genoten hadhet bevreemdend aanzoek om ala verpleegster geplaatst te worden in het bekende krankzinnigengesticht la Salpétrière te Parijs. De verwondering die zulk een besluitzulk een begeerte van het jonge meisje opwekte maakte voor levendige bewondering plaats» toen later bleek welke hare beweegreden wasom als het ware de wereld vaarwel te zeggen en zich in het treurig verblijf van den waanzin te laten opsluiten. De zaak was deze. Hare moeder was krankzinnig en toen Leonline geen kans zag haar langer in huis te verplegen tocht sy de genoemde betrekking. Zoodra aij geplaatst was werden de noodige stappen gedaan om hare ongelukkige moeder in la Salpétrière opgenomen te krijgen. Ook dit geschiedde en nu had de liefhebbende dochter hel doel harer zeldzame zellopoflering bereikt. Zij kon wel is waar niet uitsluitend met de verpleging harer moeder be last wordenen bad hare zorgen ook aan een aantal andere krankzinnigen te wijdenmaar ieder oogenblik vrijen tijd bragt zij bij hare moeder door en konden de andere verpleegden, die haar waren toevertrouwdhare tegenwoor digheid missen dan behoorde zy hare onge lukkige moeder en leefde voor haar alleen. Zeven-en-twinlig jaar lang heeft Leontine Nicolle zóó haar zwaren kinderpligt vervuld, en altijd even welgemoed boe grievend het haar ook dikwijls moest zijn, als de arme waanzinnige haar niet herkendehaar liefdebetoon wild af wees haar zelfs terugslietTitans een jaar geleden stierf de ongelukkige in de armen harer dochter. Leontine nu eenmaal met bare be trekking als vereenzelvigd, is na den dood harer moeder in la Salpétrière werkzaam gebleven, ten zegen van velen. Immers zij heeft altijd hare taak in rnimeren zin opgevatdan die van zorgvuldige verpleegster alleen en door gedold door liefdedoor menschenkennis en innig me degevoel dal dikwijls raadt wat der wetenschap verborgen blijft, reeds in haar langdurige loop baan veel bijgedragen lot het herstel van de Igderessen die onder haar toezigt geplaatst waren. Dit het rapport van Jules Simon blijkt» dat meer dan 500 krankzinnige vrouwen aan haar te danken hebben dat zij in de zamenleving konden terugkecren. De Piix Montbvon beeft zeker maar hoogst zeiden zóóveel deugd, en stellig nooit een meer waardige gekroond. Een ontvangen telegram nit Aden meldtdat het stoomschip Overijssel op If July opGuar- dafni veigaan iswaarbij de derde stuurman één matroos en drie peigrims bet leven verloren hebben. De lading is totaal verloren. De equipage en Europeesche passagiers zijn behouden te Adeu aangebragt. De pelgrims zijn te Gnardafui achtergebleven. Het stoomschip Dagmar vei trok derwaarts, om ze naar Aden over te brengen. Bij de onlangs gehonden schietoefeningen van het 103de Saksische infanlerieregiment zijn proe ven genomen met de zoogenaamde atoomveld- keukenvoor het eerst zamengesteld door den heer Röskydirecteur van de Lauailzer ma- chinenlabriek te Bautzen. Net dit werktuig kou man bmnen anderhalf uur voor een geheel bataljon goed middageten bereiden. Vooral de bonilloo die met behulp van den toestel werd verkregen was voortreffelijk. Bij A. V. te Boxtel brandde een schuur af. De oogst was gelukkig nog maar voor eeu klein gedeelte binnen. Het feit op zich zelf is van weinig beieekenis en we zouden ef van gezwe gen hebbenbestond er geen gegrond vermoe den dat de brand door broeijing ontstaan was. De landman kan in dit opzigt niet genoeg tot voorzigtigheid worden aangemaand» en het ia welligt oog niet overbodig hem te herinneren dat gewoon keukenzout bij geringe boeveelheden matchen het hooi gestrooidniet alleen de qua- lUeit van hel voedael aanmerkelijk verbetert maar daarenboven een voornaam behoedmiddel ia legen broeijing. Weder ia een spoorwegongeluk voorgevallen. De passagier*!reio vso Bordeaux naar Cette geraakte jL Aon dag op bet station Tièbet (nabij Carcas sonne) in botsing met een goedet en trein. Tien goederenwagens werden verbrijzeld en veertien reiziger* kregen ligte verwondingen. Op de lijn Angers-Montrenil werd een po ging gedaan om den trein te doen ontsporen. Tien balken waren dwars over de baan gelegd doch de trein stoomde cr gelukkig over heen co werd slechts ligt beschadigd. Te Munster kochten onlangs drie meisjes voor gezamenlijke rekening een lot in zekere loterij. Eenige