jaar, klein van gestalte, afschuwelijk leelijk met kort gesneden rosachtig haar, met een ron den manshocd op het hoold gekleed in versleten gr ij sen paletot vol vlekken en dal alle dagen dooi de straten van Odessa loopten lot de voorbijkomende jongelingen de vuilste lieder- Jijkste taal uitslaatdit meisje was eene der heldinnen van de cnueozwcring I Hare antwoor den aan de regters waren eoo onbeschaamd en gemeen dal zij zich eenc veroordeeling van tien jaren dwangarbeid op den hals haalde. Lagcbende en onder het maken van de zelfs voor hel oor der maunen meest kwetsende aanmerkingen hoorde die slet haar vonnis aan. Een jeugdige adelborst, die in de bende was medegesleept geworden bedekte bel gelaat met beide handen en liep uit: «Mijn God, in welk een modderpoel ben ik gevallen I" Zie dit zijn de nihilisten, dc «martelaren" der vrijheid. Zij staan in niets achter bij de afschuwelijkste communardsbij de megeraas en de pélrolcuses vao Parijs. En aulke lieden vinden nog belangstelling in bet buitenland. Wat xij willen isde volkomene regeringloosheid de afschaffing van de wettenvan het huwelijk en van den Staat, de verdeeling van al de bezittingen de ler-dood-brenging van den Kei zer en van alle brave menschen. Om dit schan delijk doel te bereikenprediken zij moord en biandstichting. Derhalve moet ieder de strenge maatregelen prijzen welke de Regering tegen deze misdadi gers genomen heeft. Zij die niet naar vreemde landen konden vlugtenzitten achter grendels doch het aantal is zeer overdieven opgegeven. Niet meer dan ongeveer 400 zijn gekerkerd. Ook is het niet waar dat, gelijk een blad van Stet tin meldtte Kiew de gevangenissen overbe volkt zijn en men particuliere woniugen heelt moeten nemen om de gedetineerden te huisvesten. Hank zij den krachtigen maatregelen van de Regering is er thans geen gevaar meer en kan uien bet nihilisme als onderdiukt aanmerken." In het kamp bij Oldebrock is de bliksem ge slagen in eene bergplaats van munitie op ongeveer vijl pas van het groote kruitmagazijn. Niettegen staande het gebouwtje geheel van hout is op getrokken is toch geen brand ontslaan. Te Kampen heeft iemand zijne vrouw too mishandelddat tij aan de gevolgen is over leden. Het schijntdat man en vrouw beide beschonken waren. Maandagmorgen, te 10} uur, is aan de Korte Kade teCtiarlois gevonden het lijk van een man niet bet bovengedeelte in een sloot en met de beenen op den wal liggende, en een revolver, waarin ticli nog vier kogels bevonden naast tich bij onderzoek bleek ookdat een scbot regl door het voorhoofd was gegaan het si gnalement is lang en zwaaroudeidom lusschen de 30 36 jaien aangezigi langwerpig, zwart krullend haar zwarte knevel bij hetzelve werd gevonden een lederen poriemonnaic met eenig geld, een zakboekje met eenige quitantiën een porlict van hem zelf cn nog verscheidene kogels. Onder de ossen op de markt te Brussel be vond zich een Auierikaansche os, die bijzonder wild was. 'sAvoirls had een vleeschbouwer die zijne beesten zochtbij vergissing den Amerikaan- scben os losgemaakt. l)e os spioug over heggen afsluitingen eo rigtie overal groote verwoestingen aan. Een aantal slaglers en vcekoopers vervolgden hem te vergeefs. Het was een zeer gevaarlijke jagt in het donker. Na gedurende meer dan een nur in de velden te hebben rondgezworvenkwam hij eindelijk op de spoorbaan van Mechelen naar Antwerpen waar hij een sneltrein uit deze laatste stad ko mende in het gezigt kreeg. Dacht de Amerikaan, dat dit een nieuwe vij and was, dien hij met gelijke wapens moest be strijden Waarschijnlijk want hij nam eensklaps zijn loop en stormde op de locomotief los, die hem de moeite spaarde naar het slagthuis gc- bragt te worden. De os werd in een ommezien onder de wielen tol een afzigtelijk mengelmoes van vleesch beenderen en bloed gemalende locomotief kwam er echter ook niet ongedeerd af, want een barer wielen werd totaal verbrijzeld. Er had gelukkig geeu grooler spoorwegramp plaats. De Times deelt mede, dat te Detroit, in Michigan, thans een uurwerk ten toon gesteld wordthet beroemde van Straatsburg verre overtreffende. Hel