AGENTEN. worden: Tegen de veel wy verg treedt de re gering der Vereen. Suten met kracht op. Zekere Jozef Cook heelt onlangs in Utah ten aauboore van velenMormonen en niet-Mortnonen en ten spy,t van de «Apostelen en Priesters", in een redevoering beweien dat «de Mormonen overtreders zijn der wetten en verbreker» van Gods instellingen." Verleden week des nachts is op het buitentje van den heer S. te Baarndie zich lijdelijk te Zand voort bevindt en zijne woning gesloten had ingebroken onder de volgende merkwaar dige omstandigheden. Door onder het kelder raam te graven en cenige ijzeren staven door te brekenzijn de inbrekers eerst in den kel der gekomen waar zij zich aan den voorhan den wijn danig te goed hebben gedaan. Van daar sijn aij in de keuken gekomenwaar de een den invloed van den wijn derwijze begon te gevoelen, dat bij al spoedig languit op deo grond viel en bleet liggen. De ander is, ge wapend met een koevoet, verder gaan zoeken en kwam weldra voor eene gesloten deurdie hg mei veel moeite van onderen opliglte. Nu wilde echter het toevaldat aan de andere zijde van die deur eene kast met porselein stond. Deze kantelde ten gevolge van een stool van de deur viel op den in de keuken liggenden man en verbrijzelde één van diens beenen boven de knie. Op zijn hulpgeschrei kwam de ander aanloopen en nu was goede raad duur. Met veel moeite sleepte hg eijn gewonden kameraad weder door het kelderraam naar buiten en verder naar huis echter naar zich laat hooren een spoor achterlatende dat het der justitie niet moegelijk maakte de daders te vinden. Zij werden ge arresteerd en bleken twee gezeten inwoners van Baarn te zgn. Woensdag heel te Rotterdam een brutale in- biaak met dielstal plaats gehad in het magazijn van gouden en zilveren werken van den beer van Loon op den hoek der Kipslraat eu Go- dempte Boterslool. De daders hebben het zoo voorzigtig aangelegddal bij het openen der afsluitingen van de ramen iets er van kon ontdekt. Zij hebben namelijk bel kelderluik op het trottoir in de Kipflraal geopend en eenmaal aldaar in het souslerrain afgedaaldhadden zij alle gele genheid en tijd om hun bedrijt voort te zetten. Om nu van daar tol bij de winkelkasten door te dringen moesten sij eerst eene zoldering doorzagen. Dit hebben sij dan ook gedaan. Zoodoeode zijn tij gekomen "tot achter een der middenste winkelkasten waarvan zg vervolgens het onderste paneel geheel hebben uitgezaagd. Toen dit was gelukthadden zij slechts door de gemaakte opening te kruipen om in den winkel de haoden geheel vrij te hebbed. Aldaar hebben zij uit twee kasten de rijke verscheiden heid van juweelcn en andere kleinodiën wegge kaapt met achterlating vao alle étui'adoosjes eD andere voorwerpen waarin die kostbaarheden te koop lagen. De waarde van al hel geslolene o. a. beslaande in diamanten oorbellen knopjes diamanten en brilanten brochesdiamanten medaillons, matgouden medaillons met diamant, zwarte onyx medaillons met diamantdiamanten en brillanlcn ringen brillante ringen met andere edelgesteenten als sapbyr robijn en andere matgouden parures gouden parures met camée gouden lantaisie-ringen matgouden medaillons waaronder met amathiatcamées enz., een partij gouden beerenmédatllons gouden Eugenie's te zamen kan op f 100,000 worden begroot. Als een bewgs dal tij met de localiieil goed bekend eu dus op alle moegelijkheden verdacht zijn geweestvond men in hel kelder ruim en overige door hen bezochte rnitnte eenige verschillende soorten van taagjea(nieuwe Engelsche van vreemd model) en booren. Zelfs aij zoo voorzigtig geweest dal zij eenige grooie kristallen vazen en andere voorwerpen die in de kasten stondenop de lalels hebben gezetvermoedelijk uit vrees dat die dingen konden omvallen en daardoor geraas zonden veroorzaken. Een opmerkelijk leit is dat een der door ben gemaakte opningen zoo naauw iadat slechts iemand van eenigszins tengere gestalteen dan toch nog alleen met moeite, er dooi heen kon. Te Emmerik zjjn 300 atnka der kostbaar beden in beslag genomen ala gevonden bij den aldaar aangehouden verdachte, die naar Rotterdam wordt overgebragt. Zg hebben niet lang pleizier van hunne interes sante dieistal-expeditie gehad. Een der vermoedelijke daders is te Rotterdam en een tweede te Emmerik in hechtenis genomen. De arrondiasemenia-regtbank te Roermond heelt den leerling van de hoogere burgerschool te Venlo, die onlangs sijn leeraar met een pis tool dreigdetot eene geldboete van f 8.