Allerlei. Eergisteren ochtend ten 7J ure is te Parijs, roe Vtcq-d'Atirin een koperslagerswerkplaala een stoomketel gesprongendoor welk ongeluk zes menschen gedood en vier verwond werden. Een afgrijselijk ongeluk heeft verleden week plaats gehad aan den spoorweg van Estaimpuii, tusschen Nechin en Doornik. Een vrouw die met haar zevenjarig kind naar huis wandelde, werd, toen zij over de spoorbaan ging, door de locomotief van een sneltrein overvallen en gedood. Het kind, dat eenige stappen vooruit ging, werd niet getroffen. Een kruidenier te 's Bosch had de onvoor- zigtigheid zich met een brandende lamp naar den kelder van zijn huis te begeven, waaruit sedert eenige dagen een sterke gaslucht opsteeg. Het gevolg hiervan was een gasontploffingzóó hevigdat de vloeren van het geheele beneden huis ingestort en al de ramen en glasruiten verbrijzeld zijn. Gelukkig is de bewoner, die alleen te huis was, er met den schrik en eenige ligte verwondingen afgekomen. In de vorige week zijn door het jagtgezel- scbap van den heer James Smithte Kralingen c. a.in deze gemeente, alsmede een gedeelte onder de gemeente Poortvliet en Oud-Vosmeer 510 hazen geschoten voorwaar geen geriog getalmet hei oog op het afgeloopen jaar. Dat gedurende deze jagt vele behoeftigen er goed mede zijn, bewijst dat ongeveer 30 personen bij de heeren tegen goed loon in dienst zijn geweestwat in dezen barren winter zeer goed te pas cal zijn gekomen. In een heel cid en heel wijsgeerig boekje vindt men liet volgende: Wilt gij één dag ver genoegd zijn laat u dan scheren wilt gij ge durende een week prettig gestemd zijnga dan naar een bruiloft; wilt gij een maand lang in een vrolijke bui verkeerenkoop dan een fraai rijpaard indien gij een hall jaar lang genot wilt smaken, laat dan een smaakvol woonhuis bouwen wilt ge gelukkig zijneen ganscb jaar lang, zoo neem eene bekoorlijke levensgezellin twee jaren van ongestoord geluk kunt ge ver krijgen door hel noodlottig afsterven van een rijken erfoom. Levenslang geluk zult ge echter o stervelingslechts deelachtig worden door matigheid." Zekere W. te Bromberg had te Berlijn in de Sleglitzerslraat een verre bloedverwante wonen die vrij wel met aardsche goederen was gezegend en bij wie hij telkenswanneer hij om geld verlegen was, aanklopte. Dit laatste geschiedde echter wel wat dikwijls, zoodal de dame, zijn veelvuldige en brutale aanvragen moede, hem de deur wees. Uit wraakzucht sloeg VV. bij het heengaan onderscheidene spiegelruiten stuk, waardoor hij zich een gevangenisstraf van zes weken op den hals haalde. Naauwelijks had hij de vrijheid herkregen of hij ijlde weer naar zijn «bloedverwante" en sloeg de ruiten stuk, die de oude hadden vervangen. Drie maanden gevangenisstraf was het loon. Ook deze straf hielp echter niet, want toen de drie maanden verloopen warenbegaf hij zich wederom naar de bekende woning, waar bij zich ten derden male aan hetzelfde feit schuldig maakte. Het is te verwachten dat deze keer de straf niet gering zal zijn. De bladen van Odessa deelen hel volgende mede omtrent het voltrekken van het dood vonnis op den 26jarigen edelman Malinkaden 25jarigeu Maindanski en den 28jarigen theo loog Drosbaskinalle drie revolutionairen. Zij werden in een zwarten wagenmot de handen gebonden, in het witgekleed, naar het schavot gebragt. Elk der veroordeelden droeg om den bals eeu zwarte