onder den invloed van den rijkskanselierde schaal len voordeele van het Weaieo heell doea overslaan. Met het oog hierop beslaat er alle grond van hoop en bemoedigingwal den ver deren loop der Ooslersche kwestie betreit, en mag men rich verheugen in hel bezit van den besten waarborg dat tells onder de ongunstigste omstandigheden de invloed der Westersche natiën niet meer miskend tal worden in de Ooslersche vraagstukken en dal hel uactaat van Berlijn den grondslag heelt gelegd voorde toekomstige ontwikkeling van Europeesch en Aziatisch Turkije. AMERSFOORT, 7 Augustus 1879. Z. M. heeft benoemd bij het regiment rijdende artillerie, tot kapitein 2e klasse, de le luite nant adjudant F. J. A. des Tombe; tot 1e lui tenant de 2e luitenant A. NL A. van den Wall Bakc. Z. M. heelt benoemd tot adelborst le klasse de adelborst der 2e klasse, G. C. D. baron van Hardenbroek. Gisteren morgen te elf uren werd in een der localen van de Hoogere Burgerschool te Amers foort de «Tentoonstelling van Voorwerpen door den Handwerksman vervaardigd" geopend. Al daar bevonden zich de Tentoonstellings-commis- sie en door haar uitgenoodigde autoriteitensub- commissiën, juryleden en verdere daartoe in aan merking komende heeren. De heer BurgemeesterMr. F. H. van Persijn Eere-voorzitter der Tenloonstellings-commissie, hield de openingsrede, in hoofdzaak het volgende behelzendeHij riep het welkom toe aan allen, die, op uitnoodiging der Tentoonstellings-coinmissie thans waren bijeengekomen. Terugziende op de wording der Tentoonstelling, bragt hij in herin nering het streven van de Afdeeling Amersfoort der Maalsch. tol bevordering van Fabrieks- en Ilandwerksnijverheid in Nederland otn op haar gebied nuttig werkzaam te zijn en als gevolg daarvan het besluit tot het houden dezer Ten toonstelling. Wanneer deze expositie al op geen uitgebreidheid mag bogen zoo vervolgde de geachte Spreker dan worde niet vergelen, dat zij is eene Tentoonstelling van voorwerpen «en kel in Amersfoort en naburige gemeenten ver vaardigd alzoo slechts in beperktenbeschei den kring, echter zeker nut zullende slichten waarvoor den voorlreffclijkenpresident, der. ijve- rigen secretaris en de andere werkzame leden der Tentoonstellings-coinmissie opregten dank be hoort te worden geplengd. Hij was er fier op dat hem het eere-voorzitler- schap was aangeboden en beeft gaarne en met veel genoegen aan deze verecrende uitnoodiging gevolg gegeven. Ook moet opregten dank worden gewijdniet alleen aan heeren burgemeesters van naburige gemeenten voor hunne bereidwil ligheid tot hel zamenstellen der sub-coramissiën maar eveneens betoone men zich erkentelijk je gens sub-commissiën en juryleden voor de on dersteuning aan 't goede werk verleend. Ten slotte betuigde hij dank voor hunne aan wezigheid aan de diverse aldaar vereenigde burgerlijke en militaire autoriteiten, juryleden, vertegenwoordigers van corporationder pers en verdere genoodigden, allen verzoekende mei hem, als olïictëele opening, het tentoongestelde te willen ir. ocgenschouw nemen. Deze openingsrede werd met warme toe juiching begroet. Diensvolgens begaven allen zich naar de diverse localenalwaar het ingezondene doelmatig en net was geëtaleerd. Aan oordeelkundige opmer- kersdie den omvang van zorgen en tijdvoor zoodanige expositie gevorderd, volkomen weten te beseffenis toen ten volle geblekendal de commissieleden zich uitnemend van hunne taak hebben gekweten en eer van hunne organisatie cn opvolgende werkzaamheden inoogsten. De Bloemententoonstelling, die allerliefst en keurig iswerd daarna bezigtigd. Zoowel aan ingezetenenals aan gewest- landgenooten en vreemdelingen mag gerustelijk bet bezoeken der tentoonstelling worden aanbe volen. Men zal er veel vinden dat nulleering en genoegen verschaftterwijl de ir.zendersniet minder dan de Tenloonstellings-commissie, satis factie van hun werk genieten. Des avonds hadbij goeddoch wel wat frisch wedereen schoon concert der militaire kapel onder leiding van den Heer Sonnemann op het terras van «Amicitia" plaatsalwaar op Ter- schillende punten van het terrein en aan de gren