Dingsdag 28 jjpjg October 1879. M 2771- ■Hill Uitgever: A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Politieke Revue. De hertog ven Cumberland treedt weder op den voorgrond. Men berigt nl. dat vao de tijde der hoven van Kopenhagen Rusland eo Enge land en ook van de tijde der tamilie bij den hertog van Cunberland er op zou tijn aange drongen van tijne regten op den troon vao Hannover at te tien. Tc meer trekt dat berigt de aandacht, daar tegelijkertijd een Hanooversch blad melding maakt van eeu adres aan deo hertog van Cumberland gerigtwaarin bet Han- noverscbe volk aijo onvergankelijke trouw en tijn hoop op een toekomstige restauratie uitdrukt. De veroordeeling van het raadslid Humbert door den regter wordt natuurlijk door de Pa- rijscbe radicalen geëxploiteerdom op nieuw van verset tegen de kieters" te spreken, en bet teil dal de prelect van Pat ga niet geprotesteerd heelt tegen de woorden vao den beer de Heredia, wordt aangemerkt als een bewijs, dat ook by, de heer Herold gelijk, spreker self, in die woorden «een beroep op de eendraglden maatschappelijken vrede en de menschheid" beeft getien. Alsof de menscbheid baat sou vinden bij het terugroepen van brand stichters en moordenaars en alsof de maaischap- pcllijke vrede zou worden bevorderd, indien de Gemeenteraden van Fiankryks hoofdsteden en de Kamers bezet weiden door hendie bet reeds door den oorlog uitgeputte Frankrijk in 1871 op den rand des algronds hebben gebragl lotusschen schijnt hel der Regering thans ernst te zijn den woesten stroom tegen te gaan. Maar zal zij bet kunnen na zelve alles gedaan te hebben om hem in beweging te brengen Zal men eerbied hebben voor een gouvernement dat den eeneti dag circulaires sendt aan de procureurs-generaal ten einde bet woord en bet schriftbij uiupattingen te doen strafTen en tegen iedeie oproerige beweging te reageren terwijl leden den anderen dag het land afreizen redevoeringen houdende om gisting te bieogen in de gemoederen f De houding van Gambetta verdient op hel oogenblik bijzonder de aandacht vao allendie den gang van zaken in Frankrijk meer en meer verontrustend vinden. Sedert de ex-dictator te Bordeaux zich iu bel Paleis Bourbon beeft geïnstalleerd en als president van de Nationale Vergadering naast den president der Republiek Grévy iu eer en aanzien is, schijnt de pole mische en onrustige geest, die in hem was, van lieverlede geweken te zijn en bet opportu nisme hem geheel te hebben ingenomen. Het ia alsof hem conservatieve neigingen zijn gaan bekruipen en zorgvuldig onthoudt bij zich van alle manifestation en uitingendie hem eenigs- zins in 't gedrang zouden kunnen brengen. Zich zoo veel mogelijk builen den strijd van het oogenblik te houden is blijkbaar zijn streven en bij doet zijn best om overal en aan iedereen te doen weten datals zijn blad La Républi- que Frangaise zich eenklaps voor de volkomen kwijtschelding beeft verklaard van alle strafTen aan veroordeelden naar aanleiding van de com mune opgelegd dit builen zijn verantwoorde lijkheid is geschied dat hij Gambetta van die volle-lage niets beeft geweten. Wordt in een of ander orgaan van gezag gezegddat het ministerie Waddingion-Ferry weldra zal moeten wijken voor de pressie van de Repobliekeinen in den trant van de Parijscbe schiet buurten en dat aladan niemand anders met de samen stelling van een ministerie kan worden belast dan Gambettadan leest men den volgenden dag op in 'toog loopendc wijze, dal de presi dent der Nationale Vergadering vast besloten is een dergelijke opdragt niet aan te nemen kortom Gambetta wil rusten en wachten op hetgeen uit de tegenwoordige crisis zal voort komen om naar die uitkomst zyn handelingen te regelen de onstuimige