rn verruimde geen mis. Doch ook de Roomsch (katholieke godsdienst boeide hem niet lang. Toen trail hij wal in Csernowilz waar men hem begon te kennen, moeijelijk viel lot de Grieksche kerk toe. Later werd hij te Varno Mahomedaan en moet selfs ter bedevaart naar Mekka zijn geweest. Toen kwam hij weer eens te C ter no wit/. boven water, verdween spoedig weer en moet nu naar Amerika zijn gegaan om Mormoon te worden. Hij beweerde slecht» eiken geloofsvorm grondig te willen kennen wat het best ging als hij er zich een poos onder schikte 1 Onder sommige Indianen-stammen leeft een hoogst zinlijke Sage, die den oorsprong der blanken en hun gezag over andeie rassen tot onderwerp heelt. Toen de Groote Geestzoo verhalen zij de aarde verlietschiep hij drie mannen allen blank van huiddie hij naar een vijver voerde, met last er in te springen en zich te baden. De eerste gehoorzaamde on middellijk en kwam blanker dan te voren weer te vooischijn, de tweede aarzelde een oogenblik cn daar het water door het plassen van den eerste in beroering was gebragt en zijn helder heid gedeeltelijk had verloren kwam hij vuil en koperkleurig uil hel bad toen de derde er eindelijk insprong was het water geheel drabbig geworden en bij kwam dus zwart weer te voorschijn. Daarna legde de Groote Geest han drie pak ken voor, en medelijden met den zwarte heb bende, die zoo geheel zijn reine kleur verloten had stond hij hem de eerste keus toe. De zwarte koos hel zwaarste pakde koperkleu rige het tweede en de blanke kreeg dus het ligtste. Bij de opening bleekdat hel eerste spaden schoppen en ander landbouwgereedschap bevatte het tweede jagt- en viscbgereedschap en het derde eindelijk bevatte papier, pennen en inkt de werktuigen van hel versland en de grondslagen voor zijne heerschappij over de beide anderen. Op een 4500 voel hoogen berg in Zwitserland bad een niet alledaag6che ontmoeting plaats welke zondei bet krachtig optreden van den aldaar wonenden hotelhouder en zijn bedienden wel eens een tragischen afloop had kunnen hebben. Ken rijke Bus had een gehuwde dame geschaakt en met haarin gezelschap van zijn eigen familie, bovengenoemden heuveltop be klommen waar hij door den vertoornden echt genoot en diens vader werd achterhaald waar uit natuurlijk een vechtpartij ontstond. Gelukkig werden de strijdendenzooals we hier boven vermelddengescheiden en liep het avontuur conder persoonlijke ongelukken af. De ontrouwe wederhelft was echter niet te bewegen, haar wettigen gemaal te volgen; zij scheeD sympathie voor den zoon vaa bel Noorden te hebben opgevat. In Amerika beeft men zeer lang te kampen gehad met de behendigheid van dieven die alle mogelijke inktsoortenwelke op de postzegels ge stempeld werden zoo netjes wisten te verwyde- ren dal men ze ten tweeden- en derdenmale kon gebruiken. Men beeft nn een uitvinding gedaan waardoor het mogelijk is de postzegels absoluut onbruikbaar te maken namelijk door ze te stem pelen met een toestel die één of meer platiua- draden bevatwelke op het oogenblik der stem peling door electiicileil in gloeijing geraken en zoodoende bruine vlekken op de postzegels ver oorzaken die onmogelijk te verwijderen zijn. In Goes is een eigenaardige quaestie ont staan. Tot groot genoegen van nagenoeg de ge- heele burgerij werd eenigen tijd geleden Mr. de Witt Hamer tot burgemeester benoemd dal ge noegen bleek uil toespraken bewijzen van sym pathie, serenades enz. Over dit hoopvol begin viel echter een donkere schaduw doordat de meerderheid der kiezers van den gemeenteraad goed vont een der wethouders in wien de nieuwe burgemeester een krachtigen steun hoopte te vin den niet als raadslid te herkiezen. De burge meester is bijzonder gesteld op het behoud van zijn wethouder en heeft nu voor zijn eigen lid maatschap bedankt, opdat er gelegenheid zou bestaan den wethouder alsnog te kiezen en hem zoodoende in zijne betrekking te kunnen behou den. De burgemeester heeft zonder omwegen verklaard, dat dit het doel van zijn bedanken voor bet lidmaatschap van den Baad is. De onverlaat die Maandag bij Nancy een trein deed ontsporen is ontdekthet was een ontslagen spoorwegbeambte. Van de gewonden zijn er inmiddels weder 7 gestorven zoodat bet getal slachtoffers thans 12 bedraagt. Dan 4cn dezer bragt men in eene woning te Berlijn een doodkist. Met verbazing werd dit door de buren opgemerktdaar het bun niet bekend was dat in bedoeld huis zich een lijk be