partij terug. Maar de hond die de kudde verge- ze!..o, het gevaar radende, waarin zijn jonge meester verkeerde, sprong bliksemsnel op den slier aan greep hem in den neus klemde zich met tanden en nagels vasten hield den vicr- voetigen geweldenaar in bedwang totdat er hulp toesnelde. Thans is in de dagbladen het verhaal open baar gemaakt van den sowarTaimur, wien het gelukt is aan den moord te Kabul te ontsnap pen. Uit verhaal toont aan, dal de aanval niet vooral beraamd was. De regementen hadden eene maand soldij ontvangenin plaats vao twee, welke zij eischten. Toen de regementen bij het gebouw van het Britsche gezantschap waren aangekomen riep een der Alghaansche soldaten: «Laten wij eerst den Engelschen ge zant eu dan den Emir vermoorden 1" De soldaten traden toen op het voorplein van het gebouw en vielen eenige dienstboden met steenen aan. De guides gaven vuur, zonder dat de Engelsche officieren die zich toen binnenhuis bevonden daartoe bevel hadden gegeven. De oproerlingen gingen daarop wapenen halen en keerden na verloop van een kwartieruurs terug. Men gelooft dal de Engelsche officieren in dien lusschentijd zouden hebben kannen ontsnappen. De onlangs overleden teekenaar Cham had zooals men weelbuitengewoon lange beenen. Up zekeren dag bestelde hij een pantalon en over den prijs van 45 frs. werd hij het eens. De kleermaker begon hem de maal te nemen; al melende legde hij eene steeds klimmende ver wondering aan den dag. Eindelijk een beetje onder de knie gekomen hield de man op en «topte zijn meter in zijn zak. «Hoe is hei," zeide Cham, «blijft ge hier steken «Mijnheer," was het antwoord, «lager kan ik niet gaan voor 45 frs." Te Mezy heeft een schoonvader op zijn schoon zoon l.l. Zondag een geweerschot gelostmet het ongelukkig gevolgdat de laatste Dingsdag- avond aan zijn wouden is overleden. Oneenigheid tusschen beiden is de oorzaak van deze misdaad. Mnemotechnicus aldus noemt zich de heer Rumpe, die te Breslau onlangs voor een talrijk gehoor verbazingwekkende bewijzen aflegde van zijne vorderingen in de kunst van onthou den, in de mnemoniek." In de inleiding wees genoemde heer er op dat reeds de oude Grieken en Romeinen deze kunst beoefenden. De me tbode door hen gevolgdis echter voor goed verlaten. Terwijl zij er op bedacht waren dat gene wat ze onthouden wilden in de gedachten te verbinden met hen omringende voorwerpen was het daarentegen het streven van de nieuwere beoefenaars om het te onlhoudene met elkander te verbinden door gedachtengang en redenee ring. De voorstelling van den heer Rumpe was inderdaad geschikt om de voortreffelijk heid dier methode te bewijzen. Onder anderen noemde hg een duizendtal logarithmielk van zeven cijfers uit het hoofd op, telkens wan- n eer hem de overeenkomstige getallen werden opgegeven. Men meldt uit Rijssel dat aldaar een nieuwe moord, gevolgd door een zelfmoord, gepleegd is. Twee ondertrouwden, J. Singier en Julia Malhieu waren op het punt Rijssel te verlaten om naar Chinonde woonplaats van den brui degom te vertrekken. Een vriend der brnid Espel genaamd, kwam hen vaarwel zeggen en bun nog een flesch wijn ten geschenke. Des middags ging Singier een rijtuig halen toen hij terug kwamvond hij op den trap het tijk van Espel. De ongelukkige had zich met een scheermes, dat hij nog in de hand hield, van 'l leven berooid. Ia de kamer der bruid vond men deze op den grond uitgestrektte midden van een plas bloedaau haren hals bemerkte men eene diepe wonde. Beider dood was oogenblikkeltjk geweest. Men denkt dat jaloezie de drijfveer is geweest dier verschrik kelijke misdaad. Een verschiikkelijk ongelnk heeft te Cure- chem-Anderlecht plaats gehad. Ongeveer 3 maan den geleden werd op de plaats waar een tirn- mermansloods door brand was vernieldeen nieuwe werkplaats opgerigu Men was met den bouw reeds zoover gevorderd dal de vlag op het dak zou komen, toen 's morgens 10 uur ongeveer, terwijl verschillende werklieden in het gebouw bez:g waren opeens de muren van de werkplaats instortten. Vijf werklieden werden onder het puin begraven cn met moeite er uit gehaald. Twee hunner hebben zulke wonden bekomen dat zij aan de gevolgen zullen bezwij ken. De anderen zijn minder gekwetst. Te