op de kast van Guinea te ontginnen was de onveiligheid en de onzekerheid van den eigen dom. Door het jongste vredeslraetaal met de Ashantijnen xou thans die moeijelijkheid uit den weg geruimd zijn. «Men kan er goud graven als aardappelen", getuigde sir John Glover die den marsch naar Commassie heelt gemaakten in derdaad heelt een handelaar op Atrikadie er gedurende een jaar een ingenieur aan hel werk heelt gehad, een belangrijke hoeveelheid goud gevonden. Er wordt beweerd dat de outdekte mijnen op de oppervlakte 3 pd. st. goud en op eeu diepte van 50 voet 120 pd. st. goud opleveren per ton kwartsterwijl zij in waarheid onuit puttelijk zijn. Wal dit beleekentkan men nagaan als men weetdat de rijke Braziliaansche mijn St. John del Rey gemiddeld 9 pd. st. en de goudvelden van Victoria 2 pd. st. 2 sh. 7 d. per ton kwarts opbrengen. Aan Engeland dus het goud van Alrika's Westkust; aan Nederland de peper van At- jeh Welk een prachtige ruil voor ons I Wie zal nu niet zeggen dat wij ingepeperd zijn Drie Belgen zijn er in geslaagd den Mont- Blanc te beklimmen. Na een reis van 2 dagen hebben zij den top van den berg bereikt. gepleegd is, begeven en lijk ontdekt, dat naar het gasthuis is vervoerd. De moordenaar is naar het huis van arrest overgebragt. De aanleiding tot de misdaad schijnt te moeten gezocht worden in den minder zede lijken levenswandel van de vrouw. De moordenaar is genaamd N. Duburq van beroep sjouwer en 32 jaren oud. De vrouw was 27 jaren. Uil hunne echtverbintenis is een 5-jarig meisje in leven. De man isna 3 maanden gevangenisstraf ondergaan te hebben den 18 dezer uit de ge vangenis ontslagen en heelt Zaterdagavond een diefstal van een paar bottines gepleegd. Hij werd Dingsdagavondmet bet lijk geconfron teerd. De diamantendiefHenri Edmond d'Orval de Montenay, beeft gisteren morgen een poging ge daan tol ontsnappen. Hij is uit de vigelante, die hem in gezelschap van twee veldwachters van de gevangenis naar het Paleis van Justitie had gebragtniet in het gebouw maar op straat gestapt en de Leidschedwarsstiaat uit en de Leidschegracht opgerend. Hij werd spoedig gevat. Deze poging tot ontsnapping is de tweede in drie weken tijds. De veldwachters te Amsterdam zullen wat beter moeten oppassen. op te lellen bij hunne voorstellen, Daartoe wordt z. h. o. besloten. Rekening van de schutterij-over 1878. Te onderzoeken in de afdeelingen. Voorstel om aan hel progymnasium onderwijs tc doen geven iederen schooldag voorin, van 9- -12 en van 14 nam. Aangenomen. Koninklijk besluit van den 13. Augustus 1879 waarbij magliging is verleend tot ondcrhandsche verpachting der bank van leening over 1880. Voor informatie. De heer van Rosenthal geeft in overweging omnu de ontworpen kanalenwet verworpen isde aangehouden zaak van liet vuur-haven en tongeld eerlang weder oplevatlen. De voor zitter verklaart zich bereid dat punt in de eerstvolgende vergadering (op 2 Sept.) aan de orde tc stellen. AMERSFOORT, 28 Augustus 1879. Hel onderst, van onwaarheden weme lende berigtis te vinden in de Nieuwe R o 11 e r d. Cour. van Vrijdag 22 Aug. jL AMERSFOORT, 20 Augustus. De tentoon stelling voor handwerksnijverheid is heden gesloten. De heeren mr. J. v. d. Leeuw en mr. Ruitenberglaatstgenoemde president dei- jury, voerden hij deze gelegenheid liet woord waarbij laatstgenoemde het doel dezer tentoon stelling uiteenzette en den wensch uittedat de werklieden in hunnen vrijen tijd steeds voor oogen zouden houdenwat zij lieden zagenen hunnen tijd nuttig zouden besteden. Menig werk man die zijn ledigen tijd in kroegen en her bergen doorbracht, zag nudal zijwelke heden bekroond zijnniet alleen eer genotenmaar ook geldelijk voordeel haddendaar menig voorwerp verkocht is. Vervolgens bedankte de heer De Wall Rake voor de ondersleuning en de dienstendie hij zoowel van de gegoeden als inindergegoeden alsook van de pers en politie ondervonden had zoowel tijdens den optocht als hij de concertea Het Bestuur der tentoonstelling vereenigde zich met de leden der juryzoomede de be kroonden mei eerste prijzenaan een diner en de avond werd besloten met illuminatie, vuurwerk en bal." Het bovenst, letterlijk overnemendevolgt hier de brcede lijst van onwaarheden: Hel was geen tentoonstelling van «hand werksnijverheid maar