is 18 voet hoog en besloten in een zwart notcnboomboulen kastmet fraai beeldhouwwerk versierd, ilct beeld der vrijheid is gepSaatst op don koepelwaaronder op een marmeren voetstuk de buste van Washington. Du koepel ru»l op kuloruinen ter wederzijde. Aan de vier benedenhoeken van de kast staan vier beeldenvoorstellende de kindsheidde jeugd, den rijpen leeftijd en den ouderdom. Ieder beeld houdt in de eene hand een klok in de andere een hamer. De nissenwaarin deze beelden geplaatst zijnworden gesteund door engelen die brandende toortsen dragen. In het midden ziel men eeue pcrsooos-verbeel- ding van den Tijd. Bij het kwartier likt het kind op zijn klokje bij hel halfuur de jongeling bij drie kwartier de volwassen uian bij het volle uur de grijsaard. De tijd slaat dan hel urental en daarna openen zich de deuren lusschen de kolommen aan beide zijden van Washington, en de reeks presidenten der Vereenigde Staten défileert. leder buigt tich voor Washington en deze beantwoordt groetende dal blijk van hulde. Gedurende dit déüló laat zich het speelwerk hooien. In verband met het uurwerk staat een mechanisme, dat den loop der planeten om de zon aanwijstMercurius in 88 Venus in 224 Mars in 686, Vesla in 1327, Juno in 1693, Ceres in 1681 Jupiter in 4332 dagen Satur- nus in 29 en Uranus in 84 jaren. Bovendien kan men op dit uurwerk den ver schillenden tijd der voornaamste hoofdsteden zien, dag en datum, het getal weken en maan den het jaar eu het jaargetijde, de maansver- anderingen enz. Een jongeling die bij zijne moedereene weduwe, inwoonde, voor baar den kost ver diende cn baar liefderijk verzorgdevertoefde Zondagavond, in gezelschap van een paar tim mermansknechts in een kroeg onder Suameer. Zij ontmoetten daar eenige «koedrijvers" en kiegen met dezen een woordentwist. Toen zij de herberg verlieten, werden zij door de «koe- drijvers", die reeds vroeger waren heengegaan, aan den weg opgewacht en aangevallen. De tim merlieden namen dc vlugtmaar Jan Hanses aanvaardde den strijd, verdedigde zich en ont ving aan den hals waarschijnlijk met een dolkmet een zoo groote wonde, dat zij spoedig den dood ten gevolge had. De timmerlieden zijn door den burgemeester in vei boor genomen. De vermoedelijke dadeis zijn reeds geval en ge vankelijk naar Leeuwarden getransporteerd. Zondag is te Vincennes eene groote hard- dtaverij met aangespannen paarden gehouden Ier feestelijke opening van de nieuwe renbaan aldaar. Bij den tweeden rid is een der rijtuigen gebroken ten gevolge van een geweldigen schok. De menner werd eenige meters voortgesleept, maar kwam er vrij wel afdoch het paard een prachtig dierholde met het overblijfsel van het rijtuigje vooit en wierp zich in een groep toeschouwers, slechts dooreen lijn van de ren baan gescheiden. Tien personen werden ter aarde geworpen en verscheidene bekwamen daar bij ernstige wonden o. a. een jonkman die door het einde van een der boomen geraakt werd, en met gespleten hersenpan in hopcloozen toestand van het terrein naar hel hospitaal te Charcnlon vervoerd is. Een der Javaansche zetters van de Locomo- tiel is in hechtenis genomen verdarht van op- ligtcrij. Hij had een lot in de lloode Kruis loterij waarop echter niets vielgelijk hij be merkte toen de opgave der getrokken prijzen werd overgenomen uit de Bataviasche bladen. Nadat de proeven door de redactie waren nagezien en gefiatteerd, veranderde hij evenwel heimelijk een der getallen en slaagde er daardoor den volgenden dag in van den heer G., die misleid werd door de foulive opgaaf in de courantde uitbetaling te krijgen van eene som van f 100. Het bedrog werd bemerkt., toen de heer G. het bewuste lot van den inlander naar Batavia zond, met verzoek, om de daarop, naar hij meende, gevallen f 100 te mogen ontvangen. Uit Batavia werd natuurlijk geantwoorddal op dal lot een niet was gevallen. Een der Europeescbe zetters wordt verdacht van medepligtigheid aan de opligterij. Te Paiijs is een man overleden die de kunst verstond, de Franschen gedurende veertig jaar te doen lagchen, zonder hen te zeer te ergeren. Het is de carrieaturen-teekenaar