en Marseille. In den loop van de maand October aanstaande zal deze dienst geopend worden. De lokoniotievenvervaardigd naar een verbeterd stelselvoor deze dienst bestemd aijn bijna ge reed en zullen bel trajectdal thans per ge noemde sneltrein zestien uur vereiscblin iwaalt uur afleggen. Men zal 's morgens ten 8 uur van Marseille vertrekkenen 's avonds 8 uur ie Parijs aankomen. Verscheidene hallen worden bij deze dienst opgeheven. Zoo zal men van Marseille tot Lyon slechts tweemaal ophouden, en wel alleen te Avignon en te Livron. Een fabrikant te Cheoinita heeft een muil korf uitgevondendie de honden gelegenheid geeft de onderkaak vrij te bewegen. Daardoor kunnen de dieren bekoorlijk adem halen ga pen en 'tgeen men ze voorhoudt opvreten maar worden zij verhinderd om te bijlen of iets te stelen. Het lot van de arme dieren wordt door de toepassing dezer uitvinding zoozeer ver ligtdal zij dea geachten fabrikant, die voor heel Duitschland octrooi gevraagd heeft wel dank baar mogen zijn. lleeds vóór vier jaar werden door eene Ne- derlandscbe firma dezrlide muilkorven als waarvan bier sprake is, naai men meent, uit Amerika geïmporteerd. De firma werd echter verhinderd dit artikel te kunnen verkoopen omdateven te vorenbij de wet een ander model was voorgeschreven. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien arL 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n*. 95), Brengen ter kennis van het publiek dak door hen aan JACOB VAN APELDOORN en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend om eene DOOR STOOM GEDREVEN GRUTTERIJopterichten in het perceelalhier gelegen aan de Varkensmarktwijk A n°. 79 bij het kasdaster bekend onder sectie En°. 3496. Amersfoort, den 6. September 1879. De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L SCllELTUS. AMERSFOORT, 8 September 1879. Voor alle standen is nimmer g o e d- kooper gelegenheid dan de hierachter ge adverteerde aangebodenom een bezoek aan de Residentie en aan Scheveningen te brengen. Wie de prijzen leestom uit ZutphenApel doorn BarneveldAmersfoortBaarn en Hil versum op Woensdagochtend e. k. per dien specialen trein der IIoil. IJzeren Spoorwegmaat schappij naar 's Gravenliage en des avonds terug te reizen, zoowel in de le, als 2e en derde klassezal verbaasd staan over het extra-matig bedrag daarvan, en zeker zullen zich alsdan massa s bewoners dier plaatsen en environs bij gunstig weder vooralverlokt gevoelen tot de genoegelijke visite aan de hoffelijke Ooije- vaarsstad en de charmante badplaats. Het llaagsche boschhet zeestrand enz. aldaar zijn lieveltngsoorden voor landgenooten en vreemdelingenzoodat de verleiding tot deze goedkoope en vlugge reis op Woensdag aanst. bijna onwederslaanbaar mag heclen. leeftijdbehalve in de gewone vakken en de beginselen der Fransche taalaan iongens van al' den lienjarigen leeftijd ook in de wiskunde onderwijs te doen gevendaarentegen het on derwijs in handwerken voor meisjes aldaar optcheftcn. Dr. C. II. van Rhijnpredikant te Leusden, is beroepen le Prinsenhage. De Kroonprins van Zweden en Noorwegen is Zaturdag jl. het slation te Amersfoort ge passeerd op zijne reis naar het Loo. De reizigers op den middagtrein No. 50 van Amsterdam naar Zutphen genoten verleden weck tussehen Bussum en Hilversum de schrikver wekkende surprise van kolossaal geweervuur en kanonnengehuider in die streek. De goede, rustige «llollandsche" reizigers, niet gewoon van dergelijke krijgsbezigheden oog- en oorgetuigen te zijnvermeenden plotseling in het Zoeloeland te zijn verplaatst. Echter weldra van den schrik bekomen en zich de oogen gewreven hebbenderiepen zij geluk zalig uitwij zijn toch in Holland De Nieuwe Groninger Ct. behelsde ecnige maanden geleden een berigt omtrent onze jeug dige Koningin betrekking hebbende; thans be helst dit bladdat daarvan spoedig de ofliciëele tnededeeling te verwachten is. Mijne informaties omirent de plannen van den heer Six ten opzichte van de invoering der onderwijswet zijnzooals u gebleken isin hoofdzaak van verschillende kanten bevestigd. Alleen beweert men nu dat de invoering een half jaar zal worden uitgesteldomdat ik kan mij dit voorstellen vóór dien tijd wel niet aan een