dagen eene menigte monsclien om toegangs kaarten te verkrijgen. De toevloed van men- achen werd steeds grooteren elk nieuw aan gekomene schaarde tich achter den vorigen ieder begreep, dat hij zijn beurt moest al wach ten. Plaats gemaakt I daar komt de portier klonk het plotseling en ieder moest op tijde om eeu bejaard heer met een groolen sleutelboa in de hand door te laten. Toen de portier de deur gekomen was stak hij echter beda de aleutels in den tak wensebte de aanwetigen een goeden morgen en bleet thans als no. 1 der wachtenden staan. Ook hij kwam slechts om een plaatsbiljet te halen. Te Gladbachalwaar roodvonk en diphthe- ritis epidemisch heerscheti en een menigte van kinderen ten giave sleepen tijn bovendien in 8 dagen tijds 2 sluipmoorden gepleegd. De eerste betrol den poelier J., dien men 's morgens met wonden bedekt levenloos op straat vond liggen. Men vermoedt, dal tijn makkers dit gedaan hebben waarmede bij den avond te voren in een herberg was geweest en waarvan hij niet in vriendschap scheidde. Hij was nog in het besil van tijn geld en horloge. De tweede ver moorde wss een jong dienstmeisjegenaamd Amanda Keiler, van Elberfclddie Zondagavond II. uitging om water te halen en toen getreden werd door twee pistoolschoten, waaivan een in bet achterboold alhoewel niet dadelijk is tij toch dientengevolge overleden. De dader moet tich eerst verborgen hebben gehouden want eergister meldde bij zich eerst persoonlijk bij de politie aan als moordenaar en maakte zich bekend als Karei Faiinger uit L'niia ven vroegeren hotelbediende thans tonder betrekking. Als oorzaak voor den moord gal hij op «teleurgestelde lielde." Onlangs rag men in de haven van Plymouth uil een daai liggend met cokes geladen schip eeu dikken rook komen. Bij oader ondeizoek bleek dat de lading in brand stond, terwijl de kapitein en de geheele bemanning door den rook be dwelmd waren. Üe brand werd s|ioedig gebloscht, en eenige der personen konden in het leven behouden worden maar bij drie andere waten ■He pogingen daartoe vruchteloos. Het blijkt dat de ongelukkige vrouw wier lijk op de lijn ParijsVersailles digi by Meudou in stukken werd teruggevonden dienstbode was bij een lamilie, wonende te Parijs, boulevard Saint Germain, maar wegens wangedrag was weg gezonden. Eiiae Golmisch wss aan den drank eo naarmate haar iwangerschap vorderdewerd tij naargeesliger en meer dan eens bad ty aan bekenden gezegddat er een einde aan moest komen. By baar vertrek naar Versailles had tij aan den concierge gezegd «Als mg somt wat overkomt, dan is hier een briel voor mijn moeder en mijn broeder." Men heelt dus waarscbynlijk aan zelimourd te denken. Zaterdag II., zoo meldt men nit Samaraog van 11 dezer, heelt de wedana van het district Singen-koeion huiszoeking gedaan bij den loerah der dessa Tangkis, wien men verdacht van het vervaardigen van valscbe munt. Werkelijk wer den onder een grobok 20 guldenstukken van tin gevonden en elders 3 die pss gemaakt schenen Ie zijn. Bij verder onderzoek vond men ook de stempels of liever vormen. Naar men tegt ton niet de loerab maar zekere Kartowongto de eigenlijke valtche mnnter tijn en zon men de genoemde voorwerper, in de woning van den loerab hebben verborgenmet bet doel om dezen zijn ontslag te bezorgen. Op den Niederschletitch-Mirkitcben spoorweg heelt in een sneltrein een merkwaardige dielatal plaats gebad. Een kellner vertelde by tijn aankomst te Berlijndat bij zich met verscheidene reizigers in eene coupé derde klasse bad bevonden toen hij in de nabijheid van Liegnilt door twee hem ombekende beeren waarmee by zich onder weg bijna uitsluitend teer aangenaam had on derhouden aangezocht werd met hen een billet Se klasse tol Berlijn te nemen opdat zij dan te samen eene coupé zouden kunnen krygen om sich ongestoord met elkaar te kunnen onder honden. De kellner nam bet aan en met hun drieën kregen se van den conducteur eene leege coupé tweede kiasse waarin onderweg uiemand meer binnenkwam. Bij de aankomst van den trein te Berlijn bemerkte de kellner die onder weg was ingeslapen, dat hij alleen in de coupé zatzonder dal hij bemerkt had dat zijn reis gezelschap haar bad verlaten. Daar hij dade lijk argwaan opvatte onderzocht hy zijne takken en bevond dat hij zijne oude groene lederen