Verhuring. J.iEROL, Zondag 7 September e. k. zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amers foort worden geleid door den WclEcrw. Heer van Witzenburg, predikant te Zaandam. Men deelt mede, dat met 1 October de lele- giammen in binnenlandsch veikeer zullen bere kend worden legen 15 cents per enkelvoudig telegramterwijl voor elk woord daarenboven 1 cent moet worden betaald. Een aantal Zigeuners heeit na heel wat be weging te bebben veroorzaakt in de 3 dagen die zij te Culemborg vertoefden die stad ver laten in de rigting naar Utieclif. Vrijdagavond, koit na hunne aankomst te Culemborg, werd het gezelschap vermeerderd door de geboorte van een kleinen reisgenootdie terstond na zijne geboorte in den Stadssingel een fiksch koud bad ontving, wat hem uitmuntend bekomen schijnt te zijndaar bij in den besten welstand de reis mede voortzette. Een bejaard maar nog met jeugdigen ijver en groole humaniteit werkzaam zijnd geneesheer te Gouda, de beer P. Wilde, is op de straal dood neergevallen. Door iemand te 's Gravenhagedie verlangd heelt onbekend te blijven is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Fiederiksoord gelegateerd de som van f 2000. over bet exercitieveld kwam loopen joist nadat het regiment met gevelde lansen in vollen draf kwam aanrennen. - Niemand wist wat te doen, en verwachtte angstig dat de zorgelooze kinderen onder de hoeven der paarden zouden verpletterd worden. In 't uiterst oogenblik bemerkte een ritmeester 'tgevaar. Tegelijk klonk zijn bevel, de gesloten rij der ruiters opende zich rende aan weerszijden der kinderen voorbij en sloot zich toen weder aaneen. Zooals men weet, is in Amerika het schiaten op een vaste schijt reeds sinls lang als doelloos afgeschaft. De vijand toch is bewegelijkdus oordeelde men daaren de soldaat moet der halve ook op een bewegelijk voorwerp geoefend worden. Evenzoo was onder liefhebbers van scherpachulterij reeds sints lang de vaste schijf in onbruik, en vei vangen door glazen balletjes met vederen gevulddie omboog geworpen wer- deu. Raakt de schutter het balletjedan breekt hel en verspreiden zich de vederen zoodat de juistheid van het schot voor aller oog on wraak baar wordt geconstateerd. Frankrijk volgt thans bel Amerikaansche stelsel en laat de soldaten zich oefenen op schijven die bewogen worden. De afstand is daarbij 150 meter. Een slaapwandelaar heelt zich eergisternachl op de stadsweide, bij Deventer, van zijne klee- dingslukkcn ontdaan en is vervolgens naar Twelloo gewandeld. Slechts door het moedig gedrag m luitenant- generaal v. Scbifft die verscheidene malen door de rivier reed otn de verschrikte manschappen den weg te wijzen en moed in te spreken weiden meerdere ongelukken voorkomen, Ook generaal v. Carlowiiz heeft zich bij dtre gelegenheid waardig gedragen. Hij had reeds den oever bereikt, toen hij een nhlaan zagdie op hel punt was te verdrinken. Onmiddellijk ontdeed hij zich van zijn boven kleederen sprong in de Mulde en bragt man en paard behouden op vasten grond. Burgerlijke Stand van Amersfoort.. GEBOREN: 27 Aug. Johanna Ceciliad. van Al- berlus Jacob Cost Budde en Petronella .lacobu Jo hanna de Louter.28 Aug. Elisabeth, d. van Rijkchardus Laurentius Kerkhof!' en Jannigje Kruiswijk. 29 Aug. Arie, z. van Jan Bakkenos en Johanna Gieliks. Antoniez. van Gccr- truida Temming. 30 Aug. Hermanns z. van Dirk Veenendaal en Ingelje van der Velden. Anna Maria Margarethad. van Hendrik Ock- huisen en Catharina Margaretha Bas. 1 Sept. Hester Herminad. van Wilhelm Gerritsen en Hermina Boode. Jacobus, z. van Albertus Gouw en Cornelia Nagelmakers. 2 Sept. Jan z. van Thijruen van den Heuvel en Susanna van Eist Antoniusz. van Cornelis Heesters en Jacoba Wilhelmina den Broeder. Jan, z. van Jan van den Berg en Janna Jansen. 