definitieve voorziening in de uit gaven voor het onderwijl is te denken. Maar dat de wet zal worden uitgevoerdgeheel ernstig en eerlijkdaarvoor heb ik een nieuw bewijs in 'l feitdat de nieuwe minister van binnenlandsche zaken voor het lager onderwijs reeds nuafgescheiden van de invoering der nieuwe wet, een hoogcr bedrag van f00.000 op z.jn budget heeft gebragl. Alle twijfel omtrent deze hoogst gewigtigc aan gelegenheid schijnt dan ook opgelost en met de meeste gerustheid kan mijns inziens de libe rale partij tegenover het nieuwe kabinet een welwillendeafwachtende houding aannemen. Voor een groot deel zal het aanslaande zitting jaar der staten-generaal aan de behandeling van het wetboek van strafregt gewijd zijn. Alleen om dit nationale wetboek lot stand ie brengen is professor Modderman in het kabinet gaan zittenen naar de loopende geruchten te oor- deelenzal hij er ook welna aldoening van deze taak uittreden. Die geruchtenwelke ook nog ten aanzien van andere bewindslieden de ronde doenbevestigen mij in de opvatting dat wij met een werkelijk cabinet d'aü'airres hebben te doen. N. G. C. Naar men verneemt is Z. M. de Koning voornemens om, lot aanmoediging van leger, schutterij en «eerbaarheid in het aanstaande jaar een algemeenen schietwedstrijd te doen houdea op de Wijgcbelsche heide, nabij het Loo. heeft reeds voel vet kregen in Satnos en Tonga Frankrijk is op het puntzegt men om de Nieuwe Hebiiden in te pakken. Wat ons betreft mogen zij welkom zijn. Engeland nam het puikje van het giondgebied in de Stille Zuidzeetoen het zich gelukkig verzekerde van Australië en Nieuw-Zeeïand en sir Arthur Gordons uilstapje naar Nieuw-Guinea zal een groote schade zijn voor ons landzoo het aanleiding mogt geven tot uitbreiding onzer verantwoordelijkheid althans voor hel tegenwoordige. Te Titusville, eene stad in de oliedistricten van Pennsylvaniésloeg onlangs de bliksem in een groot bekkenmet olie gevuld. Op nog vier bekkens sloeg de vlam overzoodat 85000 ton olie te loor gingen. Een der bekkens gal nog tot eene ontploffing aanleidingzoodat alle vensterruiten in de nabijheid stuk werden ge slagen en een brandende oliestroom zijn weg nam naar de rivier, op de oppervlakte waarvan ze bleef voortbranden. Alles vlugtte bij den ontzettenden aanblik van de hooggaande vlam men enware de wind niet van rigting ver anderd de stad zou geheel vernield zijn. Een Duitsche dame beklaagt zich in de «Köln. Zeil." over den belagchelijken ijver van de Duitsche commiezen toen zij onlangs een uitstapje maakte van Keulen naar België. Een halt uur lang werd er in haar kolTertje gerooid of er iets te vinden was, dat onder het bereik van bet nieuwe toltarief viel. Een kluwentje haakkatoeoeen paar beschuitjes werden als smokkelwaat aangezien en de laatste ontkwamen alleen aan het «regt" door dal ze apoedig wer den opgegeten. In een kolenmijn te Uonchamp heeft een ont ploffing plaats gehad met het ongelukkig ge volg dat 15 personen gedood en een groot aantal gewond werden. De vaste ballon die zooals men weet onlangs te Parijs gebarsten was schijnt niet meer aldaar dienst te zullen doen. De eigenaar Giflard zal nu een ballon laten maken die ongeveer 50.000 kub. meter gas zal kunnen bevatten en te konden opgelaten worden. In het schuitje aal plaats zijn voor 100 personen. De btiocmde BcrÜjnsche advocaat pn notaris Lasker lid van den Duilschen Bond is 50 jaren oud, daarbij docter iu de regten en in de phi losophic. In 18G6 trad hij uil de fortschrittler- parlij eo was een der stichters van de nationaal liberale partij. In 1865 werd hij te Berlijn ge kozen voot den Rijksdag, doch daar Berlijn slechts fortschrittler en één sociaaldemocraat kiest, moest hij later, van partij eranderende zich met de keuze te Sunnenberg in Meiningen rergenoegen. Hij schreef veel over politieke toestanden en beroemd is zijn grai- en gedach tenisrede op Tweslen. Een zijner vrienden zegt van hem dat hij een Berufs|>olitiker isdie een groote practijk ais advocaat kon hebben doch dal versmaadtten einde sich geheel aan de politiek te kuuoen wijden. Die vriend schrijft: «Lasker bezit noch vrouw noch kind evenmin «een paard, noch een hond, ja zelfs niet eens «een kalnoch