portefeuille uit zyn borstzak met zes bankno ten van 100 en acht van vijl mark, 25 matk in goud en bovendien een gladdegouden ver lovingsring zonder initialen en een groene voet- sak miste. Nadat bij met zijne beide reisgezellen in de conpé tweede klasse was aangekomen had hij nog een tijd lang met hen gekeuveld, lot hij plotseling dommelig was geworden en ingcsla- Een was. Hij vermoedtdat de beide onbe- enden hem door chloroform ol eenig ander middel bedwelmd hebben om hem te kunnen berooven; want hij was volkomen nuchteren geweest, en had altijd een' lichten slaap. He conducteur verzekert, dat de coupé door andere reizigers niet is betredendoch kan niet aan geven bij welk station de beide onbekenden zyn uitgestapt. Men verzekert dat de bekende postconduc- teur, Peter Ehrhardldie in September jl. met een bedrag van 25000 mark voortvluchtig was, thans in hechtenis is genomen. Donderdagmorgen heelt men op de vesten te Parijs de lijken gevonden van een jongeling en een meisjedie bijna geheel onder de sneeuw begraven waren. Het waren twee jongelieden die wegens familie-redenen elkander des daags niet kondeo ontmoeten en 's avonds op de wallen bijeenkwamen. Dit het geneeskundig onderzoek blijktdat beiden bezweken zijn tengevolge van eeu hersenslagdoor dc koude verooortaakl. In de nabijheid van Bergen in het kolen- district bekend onder den naam van Ie Bori- nsge, hebben sedgrt eenige dagen de mijnwer kers voor een groot deel den arbeid gestaakt. De Gazette de Muns scbat het aantal mijnen, waarin niet gewerkt wordt, op 22 en het aan tal grèvisten op 10 000, terwijl het Organe de Mods nog hooger cylers opgeell25 mijnen en 15,000 grèvisten. Het doel der werkstaking schijnt geen ander dan tot verhooging der loonen te dwingen, nu zoowel door de strenge koude als door de eerste teekeoen van hernieuwd leven in de ijzer-indu strie de vraag naar kolen groot is en de prijzen stijgende zijn. Reeds Vrijdag is in de verschillende dorpen van de Borinage een detacherhenl gen darmerie gestationeerd, doch de rast is nog geen oogenblik gestoord en de werkstakers gedragen sich buitengewoon kalm en bedaard. Om bevroren eijeren weder eetbaar te maken legge men se in Iriscb water, waarin men eenig zont heelt gedaan. De vorst trekt dan uit de eijeren en deze smaken dan zoo goed ala te voren. Eenige dagen geleden werd te Berlijn door een menageriehouder een voorstelling gegeven waarin, volgens de aankondiging, ook eenige Zoeloe-Kaffers ten tonneele zouden verschijnen. Terwijl nu die zoogenaamde wilden" met hun ne gevechten en nationale dansen de aandacht der toeschouwers boeiden sprong eensklaps van de zitplaatsen op den laagsten rang eene lorsche vrouw over de balustrade drong door bel pu bliek op de andere rangen heenklauterde tegen hel tooneel opgreep aldaar een der stevigste Kafh-rs bij hel haar, schreeuwde: wacbl Gus, ik tal jou leeren hier voor wil deman te spelen I" trok hem den Iraayen haai dos van het hoold en pakte hem bij den arm om hem mede te nemen zonder dat de ander, blijkbaar verbluft, eenige moeite deed om zich tegen zijne lieve moeder te verzenen. Dit het publiek ging eerst een daverend ge- lagcb opmaar wfeldra werd dit gevolgd door eene oilbarating van ontevredenheid over de loppery die de directeur zich had veroorloofd. Deze, in de knel gebragl door een aantal per sonen die met geen zeer vriendschappelijke bedoelingen op bet tooneel klommenliet onmiddellijk al bet entreegeld terugbetalen en waa binnen 24 uren met zijne geheele menagerie verdwenen. Te Amsterdam is een 16jarige knaap op 't ijs zoo gevallen dal hij in gevaarlijken toestand naar een gasthuis ia veivoerd. Bericht aan ieder, die zich goed wil kleeden. Allen, die hun aankoopen voor den winter gedaan hebben in de groote kléeren magazijnen van de «BELLE JARDINIÉRE" te Parijs hebben dat huis hunne ingenomenheid betuigd over de soliditeit, de elegance en de goede snid hunner kleederen. Wij hevelen onzen lezers die hunne winlerkleederen nog niet besteld mochten heb ben daarom bijzonder aan zich tot de BELLE JARDINIERE te wendenovertuigd als wij zijn dat zij ons erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geïllustreerde Catalogus worlt graua en Iranco toegezonden aan ieder, die daarvoor franco aanvrage doet