politieus van eenige jaren geleden wordt een geslepen diplomaat. Wat ten slotte zijn aanhangers van die gedaantever wisseling zullen zeggen, zal de tyd moeten leeren. De Russische pers is to hooge male veront waardigd over de redevoering, onlangs door Minister Salisbury te Manchester uitgesproken en waarin deze zoo levendig het Duitsch Oostenrijkache verbond toejuichte, als een bol werk tegen Rusland. De Golos noemt die rede onbeachasmd-openbartig. Het Journal de St. Petersbourg zegt er van, dat zulk een rede voering bijna een oorlogsverklaring ia. Zelfs een niet-verantwoordelijk iournalistvoegt het blad er byzou met oAr voorsigligheid en terughouding gesproken hebben dan deze verantwoordelijke Minister van Engeland. Ook de Agence Russe is ontslicht; bet blad behoudt tich echter hei oordeel tot later voor. Reeds thans zegt bel blad echter vrij scherp, dat de loestaud van bet Engclsche Kabinet al zeer wankelende moet zijn dat twee Ministers achter elkaar bel noodig geacht hebben om de aan- dacbt van bet publiek at te leiden door weer eens met de vrees voor Rusland te manoeuvreeren. Het blad voegt er echter bij te vertrouwen dat bet verlichte deel van het Engelscbe publiek te verstandig zal tijn om te gelooven aan de beschuldigingen door Salisbury legen Rusland ingebragt. Uit Konstantinopel schrijft men: Van geloof waardige tijde wordt verzekerd, dat de betrek kingen tusacben Duiucbland en Rusland thans een bevredigenden keer hebben genomenaan gezien de Russische regeering ernstige waarbor gen heeft gegeven van baar voornemen om bel Berlijnsche verdrag na Ie komen. Allerlei. De correciionecle regtbank van Vervicis heeft een boerenarbeider lol 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld, die onder voorwendsel, dat de dochter van den pachter geen taart gebakken bad voor de dienttboden de hoeve in brand bad gestokenhetwelk de eigenaar een schade berokkende van 5000 ft. Voor de deur van een deftig bui* in Somer- sctaliiie hield onlangs een lijkkoets met loebe- boorend personeel stil, die gezonden waren om den beer des huizes te begraven. Daar deze echter levend et. gezond was. ontstelde hij niet gering, en was juist bezig den lieden te bedui den dat by niet dood was, toen een tweede lijkkoets voor hem bestemd, naderde, weidia door een derde gevolgd, 't Bleek dat hier een aaardigbeid zeker niet door 's mans vrieoden uitgedacht, in 'l spel was, die in elk geval teer ernstige gevolgen had kunnen hebbenals de bedoelde zenuwachtig van gestel was. Een bunrkoeuiei te Pat ijs vervoerde eer gister in zijn vigilante twee vrouwen. Plotseling boorde bij binnen in het koetsje een hevige wooi den wisseling en eindelijk bet geroep van moord. Toen hy het portier opende bleek betdal de twee «dames" in bet rijtuig een tweegevecht metscharen gehouden hadden waarbij een van haar met een half afgeknipten neua het veld ot liever de koets had moeten ruimen. Te Brussel zijn in de tue Nuit et Jour twee buiten, of beter gezegd twee krotten, inge stort. Hel eerste word bewoond door een kagcbel- makerhet tweede door een waschvrouw. Drie Eirsonen zijn door dit ongeval ernstig gewond, en heelt dadelijk de oude woningen geschut daar men vreest dat anders de geheele buurt zou instorten. De schoonmaakster de W., die op bet Spui te Rotleidam in haar werkbuis, ondei het zingen van eeu liedje om geen argwaaA te vei wekken een spaarpot ledigde en in dat werk door een verscholen politieagent op hee- teidaad weid betrapt, is door de regtbank te 's Hage tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Vijf moedige juflers ontvingen deser dagen te Padslnw in Coruwallis zilveren eerepenningen van de Engelsche reddingsmaalacbappij. Voor eenigen