bij haar verwanten een onderkomen doch keerde mei jobsgeduld eiken morgen getrouw tot hnar wettigen echtgenoot terug. Op aekeren avond verschijnt de heer des huizes «eer met wan kelende schreden en duhbeUlaande tong maar op zijn rug sleept hij een groote, houten kist, een doodkist. «Vrouw," roept hij, uiaak dat ge weg komt. want ik wil sterven!" De ge hoorzame gade pakt haar nachtgoed in een doek en begeeft zich bedaard naar haar ver wanten ten hoogste verwonderd dal manlief zoo kalm is. Een uur verloopt er, en toevallig komt de slanowoi prislaw (chei der dorpspolitie) dien weg langs en «erpt even toevallig een blik door de vensters in het huisvertrek Wal ziet hij Midden in de kamer staat een open doodkist en om de kist branden naar hel gebruik mee brengt twaalf kaarsen. In de doodkist ligt een lijk Te vergeefs zoekt zijn vorschend oog de doodenwachtdie toch bij het lijk niet mag ontbreken. Zijn verstand staat stilhij moest immers in kennis gesteld zijn met het sterfge val I Daarom treedt hij zacht het huis binnen en opent behoedzaam de deur van het vertrek. Doch naauwelijks heeft hij dat gedaan, of de doode rijst plotseling op en brult met vreese- lijke stem: «Wie i» daar Uc dappere pristaw tuimelt van schrik bijna achterover en maakt beenen met zulk eenc ver bazende vlugheid dat bij op de straal een paar boeren omver loopiin bun val wordt hij even wel meegesleept en zoo gestuit in zijne vlugi. Buiten adem en met knikkende knieén vertelt de pristaw daaropdat hij een geest gezien heeft in een doodkist. Men begeeft zich aar zelend naar het bewuste huis, de boeren zien ook de doodkist met de brandende kaarsen en voelen zich niet steik genoeg om liet spooksel aan te vallen. Er wordt versteiking gehaalden eiudelijk waagt zich de kleine bende, een dozijn koppen steik, in de woning en daarna in de woning van den doode. Men opent de deur, doch nu volgt niet het «wie is daar f" van even te voren, in de kist hoort men duchtig snorken. De pristaw beschaamd en woedend tevens pakt een emmer met water en giet dit den «doode" op zijn gezigtwaardoor deze plotseling uit den slaap opschrikt. Er zateo vijfentwintig knoetslagen voor hem opdoch de historie leverde langen tijd stof tol iageben en tut allerlei spotternijen ten koste van den pristaw. Niet alleen Engeland en Amerika hebben hun wedlooperswier sterke toeren door de dagbladen wereldkundig worden gemaaktmaar ook Frankrijk heeft op dat gebied een kam pioen van beteekenis aan te wijzen. Vooral in liet Zuiden is hij bekend en beroemd onder den naam van l'bomme locomotive. Hij had na een weddenschap aangegaan om in vijf dagen van Montpellier naar Bordeaux te ioopen. Üe Gironde berigt zijn behouden aankomst binnen den gestelden tijd. Üe «locomotiel-mensch" heeft 104 kilometer per dag afgeloopen en de gestelde 5000 Itaacs gewonnen. l'e Kralingen is een 13jarige knaapdie door een prooien hond werd aangegrepen en op den grond geworpen, zoo geschrikt, dal hij aan de gevolgen overleed. In het station te Charleroi bevond zich een jongelingdie zoo dik watdat hij in geen waggon kon plaats nemen daar het portier te naauw was. Men heelt den kulosausdie naau welijks 25 jaren oud is, in een goederenwaggon opgenomen. IIij moest het vervoer betalen naar het gewigt van zijn ligchaam volgens tarief. Wederom is een der onder het tweede Kei zerrijk befaamde personages overledennamelijk Cora I'earl. Naar men zegt, had deze vrouw, om hare vermagering te keer te gaan de toc- vlugt genomen tot rattekruid en daarvan ein delijk znlke onmatige hoeveelheden gebruikt dat zij er onder bezweek. Zij was de favorite van Prins Napoleon Jerome en pronkte steik met de volheid barer vormen. Te Weenen stierf eenige dagen geleden een man die in de Europeesche financierswereld wijd en zijd bekend was, namelijk de heer Gustaallidder von Epstein. Uit Bohemen kwam bij naar Weeoen, alwaar bij het van zijn vader gccrlde groote vermogen door vlijt en overleg poedig wist te doen vermeerderen. Men schatte "ijn kapitaal op meer dan twaalf millioen. 