AMERSFOORT, 25 December 1879. fn aanmerking nemende den vroegenstren gen winter en wcnschende bijtcdragcn tot leni ging van daérdoor getroffen behoelligen van alle gezindten in Amersfoort, heeft de Rede rijkerskamer «Ontwikkeling" bet voornemen bij genoegzame deelneming in dc eerste helft van Januarij eeue uitvoering in Amicitia te geven, beslaande in de opvoering van «Baboe Rita" tooncelspcl in 4 bedrijven, bewerkt haar A. Huijschzullende de opbrengst der voorstelling voor gemeld liefdadig doel den lieer Burge meester worden terhandgesteld. Aanst Zalurdag vangt de circulatie der lijst van inleckcning aan en'niag dus worden gehooptdat een groot getal stadgenooten door hunne signatures op voormelde lijst de uitvoering en daaraan ver bonden weldadige strekking zullen schragen. Door de ingezetenen van Daarn en Eemnes werd maandag als blijk van erkentelijkheid aan hunnen burgemeester mr. J. II. M. baron Mode ms van Weslkerke voor hetop bun dringend verzoek bedanken voor do benoeming als lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie aangeboden een zwaar zilver kolïiescrvics met wapens en inschrift, een fraai bewerkt cilinder schrijfbureau en een salontafel. Door den eere-voorzitter jhr. L. D. Rutgers van Rozenburgis in tegenwoordigheid der commissie met gepaste toespraak bel geschenk aangeboden, waarvoor in gevoelvolle woorden door den burgemeester werd bedankt. Aan het station Deurne beeft eergisterenoeh- tend eene botsing plaats gehad lusschen twee goederentreinen. De beschadiging van den weg is slechts ge ring en de stremming in den algcloopen nacht opgeheven. De hoofdconducteur en de pakmees- ler van den Eindhovenschen trein werden ter stond gedood nog met bun schrijfgereedschap in de hand en zoodanig tusschen de verpletterde bagagewagens geklemddal men hunne lijken uit de planken moest loszagen. Van de beide machinisten die gewond zijn verkeert een in bedenkelijken toestand. Do overige conducteurs kwamen geheel vrij of met slechts ligtc kwetsuren. De verongelukte hooidconducteur laat eene wed. met 7 kinderen na. De Arr.-Regt bank Ie Amsterdam gaf 19 dezer vonnis in de bekende procedure tusschen de Singer Manufacturing Company" te New-York (lloolddepAt «oor Nederland Kalversliaal 25 te Amsterdam) ala eiacheresae en den Heer A. Lewenslein als gedaagde. Üe regtbank overwoogdal de in hel geding gebragte adverlentiên waarin door den gedaagde werden te koop aangeboden en aangepteten *eel verbeterde Singer Machines" kennelijk de strekking hadden hel publiek in den waan te brengen, dal aangeboden weiden machines uil de Fabriek der Singer Maatschappij met aan- gebragie verbeteringen, aingctit-n hel locheen bekend leit isdat de «Singer Maatschappij" sedert haar bestaan bare machines herhaaldelijk verandeid en verbeterd heeft. Daarbij kwam het gebruik van het behoorlijk gedeponeerd handelsmerk van de Singer Manu facturing Company, afgedrukt in dezellde ad verlentiên. Het plaatsen der adveitenlien moest wegens deze beide omstandigheden beschouwd worden als eene onteglmatige daad. Dicnsvolgens werd de gedaagde veroordeeld tol schadevergoedingnader op te maken bij slant en in de kosten. Voor de eischetesse was gepleit door Mr. Pb. A. Haas Azn.; voor den gedaagde door Mr. J. Kappcyne van Je Coppello. Hel bij den naaimachinenhamlel ingeslopen misbruik, om naaimachines, by welker fabricatie eene machine der Singer Company ala «Model" gediend heelt, eenvoudig als Singer-machines" ol «verbeterde Singer-inachines" in den handel te brengen zal na de bekendmaking van dit vonnis wel seldaamer eu minder openlijk wor den daar elke handelaar nu gevoelen moet dat de thans in het gelijk gestelde Singer-Cotn- panysiééds schadevergoeding zal vorderen, wanneer bareu naam misbruikt wordt, om na gemaakte machinea aan den man te brengen. In 15711572 waa het zoo geducht koud, dat het water in de wellen en den 24 February te Esslingen de Avondmaalswijn in den kelk bevroor. «Grimmig" heette de koude van 1607 1608. Bij groote schade aan boomen en gronden ia er dien winter buitengewoon veel wild omge komen. Nog op Pinksterdag waren te Uantsig de jongens op het ijs in de stadswateren aan het schaatsenrijden. Van November 1613 tot 25 Maart 1614 viel

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2