g£Sla dit niet over! Spuitwater De heer A. F. Marlet uil llontenissered. van *t landbouwkundig weekblad Ceres hield 21 Nov. eene openbare voordragt ie Amersfoortop uitnoodiging van 't bestuur der A I'd. Amersfoort van het Gen. van Landb. en Kruidk. in Utrecht. De sprekerdie het vorige jaar aldaar gespro ken had over hel practisch gebruik van kunst mest sprak ditmaal over den wederhouw op zandgrond en begon met op hel verband te wijzen, dal tusschen deze beide onderwerpen bestaat Bij de bespreking van liet gebruik van kunstmest, had spreker het op den voorgrond gestelddal een boer inoet trachten met zijn vee de grootst mogelijke hoeveelheid stalmest te verkrijgen van het beste gehalte, en dat men slechts in den regel zijne toevlucht tol kunstmest moet nemen wanneer de hoeveelheid stalmest ontoereikende blijkt. Ken voornaam middel nuom eene groote hoeveel Iteid stalmest te verkrijgen, is een goede voedei houw. Bij de landbouwers in de zandstre ken treil men veelvuldig het gebrek aandat de landbouwer te veel land bebouwtineer, dan hij met zijn stalmest behoorlijk bemesten kan. Het gevolg hiervan is achteruitgang van de grondge- sleldhcid en middelmatige opbrengstendie naar evenredigheid te veel handenarbeid hebben gekost. De zoodanige landbouwers deden beter om het in de diepte te zoekenin plaats van in de lengte en de breedte. Maak uwe akkers zachtjes aan dieper losen gij zult op den duur beter bouwen. Men is dan ook in staatom diep gaande voedergewassen te bouwen, zoo als wor telgewassen enz. De meeste van die gewassen hebben het eigenaardige voordeeldat zij veel loof of blad makenwaardoor zij den grond be schaduwen en heiu langer vochtig houdenhet geen voor zandgronden van groot belang is. De inest doet dan ook meer uitwerking, en men kan daardoor dikwijls het onkruid ook beter uil de akkers verwijderenwant ook dat heelt behoefte aan licht en lucht. Kr zijn voorbeeldendat men door bij voortduring zoodanige gewassen te ver touwen de akkers van zeer lastige onkruiden, ja zelfs van puin heelt gezuiverd of althans die onkruiden aanmerkelijk heelt doen verminderen. Bij diepe bemesting is de opbrengst grooter ook van iiel voeder. Men krijgt meer voedsel voor zijn veekan bij gevolg meer vee houdenen maakt daardoor de hoeveelheid stalmest grooter, hetgeen toch voor den landman steeds de hoofd zaak blijlt. Ken doelmatige voederbouw met diepe grondbewerking, heelt niet alleen ten ge volge dat rnen meer voeder voor zijn vee wint, maar beoogt voornamelijk ruimere opbrengsten en bij gevolg uitbreiding van de gehecle boerderij zonder vermeerdering van grondgebied. Hierin vooral ligt een krachtig middel om aan de steeds toenemende concurrentie van andere landenin zake landbouwproductenhet hoofd te kunnen bieden. Bij onze Vlaamsche naburen vooral kan men zien. hoeveel inen, bij doelmatig gebruik en bewerking, van zandgronden kan trekken. Op twee verschillende wijzen kan men vooral gedurende den winter partij trekken van de voe dergewassen n. 1. door hooijen en door inkuilen. Wal hel hooijen belieftdit is genoeg bekend en wordt schier overal gedaan, liet inkuilen echter wordt nog slechts weinig in praclijk gebragl Op dezelldc wijze zoo als men gewoonlijk aardap pelen kuiltkan men spurrie en verschillende andere voedergewassen groen inkuilen, indien men slechts zorg draagtdat de gewassen goed aangestampt wordenen de buitenlucht door eene laag narde zorgvuldig blijlt afgesloten. Men doel beter de ingekuilde gewassen niet eerst met stroo te overdekkenmaar terstond met aarde en moet dan in den eersten lijd naauwkeurig toe zien dal elke scheur die zich in de oppervlakte van de kuil vormt en waardoor de gemeenschap met de buitenlucht zou kunnen worden daarge- sleld terstond wéér gesloten worde. De zoogenaamde Spaansche tarwe, ook wel voeder-iuaïs of roomsche weit genaamdis daar toe bijzonder geschikt. De spreker behandelde daarna achtereenvol gens cenige der voornaamste