wonden bekomen haddendat zij bewusteloos nedervielen. De brandweer was zeer spoedig aanwesigbluschte de vlammen en bragl de gekwetsten naar hel hospitaal. Het bleek nu t dat de herbergier met zijn gezin en zijne gasten 13 personen in getal, om de tafel der gelag» kamer gezeten waren toen de petroleumkang- lamp flaauwer begon te branden. De vrouw en de dienstmaagd van den herbergier hadden toen de lamp willen aanvullen uit eene blikken kan, die 12 liters petroleum bevatte; plotse ling had er eene ontploffing plaats, en bijna alle aanwezigen werden door die groote massa brandende petroleum overstroomd. Vijf der 13 personen zijn op de plaats zelve of zeer spoedig in het hospitaal aan de bekomen wonden over leden. De overigen zijn min of meer ernstig gekwetst. Uit Smilde schrijft menHet geloof aan heksen en spoken vermindert in Drente bij den dag, maar nog zijn er altijd personen, wien hel gegeven is meer te kunnen dan het gros hunner natuurgenooten. Zoo woont niet ver van deze gemeente een «scheper", dien men aanziet voor een slangenbezweerder van het zuiverste water. De man behoeft in 'l veld maar even zijn fluitje aan den mond te bren gen om zich aan alle zijden door slangen te zien omringendie hem hunne vriendschap komen beloonen. Zijn invloed op dit kruipend gedierte is zelfs zoo groot, dat de arme schep sels indien ze in eene flesch zijn opgesloten zich in duizendeo bogten wringen om aan zijne oproeping gehoor te geven. Indien andere lie den door slangen of adders gebeten zijndan is goede raad volstrekt niet duurde slangen bezweerder «bezet" de wonde enalle gevaar is afgewend. Dat is al veeldoch er is meer. Zoo wordt ook nog gezegddat het niet geraden is hem een plaatsje in een rijtuig te weigeren wijl men er stellig op rekenen kan dat dan de reis niet zonder oilgelukken zal afloopen. Zoo denken sommigen in het laatste vieren deel der negeatiende eeuw i De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft hare gouden medaille vereerd aan den heer Arnold van Tuijll te Amsterdam. Men zal zich het feit herinneren, dat door genoemden heer van Tuijllden 9 February ll„ tijdens den brand in de VVarmoesstraathet knaapje Jan Assink oud 14 maanden, hetwelk door een noodlottig vallen der draagster over de leuning der tramway- brug in het water van den N.-Z. Voorburgwal was gevallen en schijnbaar levenloos opgehaald door doeltreffende en onvermoeid aangewende middelen tot bet leven is leruggebragtwaarna het naar het gasthuis vervoerd in enkelen dag gezond tol de moeder kon wederkeeren. De luchtreizigers mej. Godard en de heer Kehrer, die donderdag namiddag uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt zijn opgestegenheb ben geen gelukkige reis gehad. Naar luid van een telegrafisch berigl uil de Lemmer aan den heer Godard, is de ballon in hel «Val van Urk," welke verbazende diepte aan de Noord- Westzijde van het eiland Urk in de Zuiderzee aldus genoemd wordtgedaald. Gelukkig was de schooner «de Reiziger" in de nabijheid, welks bemanning den ballon had opgemerkt, alsmede den noodlottigen toestandwaarin de reizigers verkeerden waarop eenige flinke man nen met een sloep hen spoedig van een andera wissen dood redden. Mej. GodaiU heeft bij den ongelnkkigen togt een vrij ernstige kwetsnur aan den arm be komen. Men meldt uit Hoogeveen van 12 Sept. Den rijksveldwachter Middelvcld te Nienwer- oord was een gerucht ter oore gekomen dat de J., ongehuwde dochter van de weduwe H. de J., wonende aan het Noordsche Opgaande ten bnize hater moeder heimelük zoude zyn bevallen. Toen bij met den brigadier der rijkis- veldwacht Endendijk een onderzoek daarnaar insteldebleek het gerucht waarheid te zijn. E. de J. bekendedat zy in den nacht van Maandag op Dingsdag jongstl. was bevallen van een levenloos kinddat zijdoor hare moeder geholpeneerst in een koegreppel en later met een steen om het armpje gebonden in de wijk nabij hare woning had geworpen. Dadr werd dan ook op de aangeduide plaats het lijkje van een pasgeboren kind van 't mannelijk geslapt gevonden'twelk naar het gemeentehuis is overgebragt. Op het berigl van het gebeurde, syo de officier ven justitiede regter-commis- aaris en de griffier der Regtbank aangekomen om nader onderzoek te doen bewerkstelligén. Onder den titel «een examen