— en wegens verset tegen den commissaris van poli- ia lot 8 dagen eenzame opsluiting veioordeeld. AMERSFOORT, 4 Augustus 1879. De 21ste verjaardag van II. M. de Koningin is zaturdag jl. te Amersfoort door het uitsteken der vlaggen uit de gemeentegebouwen en door klokkenspel gevierd. Op verlangen van Z. M. den Koning mogtwegens de rampendie het Koninklijk Huis door overlijden hebben ge troffen, geen meer feestelijke viering plaats vinden. Zaturdag 2 Augustus jl. passeerde aan het station Amersfoort Z. K. 11. Prins Frederik met gevolg, per extratrein, op reis van 'sGraven- nage, via Utrecht, naar hel Loo. Het Concert- en Opereltengezelschap van den Heer Carl Plaging geeftzooals in nevensstaande advertentie is omschreven, heden, maandag avond aanvangende te 8 ureneene grooie soirée in Amicilia te Amersfoort. Overal heeft dit gezelschapvan gevestigde renommeé, groo- ten bijval ingeoogst. Het gevarieerd programma waaronder twee lieve opperellendoen een allergenocgelijksten avond vooruitzien en zeker zal het publiek in groot getal opkomen om zich dit genot te verschaffen. Aanst. Donderdag 7 Augustus zal te Amers foort aankomen om nachtkwartier te houden en den volgenden dag haren marsch te vervolgen naar de legerplaats op de Oldebroeksche heide de 5de Batterij van het 1e Regiment Veld-Ar- tillerie in garnizoen te Utrecht ter sterkte van 0 officieren82 onderofficieren en manschappen, 64 paarden, en 8 voertuigen. In den nacht van vrijdag op zaturdag jl. zijn door den Brigadier majoor til. der Brigade Rijks- veldwacht J. T. van Doesburgbijgestaan door den onbezoldigden rijksveldwachter A. Hommers gearresteerd en secuur aan elkander geboeid naar de gevangenis te Utrecht getransporteerd twee onder Amersfoort wonende famcuse en sluwe dieven A. v. d. II. en B. v. E., die zich hadden schuldig gemaakt aan een aantal dief stallen bij nacht van landbouwwerktuigen veld vruchten enz. vermoedelijk ook van wasch- Soederen op een bleekveld. Zij waren opgespoord oor voormelde wakkere beambten, terwijl het gestolene digt bij huis der gearresteerden is opgegraven. Een hunner heeft vroeger bij herhaling zware straffen ondergaanwegens diefstal van schapen enz.zoodat hunne aan houding ten zeerste in het belang der veiligheid mag worden gewaardeerd. gerigl. Volgens den Koran is het allen waren geloovigen geoorloold vier vrouwen te hebben, en Ismaïl-pacha heelt van dit voorregt in de ruimste male gebiuik gemaakt, liet is waar dat slechts drie van de vrouwen welke hij oa elkaar genomen heelt en die als de «eerste" «tweede" en «derde" prinses bekend zijneen wettigen rang hebben de vierde echter de moeder van prins Tewfik, is door deze omstandigheid alleen geregligd boven alle viouwen van Ismaïl ge steld Ie zijn. Behalve deze, heeft de Khedive nog vele andere vrouwen. De harem die hem in de verbanning volgde, bestond uit nog 60 vrouwen met inbegrip van nog 20 slavinnen. Daarbij kwam nog hel gewone aantal vrouwe lijke bediendendie aan eene dergelijke inrig- ling onafscheidelijk zijn. Zestig wagens van den vice-koning waren noodig om hel geheele ge zelschap uit het paleis van Abbin naar het station te brengen en 10 soldaten ora de schoone reizigsters te Alexandrie in te schepen. Het bovengenoemde aantal is nog slechts een klein deel zijner vrouwen wijl nog meer dan 600 in Kairo achterbleven voor wier onder houd de tegenwoordige vice-koning voor ver pleging alleen maandelijks meer dan 3000 p. #t. moet uitgeven. In de laatsts helft der vorige mannd bezocht een persoon een te Odessa voor anker liggend schip ingerigt voor het transport van nihilisten □aar het eiland Sacbelin. Het waa een schip van 4000 tonnen. Benedendeks gekomenzag hij aan weerszijden van een naauwen gang kooijen met ijzeren traliesprecies als voor wilde dieren worden gebruikt. Zij waren van verschillende grootte en bevatten van vier tot twintig menschen. De weèrspannigsten werden io de kleinste hokken gesloten. De persoon, die hel schip bezochtschat bet aantal dier ongelukkigen op 750de meesten warenin