wel ecne tentoonstelling van «Voorwerpen door den Handwerksman vervaardigd." De heer W. Ruitenberg Bzn. meester koper- en blikslager, was geen presi dent der jury wel lid der jury voor de 3e afdee- ling en hoeft het bovenvermelde volstrekt niet gesprokenmaar heelt de heer Mr. J. van der Leeuwpresident der Tentoonstellingscom missie he.t woord gevoerdzooals in de Araersf. CL No. 2752 van 22 Augustus jl. voorkomt Wat de Hèer H. W. A. van den Wall Bake secretaris der Tentoonstellingscommissieals hierboven aldaar zou hebben gezegd, is ook verzonnen. Er was geen optogt en geen vuurwerk waarvoor ook niet het minste plan bestond. Er was geen eigenlijk balmaar is gelegenheid tot dansen gegevenzooals meermalen op ge wone concertavonden in Amicitia geschiedL Het diner bestond eenvoudig uit een besloten kring van 14 couverts en geen der bekroonden met eerste prijzen was daarbij aanwezig. Kortom het gansche berigt is een zamen- weelsel van verzinzels. De ontwerper der Arnhemsohc Tentoonstellng van Nederlandsche en Koloniale Nijverheiddc Heer Noppenen Heeren leden der Tentoon- stellingsvereeniging mogen roem dragen op hun ontwerp en op hun werk. Deze grootschc on derneming is niet enkel eclatantvolkomen gelukt, rekening houdende met position en omstandighedenmaar zij is levens eene n a- t i o n a l eeene populaire zaak, en bijeen- korastplaats gewordenondanks windstorm en regen diebehoudens weinige fraaije zomer dagen nadeeligen invloed op nog talrijker bezoekrecettesenz. enz. uitoefenden. Charmant, opgewekt, attractief, lecrzaamen nuttig blijkt deze expositie en dependentiën, zoowel in détailsals in ensemble. Kortom het zal niet te veel zijn gezegd dat lot dusver in ons Vaderland geen aanlrekkingspunt in dat genre hel tegenwoordige Arnhernschc aantrek- kinspunt heelt overtroffen. Wie daar nog niet is geweestmag zich dat genoegen niet ont zeggen en wie er waszal zeker gaarne ééne repetitie van reis en bezoek, ol meerdere wen- schcn te maken. Ons bestek gedoogt niet in uitvoerige om schrijving te treden cn bovendien 'l geelt meer en aangenamer surprise voor de bezoekers om niet gcprevcniceerd te worden omtrent 'tgeen zich aldaar aan hun oog cn geest zal Vijfendertig Gouwenaars hehben eene verga dering gehouden en f 100 bijeengebragt om te onderzoeken ofgelijk beweerd wordteen tun nel onder dan IJsel dooi van de stad naar de overzijde der rivier leidt. Zondagavond waren de Amsterdamsche brand weer en duizenden nieuwsgierigen uitgetrokken naar een zwaren brand, die in den omirek van hel Paleis voor Volksvlijt moest woeden. Ter plaatse aangekomen was echter van brand niets te zien en hau men met een vreemd lucht verschijnsel te doen. De vrij digte nevel, die over de stad hing, trok omstreeks tien uren op deze hoogte eenigen tijd weg. De zee van gas- lichtjes in den tuin van het Paleis en de ter reinen der gasfabriek spiegelde zich nu weer eensklaps af tegen den helderen hemel en door de plotselingen verandering van tooneelschijn baar veel sterker dan gewoonlijk. De lang verwachte eerste zamenkomst van den Koning van Spanje met zijne toekomstige bruid de aartshertogin Maria Christiue heelt eindelijk plaats gehad en wel te Arcachon (Fiankrijk), alwaar de Koning drie of vier daj;en hoopt te blijven. Later had hij opnieuw eene zamenkomst met haar, in tegenwoordigheid ba rer moeder. Als zeker wordt medegedeeld, dal het huwelijk in November, na het bijeenkomen der Cortes zal worden voltrokken. Onmiddellijk na de aankomst des Konings ie La Granja zullen dezen worden bijeen geroepen. Omtrent de toe komstige Koningin van Spanje wordt het vol gende gemeld De jeugdige 23jarige Aartshertogin van Oos tenrijk is blondbleek en zeer goed gebouwd uit haar blaauwe oogen spreekt de kracht van een standvastig karakter; baar eenigsztns ge strenge blik verraadt de majesteit van haar ge slacht en groote tellbeheersching, een hoedanig heid die op haar leeftijd zeldzaam mag genoemd worden als men niet wist dal zij erfelijk is. Ilaar mond is klein, de onderste lip een weinig vooruitstekend. Haar blond haar is gekruld en heiinneitaan dal van de Priasen van hel Huis van Oostenrijk die in Spanje regeerden. Haar taille is klein en gedislingueerd. Haar geheele persoonlijkheid is aantrekkelijk ofschoon eenigszins