gedecoreerd met de Leopoldsordevader vao dit huiagesio60 jaar oudbemind en door allen geacht, zich in de gevangenis bevindtbeschul digd van scbrihvervalsching en hel ontvreemden van staaupenningen ten bedrage van 60,000 Ir. Een paar dagen geleden vierde dese familie een huwelijksfeesten thans is het huis in rouw ge dompeld. De arrestant wordt bewaakt, daar men vreest voor zelfmoord. Men aiet niet dikwyU dat dieven gendarmen bestelen. Dit is echter deser dagen te Digne ge beurd alwaar een aanzienlijke diefstal gepleegd is in de kaserne der gendarmerie. Al bet geld dat sich in de brandkast bevond ongeveer 2.000 Ir. in goud is verdwenen. Tot nu toe heeft men de dieven niet ontdekt. Men deelt de opmerking mede datals van de koperen pasmunt het 2J centstuk in de schaal wordt gelegd tegenover 2 nieuwe centen de balans nog iets overslaat in het voordeel der lastsien wanneer bij het 2 j-cenlstnk een nieuwe halve cent gevoegd wordt. Hieruit zon volgen dat 2 centen sooveel wegen als 3 centen maar onder eene andere grootte. Misschien is het brons der 2j-cenlstukken van een beter gehalte. De Parijsche bladen melden onder den titel drama's van het corset Deser dagen is in den Faubourg St. Honoré eene dame overleden aan de gevolgen van een kwijnende ziekte. De doc toren hadden ondanks alle mogelijke pogingen de oorsaak der siekte niet kunnen ontdekken doch uil de lijkschouwing is geblekendat de ziekte werd veroorsaakl door hel buitensporig spannen van het corset De ambtenaar H. te Berlijndie met een Nederlandsche dame gehuwd is, reisde onlangs per spoor in geselschap van zijne vrouw naar Duitscbland terug toen plotseling bij eene halte een blond fatsoenlijk gekleed man in hel rijtuig sprong, de deur haastig achter sich sloot en op den grond giog sitten. Weldra reed de trein weder voortde vreemdeling naderde mevrouw H., op de knieën voortkruipendeen verstoutte sich een liefdesverklaring te gaan afleggendie door den heer H. met een krachtigen slag in het aangesigl beantwoord werd. Het bleek thans dat de vreemdeling kranksinnig was; in slede van sich te verweien kroop hij stil in een hoek schreijende als een kind. Alras was hij den ont vangen klap vergeten en poogde hg de gordijntjes van het rijtuig in brand te steken, hetgeen de heer H. eerst na eene langdurige worsteling kon verhinderen. De kranksinnige haalde thans een mes te voorschijn, dat hg, na eerst vruchteloos ge tracht te hebben den heer H. te wondenuit het geopende venster wierp. Hg wilde het na- springen verwondde zich echtersonder daarin te slagen zoodanig aan bet hoofd dat hij swaar bloedend in bewnsteloosen toestand bleel liggen. Aan een volgend station gekomen werd de on gelukkige, die, naar men vernam, nit een Nederlandsch krankzinnigengesticht was ont snapt verwijderd. Mevrouw H., die tengevolge van dat alles in zwym was gevallen, ligt thans nog swaar siek van den uitgestanen angst. Ben naaister in de Blumenstrasse te Berlijn zoo verhaalt de Postwas verloofd met een handwerksgezel. Om te trouwen hadden echter beide de noodige middelen oiette meer wyl de jongeling lang was siek geweest. Zgn verloofde besloot toen een lot in de loterg te nemenen was vast oveitnigd, dat sg winnen son. Zoo vast selfsdat sh den hnwelgksdag bepaalde een woning buurde en op crediel huisraad kocht. Verleden week nu stond onverwacht haar geliefde voor haar met eene lgst der loterg waaruit bleek, dat sjj werkelijk met een grooten prjjs «er nit was gekomeo.' Het meisje greep naar de lgstmaar 'tzg van schrik of door andere oorsaak genoeg sg nitte een gilviel op den gronden was een Igk. Dat een huis bij de tegenwoordige bouworde instort of inzaktdoor zwakte of door wind het behoort niet tot de zeldzaamheden. Maar dat een fabriek «legen den grond regent," is zeker een feit van niet alledaagschen aard. Dat feit heeft sich met opsigt tot de pannenfabriek van D. M. van Leenwen te Alpoen aan den Run voorgedaan. De fabriek was eerst kortge leden verkocht. ffaquetde apostel der echtscheidingbeeft te Parys een echtscheidingscomité ingesteld en tot al de ongelukkig gehuwden in het land een openlgke uitnodigingsbrief gerigtwaarin hg o. a. zegt: «Uet is noodig dat het comité sich middelen verscbsffehetzij om voordragten te I doen houden in de kleine plaatsenhetzij om goedkoope brochures