op de officieren die na 1 Jan. gepensioneerd worden. Zij die de zwaarste jaren in Atjeh hebben doorslaan en genoodzaakt wareu in 1878 en 1879 hun pensioen aan te vragetrnadat reeds in 1878 de hoop op verhooging was ge geven zullen van de nieuwe regeliag geen voordeel trekken. Te Arnhem hebben zich op het landgoed Soosbeek twee gevallen van hondsdolheid voorge daan bij een der honden behoorende aan de jagtveieeniging Nimrod. Te Namen had het volgende ongeval plaats Een groote menigte vermaakte zich des middags inel schaatsenrijden op de Maas aan de brug te Jambestoen eensklaps het ijs barstte en een groote ijsbreuk plaats had, De talels waar aan men dranken verkochtde stoelende flesscben en de glazen werden omvergeworpen en meègesleeptbenevens een aantal kleéren hoeden en jassen enz. Gelukkig hebben al de schaatsenrijders en de andere personen, die op het ijs waren zich bij tijds kunnen redden. Ook in 't eerbare deftige Haarlem wilde men dezer dagen een wedstrijd op 't ijs en wel van vrouwen houden. Drie harer lieten zich inschrijven, doch, toen zich niet meer presenteerden werden deze drie voor hare bereidwilligheid bedankt. Drie is wel een gerenommeerd getalmaar voor eene hardrijderij om prijs en premie maakte het toch te weinig ligutir. Uit Monnikendam hebben dezer dagen de gen?e»lieer W. Kerberl en de heer Sistermans stalhouder, met paard en ar over de Goudzee een bezoek aan het eiland Marken gebragt. Naar men verneemt moet het circa 40 jaren geleden zijn du de eilandbewoners op deze wijze bezocht werden. Op den Amstel te Amsterdam werden dezer dagen oeleningen door infanterie en cavalerie op 't ijs gehouden De ruiters gaan in afdeelingen van 50te paard op 'l gladde veld de inlanterie op schaatsen. Ook te Nijkerk heelt de dd. schutterij op het ijs manoeuvres gemaakt. In de laatslverloopen dagen ondervond men vaak hel ongerief dat de kagchelshoewel goed van brandstol voorzien niet de warmte gaven welke zij gewoonlijk verspreiden. Die klagl wordt uit alle landen vernemen, en het minder goed trekken van den schoorsteen is een gevolg van de omstandigheid, dat bet in de kamers kouder is dan buiten de kamers. Meestal is dit ver schijnsel een voorbode van den dooi, doch hel tegendeel gebeurt ook wel. De winter van 1879 1880, die, blijlt hij zoo aanhouden, allezins een waardige viering van het vijlligjarig juhile van den winter van 18291830 kan ge noemd worden veroorzaakt in geheel Europa veel nadeef maar geelt aanleiding tol menig merkwaardig leit voor de jaarboeken der ge schiedenis op meteorologisch gebied. Militaire oeleningen worden op den harden waterspiegel gehouden. Bij Moskou wordt op hel ijs een paleis van ijs gebouwdvolkomen gelijk aan dal, hetwelk bijna anderhalve eeuw geleden, op de Newa stond. Nabij Keulen en Mains werken de hoelsmedea grolsmeden schoen makers enz. op den bevrozen Dijn, en op den ijsbodem aldaar is ook eeu groote slaglplaats opgerigt. Een Mutclmansch priesier is ter dood ver oordeeld, omdat hij den bijbel in betTnrksch heelt vertaald. De Engcltche ambassadeur i.ayaid heelt daarop aan de Porte een nota overhan digd. waarbij hij zijn paspoort vordert, als de priesier niet bionen 3 dagen op vrije voelen is gesteld. Er schijnt een nieuwe aansiag te siju geschied in Rusland; maar Lel blijkt nog niet, op wie hij gemunt was. In den nacht van 10 dezerzoo wordt uit St. Peteisburg öerigtk-arn op het slation Tschndowo op den Nicolai-spoorweg een koerier- trein uit de hooldsiad aan waai in o. a. drie hooggeplaatste ambtenaren en de kanselier-direc teur der derde aldeeling zaten. De koeriertrein ver loeide op het station iels langer dan men gedacht had zonder dat de redenen daarvoor bekend waven. Plotseling hoorde men een he- vigen schoieen gocdeienirein was door een on bekende hiind in beweging gebragt, het station Tschudowo binnengeloopen en op den koerier- trein gestoottn. Het gevolg was dat vijl der per sonenwagens verbrijzeld werden. Nog was meo ouder den indruk van het voorgevallenetoen plotseling een nieuwe goederentrein in volle vaart het station naderde en op den eersten trein stiel, op nir.'tw twee