in de loekomat onder het Ministerie van Paul Bert" geeft Albert Millaud het gesprek weer tusschen een exami nator en een camlidaal over wijsbegeerte. Op de vraag wat de ziel isantwoordt de candidaat een stoommachine. De gedachten zijn de brand stollen de hersens zijn de stoomketelhel ver stand een zuiger, de rede de legulateurde gevoeligheid een manometer, het geheugen een zuigpomp. Liefde is een hersenverkoudheid van het harthaat een afscheiding van de lyrnpha het geloof een wrat, vriendschap een poliep; verontwaardiging staat gelijk met braken haat met een bloedzweer. Omtrent den moordtusschen Rergum en Suatneer, schrijft men uit Veen wouden van 11 SeptemberGisteren avond werden nabij Drach ten twee personen gevat en van hier gevankelijk per spoor naar Leeuwarden getransporteerd als beschuldigd van den moordaanslag op Jan Boersema te Bergum. Men zegt dat een der personen op het vernemen van den dood van J. B. moet gezegd hebbendal dan diens dood aan hem te wijten was, doch dal hij niet ge weten had dat bet zoo erg zou zijn. J. B. met nog een paar zijner kameraden (die zijn jas medenamen toen ze weggingen) moet Zon dagavond niet in volkomen nachteren toestand geweest zijn en bij was zegt men als hij een slokje gedronken had nog al lastig. Hij en zijne kameraden troflen de koedrijvers nabij het gemeentehuis te Bergum. J. B. moet bun 't leven lastig gemaakt hebben, en eindelijk, bij de tweede damzijn jas hebben uitgetrok kenen de koedrijvers hebben uitgedaagd. Toen gingen zijne kameraden van hem af. De koe- drijvers waren niet beducht voor een manzij toch waren naar men meent vier man sterk. Er is toen een vechtpartij geleveid. Toen het mes aan den hals wasvermoedt men dat de verslagene zich heelt omgedraaiddoch... hel reglerlijk verhoor zal verder licht geven over deze nachtelijke gruweldaad. Men zegt dat hij die bekende, een mes had gebruikt, omdat hij gedacht had waar cón tegen ons allen op komt daar zal die wel scherp bij zich hebben. AMERSFOORT, 15 September 1879. (Regerings-Telegram.) In een bij het depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië van 10 dezer, wordt berigl, dat de tijdingen uit Atjeh voortdurend gunstig luiden; dat de troepen van Lamtoba teruggekeerd en de expeditionaire kolonnes ontbonden zijn; dat de patrouilles geen spoor meer van den vijand vondendat verscheidene Hoofden uit de XXV en XXII Moekim zich onlangs onderwierpen en dat de bevolking langzamerhand in de XXVI en XXII terugkeert. De heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, is benoemd tot lid der commissieaan welkeingevolge beschikking van den Minister van Binncnl. Zaken wordt opgedragen het cxamineeren van hen die eene acte van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurk. wetenschappen, handels wetenschappen, gymnastiek en landbouw kunde. Deze commissie zal voor het jaar 1879 te 's Gravcnhage zitting houden. Z. M. de Koning heeft de jaarwedde van den Commissaris van Politie te Amersfoort op f1600.vastgesteld. Blijkens nevensstaande advertentie van den Heer Directeur der Burgeravondschool te Amersfoort zal Woensdagden 17den en Woens dag, den 24**° September weder gelegenheid bestaan om zich als leerling te laten inschrijven. Wij herinneren, dat het schoolgeld voor die nuttige inrigting slechts f 2.per jaar bedraagt en dat op die school behalve in andere vakken ook grondig onderwijs wordt gegeven in hand en regtlijnig teekencn. In den regel worden slechts leerlingen toegelatendie den leeftijd van 12 jaar bereikt en goed lager onderwijs hebben genoten. Bij beschikking van 10 dezer is door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid aan de firma Houtzager van Veen te Amers foort tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van per sonen goederengeld en veetusschen Amers foort en Amsterdam. Het een en ander is vernomen omtrent plan nen van den Ncd. wcerbaarheidsbond. Er worden onderhandelingen gevoerd tot het verkrijgen van een geschikt terrein in het centrum des lands ter oprigling van een vast kamp, van vaste schietbanen en een volmaakte schietschool waar men jaarlijks leger en marineschutterijen en weerbaarheid, zou willen vereenigen tot een wedstrijd. Het zou dan met de concoursen van de verschillende vcreenigingen wel niet ge