2«jn buis siund zeer in achting uitgestrekte l^oJerijeu waren zijn eigendom de schoonste lla's strekten hem lot verblyf. Toen de Wiener viracli kwam was echter al die heerlijkheid ver- Kwenen en dc eens zoo rijke mannadat hij aan al zijne verpliglingcn had voldaan genood zaaktals een arm buigci zonder middelen een beslaan te zoeken. Ismail Pachade cx-kltedive van Egypte, leidt te Napels een waai lijk vorstelijke levens wijze. Zoodra hij is opgestaan gebruikt hij een kop koilic met geroosterd btood en wijdt daarna met zijne pacha's een paar uren aan zijn corres pondentie, die zeer uitgebreid is. Te twaall uren dejeuneert hij met zijn kin deren en zijn gevolg; hel menu bestaat dan uit verscheidene geregtendessen niet vruchten en ijsenz. Na het dejeuner houdt zijn hoogheid zich bezig met bet schrijven van c ij Ierswelke te zanien 5 k 600 wooiden vormen die hij naar Alexandrie telegraplieeru Dit alleen reeds kost hem Ir. 1000 k Ir 2000 per dag. 's Namiddags gaat hij uit rjjdenen tc 8 uren gebruikt hij het middagmaal. Dikwijls heeft hij dan een der hoogste ambtenaren van Napels of andere Napolilaansche edellieden bij zich te gast. Het menu van het diner is nog rijker en kostelijker dan dat van het dejeuner. Naar men zegt zal Napels een blijvcud aan denken behouden aan Ismail Pacha die op een lustslot in de nabijheid van Pompei verblijl houdt. Hij zal namelijk op zijn kosten den Egyptischen tempel weer laten opbouwen welke tweeduizend jaren geleden aan de Godin Isis werd gewijd en welker ruïne nog te zien is. Bij gelegenheid der heropening van de jagt in Frankrijk, deelt het Journal des Uébats het volgende mede 't Is niet met juistheid te bepalen van welken tijd de oorsprong der jagt daglcekeiil. Men zal echter wel als zeker kunnen aannemen, dat zij ontstaan is toen de mensch zich legen de dieten moest verdedigen en zijn voedsel ook buiten bet plantenrijk zoeken. In de bijbelscbe tijden stonden de jagers hoog in aanzien. Zij weiden als boven hunne mede- menschen verheven beschouwd. Nimrod strekt ten bewijze. üe Grieken waren bartstogtelijke liefhebbers van de jagten zelfs buitengewoon bedreven in de kunst om wild te vangen zonder wapen of werktuig. Zij maakten zich van leeuwen wilde zwijnen en ander gevaarlijk gedierte mees ter door valkuilen bedriegelijk met takken en lover bedekt en waarboven een scbaap als lokaas was opgehangen. In Perzié was dc jagtiust zoo groot, dat Cyrus troepen van vijf- k zeshonderd honden hield algerigt voor de jagt op antilopen en gazellen. Even als in de parken oneer dagen lieten de rijke Persianen op uitgestrekte bosch- rijke terreinen verschillende soorten van wild aanlokken om zich vervolgens zonder ver- moeijenis aan hun geliefkoosd vermaak over te geven. De Romeinen jaagden aanvankelijk in de bos- schen cn op de vlakten, maar in de laatste dagen der republiek jaagden zij ook in afgeslo ten parken waar zij 'Allerlei soort van wild na hielden. SyllaSerlorius, Julius CaesarMarcus Antonius, Cicero, hebben allen de jagt beoefend, en Plinius was nog hartstogtelijker jager dan zij en gal zich met vurigen ijver aan dat ver maak over op zijne gronden van Tusculum (tegenwoordig Frascati) eenige mijlen van Rome. Als in onze dagen, was reeds te Home het van gen van kwartels in vertikaal gespannen netten bekend. Üe jagt was de voornaamste bezigheid der eerste Frankische koningen ClovisThierry Gontrand, Chilperic, Childcberl, enz. Karei de Groote bezat alles wal tol de jagt behoort, de schoonste honden, de beste uitrustingen, alles even kostbaar. Lodewijk de Zachtmoedige, Karei de Kale, Carloman Lotbarius muntten uit in de jagt op het wilde zwijn en het hert. Lodewijk IX, Lodewijk XI, Lodewijk XII en Karei VI waren onder de vorsten van hun lijd de harte- toglelijkste jagers. Frans I jaagde zomer en winter door. Lodewijk XIV had de jagt lot eene soort van staatszaak verheven, en er allen luister aan bijgezeten Karei X was ook als een der on vermoeidste jagers bekend. Hij heeft te Kam- bouillet de schitterendste herinneringen aan merkwraardige jagten nagelalen. In het bosch van Windsor bevindt zich sedert eenige dagen een jaguar, die aan Sir Beaumont Dixie toebehoordezich van den ketting los rukte cn thans onder de bevolking van den omtrek schrik en angst verspreidt. Niettemin was het dier, ten opzigte van zijne meesteres lady Dixie goedaardig eti zelfs vriendelijk; te genover anderen vertoonde hij echter zijne wilde natuur. Reeds zijn drijijagten georgani seerd om te beptoeveu het dier te vangeD. Een groot aantal Fransclie officieren en Fran- sche militaire schrijvers hebben de Duilsche militaire manoeuvres in EUas-Lotharingcn ge volgil. Wat hen het meest heelt getroffenis de strenge krijgstucht. Een coirespondent der Répiihliijue FiNiiyaise vei haalt, dat hij in