3 Sopt. Marinusz. van Gerril van Duinen en llen- drika Collet ONDERTROUWD4 Sept Hendrikus van Meetercn en Wfllemina van den Ham. Willem Meijer en llendrika Lablans. GEHUWD: 3 fcepl. JaeobusCornelis de Haan en Anna Cornelia van Wandelen. Jan Hendriks en llendrika Bnrgman. OVERLEDEN 28 Aug. Gerardus Marius Ri- chardus Asrnus 25 j. ongeh. 29 Aug. Maria van Daalen68 j. wed. van Johannes Blcijen- berg. 30 Aug. Abraham van Eijkelenburg •46 j. ongeh. 31 Aug. Christiaa» CfcriH. lm. 2 Sept llendiiiu Mannee, 17 dl ADVERTENTIE N. De Notaris Mr. J. DE LOOTER zal op Woensdag 17 September e. k.des voormiddags te 10 ure bij VAN 'TKLOOSTER aan de Langenoord te Hoogland in het openbaar verburen: gelegen in die gemeente. fr/p Terwijl vroegere begunstigers li v ip^ terug zijn gekomenbij ondervin ding dat zij niet goed zijn bediend geworden dan door KROL, zoo wensch ik mij nog meer aantebevelcntot het maken en verstellen van alles wal tot mijn vak behoort mr. Schoen- en Laarzenmaker, Singel, D 56. R. K.wegens sterfgeval buiten betrekking voorzien van goede getuigenbiedt zich aan legen November. Brieven franco letter K. aan de boekhande laars B. BLANKENBERG ZOON. VERLOREN Maandagmiddag in of nabij de H00GERE BURGERSCHOOL een BRIL voor bijzienden, in lederen étui. Terug te bezorgen bij den boekhandelaar SLOTHOUWER. K O TT E R D A WSC II E V KEK. Vertrek van AMERSFOORT: Maandag vond 8 September over Haahlem, Leipkn 's Hage Dklft, Schiedam naar ROTTERDAM. Vertrek van ROTTERDAM Woensdag 17 September over Gouda naar AMERSTtK>RT. Ce? llcCommissaris van dit veei houdt zitting iu hel wachlkantoor aan de groole koppel. De Veerschipper, J. L. AN OOTMAKSUM. Aan boord der Goesche stoomboot op reis naar Rotterdam had een vreeselijk ongeluk plaats. Tengevolge van den hevigen wind dreigde een val meekrap over boord te geraken. Twee der opvarenden stelden alle pogingen in bel werk om zulks te beletten doch hadden het ongeluk zeiven over boord te geraken en te verdiiuken. Het bof van Assise» van Parijs beeft uitspraak gedaan in de zaak dei bende jeugdige bandieten waarvan de hoofden Abadie en Gilles 20 en 17 jaren oud waren, terwijl er ook een kind van 13 ii IA jaren toe behoorde. Behalve aan inbraak en diefstallen hadden zij zich reeds aan moord op eene kroeghoudster schuldig gemaakt. Het hof heeft Abadie en Gilles verooi deeld tol de straüe des doodsClaude lot 7 jaren op sluiting en 10 jaren politie-toetiglCharlon en Faregoule lol i jareu opsluiting in een ver- betei huis. Uitstapjes in de Alpen hebben dezen zomei voor vele lourisleu een ircuiigen afloop gehad. Dit blijkt uil de volgende Iijst van ongelukken Eerst vergde de l'ilalus zijn ollei. Even als verleden zomer, was bel een botanist, die bij het toeken vau planten in de diepte stortte. Een jong Amerikaan dr. Mosely verloor bij 'l afdalen van den Matierboru bel leven. Hij wilde niet aan hel touw gaan en boette zijne roekeloos beid. Hetzelfde lol trol een Engelschman bij bet beklimmen van de Diablerets. Een inwoner van St.-Gallen die met zijne ver loofde een beig nabij die plaats beklommen bad viel in een afgrond mede bij bel jagl makeu op edelweiss. Een Duitscb studentzonder gids de Schynige Platte afdalende naar den kant van Zweilütschi- nen gleed uit op bel glibbeiige grasrolde in de diepte, en ligt hopeloos. Diezelfde beig die waarlijk niet lol moeijelijke of gevaarlijke behoort, werd verleden Dingsdag ook een Zwitserse!) geleerde noodlottig professor Leuenberger uil Bern. Dingsdag ook werden twee personen vader en zoon gedood door een val van de Leissgrat. Eindelijk vielen twee ongelukken voor door het omslaan van rijtuigen in of bij de diepten die de meeste bergwegen beroomen. Eene Ame rikaansche en