Berlijn is een compleete fabriek van disser tation ontdekt die men lot verschillende prijs voor alle vakken kou bestellen. De reglerlijke magt heeft zich de zaak aangetrokken cn hij den directeur der labiiek alle stukken en correspon- dentiën betredende de indusliie in beslag geno men. De vraag is, in hoever de fabriekanten vervolgd zullen kunnen worden. Maar het ergst er aan toe schijnen de bestellers der dissertatiën le zijn voor zoover ze hun ambt of hunne betrekking aan dal proefschiilt hebben te danken. Zij zullen eenvoudig worden afgezet of in tang verlaagd. De keizer is te Straatsburg aangekomen. De correspondent van een Duitsch blad meldt om trent de ontvangst Van Woensdagavond lol hedenmiddag regende het onophoudelijk en men dacht algemeen dat de inlogt deerlijk in 't water zou vallen. Van wege de gemeente was alles gedaan om den keizer goed le ontvangen en de Duitschers, die zich hier gevestigd hebben hadden hel bestuur der stad krachtig ondersteund. Maat hel is niet te ontkennen dal Straatsburg een geheel ande ren indruk maakte dan eene Duitsche stad die den keizer ontvangt. Toen het weer verbeterdewerd het langza merhand viij dtuk op straat. Talrijke officieren uit Beijeren Wurteinberg, de troepen uit ver schillende garnizoenen hier bijeengetrokken hadden echter 't grootste deel aan die drukte. Ten twee uren toen het goed weer werd kwam ook 't landvolk binnen. De groote wcield ech ter hield zich aan haren regel van onthouding. Toen de keizer eindelijk binnenkwam, werd het volk meegesleept door 't gejuich der militairen eu begon ook hoera 1 te roepen. AMERSFOORT, 22 September 1879. Op Donderdag, den 25. September 1879, des middags houtweezal de Raad der ge meente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Rekeningeu van de Schutterijhet burger weeshuis burgerlijk armbestuurde kamer van koophandelde schoolcommissie en de gemeente, allen over 1878. 2. Verzoek van den heer P. Ilondius om ontslag als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 3. Advies van Burg. en Weth. op een rekest van den heer A. J. Bos om verhooging van zijne jaarwedde als Gemeente-ontvanger. Na afloop eener Donderdag jl. gehouden ver gadering van het Collegic van den Bunschoter Veen- en Veldendijk werd aan onzen geachten stadgenoot, den heer Mr. J. de Louter, ter ge legenheid van zijne 25jarige ambtsvervulling als Dijkgraaf, door den oudsten Hoogheemraadden heer W. Beukersnamens hoogheemradenbe ambten en bedienden van gezegd collegie met eene hartelijke en flinke toespraakeen lraai en zeer toepasselijk souvenir aangeboden met gouden knopwapen en inscriptie. Wij beamen gaarne den wensch, namens het Collegie uitgesprokendat het den geëerden jubilaris nog vele jaren zal gegeven zijnde belangen van dien dijk op zoo loffelijke wijze als tot heden le behartigen. In het vorig nummer werd een en ander omtrent de tooneelvoorstclling vermeldwelke volgens ncvenssL adv. morgenDingsdagavond in Amicitia te Amersfoort wordt gegeven en sedert dien de rolverdeeling der drie uitmun tende stukken bekend zijnde, zoo is het ons aangenaam daarbij te kunnen voegendatmet den heer Henri Morricn, als vervullende de hoofdrollenook vooral de zang in de stukken zeer goede en geroutineerde vertolksters heeft waardoor de voorstelling te meer aantrekkelijk heid verkrijgt en alzoo gerecde aanleiding voor de opkomst van een talrijk publiek biedt. Voor de Burgeravondschool alhier begint zich meerdere belangstelling le vertoonen en geen wonderde tentoonstelling van dezen zomer heeft weder getoondwelke goede vruchten hei daar genóten onderwijs draagt. Naar wij vernemenhebben zich een twin tigtal jongelieden voor de laagste klasse aan gemeldmeerendeels uit dien stand der maat schappij waarvoor deze school werkelijk bestemd is. Wij vestigen er de aandacht op (zie de ad vertentie in ons vorig nummer) dat de Directeur aanst. Woensdag tusschen hallacht en halfnegen nogmaals de gelegenheid opengestelt om zich te laten inschrijven, en herinneren, dat ook de oud-leerlingen verpligt zijn zich weder aan le melden. Het toelatingsexamen zal worden afgenomen Vrijdag den 3. October, terwijl do nieuwe cursus volgens het reglement den ecrslen Dingsdag in October zal geopend worden. Wij hopen dal d i l jaar niemand achteraan zal koutenwant als hel admissie-exainen is afgc- loopeitkunnen voor dezen cursus geen leer lingen meer worden aangenomen. Zalurdag 27 September zal van Harderwijk naar Amsterdam 0. S. aan 't station Amersfoort passeren een detachement suppletie-troepen voor het 0. 