daan zijnmaar hel doelmet deze nationale schietbanen beoogdzou wezende weerbare mannen des landsonverschillig waar ook woon achtig, onverschillig lot welk wapen, ol tol welke soort ook behoorende, allen jaarlijks op dezelfde, zoo uitstekend mogelijk ingcriglc plek te ver- ecnigen Men hoort dal Z. M. de Koning dit plan zeer begunstigt en dat weldra een begin van uit voering daaraan zal wordtfn gegeven Het zal veel geld kosten, maar men heelt de overtui ging dat het plan gelukken zalzonder premie- leeningen of dergelijke operation. Ook de rege ring zal echter moeten helpenzoo echter door het oefenen van 't volk langzamerhand het vaste leger tot een minimum kan worden leruggebragt, wordt wat men aan de bevordering van hel doel der weerbaarheid besteedtmeer dan dubbel bespaard door de latere vermindering van ons oorlogsbudget. De gewone zitting 187879 der Staten-Gene- raal is Zalurdag jl. in eene vereenigde zitting der beide Kamers door den Minister van Binnenl. Zaken met eene rede gesloten. De zitting der Regtbank te Winschoten van eergisteren wekte meer dan gewone belangstel ling en werd door een talrijk publiek bijge woond. Bij gelegenheid van het straat-tumult voor de huizen der leden van de firma Mulder waren lal van processen-verbaal opgemaakt tegen ingezetenen dier gemeente die direct of indi rect tot het oproer hadden medegewerkt. Twee burgers werden eergisteren veroordeeld tot twee maanden cellulaire opsluiting wegens beleedi- ging van het hoofd der politie en feitelijk verzet legen dienstdoende politiedienaren. Twee andere tot gelijke straf en f25 boete wegens het in werpen van glasruiten. De overige kwamen er met óén maand, enkele met 15 dagen af. Allen zijn bovendien veroordeeld in de kosten. Hel Handelsblad meldt Sedert eenige dagen begint het turfvervoer uit de noordelijke veenderijen belangrijk te ver meerderen. De vrees dat er over 't geheel weinig drooge turf zou komenblijkt overdreven te zijn geweest; de laatste weken hebben gunstig gewerkt en de schipperij die een onvoordeelig seizoen heelt gehadbegint met kracht aan het transporteeren der brandstol. Dat de prijzen duurder zijn dan andere jaren blijkt nu reeds genoegzaam't verschilt meer dan ft op de 1000 stuks. De veenbazen die den geheelen zomer niets dan groote schade voor de hand zagenhopen nu nog een tamelijke rekening te makenhoewel veler gunstige verwachting grootendeels teleurgesteld is. Blijkens verschillende mededeelingen belooft het jagtveld dit jaar in het noorden des lands zeer geringe resultaten. Hel wild is er schaatsch. Hazen zijn er weinig en patrijzen laten in hoe danigheid en hoeveelheid zeer veel te wenschen over. De aanhoudende regens in den broedtijd hebben vele broedsels geheel of grootendeels doen mislukken. Daarbij komt dat de ontwik keling der jonge patrijzen zeer achterlijk is en men bij de dun bevolkte koppels jongen aantreft die te naauwernood nog de grootte van kwartels hebben. Ook wordt hel genoegen der jagt nog getemperd omdat het veld zoo goed als kaal en het aardappelgevras .reeds geheel verdord is zoodat de patrijzen niet kunnen schuilen slecht liggen" en moeijelijk onder schol zijn te krijgen. Te Maastricht waren twee personen vader en zoon op jagt. Hel geweer van den eerste ging niet aftoen men de oorzaak onderzochtwerd de zoon door de geheele lading getroffen. Men vreest voor 'l behoud van zijn leven. Uit Beekbergen wordt gemcldt dat een paar oudjes, die beiden door de diaconie verpleegd worden in het huwelijk zullen treden. Ze teilen te zamen 144 jaren en zullen beiden voor de derde maal in 't bootje stappen, wel een bewijs, dal zij van de vorige schipbreuken niet veel geleden hebben. Te Brussel heeft Donderdagavond te 11 uur een hevige brand gewoed in een fabriek van kofiers en pakkisten op de quai aux Briques nabij het kanaal. In een voorgebouw woonden verscheidene huisgezinnen die reeds te bed wa ren toen het vuur snelle vorderingen had ge maakt. De brandweer was weldra ter plaatse eu drong het brandend gebouw binnen ten einde te redden wat er nog te redden was. Alle bewoners schenen den brand ontkomen te zijn, behalve een 17-iarig jongeling, Dubaes genaamd wiens half verkoold lyk men op een zolderkamer vond. Te

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2