roetnd geworden mannen le leren ook wanneer die brieven niets bijzonders inhoulen. Wij deulen daarom een Luelje mede, door den tegenwoor- digen prins Bismarck in bel jaar 1864, den 27sten Julijaan zijne gemalin nil Weenen geschreven «Ken brie! van U heb ik ontvangen en ik verlang naar een tweeden. Ik leid een werkzaam leven, dagelijks vier uren met laaije Deenenen nog niet aan het einde. Vóór Zondag moet de beslissing vallen ol het oorlog dan wel vrede zal zijn.... Zooeven was ik een uur in den volkstuin helaasniet incognitozooals vóór 17 jaren door iedereen aangegaapt zoodanig tooneel-leveo is regt onbehagelijk wanneer men rustig een glaasje bier wil drinken. Zater dag hoop ik naar Gastein te rijdener moge dan vrede zijn of niet. Hier is het mij te heet vooral 's nachts. Aan een ander briefje, gedateerd uit Weenen en van den 22 Jul ij 1864 zij het volgende ontleend: «...Ik woon bij heb niemand dan alleen R. totnogtoe gezien ben twee uren in den Volkstuin doorgeregend en heb muziek gehoord, terwijl ik door de menschen werd bekeken als ware ik een nieuw Nijlpaard voor de diergaardewaarvoor ik vergoeding zoek in zeer goed bier. Hoe lang ik hier zal blijven, kan ik nog niet voorzien morgen veel bezoeken te maken bij C. op hel land te eten vervolgens zoo het mogelijk is, met Denemarken vrede te sluiten en ten slotte naar Gastein in de bergen te vlieden. Ik wenschle dal dit alles voorbij ware. De twee reisdagen hebben mij geestelijk eenigszins tol rust gebragtmaar ligchamelijk ben ik zeer moede eo zeg ik u goeden uachl." Nooit gedacht en toch gekregenmag het Berlijnsche paar wel zeggen dat voor 8 jaar in het huwelijk trad en zich nu in een vijftal kinderen verheugt, nadat hun echt 7 jaren k;nderloos bleet. Verleden jaar in het begin van October beviel liet vrouwtje van twee meisjes en de vorige week weder van drie. Er is niets lieflijkerzegt de onbescheiden beiigtgever, dan de vijf aardige meisjes waarvan bet oudste nog geen jaar oud is. lie ouders zullen intnsschen wel met wenschen dat de kinderzegen hun in zoo loeuemende male blijll le beurt vallen. Aan bet Academiegebouw te Leiden ia het volgende stnk aangeplakt De studentenvergaderingwaarvan in de ver schillende dagbladen reeds melding is gemaakt, zal op den 7 October 's namiddags ten 2 are in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden worden. Slechts die studenten onder dezen zijn natuurlijk ook de novitii begrepenwelke den groentijd onvooiwaardelijk afkeuren hebben toegang tot deze vergadering. Voor een oflicieéle deputatie uil de tegenpartij zal bij tijdige aanvrage en bij wijze van uitzon dering de toegang openstaan. Met deze vergadering wordt beoogd het stich ten eener Nederlandsche Studentenvereeniging die zich zoo mogelijk over al de universiteiten io den lande zal uitstrekken en waarvan de leden licb door hun woord van eer verbinden 1. om al de aankomenden op den voet van volkomene gelijkstelling te ontvangen en te be handelen hun de gewenschle en de ncodige inlichtingen le geven en hen met raad en daad krachtig bij te staan 2. Om al de middelen in hei werk te stellen die leiden kunnen tol de opheffing van eene instelling, die, wegens haren aard strekkingen toepassing, mei de humane grondbeginselen van onzeo tijd in strijd, een blaam werpt op de vrije Nederlandsche Studentenmaatschappij. Ongeveer drie maanden geleden zon eene Haagsche familie voor gcruimen tijd op reis gaan en de kinderjufvrouw zou haar alsdan vergezellen. Den avond vóór de reis klaagde sij over onpasselijkheid en kreeg zij verlof om zich vroegtijdig naar haar kamer te begeven. Den volgenden ochtend toch zou men te 7 aren vertrekken. Te 5 uren reeds was de jufvrouw beneden kleedde als gewoonlijk de kinderen en vertrok met de familie le 7 uren per spoor. Wat de vertrc'-kenden echter niet wistenen waarop zij in bet minst geen vermoeden hadden was dal des nachts in hun huis een kind ge boren wasdat de moeder in een laken ge wikkeld en omwonden met twee japonnen in een kast op baar kamer in het ledige huis had achtergelaten. Na ongeveer drie nuandea buiten te hebben door gebragtkeerde de heer des huizes in bet laatst der vorige week terug om de woning voor de ontvangst te doen in gereedheid brengen. Wel kwam hem een on aangename