koelzoodat men baar voor het eerst ziende, niet weet of de indtuk welken zij maakt aangenaam is of niet. Haar karakter is, naar men zegtzeer terug houdend zij houdt niet van luidruchtigheid cn ijdele ptaalmaarwat beter iszij is zeer weldadig. Dingsdagnamiddag heeft te Middelburg eene afschuwelijke misdaad plaats gehad. Zekere N. D. werkman aldaar woonachtig die meermalen met de politie en ue gevangenis had kennis gemaakt deed met zijne vrouw eene wandeling langs den Vlissingschen weg. De vrouw vermoeid zijnde uitte den wensch een oogenblik ter zijde van den weg, in bel gras uit te rusten, waaraan voldaan werd. Na een oogenblik gezeten te hebben, beeft D. zich eenklaps op zijne vrouw geworpen en baar met de handen geworgd. Nadat hij de misdaad gepleegd hadis de moordenaar naar de stad teruggekeerd en heelt zich bij de politie aangemeld onder mededeeling van het door hem gepleegde feil. Zeer kalm en zonder eenig teeken van berouw verhaalde hij de toe- dragl der zaak cn gaf riaauwkeurig de plsats op waar hel lijk te vinden was. De politie heeft zich daarop naar de plaatswaar de misdaad Te Berlijn mag liet gilde der waarzegsters zich nog steeds in een bijzonder hoogen bloei verheugen. Intusscheri doel de pers zooveel mogelijk haar best om de Berlijners van het dwaze van hun bijgeloof te overtuigen en de waarzegsters bespottelijk te maken. Dezer dagen bragt weder de dagbladredac teurde heer Saan een dier bedriegsters een bezoek dat hem aanleiding geeft tot het schrijven van een regl vermakelijk artikel in zijn blad. Na beschreven te hebben hoe ze hem allerlei voorspellingen deeddie kant noch wal raak ten, gaat hij voort: Thans kwam de slol-apo- theose. Plegtig noodigde de profetes mij uit, heimelijk iets te wenschen in de kaarten zou ze daarna trachten te ontdekkenof die wensch in vervulling kon komen. Ik deed alzoo en liet den wensch bij mij opkomen acht dagen lang in de gedaante van een ihinoceros rond te kunnen loopen. Eene ernstige stille ontstond op geheimzinnige wijze werden de kaarten be keken I Eindelijk kwam hel antwoord «Hel ge luk is u bepaald gunstig uw wensch zult gij vervuld zienklonk het triomfantelijk. De redacteur verklaart zich echter bereid aan belangstellenden te loonen dattotnogtoe althans, zijne gedaante niet in de verste verte op die van een rhinoceros gelijkt. Toeo hel uur van scheiden sloegvroeg de redacteur haar nog of de Berlijners zich inder daad nog al dikwijls de toekomst door haar lieten voorspellen. «Ach ja I" antwoordde ze gemoedelijk «de Berlijners zijn nog zeer bijgeloovig 1" Te Deventer had een dienstbode haar patroon bestolen. De man gaf de taak bij dc politie aan doch de dienstbode door te laat berouw ge folterd beeft zich door ophanging van het leven beroeld. Het publiekdoor dezen tragischen afloop verteederd nam de partij voor de dienst bode op en wierp de glazen bij den winkelier in. De politie en een pauouille infanterie moesten zelfs tusschen beiden komen om ernstiger bot singen te voorkomen. Gomeentoraad van Amersfoort De vergadering van den Gemeenteraad van Amersfoort op Dingsdagden 20. Augustus 1879, is gepresideerd door den beer Burge meester Mr. F. 11. van Persijn en bijgewoond door 11 leden afwezig waren de heer Herschel rnet kennisgeving en verder de heeren van Beek Drijfhout van Hoofl' en Lagerweij. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat van de hoeren Dr. KokerDr. Dover en Gocnenonlangs be noemd tot leerarenberigt is ingekomen dat zij gaarne de benoeming aannemen, maar dat den heer van Laak heeft bedankt, weshalve er eene nadere keuze behoort te worden gedaan. Daartoe overgaande benoemt de gemeenteraad den heer J. il. van Mill Cz. te Zaandam, rnet algemeene stemmen tot leeraar in de franschc taal aan het progymnasium en de hoogere bur gerschool. Ingekomen zijneen verzoek van mej. R. 1. Almeroodhoofdonderwijzeres aan eene bijzon dere school te Amersfoort, om een jaarlijksch subsidieopdat zij aan hare inrigting de noodige uitbreiding kunne geven. Onder mededeeling dal Burg. en YVeth. zich onledig houden met voor stellen ter voorziening in de behoefte aan eene meisjesschool, stelt de voorzitter voorde aan vraag te verzenden aan Burg. en VVeth., oiu er

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2