voedergewassen. Van de zoogenaamde Spaansche tarwe deelde hij mededat dezelve iu de Belgische kempen veel wordt verbouwden aldaar eene hoeveelheid van 24 25000 kilo graanvoeder per hectoliter ople vert hetwelk gekuild en gestampt ongeveer de helA bedraagL Aangaande de knollen merkte hij aan dat men zich zeer bevoordeelen kan door knollen op rijen te teelen en wel op zeer diep bewerkten grond. Bij het bespreken van de spurrie wees de spre ker er opdat inen dit gewas meestal te dik zaait en het daardoor dc gelegenheid niet geeft om naar behooren uit te stoelen, terwijl het daardoor doorgaans vroeg verrot Wanneer men de gewone spurrie met een weinig reuzenspurrie vermengt aan verkrijgt men eene opbrengstdie doorgaans beter aan alle vercischten voldoet De spreker sprak daarna nog over de inkarnaal-klaver de paardenpeende geelc wortelen enz. enz. en wydde ten slotte nog cenige woorden van aan beveling aan dc sl. Jans rogge een uitstekend te weinig' gebruikt voedergewas voor zandgron den dal omstreeks st Jan wordt gezaaid alsdan nog twee sneden groen voeder oplevert en in het daarop volgende voorjaar nog eenmaal kan wor den afgemaaid terwijl zij dan nog eene middelma tige roggeopbrengst levert De rogge hoewel voor eigen gebruik geschiktis echter bij lange na niet zoo goedals de gewone roggemaar de plant levert een uitstekend groen voederen zulks in een tijd dal men op zandgronden vaak om groen- voedcr verlegen is. Deze voor dc landbouwers belangrijke en zeer onderhoudende voordragt werd door 43 toehoor ders bijgewoond, liet voornemen bestaat bij bet bestuur, om f;edurcnde den a. s. winter nog twee zoodanige andbouw voord rag ton door andere sprekers te doen houden. AMERSFOOHT. 27 November 1879. Een onzer geachtslc sladgenoolende lieer G. A. van Werkhovensedert vele jaren Notaris en Regent van het Sl. Pielcrs- en Hloklands- gaslhuis alhieris hedenochtend na eene lang durige ziekte overleden. Hij was een oprcgl en braaf menschdie steeds gaarne nuttige en liefdadige zaken cn instellingen steunde. De heer M. van Praag is benoemd tot Deur waarder bij 's rijks dir. belastingen te Amersfoort. De nadere toelichting van het eerste telegram aangaande bel overlijden van Kooletnans Beynen maakt het verlies van den jongen officier nog smartelijker. De bewoordingen zijn niet duidelijk genoeg om met zekerheid te kunnen zeggen hoe het ongeluk geschied isdoch naar liet schijnt is liet klimaat van Indië noodlottig ge weest voor zijn hersensdie door al wal hij in drie jaar heeft gedaan en doorgestaan overspan nen waren. Nadat zijn schip Lahunn verliet, van waar hij zulke opgewekte cn vrolijke brieven aan zijne vrienden schreef, schijnt hij zwaar ziek te zijn geworden. Reeds vroeger in Atjeh had hij Indische koorts gehadwelke toen ontsteking der hersens veioorzaaklewaarschijnlijk is het die ziektewelke hein weder heeft overvallen en heeft hij in de opwinJingwelke een gewoon verschijnsel is bij hersenlijdenzich zelf het ongeluk toegebragtwaarvan in het eerste berigl sprake is. De publieke verkoopingea van aardappelen in Holland loopen op 'leind. Te Rotterdam woiden op I Dec. nog 4500 hectoliter Schlecische en Üabersche landaard- appelen geveild. Men verkoopt die per hectoliter van 70 kilo. Alleen uit Sakten zijn naar ont Laud afgezon den 600 wagout met aardappelen. In eene vergadering te Utrecht gehouden in welke 23 personen tegenwoordig woren ia be sloten lot het oprigten eener Maatschappij die zich ten doel stelt: «het planten tan hoornen langs de bermen van «pooren au ast wegen. 