 838 st. zoodat is gekozen Jhr. de Casembrool. Haarlemmermeer. Van de 1282 stemmen ver kreeg de heer Bultman 622 en Mr. Reekers 673 stemmen, zoodal Mr. Reekers gekozen is. Rotterdam. Van de 2122 stemmen verkregen de heeren Mees en v. Slolk 1327 en j426 st en de heeren Janssen en Vermeulen 667 en 754 st.zoodat gekozen zijn de heeren Mees en van Slolk. Leiden. Van de 2189 stemmen bekwam bar. van Wassenaer Catwijck 1340 en de heer de Laat de Kanter 848 st.zoodat is gekozen baron van Wassenaer Catwijck. Steenwijk. Van de 1367 stemmen verkreeg Mr. v. Diggelen 645 en Mr. v. d. Hoop van Slochteren 711 stzoodat is gekozen de heer van der Hoop van Slochteren. Uit Kotta-Radja wordt op 13 April 1879, aan het Bataviaasch Handelsblad gemeld Wat de krijgszaken aangaat kan ik u weinig bemoedigends schrijven. De operatiën tegen de XXII Moekims hebben niet het succes hetwelk men er zich na Habibs overloopen van had voorgesteld. Het blijkt werkelijk racer en meer dat die vrind ons bij den neus heeft gehad en nu met zijn 30 mille 'sjaars ons in zijn vuistje uitlacht Men kan in waarheid zeggennous sommes volés. Ook die Tockoe Baid is de ware broeder niet Die inan speelt een dubbelzinnige rol en in. i. zou het maar het beste wezen dat men hem bij het eerste bewijs van dubbelzin nigheid of verraad naar Ternate of Randa zond. «Het einde van den ondernomen togt is nog niet te voorzien. De V moekims moeten ook nog genomen worden en ze zijn zwaar versterkt. Het wordt of is een guerilla-oorlog als weleer in Spanje. Als die XXII en XXVI voor ons maar niet worden wat Spanje voor Napoleon I werd. Nergens houdt de vijand goed stand overal vertoont hij zich in kleine benden. Onze beste krachten worden langzamerhand gesloopt en als eindelijk het oogenblik daar zal zijn om de XXVI in te rukken zijn we op. Officieren die hier veel gezien en ondervonden iiebben

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2