Cham. Hij was buitengewoon populair en de Charivari verliest in hem den besten medewerker. Iedereen kende den buitengewoon langenkaalhooidigen man. Vroeger zag men hem gewoonlijk met een klein keffertje Byou" onder den arm. Byou was zyn schat en levens zijn lirsn en toen het dier stierf werd hel weinig betreurd. Cham heelt zelf meer malen zich en zijn hond, in zijne geestige teekeningen aan 'l publiek voorgesteld hij zag er niet bet minste bezwaar in zich zeiven soms te bespollen. Bekend is, dal hij om zijne kaal hoofdigheid ie verklaren zeije dal zijn ligchaam zoo lang was, dat de haren duizelig werdeu en van zulk een hoogte wel moesten vallen. Cham was de zoon van oenen pair van Fran krijk, van den graai de Noé. Hij legde zich eerst op de schilderkunst toe ouder Delaiocheen nam toen hij carricaturen ging teekenen, urn zijn familie uiet te kelccdigciiden bijbelschen naaui Cham aan daar Noé Noach beteekent. Chain is niet rijk geworden. Zijn talent heeft hem genoeg opgebiagl, maar hij was buitengewoon mild en los van 't geld. NKUKKLAUDSr.HB CR.VTRAAL-SPODRWBtt. Opbrenytl over de maand Augustus: 1879. 1878. Reizigers 53780 /50,077,94 58610/53,687,83 Bagage1,696,36 t 1,831,55 Bestclgoedcrcn. 4,865,38 4,700,57 Koopinansgocder. 9,276,47 8,995.62 Vee, Paard., Bijt. 5,791,76 9,005,42 Diversen 2,465,46 2,152.32 74,173,37 f 80,373,31 Opbr. van p°. Jan. lot uit. Aug. 1879 522.752.85 1878 522.654.59 Meerdere opbrengst in 1879 f 98.26 Per dag eu per kilometer in Aug. 1879 f 23,46 1878 >25,42 van 1®. Januari tot uit. Aug. 1879 «21,09 1878 >21,09 AMERSFOORT' if September 1879. Bij Kon. besluit is aan Mr. M. S. Pols, op verzoek, eervol ontslag verleend als advocaat- fiscaal bij bet Itoog militair geregtshofonder dankbetuiging voor de door hem in die betrek king bewezen diensten en is in zijn plaats be noemd Mr. P. Verloren van Themaatadv.- generaal bij het geregt6hof te Amsterdam. Met ingang van 1 October 1879 zijn tot ad junct-inspecteurs voor het geneeskundig Staats- loezigt benoemd: voor Gelderland en Utrecht: Dr. A. E. Post, officier van gezondheid 1c klasse en voor Noord-Brabant en LimburgVV. P. Ruyscharts en officier van gezondh. 2e klasse. MorgenVrijdagmiddagte 2 uren .15 min. passeeren aan 't Station te Amersfoort Z. M. dc Koning en 11. M. dc Koningin van het Loo naar 's llagc reizende. Maandagmiddag jl. passeerde aan 't Slation te Amersfoortterugkomende van het Loo Z. K. II. de Kroonprins van Zwedenop zijne reis naar Amsterdam. Blijkens achterstaande advertentie zal een goedkoopc extra-trein op den Nederl. Centraal- spoorweg aansL Zondag 14 September van UtrechtAmersfoortNijkerk Putten en Har derwijk naar Zwolle cn Kampen cn terug loopen waarvan door alle standen kan worden gebruik gemaakt en werkelijk zijn dc prijzen 1c, 2c en Se klasse allergoedkoopst gesteld, zoodat inzonderheid bij gunstig weder mag wor den verwacht, dat een groot getal inwoners der voormelde plaatsen en environsbewoners deze reis maken welke veel genoegen belooft. Immers Zwolle is een (linke hoofdplaatsmet fraaijc omgevingterwijl Kampen mede bekend staat als eene zeer lieve stadmet charmante environs. Zijdie aansL Zondag daaraan een bezoek brengenzullen zich zeker eenen aan- genamen dag schenken. Van den pleizicrtrein der lloll. IJz. Spoor wegmaatschappij op gisterenWoensdagvan Zutphcn naar 's Ilagemaakten gebruik ruim G00 reizigers uit 1c kl. 2c kl. 3c kl. Zutphcn 40 7:1 150 Apeldoorn 19 21 38 Barncveld. 8 12 16 Amersfoort 20 40 50 Baarn 19 18 21 Hilversum 15 2122 121 185 297 In navolging van den gemeenteraad van Baarn heeft de raad der gemeente Heemskerk met algemeene stemmen eene verordening vastge steldwaarbij het oprigten van nieuwe slijte rijen tapperijen of huizen waar gelagen worden gezet, verboden is, terwijl het getal der bestaande inrigtingen bij overlijden der eigenaarsof bij verkoop, of verhuizing van de gebruikers wordt ingekrompei.. De St.-Ct. behelst het gebruikelijke programma vooi de opening van de vergadering der Statcn- Generaalop Maandag 15 September 1879.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2