plaatwaarop met witte letters was geschreven «gossodars-twennyi pres- topnik" (staatsverraders). De veroordeelden poogden hei volk toe te sprekendoch hun stem was door het tromgeroffel der soldaten onhoorbaar. Toen Drosbaskinondanks de aanmaning der gendarmen bleef schreeuwen kreeg bij van een hunner eene sabelhouw op hel hoofd, waardoor hij bewusteloos neerzonk. Een der twee andere veroordeelden riep «ellen dige beul," waarop de gendarme Antwoordde «zwijg hond." Op het schavot koek Malinka den gouverneur der stad verachtelijk van het hoofd tot de voe ten aan toen deze vroeg of hij geen geestelijke verlangde en hij zeide tot den beul «Doe uw werk, beul van den Czaar." Drosbaskin sprak tot den geestelijke, die hem een kruis toe reikte «laat die dwaasbedenbroeder." Te 12 ure was alles afgeloopen de lijken werden afgesneden en roet kleeren en stroppen in kui len geworpenwaarop aarde werd gesmeten. Met muziek marcheerden de troepen af. Dezer dagen erfde eene zeventigjarige vrouw welke tot nu toe in bekrompen omstandigheden verkeerd hadeen som van omtrent honderd duizend frank. Builen haar zelve van vreugde ging zij het goede nieuws aan een buurvrouw vertellen maar op de kamer dezer laatste geko men zeeg zij neer. De gelukkige erfgename was van vreugde gestorven. Het aantal zware misdaden is dezer dagen in Frankrijk zeer talrijk geweest. In den faubourg Saint-Martin te Parijs is een man die op het Eunt van trouwen stonddoor een vroegere eminde door middel van vitriool onkenbaar gemaakt. De man heelt ook een oog verloren. Een echtpaar, dat alleen woonde aan den weg naar Epinay, is vermoord gevonden.^ Blijkbaar was diefstal de aanleiding lot deze misdaad. De postcourier tusschen Toulouse en Caraman is door drie gemaskerde personen aangevallen die hem al de brieven met waarde ontstalen. Ook te Biarritz, Chalons en Fontainebleau zijn moorden gepleegddie bedreven werden om diefstallen mogelijk te maken. AMERSFOORT, 1 January 1880. Huwelijken in 1879 te Amersfoort. Huwel. tusschen jonkmans en jonge dochters 82 weduwen 5 weduwn. jonge dochters 8 i weduwen 4 gescheiden man en jonge d. 1 100 Naar wij vernemen, zal de heer Douwes Dekker (Multatuli) Donderdagavond 29 January e. k. eene voordrag! in Amicitia te Amersfoort houden. Te Baarn had op de rivier de Eem een hardrijderij op schaatsen plaats, die werd op geluisterd door de muziek der vesting-artillerie uit Naarden. Dc eerste prijs ad. f85.werd behaald door J. van Paasschen aldaarterwijl 2 premiën werden toegekend aan Woudenberg van Naarden, en Kuijper, van Eemnes. De heerlijk daart06 uitgezochte dag lokte een massa toeschouwers naar het ijs. Op klompen een w e d s t r ij d op 't ijs Alleen onder de Nederlandsche Noormannen de stoere Friezen, is zoo iets denkbaar, als variatie op 't «alledaagsch schaatsenrijden." Zoo'n klompen-ijswcdstrijd heeft thans te Harlingen plaats gehad. Bovendien moesten de mededingers elk een vaatje voor zich uit weten te rollen. Zij moesten tevens hun schedel versieren met een hoogen steek Voor de deelnemers aan dien wedstrijd en voor de menigte toeschouwers liep alles ge- noegelijk af. Te Koningsbergen zijn 800 dienstmeisjes uit hare dienst ontslagen. Zij ontvingen dat ontslag van hare mees teressen zuinigheidswege. Als Kerstmis valt op Donderdag Dan is de winter kras; Guur weder heeft men iedre week, En stormen