1. leger sterk 5 ollic. en 70 onder officieren en minderen. Met den plciziertrcin der Ncd. Centraal- Spoorweg-Maalschappij van Kampen Zwolle Amersfoort, Utrecht naar 'sGruvenhagc zijn hedenMaanuagp. in. 350 reizigers en rei zigsters vervoerd. Ds. C. II. van Rijnte Lcusdenheeft voor het beroep naar Prinsenhage bedankt. Uit 's Gravenhage wordt gemeld: Ik heb er mij dezer dagen een» naar geïn formeerd of onze tegenwoordige kroonprins het paleis van zijn overleden broeder niet weldra zou betrekken. Daaibij is mij gebleken dat het paleis van wijlen 's prinsen broeder geheel naar de voorschriften van prins Alexander, met 't kostbaar meubilair uit de nalatenschap zijner moeder is gerestaureerd maar dat er van een verplaatsing zijner hofhouding naar dat paleis geen sprake is de prins blijftalthans voot- loopig nog, in 'thuis der de Witten; behalve de rentmeester en de oude geitouwe portier is dan ook hel geheele personeel van wijlen den kroonprins tegen 1 Januari e. k. ontslagen doch prins Alexander heelt in de wijze waarop dat ontslag is verleend weder getoond welk edel hart hij bezit. Hij heeft het personeel van zijn broeder in bet levenslang bezit gesteld van hun tractement als pensioen de lakeijen b. v. zul len f C00 'sjaars genieten. Wij gaan weder een feeslweek te gemoet de viering van het 5üjarig beslaan van ons regeroent grenadiers en jagers. Die ieeslen zullen hoewel ze grootendeels een militair karakter hebben toch ook van gemeentewege en door de burgerij worden opgeluisterd. Men zal waar schijnlijk Dingsdag algemeen «vlaggen." Z. M. de koning zal zich bij de te houden revue en den feestmaaltijd, door den gepensioneerden luite nant-generaal Schönstedl doen ver tegen wooidi- gen prins Frederik komt in persoon er bij doch 'lis ook nog geenszins onzeker dal Z. M. zich niet vertoonen zal. Mij is verzekerd dat bij met li. M. de koningin bet regement zal begroeten en dal bij die gelegenheid een nog schooner verrassing aan ons keurcorps is weg gelegd. Bij de militaire laptoe waarmee 't feest wordt besloten of bij de te houden revue zal o. a. een nieuwe grenadiers-marsch worden gespeeld ter vervanging 't bekende «Turf in je ransel," waarin alle militaire signalen bij wijze van potpourri dooreengewerkt zijn; bet is nog een werk uit Dunklera nalatenschap. Onze straatjongens hebben een nieuw spel uitgevonden zij loopen nl. met een bal of ander terugkaatsend voorwerp waarop zij met krijt in spiegelschrift iets schrijvende straten door en werpen de bol, aan een touwtje vastgebonden behendig met de zijde waarop de letters zich bevinden op de ruggen van alle voorbijgaande dames; zoodat 'l vaak gebeurt dat men vijf, zes ol meer dames achter elkander ziet passeeren met 't opschrift: «Mop" of «Dol" in den rug. Een eigenaardige restauratie is te Berlijn ge opend. Het gebouw heeft den vorm van een schip, met kiel, plegtallegorische voorstellin gen alsmede passagieishutten 1ste, 2de en 3de klasse. De bediening geschiedt door oud-matro zen in hel cosluum van zeelieden. Londen is op zoölogisch gebied niet gelukkiger dan Parijs. Verloor de jardin d'acclitnaiaiion zijti merkwaardige» orang-outang, thans is de vrouwelijke gorilla die sedert 19 Augustus II. door duizenden in het kristallen paleis te Syden ham bezigtigd werd, gestorven. Mond- en klaauw- zeer wordt als oorzaak der dood opgegeven. Bij de lijkschouwing bleek echter ook dat bet hart Aangedaan was. Eenige maanden geleden had een zekere heer Goldsmith, een Deen, het plan opgevat om den Allantischen Oceaan over te steken in een vaartuig, dat haast niets meer dan een notedop mogt heeten. Hij ging met zijn vrouw den ln Juli II. aan boord van den Uncle Sam een zeilscheepje van 18 voel lengte en 6 voel breedte, en nam voor 5 maanden provisie mede. Kopenhagen a- bet doel van deze vermetele reisdie rijk aan avon-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2