troepjes aan elkaar geketendper spoor uit bel binnenland gekomen. Zij zouuen hun ketenen gedurende de reis behouden. Hij kon zich niet bedwingen den kommandeerenden officier te zeggen dat die aan elkaar geketen de in een plaats, waar volstrekt geen ventilatie waa, digt opeeng-pakte menschen nooit levend door het Suez-kanaa! de Roode zee en den Indiscben oceaan zouden komen. «Zooveel te beter voor iedereen", zei de Russische officier hetzelfde schip werd elders onderzocht en op bevoegde autoriteit werd geconstateerd, dat geen derde der ongelukkige gevangenen de reit zou kunnen overleven. Zaturdagavond jl. hield de Afdeeling Amers foort van «Het Metalen Kruis" eene feestelijke bijeenkomst ter viering van het 25jarig jubilé van het bestaan der Afdeeling. De drie eere leden gep. Luit.-kol. W. Broekhuys te Utrecht, gep. Majoor C. W. Voet te 'sGravenhage en Jhr. Mr. J. E. Godin de Pesters te Utrecht hadden schriftelijk kennis gegevendat zij tot hun leedwezen verhinderd waren daarbij tegenwoordig te zijn. De voorzitter de heer G. ilubers Dz. hield eene toepasselijke openings rede. De heer J. P. Bronsveld bragt daarop ver slag uit van het merkwaardigste der Afdeeling in dit 25jarig tijdvakwaarna de leden den Voorzitter, als blijk hunner genegenheideen fraaijc bokaalin zilver gemonteerd en met inscriptie, aanboden. Kameraadschappelijk bleef men nog geruimen tijd bijeen. Blijkens ontvangen berigten van de Willem Bareudsz. heeft dit schip eene voorspoedige reis gehad en van 22 Junij tol 10 Juiij voortdurend goed ueêr. Den 6 Julij ontmoette men op 300 mijlen van de Noordkust van Noorwegen het ijs en werd loeo langs en gedeeltelijk door bet ijs gesteven naar Vardö, om water in te nemen en brieven te ontvangen en levereenden. Van ge noemd eiland liep men vervolgens de Barendszee weder in om daarin te kruisen en waarnemingen te doen eer de steven gewend werd naar de Malolackin Scbarr de atraatwelke Nova Zembla in tweeën deelt. Den 16 Junij werd de poolcirkel gepasseerd, hetgeen aan boord met een diner gevierd werd. Het schip blijkt ferm te zijn. Bismarck en Moltke bezittenvolgens het nieuwste officieële handboek voor het Duitsche rijkhet grootste aantal decoraliëote welen Bismarck 43, Moltke 41. Op de Renown een oorlogschip, datinWil- helmshafen ligt, is een stuk geschut gespron gen, waardoor drie personen gedood, drie ern stig en elf ligt gekwetst zijn. De uitlogt van den Khedive en zijne familie htefl de opmerkzaamheid op zijue huishouding Zekere student H. te Berlijn had liefdesbe trekkingen aangeknoopt tegen den zin zijner familie en was thans met zyne bruid besloten dat beiden zich van het leven zouden berooven. De zelfmoord werd met Cyankali verrigt. Hij liet eerst zijne geliefde een protocol teekenen waarin sij verklaarde dat zij vrijwillig en zonder overreding besloten was te sterven. Nadat zij het geleekend had, gaf hij haar het vergit en zij ledigde het glas toen tot den bodem. In den weldra volgenden doodstrijd sloeg hij met koel bloedigheid zijn geliefde van minuut tot minnut gade, en teekendede verschijnselen van haar lijden in duidelijke woorden nauwkeurig op. Eindelijk verschrikten hem de verwrongen gelaatstrekken hij bedekte haar gelaat met een doek. «Mijne bruid is niet meer I" zoo luidden zijne aan- teekeningen «Precies 4 uur sla ik de haud aan mij zeiven." In zijne achtergelaten brieven heeft hij alles geregeld en zelfs over de kleinste bisonderheden beschikkingen gemaakteen brief aan een zijner vrienden heelt selis een hnmorislischen trant. De overledene verzocht )nict geopereerd te worden hetgeen aangezien de aanleiding tot den dood duidelijk blijkbaar ia niet door het geregt vereischt wordt. Men vond zijn lijk naast dat zijner bruid. Het feitdat bij studeerde in de chemie var- klaart voor eeu groot deel zijue ongehoorde koel bloedigheid ADVERTENTIE N. MMS" De DIRECTIE der NATIONALE VERZEKERINGS-BANK «DE LNIF.," Maatschappij tan VEE-, HAGEL- en BRAND VERZEKERING, gevestigd te UTRECHTvraagt voor AMERSFOORT en omliggende Plaatsen solide Personen als Voldoende referentiën worden verlangd ter wijl zijdie borg kunnen stellende voorkeur genieten. Brieven franco ten kantore der Directie te Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2