wagens veibtijaelden. Vier inetuchenwaaronder eer» conducteur kwamen om het leven. AMERSFOORT, 25» December 1879. Donderdagavond jl.1c kerstavondis bij de godsdiensloelening dor Hervormde gemeente te Amersfoort een extra-gill van f25.gecollec teerd. Tot Regent van het SL Picters- en Bloklands gasthuis te Amersfoort isin de plaats van wijlen den heer G. A van Werkhovenbenoemd de heer Jhr. H. J. L van Sasse van Ysselt. Na afloop der op Vrijdag 9 Januarij e. k. te Amersloorl te houden algemeene vergadering der Aldeeling Amersfoort van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht zal de heer G. van Hazendonk uit Tuil en 't Waal eene voordragt over «Zuivelbereiding" houden, waarbij afdeelingsleden met ééne vrouwen niet-leden tegen betaling van 25 cents toegang hebben. Na de voordragt heelt onder de aan wezige leden eene kleine verloting plaats. Naar w ij vernemen, spreekt de heer van Hazendonk ervaren landman, zeer bevattelijk en aangenaam zoodat hetgeen hij mededeelt onder ieders be reik valt en veler aanwezigheid alzoo hoogst wenschelijk is. Met het uitreiken der Reschrijvings-biljetten voor de zesde algetneene tienjarige Volkstelling is dezer dagen een aanvang gemaakt aan de woningen der ingezetenen van Amersfoort door de natemeldcn daartoe aangestelde Agenten welke biljetten behooren te worden ingevuld volgens op die stukken vernielde inlichtingen en ingevolge de kennisgeving van lleeren Bur gemeester en Wethoudersvoorkomende in No. 2786 van 19 December jl. De leiding dier Volkstelling alhier is opgedragen aan den lieer P. J. van Maanen en zijn tot Agenten aangesteld de Heeren: A. van SantbrinkWijk DA. E. Fruitier de Talma, Wijk FG. J Baron van Boetxelaer, Wijk IP. II. van HaselenWijk BII. P. van HaselenWijk ED. C. PrinsWijk A C. Roodesteijn, Wijk G; W. C. van der Welk, Wijk C; J. Kerkhof]", Wijk II. Wederom wordt minzaamst de aandacht der ingezetenen bij het aanst. nieuwjaar er op ge vestigd dat de brievenbestellers alsdan geen nieuwjaar mogen wenschen, ingevolge «Ie be kende circulaire van den betrokken Minister, die echter daarop liet volgen: dat de brieven bestellers «wel fooijen tnogen a a n n e in e n." Zij haddenvooral gedurende de laatste weken, in hoogopgezweeple sneeuw badende, in koude, vorstdooi enz. zeer moeijelijkeafmattende en zelfs gevaarlijke wmlcrpromenades te maken zoodat ook dit door de talrijke weiw illenden zal worden gereflecteerd en gunstig tnoge stemmen tot ruime douceurswelke zeker in dezen harren tijd die zoovele noodwendige beboetten ver- etschl, allen welkom zullen wezen. Ds. J. A. P. Ris Limberspredikant le Rar- neveld lieell bedankt voor het beroep naar de Mcern. Uit 's Ilage wordt van Vrijdag jl. gemeld Maandag komen IIII. MM hier ter stede om Nieuwjaarsreceptie ten paleize te houden. Vrij dag of Zalurdag keeren zij weder naar hel Loo terug, om zich een paar dagen later voor twee weken naar Arolscn te begevenmisschien zullen IIII. MM. nader nog beslissen om langer in den kring der Waldecksche familie te toeven. Het moet daar thans op de uitgestrekte ijs- en sneeuwvlakten hoogst aangenaam zijn voor onze koningin die hijzonder op de winter vermaken gesteld schijnt te wezen. Daarom is het misschien wel te betreuren dal koniogin Emma het ijsvermaak in ons llaagschc bosch niet heell gezien, vooral gisteren en heden. Het was er toen letterlijk kermis een bonte menigte van dames en heeren gleden over de breede hanen van de groote vijvers'l was een keurig tafereeltje voor onzen ApolHier een fiaar krukkendie telkens op nieuw de waar- teid ondervonden van de beweringdat alle beginselen moeiiclijk zijn; ginds een «haas" die krullen in 't gladde veld snijdt en de voorbij gangers met zekeren trots «omcirkelt"daar een clubje aan een polsstokblijkbaar haastig van aard en in de verte een jonge dochter, wier «korporaal" haar leert slaan. De baan was heden te druk bezocht om de goede rijders gelegenheid te kunnen geven hun kunsten te vertoonen maar gezellig was 't erook voor de de toeschouwers. Rij koninklijk besluit is: I. gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Stalen van