een kanarievogel. Hij houdt noch «van Wein WeiL oder Gesang. Hij heeft geen «liefhebberijen, zelfs geen stokpaard. Het parle- «meut absorbeert hem geheel; !s nachts bestu deert hij de ingekomen staatsstukken 's mor- «gens zit hij weer in een commissie's namid dags in de vergadering, 'savondsin de partij- bijeenkomsten waar hij zijn enkel glas bier «parlementarisch opdrinkt. Zijn partij is over dag «zijn gedachte en des nachts zijn droom. Zij is «zijn bruidzooals voor Theodoor Körmer das «Schwerl an seiner Linken mil seinen hellen «blinken, zijn bruid was. Daarbij is hij ontoe- gankelijk voor invloeden. Bovendien heeft hij «nog het gebrek van een onvermoeid debatter «te zijn en alzoo aan de spits zgner partij te «staan, die hij in hel Abgeordnelen-huis zeer «zelfstandig beheersebt heeft. Zijn grootste gebrek «is dat hij geen minister wil worden. Eens zeide «vorst Bismarck tol hem op schertsenden loon «Ik wed dat wij nog eens collega's worden.'* «Zoo antwoordde Lasker hebt gij dan plan om «advocaat te woiden." De vorst draaide zich onte vreden om. Ztj zijn werkelijk onverdragelijk de lieden die niets willen worden. Te Los Angelos (Californiëj duelleerden de uitgevers van de Herald en de Express met elkander onlangs in een der straten van de stad. Geen van beiden werd gekwetstmaar daaren tegen werd een halt dozijn voorbijgangers min of meer gevaarlijk gewond. De Spoorwegmaatschappij Parijs-Lyon-Middel- landsche zee organiseert een buitengewone sncl- dienst, zoogenaamde trainsécluirs, tussehen Parijs De Ccntraalspoorwcgraaatschappij heeft een goedkoope trein, volgens nevenstaande adver tentie, georganiseerd op zondag aanst. van Utrecht en Amersfoort naar Zwolle en Kampen, waaraan wij in 't voigend nummer het genoegen zullen hebben een belangstellend woord tc wijden. Ten einde te voorzien in eene dringende behoefte aan gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjeshebben Ileeren Burg. en Weth. aan den gemeenteraad voorgesteld eene gesubsidieerde meisjesschool op te rigtcn en daartoe eene jaarlijksche toelage van t' 1000 te verleenen aan eenena algcmecne oproeping, door den raad te benoemen hoofdonderwijzeres die behalve in de gewone vakkenook in de beginselen der FranscheHoogduilsehe en En- gelsche talen de wiskunde en vrouwelijke hand werken tegen een schoolgeld van hoogstens f60 in het jaar, onderwijs geeft, bijgestaan door twee of meer hulponderwijzeressennaar gelang van het aantal leerlingen. Het gemeente bestuur behoudt zich voor om, in plaats van subsidieeen schoolgebouw beschikbaar te stellen, voor welks stichting de noodige gelden bereids worden aangewezen op de ingediende gemeentebegrooting voor 1880. In verband met gemelde voordragt, geeft het dagelijksch bestuur den raad in overwe ging, om op de openbare schooltoegankelijk voor iongens van zesjarigen tot onbeperkten ecflijd ea voor meisjes van zes tot negenjarigen Tegen den stationschef te Krabbendijkebe klaagd van zonder opzei gevaar voor een tiein te hebben doen ontslaan en die Vrijdag voor de arrondissements-regtbank te Middelburg we gens dat feit teregt stond is door het O. M. eene celstraf van 45 dagen geëischt. De spoortrein die Donderdag ochtend ten 7 n. 20 tn. uit het Rhijnspoorstation in den Haag stoomdeis niet ver van dat gebouw tussehen de machineloods en hel kruispuntalwaar hij reeds een vrij snelle vaart had genomen over hei ligchaam gei eden van een heer, wien de machinist op eenen afstandte kort om den trein le stoppen zag bukken en het hoofd op het door den trein bereden spoor leggen. Het gevolg daarvan wasdat de wielen bet hoofd van het ligchaam scheidden zoodat de dood on- midcllijk volgde. Het lijk is heikend als dat van den heer P. A. R., gep. luit.-kol. der artillerie in Den Haag woonachtig. Weinige minuten voor zijn nooalottigen dood zag men hem langs de rails in de rigling van den Schenkweg loepen en had hij op de vraag van een wisselwachter of hij in het bezit van een vergunningsksart wastoestemmend geant woord. In Engeland zal op 25 Sept. het 50jarig be staan der spoorwegen worden gevierd en reeds zijn enkele stemmen opgegaan dat ook in ons

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2