vond. Men kreeg allerlei vermoedens en ten laatste besloot men de politie van liet zonder linge feit in kennis te stellen die vervolgens hel buis binnendrong. In de keuken vond men de ledige doodkistgeen sterveling was er in het huis te vinden. Op eene tafel vond men echter een briefwaarin de bewoonster eene jeugdige modiste mededeeldedal se besloten had zich van het leven te beruoven. De kist was bestemd om haar sloflelijk overschot te bevatten en lot in de minste bijzonderheden bad ze alleswat op haar begrafenis betrek king kon hebbenvastgesteld. Eene ongeluk kige liefde was de aanleiding tot de vreeselijke daad beetle liet verder. Enkele ureo later kwam bij de politie de verblijdende tijding, dat een jonge dame te Weissensee in hel water gesprongen maar door een voorbijganger gelukkig nog tijdig gered was; de drenkelinge was niemand andets nis onze modiste. Te Bamberg heeft dezer dagen eene vrouw eerst haar zesjarig dochtertje en toen zich zelve met een revolverschot gedood. Hel kind was onmiddellijk dood doch de vrouw leefde nog een uur. Haar mandie aan krankzinnigheid leedis naar het ziekenhuis overgebragl. Men weel niet ol men hier met misdaad dan wel meteen aanval van krankzinnigheid te doen heeft. Bij het jongste zwemfeest, nabij Berlijn ge houden beproefde Miss Ellaeene bekende koorddanseresop de koord het Keinicken- dorfermeer over te steken. Halfweg was ze reeds gekomen toen ze eensklaps begon te wankelen en, luid gillende, in het water stortte waar uil ze echter gelukkig nog io tijds werd gered. Amsterdamsche straat-celebriteiten. Wanneer ik in de allereerste plaats den «blik ken dominé" herinner dan is het omdat ik met zekeien weemoed aan de dagen van zijne rondwandeling hier Ier stede denk. Als school jongen toch heb ik mij met mijne makkers in vereeniging mei de toomelooze straatjeugd, meer malen schuldig gemaakt aan het plagen van dien ouden vent. Met ons twintigen te gelijk sjorden we soms aan het uiteinde van zijn wandelstok die krampachtig door den «blikken" mei één hand werd vastgehouden omdat hij de linker band niet vrij had daar hij er een oud kistje mede vast hield, dat, naar ik meen, pijpen doppen en lucifers bevatte. Zelden of nooit zag men den man iets verkoopen en ik geloof dal hij hoofdzakelijk van aalmoezen leefde, in ruil waarvoor hij stichtelijke praatjes afstak Een figuur, die sedert jsren bekend is en die men nog in onze dagen op straat zielis Meijer 1 Wie kent Meijer den volksbard niet Hij heeft zóó groote reputatie dat zijn uitste kend gelijkend, portret io een der jongste jaar gangen van hel Humoristisch Album werd op genomen. Achtervolgd door een heir van straat jongens slentert hij bij den weg kiest bier of daar een geschikt hoekje uit en begint op mo notone wijze een of ander liedje te dreunen. Nu en dan rigt bij een verzoek tol de straatjeugd «Jongensals juillie edellieden zietwil je roeneer Meijer dan waarschuwen Onder «edellieden" verslaat bij politieagenten met wie hij op voet van oorlog schijnt te 6taan en die hij zooveel mogelijk ontwijkt. De meeste lezers van dit blad herinneren zich zeker nog den vermaarden belleljesman die in zijn eentje verschillende rouziek-inslrumcnten tegelijk bespeelde en als een kakkerlak bij den weg rondsprong lot groote ontsteltenis van ze nuwachtige lui. Eveneens is de oude vrouw nog niet vergeten die met apen op stokjes en dui kelaars bij den weg liep. Mij dunktik hoor nog, hoe zij, hall sprekende, half zingende, schreeuwde: «Aapieopeeu stokkie, bedelt om een brokkie," en «'nsjenl dan maar en een duikelaar Een derde exemplaar uit de oude doos is «Mietje," een man die bel vak van kappen uitoefendehij bad ook al veel van de Amsterdamsche straatjeugd te verduren, totdat hij bet leven verloor bij den brand van het groote gebouw Fort Lillo, op deu N. Z. Ach terburgwal of de tegenwoordige Spuistraat. Den morgen na den brand kon men hem volgens het zeggen van de buurvrouwenhalf verkoold op een stoel op de derde verdieping zien zitten. In het Amstcidam van thans telt men nog merkwaardigheden bij dozijnen men denke slechts aan den man mei de paardenpootcn die een handel in pijpendoppen en lucifers uitoefentden klassieken blindeman in het Oiidemanhuis die daar welligt reeds een halve eeuw zijn standplaats heelt; den dito dito van het Spui die zoo sterk voor de verlichting ijverde dat hij uien achtereen «lichten, heeren I" op dreunde en van wien men vertelt