Utrecht, houdende hevel tot vei hooging van dc dijken vau den Lekdijk Bovciidarii». Ingevolge de nieuwe wettelijke wijzigingen hei lellende het reglement va» krijgstucht voor bel krijgsvolk te lande zullen de slrafcellcn in de meeste gat nisoenen verandejd en vooi eenzame opsluiting ingerigl worden. De genie heell reeds opnemingen daartoe gedaan. Aan de stations van den Oosterspoorweg tusschen Zutphen en Amsterdam bevonden zich Donderdag 1460 volgeladen wagens met goederen uit bet buitenland en de Noordelijke provinciën alleen voor Amsterdam bestemd. Daarvan be vonden zich op het goederenstalion aan het Funen te Amsterdam 900 wagens, die nog gelost moesten worden. Bij zulk een belangrijken oveivoer kan natuurlijk van tijdige alleveiing der goederen geen sprake zijn. De kapitein-commandant van de dienstdoende schutterij te Sneck is bij vonnis van detrron- dissemenls-regtbank te Leeuwaidcnvan 24 dezer, hij verstek veroordeeld tot eene ccllulaiie gevangenisstraf van 15 dagen en eene geldboete van 18, of subsid. cell, gevangenisstraf van 1 dag ter zake, dal hij, bij de exercitie van den 15 Sept. jl., een der onder zijne bevelen slaande schutters moedwillig in het gezigl heelt geslagen. In Kempen, nabij Venlo, vond Vrijdag jl. een wreede moord plaats. De spoot wegbeambte Jansen die wegens herhaald misbruik van sterker drank uil zijn betrekking was weggezon den, bleel evenwel de slaat van deze hartstocht hoewel bij met zijn vrouw en 3 kinderen in behoeftige omstandigheden en in oneenigheid leelde. Dit laatste was de aanleidende oorzaak dat hij Vrijdag jl. zijn vrouw met een zwaar ijzer de hersenpan verbrijzelde, aan de gevolgen waarvan zij it overleden. Jansen is Zaterdag aan de justitie overgeleverd. Een landbouwer uit Noord-Beveland schrijft het volgende aan de Muidelhurgsche Courant Is de streek om Apeldoornvolgens een berigl in uwe courant van 19 dezer, een waar hazerilaud Noord Beveland doel er thans zeker niet voor onder. Uier wemelt het van die niets ontziende dieren een wandeling omstreeks 5 uren 's avonds in sommige streken van het land makende, telt men se bij tientallen. De natie zomer heelt ze dus niettoo als in Walcheren Zuid Beveland tol liunrre vaderen vergaderd. Dat tiet er slecht uil voor den landbouwer, nu de jagt wegens de vele sneeuw verboden is. Behalve dat de hazen mij reeds betoohl hebben van al mijn spruit-, savoije- en boerenkool (en ik zal er dik in)wacht ons het volgend jaar een groote schade aan de veldvruchten want hun vraatzucnl en hun lielhcbhertj om overal doorheen te loopen is tootbeeldeloos. Ik gelooi dal de snoopers thans goede zaken maken. Gedurig toch hoort men het knallen van geweerschoten cn dit geldt wel eens een haas, duukt me. Een veldwachter moet bepaald verlegen slaan welken weg uil te gaa.) om eens zoo'u I iel hebber van liazenboul te snappen, daar bij hel schieten «an alle kanten boort. Iloe afkeurenswaardig dit slroopen ook is, nog veel ondiagelijker vind ik een wel, dia den landbouwer vei biedt een dier ie dooden dat hein enorme schade kan berokkenen. Doch er is reeds zooveel tegen de jagtwet geschreven dat ik er niet verder over zal uitweiden. Het zal toch denkelijk nog lang duren eer de land bouwer regt heell op een dier dat 1st} zelf altijd volop te eleo geelt." Op het kruis der St. Nicolaaskerk te Kampen ziet men sedert Dingsdag twee kraaijeii steeds op dezelble plaats onbeweeglijk zitten. De arme dieren hadden zich waarschijnlijk met natte pooten aldaar nedergezet, waarop zij door de hevige vorst vermoedelijk vast- en doodgevroren zijn. Weder iels uil Kampen Uil Brussel wordt gemeld, dat M. C, de beruchte magistraat die beschuldigd is van valsch spel bij het baccarat naar Parijs ves trokken is. De Maineer A nr.. meldt, dat Woensdag een onderwijzer met ongeveer 30 schoolkinderen bij Caub door bel ijs gezakt iz en datop 9 kinderen na allen verdronken zijn. De wolven gedreven door den hongerwor den in sommige landen al stouter en stouter. Zoo wordt uit Frankrijk gemeld, dal een post bode bij Cbarleville werd aangevallen door eeu

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2