tijd waren zij met ontsluimig weer in een boot op zeeen werden door een visschers- srnak op aleeptouw genomen toen zij in de verte een boot zagen omslaan. De dames lieten hun boot losmaken en roeiden «als tijgers" door een hooge zee naar de plaau dea on hei Is. Zij hadden 't genoegen een zeemandie op 't punt was te verdrinken te redden. Uit Afghanistan komen weder gnnslige be- rigtea. Eene officieele depeche bevestigt hel berigt van de ontploffing, welke op 16 deser een deel van de citadel te Kaboel beeft ver nield. Twintig personen zijn daarby omgekomen. De groole kruiltoren 250,000 pond kruit be vattende ia tol duaver gespaard gebleven. Men gelooft dal deze ontploffing aan een toeval moet toegeschreven worden. De Engelscbe troepen hebben de citadel ontruimd. Krachtige pogingen worden io het werk gesteld ter voorkoming der ootploffing van den groolen kruiltorenwaar door onzeglijke schade zou aeogerigi woideo. Een trenrig voorval gebeurde onlangs ter gvlegenheid van een sl'erengevecbl te Madrid. Frascuelo, de voornaamste espada van Spanje en als zoodanig er mede belast een woedend gemaakten slier den genadeslag toe te brengen die dien avond in het amphitheater van Madrid de toeschouwers moest verlustigentrad daar toe, van het muleia-vaantje voorzien en bel bloote zwaardvolgens gebruikin de linker hand te voorschijn. De slier sprong toe door boorde bem met deo hoorn ter hoogte van de heup bet ligchaam schudde hem heen en weder eo wierp hei haalde keeren met kracht hem tegen den grond. Te vergeefs hadden in dien tusschentijd de aanwetigen beptoelddoor het werpen van hoeden en het verioonen »an roode sjerpende aandacht van het dier al te leiden en boog noodig was de komst van den picador die te paaid gezeten zoodra mogelijk toeschoot. Ook deze werd met opengereten ligchaam wei nige oogenblikken later, toen zijn paard in den strijd was omvergeworpen voor dood uit het perk gedragen. Niet dan met groole uioeite slaagde men er in den espada te bevrijden tijn toestand doet voor zijn leven vreezen. Toen de toeschouwers van den eersten schrik bekomen warenging mea rustig weer met de bloedige vertoooing vooitalsol er niets gebeurd ware. Een in Duilschland buitengewone gebeurte nis nl. een politiek duelbeeft dezer dagen de stad Dresden in opschudding gebragt. Het is meer tnei kwaardig 1. wegens de ernstige ge volgen die bet gebad heeft2. omdat een der daarin betrokken personen een ambtenaar aan bet ministerie van binnenlandsche zaken is en 3. wegens de aanleiding. Een zoon van den beroem den professor der Leipz. universiteitdr. Koscher was langen tijd secretaris der Kamer van Kooph. te Ziltau nam daar aan politieke partijbewegingen een belangrijk deel en werd ten laatste als can- didaat voor den Rijksdag geptoclameerd. Daar- dooi verwierf hij zich de'vijandschap van zekeren heerFi&nkl, een fabrikant, die van builen at naar Zittau gekomen was en tot eiken prijs zitting in den rijksdag wilde hebben. Fifinkl richtte met groote kosten een blad op de Zit- lauer Morgen Zlg. om voor zyn verkiesing propaganda te maken. Dit blad heeft nu syste matisch dr. Koscher vervolgd en beleedigd doch deze werd niettemin wegens zijne groole kennis van bet nijverhetdswezenwaarvan hy ook menigmaal schrilielijk bewijs had geleverd in bet ministerie benoemd en als regeeringsraad met het referaat in trijverbeidsquaesiies belast. Thans heeft de Hoscher nadat de redacteur der Morgen Zlg. geweigerd had den schryver van de lasieilyke aitikelen te noemen dezen zelf op het pistool gedaagd. In Bohemen had toen het duel plaats en dr. Roscher werd in het onderlijf getroffenterwijl de wonde zeer ernstig is.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 1