te verspreidendie een duidelijke toelichting van de zaak behelzen en den laalsten slag toebicngcu aan de vooroor- deelen waartegen wy kampen. Allen, die ons willen helpen in dit werkmoeten dus geld bijdragenhunne inschrijvingen kunnen naam loos opgegeven worden de bijeen te brengen sommen worden door onzen penningmeester bij 'l bankiershuis Lebideux Co. te Parijs gestort." Te Fontenay-le Comte is een man overleden die den ouderdom van ruim 109 jaar bereikt bad. Een maand geleden werkte hij nog lustig eu krachtig in zijnen tuin. Hij was voltigeur bij de garde tijdens het eerste keizerrijk eu ridder van het Legioen van Ëer. Op de dagen der groole inspectie van het garnizoen kleedde hij zich altijd in zijne oude uniform en toen hij den dood voelde naderenheelt hij verzocht dat men hem, in zijn militair gewaad gekleed, begra ven zou. De dagbladen van Dublin deelen de volgende gevallen van buitengewoon lang leven mede gedurende de eerste zes maanden dezes jaars officiéél geconstateerd, te weten te Londonderry overleed een inwoner van 107 jaar en te Du- manway twee, waarvan de eeu 105, de ander i 17 jaren oud wat geworden. Het Rolt. Nieuwsbl. behelst Het kleine Goes officieel zelfs eenmaal een «aardig en eigenaardig plaatsje" genoemdken merkte sich in de laatste weken door een op kleine plaatsen zeker niet dikwijls in die mate voorkomend politiek leven. In weinig kleine plaatsen vindt men eene zoo scherpe alscheiding losschen twee partijen. De anli-revolutionnairen winnen het daar in getalsterktede andere hoofdpartijdie men er de liberale pleegt te noemen biedt haar hel hoofdmaar kan be zwaarlijk den steun der catholieken missen die wederom van hun kant niet altijd even aaneen gesloten en consequent ageeren. Hoe het si) de strijd der partijen herinnert daar aan België, en juist door den grondslag van het verschil, aan de hevigheid waarmede daar te lande in het politiek arena pleegt geworsteld te worden. Bij dien toestand ware het wenschelijk, dat te Goes de liberalen één gelid vormden en dat in hunne partij hei beginsel, bet algemeen be lang, niet werd opgeofferd aan persoonlijke quaeslies en velen, de laatste dikwijls niet weinig hevig in kleinere plaatsen. Beginselloosheid onder de liberalen leidde bij de jongste vet kiesing tot den val van het raadslid Ochtman, een man die een sieraad scheen te sullen worden voor den gemeenteraad eo nu plaats moest maken voor een, ja geacht ingezetenemaar desniettemin een man van de tegenpartij. De burgemeester verloor in Ochtman een Wethouder wiens ijver bezwaarlgk door iemand kon worden in twijlel gestelden die als soo- danig bij de eigenaardige samenstelling van den raadvoor den burgemeester niet gemakkelijk te vervangen wat. Velen betreurden het dan ook, dat dezen dien steun was ontvallen maar weinigen zoo als itrnandprezen het in den burgemeesterdat hg siju eigen lidmaatschap van den raad prijs gat omzoo mogelijk Ochtman nog te herwinnen. Een «officieele candidatuur" dal was velen genoegom afkeer te gevoelen van des burgemeesters han deling, enkelen sells om niet naar de stembus te gaao. Eene «vole déclarée in de beste" dat was de betitelingdie enkelen ten beste gaven zéér velen met andere woorden uitspra ken. En de anli-revolutionnairen met ver dubbelde kracht staken zij natuurlijk het boofd op omzoo mogelijkeeu tweede overwinning te behalen en zoo hunne minderheid in den gemeenteraad tot ééne slem te reduceeren. Zelfs exploiteerde een strooibiljet de met groote letters en niet minder afkeer genoemde «officieele can didatuur" ala ieta onwaardigs in den burgemees ter plaatsvervanger des Konings. Hoe scherp de •fgd is geweest blijkt uit den uitslag. Er sijn namelijk nitgebragt 336 stemmen, waarvan 11 van onwaardezoodat de volstrekte meerderheid 163 bedroeg. Hiervan ago uitgebragt 162 op den heer Ochtman en 141 op den beer Donner de candidaat der anti-revolotionnairen zoodat tusscben die beeren eene herstemming moet plaata hebben. Men meldt uit Nieuw-Amaterdam van II Aug. De twisten tusscben de twee partgen in de Chriatelyke Afgescheidene gemeente alhier duren voort en geven nu en dan aanleiding lot volkt- oploopenterwijl men niet zooder vrees is, dat nog bloedige tooneelen er het gevolg van gullen zijn. De oude gemeente is, geljjk men weet, thans in het bezit