dagen later werden de trekkingslijsten openbaar gemaakt en bleek het, dat de prijs van dertigduizend Mark gevallen was op eeu nummer dal met het nummer in quaeslie slechts in een cijfer verschilde. Verdrietig werd hei lot weg geworpen. Inlusschen was de opgave in de trekkings lijsten onjuist geweest en was de prijs geval len op hel nummerdal zoo roekeloos was weggeworpen. Daar de prijs alleen op vertoon van bet lot wordt uitbetaald en dit niet schijnt te kunnen worden gevonden kan de prijs ook niet worden opgeéischt. Men meldt uit Amsterdam Ter wille der volksgezondheid moesten sinds lang eenige honderdduizenden zijn uitgegeven om verandering te brengen in den toestand van een zeer groot gedeelte van het zoogenaamde Noordsche Boschwaar bijv. de Looijersstraat en andere straten verpest zijnzoodat u uit kelders en huizen een modderlucht tegen waait waar in enkele dwarsstraten lypheuse koortsen of wat er 't meest op lijktthuis behooren. Op den Heiligenweg, een steeg, die ons den adem doel inhoudenzelfs in den winterin smalle straten, de gewone moddergoten, een walgelijken stank verspreidendetol deze en gene de goot leegschept of doorsteekt. Men neme de proef met de Lange Leidschedwarsstraalde Korte Leid- scbedwarsstraatzeven achtsten van den Jordaan, met talrijke straten en stegen in den omtrek van den Buitenkant. Waar vindt men in model-steden overal door de stad lompenmagazijnen of voddenwinkels Voor de gezondheid moest de Rozengracht gedempt worden. De geneesheeren betoogen de noodzakelijkheid en de huizendie onder een dikke laag aanslag de aanwezigheid van zwavelwaterstofgas op onrustbarende wijze ge tuigen bevestigen dat maar men zal voor de gezondheid een abattoir en een groenmarkt bouwen, men leent 7J milioen en... daar onder is niet begrepen de kosten van 't dempen van de Rozengrachtwelke grachtin afwachting dat dienaangaande nader beschikt zal worden blijft liggen alsol er geen eigenaargeen bestuur en geen gezondheid was. Hel laatste is in deze buurt ook juist niet in overtollige male aanwezig. Maar wat zou men ook repareer en aan eene gracht, die al voorjaren had moeten gedempt zijn I Waarom noemt men de Rozengracht'* niet liever de Leprozengrachl AMERSFOORT, 21 Augustus 1879. De kabinets-crisis heeft lang, zeer lang geduurd. We hebben er ons, ter liefde voor onze lezers maar weinig mede bemoeid. Immers tot vervelens toe werd vooral door de matadors onzer courantenpers het crisis-on derwerp uitgemeten maar gelukkig is het thans daarmede uil We kennen geen saaijergeen fataler politiek schrijfmalerie dan eene crisis-materie. Die nare toestand heeft thans opgehouden. Een nieuw Ministerie is thans opgetreden bestaande uit de Hoeren Jhr. Mr. VV. SixCommissaris des Konings in Zeeland Binnenlandsche Zaken Mr. C. Th. baron van Lijnden van Sanden- burgBuitenlandsche Zaken Mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, Financiën Mr. A. E. J. Modderman, hoogleeraar te Leiden, Justitie; Mr. W. baron van GoltstcinKoloniën Jhr. Mr. ti. J. G. KlerckWaterstaat A. E. Heulherkolonel der artillerie Oorlog; W. F. van Erp Taalman KipMarine. Baron van Lijnden, de kabinetsvorraeris voldoende bekendvooral uit het 2e lleems- kerksche Ministeriewaaruit baron van Gollslein tradtoen politieke moraliteit en echt consti- tutionalisme dit ook voor andere titularissen voorschreef. Jhr. Six ismet den roep van groote admi nistratieve bekwaamhedenruim drie jaren ge leden van secretaris van 's Gravenhage tot Commissaris des Konings in Zeeland bevorderd en heeft dien roep daar gehandhaafd. De heer Six is ongetwijfeld iemanddie aan veel ijver een groote mate van wferkkracht paart. Dit laatste geldt trouwens niet minder van de andere titularissen. Jarenlang was professor Vissering op staathuishoudkundig gebied de hoogste autoriteit in Nederlanddoch sedert de nieuwe rigting in de economie meer op den voorgrond is getreden, bleef hij meer in de achterhoede. Inlusschen heelt hij ais staathuis houdkundige en financier een goeden naam gehandhaafd. De nieuwe Minister van Justitie, professor Modderman, ziel zich thans in staat gesteld hel werk te voltooijen door hem gedeeltelijk voorbereiddaar hij zitting heeft gehad in de commissie tot het ontwerpen van een nieuw Wet boek van Strafregtzoodat zijn regtsgelecrde