lucht tc geaioctdoch hij schreef dit toe aan vochtigheid en du gelijke en bad in het minst gceri gedacht*, up de kast, waar van de jufvrouw den sleutel gehouden had omdat er, zooals zij te keunen gaf, vuil on dergoed io geborgen was. Toen nu evenwel Zaterdagmiddag mevrouw met de kinderen en dienstboden te huis was gekomen en men Zondag daarop een zonderlinge brandlucht rook, ondervroeg men o. a. ook de jufvrouw naar de oorzaak daarvan en bekende dezedal zij oude kleedingstukken verbrand had. Hoe ontstelde men evenwel toen men Maandagterwijl de kinderjufvrouw met de kinderen uit wandelen was, in een turfbak het half verkoolde lijkje van een pasgeboren kind vond I De politie werd onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld en heeft de daderes in hech tenis genomen. Zij moet de hierboven vermelde bijzonderheden bekend hebben. Welhoe bevalt u onze eetzaal vroeg me vrouw Smul aan haar gast. Mevrouw dat zal heelemaal afhangen van het diner Het Handelsblad ontving het blijde berigt dat de Willem Uareotz. te Hammerlesl (Noor wegen bij de Noordkaap) is binnengevallen en dat alles aan boord wel is. De gedenksteen is op Nassau-punt (Nova-Zembla) geplaatst en later is het schip in de nabijheid van Frans Jozefsland geweestdal boven 80° Noorderbreedte ligt. Een kleine Noorwecgsche kotter, de 1 Js Björn heelt dezen zomer een gelijken logt gedaan als onze Willem Barente nog bezig is te doen. Ze heeft gedwaald in de Poolzee, langs Nota-Zembla gekruist, de Matockkin-baai en de Kara-zee bezocht, waarnemingen van ijs en temperatuur gedaan eene verzameling van zeedieren mede gebragt, enz. Den I8en Augustus beeft het schip op de terugreis de Willem Btrenlz ont moet blijkbaar was alles wel aan boord want er wordt verder niets bijgevoegd in het berigt. Aan boord van de 1 Js Björn beviudl zich de bekende Noordpoolreiziget kapitein Markbam dezelfde die verleden jaar ouk aan bet Willem Barente-diner deeluam. Nu het met het Panama-kanaal niet naar wenscb gaatschijnt de Lesseps de doorgiaving der landengte van Coiimhe te willen uitvoeren. De kostendie op 20 millioen fr. worden ge schat maken de giootste moeilijkheid uit. Dat de uilvoering van het plan voor den griekschen handel van groot belang zou zijnit zeker. Het zou geen gering voordeel wezen voor de Grieksche schepen dal zij om in de AJriali- sche zee te komen niet den geheelen Peloppo- nesus moesten omvaren, terwijl voor reizigers van Korfu naar Athene thans het oversteken der landengte met groote moeilijkheden gepaard gaal. De natuur legt aan de doorgraving geen moeilijkheden in den wegCorintlie zou de voornaamste zee en handelsstad van Griekenland worden en gunstig gelegen zijn aan den groolen weg naar Triest co Marseille. Men heeft te Batavia een zeer slimme industrie ontdektwaarvan misschien reeds vele de dupe zijn geweest namelijk eene vervaLching van zegels. Een paar inlanders, als bedienden werk zaam bij eene handelsfirma aldaarkochten bij den Uataviaschen zegeldebitant zegels van I t en deden die een kunstbewerking onder gaan waardoor het cijfer in den zegelaidruk onzigtbaar werd gemaakt. Misschien werd dit wel door voortigiig wrijven verkregen, daar de zegels allen immers in hoogdruk worden gemaakt. Vervolgens stempelde men met een cijler op de plaats waar het vroegere had gestaan het cijfer 4, 8 of het getal 16, 20 enz. en ver kocht dan die zegels voor echte. Naar wij ver nemen moet de aizet dier vervalschte zegels nog al groot zijn geweest en dus de winst niet gering. Het bedrog is echter ontdekt en is den officier van justitie daarvan kennisgegeven, die de verdachte inlanders voor zich heeft doen komen en het onderzoek van de zaak is begon nen. De zegel-debitanl bij wien reeds een onder zoek is ingesteld, moet veiklaaad hebben, dat bij sinds eeriigen lijd geen hoogere zegels verkocht dan van t 1 waaruit ai te leiden isdat de vervalschers hunne practijk niet in de laatste dagen begonnen zijn. Op Cuba hebben drie plantageeigenaars al hunne slaven in vrijheid gesteld, op voorwaarde dat deze nog vijl jaren bij uunne oude meesters zouden blijven werken. Die voorwaarde is door allen met blijdschap aangenomen. Het getal der vrijgemaakte zwarten bedraagt ruim 6000. Hel goede voorbeeld zal waarschijnlijk door andere