der ketk. De voorganger H. Meijerink verlaat noch des daags noch des nachts het kerkgebouw. Zijn bed is daarin gebragl. Boven dien is er voortduren'! een wachtdie bij het minste oniaad de parlijgenooieu oproeptom het gebouw te verdedigen. Zalurdagavond om acht uur naderde de politie met den nieuwen kerkeraadmet bet doel om de tegenwoordige bezitters uit de kerk te ver- diijven. Naauwelijks werd zulks opgemerkt, of van alle kanten stroomde bel volk toe en toen de politie voor de kerk kwam vond zij voor de deur eene driedubbele rij vrouwen'opgesleld, lei wijl de mannen aan weerszijden stonden. Aan bet bevelom de kerk te openen werd niet voldaan en de politie iszonder hel doel be reikt te hebbenteruggekeerd. Men mag zich er over verheugendat de politie geen geweld heelt gebruikt, daar bij de opgewondenheid der menigte, de gevolgen niet zouden zijn te overzien geweest. Als een staaltje dier opgewondenheid dient dattoen in het gedrang iemand tegen een der veldwachters aanviel en deze, aan opzet den kende, uitriep: «als je me nog weer aanraakt, zal ikterwijl hij eene beweging maakte naar de borstzaker een geroep uit de vrouwen voor bel kerkgebouw geschaardop ging «schiet hiei omar heenwij gaan toch niet van de plaatszij zullen onze kerk niet hebben Waarom wordt het niet zoo geschiktdat beide partijen oji beurten de kerk gebruiken f Welligl kou loodanige schikking lot stand komen, de aanleiding tol tustveistoiing of mis schien iels ergers zou dan weggenomen zijn en des regters uitspraak in de aanhangige taak tou in vrede kunnen afgewacht worden. Te Berlgn zal binnenkort eene tentoonstel ling van vischleelt worden geo|>end. Het gouver nement heelt medewerking toegezegd en reeds een geschikt gebouw afgestaan. De tentoonstelling belooft veel afwisseling te zullen bieden want uit alle oorden der wereld uit Engeland, uit Rusland, uit Ameika, uit Japan, tot zelfs uil Ghina stioomen de inzen dingen toe. Men verwacht, dat de exposition een aan schouwelijke voorstelling zullen opleveren van de vorderingen op bet gebied van de visch leelt gedurende de laatste jaren vooral op het gebied van de zalmteelt gemaakt. Gemeenteraad van Amersfoort De vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dingsdag, den 12. Augustus 1879 is gepresideerd door den heer Burgemeester Mr. F. H. van Persijn, en bngewoond door 14 leden. De heer van Rosenthal was afwezig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Mr. J. G. A. van Zijst, op daartoe gedane uilnoodiging ten raadhuize aanwezig wordt door den Secretaris binnengeleidlegt de gevorderde eeden af in handen van den Voorzitter en neemt daarna zitting als lid van den gemeenteraad. De geloofsbrieven van de vijf herkozen raads leden de heeren LagerweijGroeneboom Visserv. d. Santheuvel en Herschelworden ten fine van onderzoek gesteld in handen van eene commissiebestaande uit de heeren Met horst, Drijfho.it van Hooff en Zandijk op wier advies uitgebragt bij inonde vun den heer Met horst tot toelating van de benoemden z. h. o. wordt besloten. De toegelatenen verlieten tijdelijk de vergaderzaal. Aan de oide is een ontwerp-besluileenige bepalingen inhoudende wier vaststelling wen schelijk wordt geacht bij de hervorming van de latynsche scholen in een progymnasium met 1 SepL a. s. Met algera. sL aangenomen. Vervolgens worden benoemd tot leeraar in wiskunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool dr. J. W. Dover te Ooslerbeek met 13 sL (dr. Frantzen erlangde I st); tot leeraar in de Fransche taal aan het progymnasium en de hoogere burgerschool de neer W. F. C. van Laak te Amsterdam met II st. (de heer van Mill verkreeg 3 st.); tot leeraar in de Hoogduilsche taal aan het pro gymnasium en de hoogere burgerschool de neer W. N. Coenen te Utrecht met 13 st. (de heer Wirth erlangde 1 sL)tot leeraar in de oude talen aan hel progymnasium dr. K. H. J. Koker te Harderwijk met 10 st. (de heer Bruins be kwam 4 st) Ingekomen runhet koninklijk besluit van 28 Juli IL, waarbij een rgks-subsidie van f 5700 'sjaare, met ingang van 1 SepL 1879 is ver leend voor het progymnasiumde koninklijke goedkeuring op de voorgedragen heffing van schoolgeld aan het progymnasiumde hoogere burgerschool en de burger-avondschool. Voor informatie.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2