het gevolg van den groothertog van Baden op den weg van Bouxvilliers een afdceling troepen dertien bataljons, twee batteiijen en een koni- paguie mineurs passeerde. «IXi diepste stilte weid door de troepen in acht genomen, die daar nog een ball uur na hel vertrek van den groothui log bleven. Wij waren allen verrast, toen wij zagen, dat deze reserve uil twee brigaden bestondwant wij hadden slechts eene opgenteikl en du aanwezigheid der tweede bleek eersttoen zij uil een plooi van het ler- lein te voorschijn kwam toch waren wij niet meer dan 150 meter van haar verwijderd ge weest. Üit feil bewijst de magl der discipline. Toch waren er soldaten uil verschillende lan den er waren twee Beijerscheeen Pom- mersch en een Brunswijksch regiment. Deze 6500 mannen stonden bij hunne aan hoo- pen gezette gewerengeen sprak haidop en toen hel bevel werd gegeven de geleduicn te lormeeren werd dit met de uieest mogelijke snelheid uitgevoerd." Verscheidene coriespondenten spreken van de verbazing der Fransche officiereudal dc Duische tirailjeurs in een bijna gesloten kelen opi ukken. Dc Üuilscheis achten hel van groot belang, dat zij bij het openen van het gevecht sterker iu getal zijn dan de vijand. De Fran- schen beweren dal dit systeem den Üuitschers bij üravelollc groote verliezen heeft berokkend. De correspondent der France zegtdat alge meen een voorgevoel hcciscbl, dal deze wapen schouwingen wel de laatste zullen zijn, dio keizer Wilhelm houdt. Zondag jl. beviel, met behulp van dc amb tenaren der belastingen na de aankomst met een der booten van Lobith eene dame wonende iu de Rollerd. Zandstraat van 60 goede en wel gemaakte gouden en zilveren horlogies. Hoe onverwacht haar deze bevalling overkwam kan met genoegen worden gemeld d«t haar gezond heid ten gevolge van dien schok niets heeft geleden. Üit zaakje heeft zich aldus toegedragen. Te Lobiih kwam een ambtenaar der belas tingen aan boord die zich voor diensttaken naar Rotterdam begaf. Na een «ogenblik in die boot vertoefd te hebben kwam de zonderlingen dikte der be doelde dame hem vreemd voor en besloot hij haar gade te slaan. Tc Dordrecht zijnde ver- lelde hij zijn geheim aan een collega die zich mede naar Rotterdam begaf. Te Rotterdam gekomen ontdekte men het bedrog en men ontnam haar de voorwerpen. Het is aan de activiteit dier ambtenaren l e danken dat deze ontduiking op bel stuk der belasting voorkomen is. Door 11.11. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort wordt op Maandag, 1.1 October de straatvuilnis in het openbaar verpachtover hel tijdvak van 1 Nov. 187!) tot.il Dee. 1881. Eene opgaaf van den hoofdinhoud der conditiënvoor die verpachting geldendeis voor vele ingezete nen zeker niet van belang ontbloot, reden waar om wij hieromtrent een en ander laten volgen Dc rechten en verplichtingen van den pachter strekken zich uit over het gedeelte der gemeente gelegen binnen de builen-bingelgrarhten (behalve net plantsoen) en voorts buiten de Kamppooti tot «de Stroopalbuiten de St. Andriespourl tot de brug bij «Bcllcvue," Luiten de Slijkpoort tol dc Walcrslcegbuiten de Utrechtschc poort lot de Walcrstecg en den ouden Soeslerweg, builen de kleine Koppel tot dc Wollerlrteegbuilende groote Koppel tot «de Spijker" en builen Bloem endal tot den Spoorweg. De pachter moet iederen wet kdag aan dc bui zen der ingezetenen die het verlangen, in ontvang nemen alle vuilnis cn afvalalsook de privaat- tonnen onder gehoudenheid die tonnen te ledi gen en den volgenden dag gereinigd terug te be zorgen. Ilii is niet gerechtigd vuilnis afvalof den inhoud van privaaltonnen te vorderen van de ingezetenen, maar zoodra hij een of ander in ontvangst neemtwordt het zijn eigendom. De pachter heelt recht op alle vuilnis en modder van dc openbare straten, wegen, goten en rioolputten. De vuilnis en modder moeten dagelijks door den pachter worden opgehaald of uitgeschopt, cn in Oct. tot cn met Maart vóór 5 uur cn in de overige maanden vóór 7 uur nam. zijn wogge- voerd naar eene buiten de kom der gemeente ge legen plaatsdoor Burg. en Weth. goedtekcurcn. liet puin en de vuilnis op dc tegenwoordige of nader aantewijzen plaats aanwezig cn niet door het gemeentebestuur verlangdworden door den pachter binnen vijl dagen na bekomen aanzegging weggevoerd. De pachter moet alle marktenpleinen en bruggen tweemaal in de week (Dinsdag en Vrij.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2