dal hij tot eene dame die hem een aalmoes gaf en die een zeer forsrhe stem had, reide: «Dank je, kap- lein Verder wijs ik op den bekenden klari- nvtspeler die alle honden van Amsterdam een stuip op het lijf jaagtden goochelaar die vuur eet en eerst dan een steen op zijn kalen knikker stukslaat, als hij een kwartje bij elkander heeft op Mani, den dansende malle, van wien ook al wordt beweerd dal hij in waarheid niet mal is en die door zijn gekke sprongen steeds bewon deraars om ziels heen lokt op den bekenden pepermenlverkooper die in de wandeling «Keus" woidt genoemd en hoog vermaard is om de ma nier waarop bij hel woord «puperrurment" uitgalmt. Teije Boen had op marktdagen zijn standplaats op wijlen de Botermarktverkocht pillen en mix turen en was naar tijdgenoolen beweren zeer behendig in het kiezen-trekken welke kunst Czaar Peter de Groote, die een vurig bewon deraar van den man wasvan hem leerdetot groote ontsteltenis van dc hovelingen van dien vorst. Mag men toch een oud verhaal gelooven dan heeft de despoot niet gerust voor hij naar de regelen der kunst van Teije Roenzijne hovelingen van al hun landen en kiezen had berooid. Misschien boezemt ten slotte de treurige ge schiedenis van den «pijpenslikker" eenig belang in. Ook deze artist stond vele jaren geleden op de marktdagen op de Botermarkt en verstond de kunst om een lange Goudsche pijp gebeel in zijn keel te doen verdwijnen zoodat enkel de kop uit zijn mond te voorschyn kwam. Op zekeren dag barstten zijne toehoorden in zóó davetende toejuichingen uit, dat 's mam aan geboren beleefdheids-gevoel hem tot de nnvoor- zigtige gedachte bragtom een dankbare buiging te maken waardoor de pijp brak cn de lange steel in zijn ligchaam bleet zitten. Hel voorwerp was niet te verwijderen en de «pijpenslikker" stierf in hel gasthuis. Auist Cl. AMERSFOORT, 11 Augustus 1870. Dingsdag 12 Augustus 1870, des namiddags hall twee zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Onlwerp-besluit betreffende organisatie van liet progymnasium. 2. Benoeming van leeraren aan het progytn- nasiutn en de hoogcre burgerschool. Den gemeenteraad van Amersfoort zijn aan bevolen door Curatorenvoor de betrekking van leeraar in oude talen aan het progymna siumDr. K. II. J. Koker te HarderwijkDr. P. Hoogvliet te Doesborgh en D. Drums te Leidendoor Curatoren en door Burg. en Welh., als iecraai in de Kransche laai aan liet progym nasium en de hoogcre burgerschool de heeren \V. F. C. van Laak ie Amsterdam J. II. van Mill Cz. te Zaandam en E. C. Pénn te Winters wijk en als leeraar in de Hoogduitse-he taal aan beide inrigtingen de Heeren L. Wirlh te Breda W. N. (.oenen te Utrecht cn T. G. G. Valelte te Ossendrcchl; cn door Burg. cn Weth. als leeraar in wiskunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschoolDr. J. Dover te Ooslerbcck en Dr. A. G. J. N. Frantzen te Utrecht. De Bcctor der lalijnsche scholen Dr. D. Burger, de Conrector Dr. J Sandhcrg en de Lector in wis- en aardrijkkundc de lieer L. II. Tohhe w orden met 1 Sept. 1879 overgeplaatst aan het progymnasiumvoor welke inngting worden aangewezen als leeraar in de Engelschc taal cn letterkunde de heer W. J. flakkert en als leeraar in dc Ncderlandsche taal en letterkunde de heer P. Fockenstevens leeraren aan de hoogcre burgerschool te Amersfoort. Ter godsdienstoefening op Zondagochtend aansL wordt Ds. Wartenavan Dedcmsvaart als predikant hij de Hervormde gemeente te Amersfoort door Ds. Immink bevestigd cn doet Z.WelEerw. des avonds zijn intrede. Overmorgen, Woensdagochtend te elf uren, vangt de Harddraverij aanwelke van wegc dc Afdecling Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde builen de Kamp- straalbarrièrc te Amersloort wordt gehouden en des avonds halfacht heefteen concert, hij gas- illuininatie in «Amicilia" plaats, een en ander omschreven in vorige nummers der Courant. Uit 'a llage wordt aan de Gron. CL gemeld Welke combinatie dc heer van Lijnden ook tot stand brengtzeker schijnt dat we een nieuw ministerie Heemskerk zullen zien optreden. Dat de kabinetsformatie niet reeds een feit isvloeit alleen voort uit l'embarras du choix de lief hebberij is zoo groot dat 't den heer van Lijnden niet moeijelijk zou vallen drie ministeriön te gelijk tot stand te brengen. Althans voor finan ciën zijn drie adspirantcn aan 't bodgraaf SchimmelpenninckJhr. van der ileiin en de

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2