'l Kapitaal zal zijn I 50.000. in aaudec-len van 1100. Vijl commissarissen zijn gekozen en een direc teur moet nog benoemd worden. In den laten avond van Zaterdag 22 dezer is een brand uitgebroken bij den landbonwer C. v. d. S., onder Si rijen. Naar men verneemt, bestaat alle grond tot vermoedendal deze brand moedwillig zou zijn gesticht, ten gevolge waarvan genoemde G. v. d. S. en een arbeider J. v. H. ter beschikking van den officier van Justitie, gevankelijk naar hel huis van arrest te Dordrecht zijn overgebragt. KERSTMIS en NIEUWJAAR. Kerstmis en Nieuwjaar zijn aanstaande De ouders weten schier geen keuze te doenom de wenschen hunner kinderen te voldoen. Moeten zij speelgoed hebben Neendat zou over 8 dagen stuk zijn. Hoe jammer van zooveel weg gegooid geld! Neerr, dan is het beter een warm stuk kleuren te koopen, dal bun zal vrijwaren voor verkoudheid en voor alle ziekten, welke de winter met zich brengt. Raadpleeg daarom voor die aankoopenhet geïllustreerde album van de BELLE JARDINIERE te Parijsdat U op franco aanvrage gratis en franco wordt toe gezonden. Burgerlijke Slimd vitn Amersfoort. GEBOREN 21 Nov. Wilhelmina Ucinierad. van Petrus Hubertus Krekelberg en Ditnpbna Wilheltnina van Vree. Cornelia Mnrgarclha, d. van Alexander van Oven en llcndrika Gouw. 23 Nov. Jacob Krederik, z. van Coenraad de Hoop en Gerriljc van Es. n..nitiier Jean, z. van Paul Adrien lluel en Chri>tine llermine Kolft. Klisiibeih.d. van Wouier Ruisen Grietje van Loon. 24 Nov. Cornelia, d. van Arnoldus Arnoldusscn on Elisabeth Looijs. 20 Nov< lied irika d. van Hermanns Sleking en Jannetje van de Loodijk. ONDERTROUWD: 27 Nov. Thomas Joannes Everardus Kranciscus de Geest en Johanna Antoneita Snijders. Joost Hoeren en Maria Burgwal. GEHUWD: Antonis Pirn? Brizee en Adrians Pielernella Cornelissen. Cliristiaan Heinz en Harmina van de Poel. Wilhelmus Hendriks en Aagje van de Loilijk. Johannes de Konijn en llcndrika van der Veer. Willem van Eeden en Maria Johanna van Werkhoven. Hart Dalman en Christina Gccrlruida van llcnnekom. OVERLEDEN: 19 Nov. Johanna Frcderika Mezger36 j.echtg. van Dirk Schimmel. 20 Nov. Een levenl. aang. kind vr. gesl. van Evert Ruizendaal en Mekje van Duist. 21 Nov. Jan Gerritse Middelaar, 64 j., echtg. van Margaretha van 't Hoogland, 22 Nov. Janna Willeiitina Speelberg7 in. 23 Nov. Wilhelm Al bei lus Gerritsen, 2 j. 24 Nov. Gerardus Johannes Ki aaiinaal, 15 m. Cornelia Steen beek 55 j.wed. van Jan van Eist. 27 Nov. Johannes Bitlselaar63 j. ongeh. ADVERTENTIE». Getrouwd Mr. A. J. DE BEAUFORT cn Jonkvrouwc M. I. A. J. Ch. Baronesse VAN HARDENBROEK. Huize Heiligenberu 20 Nov. '79. lieden overleed in den ouderdom van ruim 46 jarenvoorzien van da 11.11. Sacramenten der Stervendenmijn innig geliefde Echtge noot GEORGE ALBERT VAN WERKHOVEN Notaris alhier. Amersfoort, den 27 November 1879. J. VAN WERKHOVEN van zlnnicq Bergmann. Langestraat hoek Varkenmarkt Bericht dat zijne ST. NICOLAAS- ÉTALAGE gereed is en ruim voorzien van Chocolade- en SuikerwerkenSur prises en andere nette artikelen, voorts MARASQUIN-, FRAMBOZEN-, VANILLE-, CHOCOLADE- en CITROEN BORSTPLAAT enz. enz. Door deze neem ik de vrijheid mijne geëerde sladgenoolen te berichtendal ik ter gelegenheid van hel St. NICOLAASKEEST zal slachten eene buitengewone zeldzame zware jonge KOE dewelke niettegenstaande de tegenwoordige lage prijzen van hel vee, aangegeven is op een waarde van 1300. Ondergeteekendc zal dit kolossale beest, wegende 1200 halve kilogrammenlangs de straat leiden ten einde zijne geëerde begun stigers te overtuigen. Daar ik nu eenieder in de gelegenheid stel van iets extra's te proliteeren zoo twijlel ik geenszins of eenieder zal zich bereid verklaren mij met een commissie te vereeren te meer daar de prijzen naar evenredigheid der qualilcil zeer billijk gesteld zijn. De dag waarop dit heest geslacht wordtzal in het volgend nummer bekend gemaakt worden. H. M. VAN BEEK, Vloosohhouwer. Er woriii TE HUUR GEVRAAGD SiAvSt 1 j, -i ONGEMEUBILEERÜE BENE DENKAMERS aan dc slraat. Brieven rnct prijsopgaaf worden ingewaclil onder lell. A. Z. Bureau Amera- toortscho Courant. en verder ALLE SOORTEN van MINERALE WATEREN worden van heden al ook op KOGELFLESSCIIKN geleverd door G.J.VAN DER ZOO DE JONG, Apotheker. Amersfoort, 20 November 1879.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2