zende beek Iraaije gasilluininatiën waren aange- bragtbewerkstelligd onder de zorgzame leiding van den Heer van der Plank directeur der gas fabriek cn van den Heer J. W. Rosbachrar. tim merman alhier. Een talrijk publiek was bij dit concert aanwezig. Aanst. Woensdag 13 dezer heeft de Harddra verij plaats door de goede zorgen van het ijverige bestuur der Afd. Amersfoort van het Utr. Genoot schap voor Landb. en Kruidk. georganiseerdte houden buiten de kampstraatbarrière. Eene flinke tribune wordt daarbij ingerigthet muziekcorps der rijdende artillerieonder directie van den Heer Nürnbergerbrengt alsdan lieve en opwek kende stukken tengehooreen 10 ilinke paarden zijn voor de harddraverij ingeschreveneen ge tal belangrijk in vergelijking met harddraverijen in grootere gemeenten. Ingevolge ons geworden mededeeling van gemeld afdeelingsbestuur, heb ben niet alleen de genootschapsledenmaar ook de leden van de Amersf. afdeeling der Maatsch. tot bevordering van Fabrieks-en Hand wei ksnii ver heid met eene vrouw vrijen toegang tot de Hard draverij die alleszins genoegelijk en luisterrijk belooft zijn. Lijst der Bekroningen. (De nummers lijn de nummers vsu den catalogusde nameo rijn de namen der bekroonde inneudere daarop volgen do benamingen der ingezonden voorwerpen waarvoor de intondorv rijn bekroond en de rangorde dor prijienzullende later worden bekend gemaakt waaruit de prijzen bestaan.) le Afdeeling. Huis- en Rijtuigschilderwerk. No. 14. \V. Sukkel te Soesteenige nage bootste houtsoorten, 1e prijs. No. 9. J. Kerkhoven le Baarn een in verschil lende houtsoorten geschilderd tafeltje2e prijs. No. 202. H. J. E. van der Flier le Baarn een in verschillende houtsoorten geschilderd tafeltje 3e prijs. No. 17 cn 18. J. Schurink te de Vuursche eenige nagebootste houtsoorten en eenige dito marmei soorten4e prijs. 2e Afdeeling: Timmerwerk, Rijtuigmakerswerk MeubeltnakerswerkMetselwerkBouw kundige Teekeningen en Ornamenten. No. 38. P. van den llooff te Amersfoortde Amersfoortsche toren op '/st der ware grootte, le prijs, bij loting tegen No. 49. A. van Dijk te Baarn, een antieke tafel met zes stoelen, 2e prijs. No. 43 44 en 45. A. Bomas te Hilversum, een melkkarn, twee melkemmers en twee bloemkuipen3e prijs. No. 21. M. Jekel en M. van den Hooff te Amers foort een tuinhuis op J der ware grootte4e prijs. No. 62. H. Goossen te Zeist, eene collectie ornament-teekeningen4e prijs. No. 63. Dezelfde, een balcon balustre, 5e prijs. No. 31. J. C. Meischke te Soeslerbergeen model Engelsche trap, 5e prijs. No. 56. Joh. van Essen te Nijkerkdiverse teeken modellen5e prijs. No. 46. J. G. van Eijbergen te Amersfoort, een gebogen etagère5e prijs. No. 220. W. 11. de Greef te Amersfoort een werktafeltje5e prijs. 3e AfdeelingMetaalwerk met uitzondering van Goud- en Zilverwerk. No. 82. G. Jansen te Hilversumeen fornuis le prijs. No. 90. J. Spijker Jz. te Hilversumeen bord met hoefijzers2e prijs. No. 76. W. Kuipers te Amersfoorteen model stoommachine3e prijs. No. 81. F. W. Ebert te Amersfoort, een blok snij-ijzer met uilzelbare blokken en model lap 4e prijs. No. 101. J. Tennis te Hilversum, koperen "erwarmtoestel in de badkuip No. 99 4e prijs. No. 99. F. Wielsma te Hilversumeen zinken badkuip5e prijs. No. 87. E. C. Blok te Woudenbergeen span hoefijzers met schroeven, 5e prijs. 4e AfdeelingGesponnen en geweven goederen NettenStoffeer- en Lederwerk. No. 108. W. Esman Azn. te Hilversum, zes diverse matjes, le prijs. No. 127. A. J. Peters te Baarn, een één paardstuig, 2e prijs. No. 132. T. Ouwerkerk te Amersfoort, een paar schoenen zonder naad3e prijs. No. 113. T. X. de Vos te Amersfoort, een franje 4e prijs. No. 110. D. S. Aronson te Amersfoort, ge slikte dekens4e prijs. No. 118. L. Kames te Amersfoorteenkruis- nel5e prijs. No. 122. J. Koelewijn te Bunschoten, aal- kubbe met manden5e prijs. 5e AfdeelingVoorwerpen niet onder eene der voorgaande rubrieken te brengen. No. 166. G. A. Clemens te Amersfoort, een ovale spiegel, le prijs. No. 19. A. II. Kuipers te Amersfoort, een ingelegd theeblad2e prijs. No. 144. J. Kunst te Nijkerk, een doosje met uitgezaagde ornamenten3e prijs. No. 159. J. 1L van den Broek te Amersfoort een marmeren schoorsteenmantel4e prijs. No. 179. P. de Bruijne te Rijsenburgeen bouquet5e prijs. No. 145. 