be kwaamheden reeds vroeger werden gewaardeerd. Baron van Goltstein en Jhr. Klerck waren in 1870 korten tijd ambtgenooteerstgenoemde als Minister van Koloniën (27 Aug. 187411 Sept. 1870), laatstgenoemde als Minister van Oorlog (1 Februari—30 September 1876.) De heer Van Erp Taalman Kip was bij het optreden van het tweede Ministerie-Heemskerk uit het Kabinet-Gecrtscma overgenomen en stond van 16 Mei 1874Nov. 1877 aan het hoofd van het Departement van Marine. De nieuwe Minister van Oorlog was thans op dat departement werkzaam als souschef van de vierde afdeelingArtillerie bij welk wapen hij sedert 21 October 1870 den kolonels-rang bezit. Gisteren had de uitreiking der prijzen plaats aan de bekroonden der Amersfoortsche Tentoon stelling van Voorwerpen door den Handwerks man vervaardigd. De Voorzitter der Tentoonstellingscommissie Mr. J. van der Leeuwtrad in eene korte be schouwing over het doel der tentoonstelling en meende dat dit doel volkomen was bereikt dankte allen die tot het welslagen hadden mede gewerkt en ging daarna over tot het uitreiken van de prijzenwaarbij hij ieder der bekroonden gepast toesprak. Het leest werd door muziek opgeluisterd. LIJST DER BEKRONINGEN EN PRIJZEN. (l)e nummers zijn de nummert van den catalogus de namen zijn de namen der bekroonde inzenden daarop volgen de benamingen der ingezonden voorwerpen waarvoor de inzenden zijn bekroond en het bedrag der prijzen.) Ie Afdeeling. Huis- cn Rijtuigschildcrwerk. No. 14. W. Sukkel te Soest, eenige nageboot ste houtsoorten, le prijs, getuigschriften f25. No. 9. J. Kerkhoven te Baarn een in verschil lende houtsoorten geschilderd tafeltje2e prijs getuigschrift en f 15. No. 202. H. J. E. van der Flier te Baarn eon in verschillende houtsoorten geschilderd tafeltje 3e prijsgetuigschrift en f 5. No. 17 en 18. J. Schurink te de Vuursche eenige nagebootste houtsoorten en eenige dito marmersoorten, 4e prijs, getuigschrift. 2c AfdeelingTimmerwerkRijtuigmakerswerk MeubclmakerswerkMetselwerkBouw kundige Teekeningen en Ornamenten. No. 38. P. van den Hooff te Amersfoortde Amersfoortsche toren opder ware grootte le prijs, getuigschrift en f25 bij loting tegen No. 49. A. van Dijk te Baarn, een antieke tafel met zes stoelen2e prijsgetuigschrift en f 15. No. 43 44 en 45. A. Boraas te Hilversum, een melkkarntwee melkemmers en twee bloerakuipen3c prijs, getuigschrift en f 10. No. 21. M. Jekel en M. van den Hooff te Amers foort een tuinhuis op der ware grootte4c prijsgetuigschrift en f5. No. 62. fL Goossen te Zeist, eene collectie ornament-teekeningen4c prijsgetuigschrift en f5. No. 63. Dezelfdeeenige geboetseerde voor werpen 5e prijsgetuigschrift. No. 31. J. C. Meischke te Soesterbergeen model Engelschv trap, 5e prijs, getuigschrift Na 56. Joh. van Essen te Nijkerk diverse tceken modellen, 5e prijs, getuigschrift. No. 46. J. G. van Eijbergen le Amersfoort; een gebogen etagère5e prijsgetuigschrift. No. 220. W. 11. de Greef te Amersfoort, een werktafeltje5e prijsgetuigschrift. 3e Afdeeling: Metaalwerk met uitzondering van Goud- en Zilverwerk. No. 82. G. Jansen te Hilversumeen fornuis, le prijs, getuigschrift cn 125. No. 90. J. Spijker Jz. te Hilversumeen bord met hoefijzers, 2e prijs, getuigschrift en f 15. No. 76. W. Kuipers le Amersfoorteen inodcl stoommachine, 3c prijs, getuigschrift en f 10. No. 81. F. W. Ebert te Amersfoorteen blok snij-ijzer met uitzclbare blokken en model tap 4e prijsgetuigschrift en f 5. No. 101. J. Tennis te Hilversum, koperen verwarmtocstel in de badkuip No. 99 4e prijs, getuigschrift en f5. No. 99. F. Wielsraa te Hilversum, een zinken badkuip 5e prijs getuigschrift. No. 87. E. C. Blok tc Woudenbergeen span hoefijzers met schroeven5e prijsgetuigschrift. 4c AfdeelingGesponnen cn geweven goederen NettenStoffeer- én Lederwerk. No. 108. W. Esman Azn. te Hilversum, zes diverse matjes, le prijs, getuigschrift en f25. No. 127. A. J. Peters te Baarn, een één paardstuig, 2c prijs, getuigschrift cn f 15. No. 132. T. Ouwerkerk te Amersfoort, een paar schoenen zonder naad3e prijsgetuig schrift en f10. No. 113. T. X. de Vos te Amersfoort, een franje 4c prijsgetuigschrift cn f 5. No. 110. D. S. Aronson tc Amersfoort, ge stikte dekens4e prijsgetuigschrift en f 5.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2