slavenhouders worden gevolgd. Men meldt het overlijden van een man-, die bij alle reizigersdie Ultechl van tyd lot tyd pas seerden maar vooral aan de Utrechtenaren zeiven bekeud was door den ijveren denaauw- gezethcidwaarmede hij steeds de betrekking heelt vervuld die hem was toevertrouwd. Het is Hester die op hei perron van 't R'ijnspoor- station altijd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op zijn post stond en met de signaalklok het sein voor het vertrek van eiken trein gal. Hij heeft op het station een menschcnleeitijd doorgcbragl. Twee en dertig zomers rolden hem op dat station over het hoofd. Zijn dood heelt een groote leemte achtergelaten. Niemand kon zoo luiden als hij. En Hester kon fluiten ook. Met zijn beide wijsvingers in den mond bragt hij vaak een geluid voort, luid en schril, maar wel bekend bij machinisten en andere beambten die dit geluid vernamen zoo dikwijls er iets niet in den haak was en dit bemerkt werd door Hester aan wiens scherpziende waak zame oogen niets ontsnapte. Ook de reizigers zullen hem missen want hij was voor velen hunner een vraagbaak. Kort en duidelijk maar altijd even beleefd beantwoordde hij hun vragen. De overledene was een nederig man maar een vooibeeld van trouwe pligtsbelrachting. Deze Hester is niet meer Volgens den berigtgevcr maakte een hevige zenuwkoorts in weinig dagen een einde aan zijn leven. Slechts eenige uien voor zijn dood meende bij ijlende, een botsing van twee treinen le zien en op zijn sterlbed nog stak hij de vingers in den mond en door zijne kleine woning weer klonk het schel gefluit dal fluiten ual hem zeker nog lang in de vriendelijke herinnering van velen zijner ambt- en tijdgenooten zal doen leven. AMERSFOORT, 29 September 1879. Zaturdagoclitend te 11 u. 58 m. passeerden aan het station Amersfoort Z. M. de Koning en II. M. de Koningin inet gevolg van 's Gravcn- hage naar het Looalwaar zijnaar men ver noemt tot in de tweede helft van December hlijvenom daarna weder cenigen tijd te 's Gra- venhage doortebrengen. Denzelfden morgen vertoefde de heer Ulden- beck lid van den Raad van Toezigt op de spoor wegdiensten in Nederlandeen hall uur aan 'tstation te Amersfoort, op zijne inspectiereis over den Centraalspoorwcg. Als eerstaanwezend Ingenieur te Amersfoort is benoemd de kapitein der genie P. A. T. Havelaar, in de plaats van den kapitein der genie G. J. de Jongltwien op verzoek eervol ontslag uit de tuil. dienst werd verleend cn die thans als directeur der gemeelewerk en tc Rotterdam in functie :o gelreden. Kort voor het drukken van het vorig num mer werd daarin geplaatst hetgeen hoofdzake lijk in de even tc voren geëindigde zitting van den gemeenteraad van Amersfoort was behan deld. Ter aanvulling daarvan volgt Binnengeleid door den heer Secretaris werden door den heer J. F. Lagerweijals raadslid herkozen, de gevorderde ccden afgelegd en nam hij zitting. Bij loting zijn de halfjaarlijkschc zamenge- steldals, 1e afd. de heeren Celosse, wet houder van BeekGroenebootnHerschel van den SantheuvelSchcllusZandijk en van Zijst; 2c afd. de heeren Croockewit, wethou der, van BurgsteedenDrijlhoul van lloolf, LagerweijMethorstvan Rosenthal en Visser. De nieuwe stoomboot lusschen Amsterdam en Amersfoort, welker dienst ir. nevenssL adv. voorkomtis gisteren in den aanvang van den avond te Amersfoort aangekomen, lieden heeft eenproeftogt plaats, waartoe autoriteiten, enz. zijn uitgenoodigd. Ook morgen geschiedt een proeftogl. Te Amsterdam werd dezer dagen des nachts een huis met open deur gevonden en dal nog wel een zilvermagazijn. Toen de slapende bewo ners door een voorbijganger waren gewektwas hun schrik natuurlijk gioot; een dief die echter door «onraad" nog tijdig op de vlugt schijnt le zijn gedreven had nl. een paneel ait de voordeur verwijderd, om zich daardoor toegang tot de schatkamer te verschaften. Een gehuwde schipper en een gehuwde schip persvrouw uit Frareker zijn te zarneri van daar ontvlugt in de rigting vau Winschoten. Een koopman uit Itolsward verloor te Sloten een bankbiljet van f 40. Het werd gevonden door een behoeftig schoenmakerdie hel ter secretarie bragtwaar de koopman het kon laten afhalen. De geweerfabrieken in Duiischlandwelke

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2