11. W. P. Kok te Rijsenburg, een massief gedraaide wandelstok, 5e prijs. No. 207 en 208. Van Leeuwenberg te Amers foort, twee Oesscbenbakjes en een blaadje (post- zegelwerk)5e prijs. No. 153. W. Nieuwboer te Bunschoten, een visehschuil op '/n der ware grootte, 5e prijs. No. 165. J. W. Moot te Amersfoort, drie schilderijtjes in haarwerk, 5e prijs. No. 213. W. J. de Greef te Amersfoorteen sigaren standaard5e prijs. No. 173. W. Smits le Amersfoort, boekbin- derswerk5e prijs. BLOEMEN. No. I. 10 Sierplanten in 10 soorten. 4. A. C. van Bemmel te Hoogland, le prijs. 3. R. Bosch te Amersfoort, 2e prijs. II. 20 Bloeijcnde planten. 7. A. M. van Bemmel te Amersfoort, 1e prijs. 10. A. Kolfschoten le Leusden, 2e prijs. III. 10 Coleus in 10 soorten. 12. A. M. van Bemmel te Amersfoort, 1eprijs. 13. A. A. Los te Amersfoort2e prijs. Extra Diploma A. M. van Bemmel te Amersfoort. De Tenloonstellings-commissie bestaat uit de Heeren Mr. F. II. van Persijn, Eere-Voorzitter. Mr. J. van der Leeuw Voorzitter. H. W. A. van den Wall Bake, Secretaris. W. van Eeden, Vice-Secretaris. E. L. Visser, Penningmeester. S. van de Gumsttr, M. van Beek, J. C. Rolan- dus Hagedoorn en H. T. A. Giesbersleden. Zondag 10 Aug. e. k. zal de godsdienstoefening in de Reinonslranlsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer J. J. van Hille predikant le Zaandam. De kinderen van het Burgerweeshuis te Amers foort maakten gisteren een rijtogtje naar den Amersfoorlschen berg en hadden aldaar het feestje, dat jaarlijks door een hooggeacht kin dervriend aan deze ouderlooze kinderen wel willend worut gegeven. Dingsdagmiddag te halfvijf had op de Vlas akkers bij Amersfoort de gewone jaarhjksche schietwedstrijd plaats van de onderofficieren en korporaals der dd. schutterijwaarbij te genwoordig waren de Heeren v. d. Sanlheuvel Majoor-Kommandantvan Esveld, lcLuil-Adj., en Leinwebcr, kapL-kwartierm. Door 13 per sonen werd daaraan deelgenomen op een afstand van 200 pas Behaald werden: le prijs door serg.-majoor van Wijland2e prijs door ser geant Prins, bij de le Serie, en le prijs, 2e Serie door den korp. Nieuwenhuijzen2e prijs door den sergeant Heuveling van Beek. In de legerplaats bij Amersfoort worden Maan dag e. k. eenige huzarenofficieren verwachtom aanwezig te zijn bij de proeven tot het ver nielen van spoorwegen. Gisteren heeft de kantonregter te 's Graven- hage veroordeeld 144 dronkaards en 6 dronkaar- dinnendaaronder waren 39 zondagvierders en 43 raaandagslenteraars, eene vrouw die voor de 35e maal wegens openbare dronkenschap werd veroordeeldeen stukadoordie daarvoor de 39e maal teregtstond en 5 anderen, die reeds met 7, 10, 11 en 12 dronkenschap vonnissen waren gefavoriseerd. De Hoogere Burgerschool te Tiel wordt ook voor meisjes opengesteld. Bravo Prins Lodewijk de Rohan uit Uohemen deelt in de Jagdzeilong mede, dal hij tijn vi,!tigdui- zendsten haas heelt gescholen. Hel klinkt als een jagersverhaal maar de gelukkige jager toont aan, dal hel in sommige streken van Bohemen niet moeijelijk is op één dag eeu paai honderd hazen le schieten. Onder de kunstveriigtingen Zondagavond in het Casino te Sclieveningen uitgevoerd is een der gymnasten, Felix Constantin bij hel uit voeren van een zoogenaamden reuzenzwaaivan een trapéze van aanmerkelijke hoogte nederge- stort, waardoor hij bedenkelijk aan bel hoofd eu vooral aan de borst werd gekwetst. Terstond werd de hulp van dr. Mess ingeroepen waarna de ongelukkige per brancard naa> hel gasthuis aldaar weid overgevoerd. Late* was zijn toestand eenigszins beter. Onder de toeschouwers werd een inzameling ten behoeve van den lijder gehoudendie ruim f 100 opbragt. De ongelukkige was eerst kortelings van een dergelijken val genezen. In een der jongste rapporten van de militaire technische commissie in Oostenrijk wordt eene beschrijving gegeven van een geheel nieuwe

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2