eene Fransche dame kwamen daarbij om. Te Parijs had dezer dagen het curieuse in cident plaats, dal een welgekleed vreemdeling, die, aan de Gare du Nord aangekomen, zich door een man welke zich als commissionair vootdecd, naai een voornaam hotel liet biengen, door dezen regtstreeks naar het bureau van politie weid gebiagt. De hoofdcommissaris, als eigenaar van het «hotelontving hem daar niet de woorden «Goeden dag, mijnbeer 1' gij komt van Anlweipen, waar gij «en aanzien lijken diefstal hebt geleegd. Voor eenzeltde leit hebt gij reeds vijf jaren in de gevangenis gezeten. Gij wilt afstappen in een bételwaai de kamois peperduur zijn; ik zal u een woning bezorgen die u niets kost." Te Potsdam beschouwde een groole volks menigte het excrceeren der ulancn, toen een kuaap met zijn 5jatig zusje aan de hand dwars De familie van den heer Grady te Gray is dezer dagen door het eten van doperwten ver giftigd. Een kind van zeven jaar is dientenge volge gestorven. Achteloosheid van de dienst bode die dolle kervel in plaats van peterselie in het eten gedaan had, is daarvan de oorzaak. Onderscheidene groole bladen behelzen bet volgende In hel badhuis te Elster hoorde uien plotse ling uil een der vertrekken, waarin eene dame een modderbad nam luide angstkreten waar aan nog kracht werd bijgezet door bellig gelui. Men opende de deur met door angst verwrongen gelaalin een costuutn geenszins geschikt om bezoekers le ontvangen van top lol leen met slijk bespalmet wyd openstaande oogen en den wijsvinger op bet water slund daar de dame. Eene slang!" riep ze in een toestand, die aan bezwijming grensde. Eeuige oogenblikken later kwam hel voor werp te voorschijn dal tol bet ontzettend voorval aanleiding bad gegeveo. Het bleek een.... valsche haarvlecht le zijn. In de maand Februar ij dezes jaars verliet een karavaan de Arabische havenstad Harnim ten einde «waren" te verkoopen. Onder «waren" verstonden de kooplieden slaven allen in den ouderdom van 10 lol 15 jaren. In de Sahaia vond men eenige dagen geleden de lijken van al de personen die van de expeditie deel uit maakten. Men meent, dat zij, na verdwaald te zijn, tengevolge van gebrek aau water hel leven verloren. Te Ligoières had een verschrikkelijke ramp plaats. Verscheiden personen bevonden zich in een schuur, toen plotseling de stoomketel van een dorsch-machine ontplofte. Vier personen werden op slag gedood namelijk de machinist en zijn vrouw alsmede de landbouwer en zijn zoon. De beide beenen van den ongelukkigen machinist weiden gevonden op 15 meters al- stands van de pDats, waar hij getroffen werd. Vijl peisonen werden bovendien ernstig gewond. De ramp wordt toegeschreven aau de onvoor- zigligheid om de drukking van de machine die oud en versleten was, op buitensporige wijze te willen vermeerderen. De ontploffing was zoo hevig dat de schuur en een stal totaal werden vernield. Twee andere belendende ge bouwen werden zoozeer beschadigd dat zij zullen moeten afgebroken worden. Stukken van de machine*, welke 500 kilo s wogen werden op meer dan 150 meteis alstand weggeslingerd. Bij de oefeningen van hel Duilscbe leger heeft in de nabijheid der stad Grimma eenige dagen geleden een droevig ongeluk plaats gehad. Er werd ondersteld dal de brug over de Mulde was weggebroken en de troepen zouden de rivier oversteken. Reeds was door een gedeelte der manschappen de tocht gelukkig vol bragt, toen bij het overtrekken van een paai regimenten cavaleiie eenige paarden door de steike strooming werden meegevoerd waarbij een man verdronk. Ook een stuk geschut kon den oever niet be reiken en twee artilleristen, benevens de 6 paarden die er voor gespannen waren kwamen daarbij out het leven.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 3