volgen ras. Schoon zal de zomer echter zijn En talrijk graan en vee; Voor 'tland geelt 'teen gezegend jaar; Ook vorsten loopt het mee. Hem, die deez' dag geboren wordt Zal het gelukkig gaan, Hij wordt beredeneerd en wijs En groot door zijne daan. Als ziekten op dien dag verschijnen Zij zullen spoedig weer verdwijnen. De dood heelt in 1879 een aantal vorstelijke personen uil hel leven weggerukt. Prin» Hendrik der Nederlanden die 13 Jannarij op 58-jarigen leeftijd te Luxemburg stierf. Grootvorst Wjat- scheslaw Konstantinowitsch16 jaar oud, St. Petersburg. De koning van Korea 27 February. Gravin Hohenauwed. van prins Albrecht van Pruisen. Prins Woldemar, derde zoon van den Duilschen Kroonprins. Infante Christinezusier van wijlen Koningin Mercedes van Spanje. Prins Willem van OrAnjekroonprins der Nederlan den 4 Junij te Parija. Maria Theresiaex her togin van Parma dochter van wijlen koning Victor Emanuel. Prins Louis Napoleon, 3 Junij in Zululand. Hertog Wilhelm van Meck lenburg Sch w ei ia broeder van den regeerenden Groothertog, 48 Jolij m M.rie del Pilarruller «.li koning Allom Spanje Pi irïse. Arn.- W.IJeck Fjr- „(ont, SO October Ie CUet Prin. Alnwyon ven Abe»it>ie. «rot. '««o" Engeland gesneuvelden koning 1 heoduor. Een pair nur.nden geleden i. een inbreak in bel postkantoor' Ie Aln.leidalll gnrhlcd waarvan blijken, de .puren v.n geweld e.n hel .lol der br.odk.il bespeurd de bedoeling lich v.D .lie ..nwerige ..ngereekende wmrden meesier le maken. Een ondrr.oej. werd Uren ingesteld d.l geen d.delijk re.ull.il lererde. Inluascben bloven de nuponngen deugd. reed. ingealeld niel tonder gevolg. Z.lerd.g lenmin.le werd de hoofdbeambte J. Overmeijer, chel-be- aleller in becblcni. genomen, op verdenking de.lijd. de inbrmk gepleegd le hebben. Uete verdenking is gebleken jui.t le tijn. De man is tol volledige bekentenis gekomen bij bel ver- hoor voor den regter van instructie. De markiezin Martucci is in Calabrië door boesdoeners gevangen genomen die de vrijlating niet toestaan dan tegen betaling van 100000 ducaten. Op Sicilië werd zeker grondbezitter, uit Celalu alkomstig en Catalfamo genaamd, op een landweg door roovers weggevoerd. Ge durende langen tijd wist men niel wat er van bem geworden was. Eindelijk ontdekte de politie medepligligen die ten laatste bekendendat de gezochte in een hol van den Pellegrinoberg nabij Palermo te vinden was. Nadat men den grondbezitter had gevangen genomen was hij namelijk in een bark gebragt, die hem zestig kilometer ver, naar Palcimo voerde. Van daar werd hij naar gezegd hol vervoerd. Toen de politie, geholpen door die aanwij zingen na twee dagen zoekens eindelijk het bol bereikte, vonden ze Catalfamo met afge sneden hoofd. De roovers hadden 200000 francs losgeld van de familie geëischl, maar verklaar den zich met 8500 francs tevreden te sullen stellentoen de familie verzekerde dat ze bui ten magte was aan ditn eersten eiscb te voldoen. De 8500 francs werden toen gezonden ma.tr door de onverlaten die de som voor de bende in ontvangst namen onderscheptwaarna de bewakers van den gevangene, te vergeefs op hei losgeld wachtende, den man vei moordden. Tot aandenken aan zijne politieke toer door Schotland ontving de heer Gladstone te Edin- burg, van bet personeel der Holyrood Hot Works een zijden hoed ten geschenke. Hij bedankte daarvoor met een vermakelijk briefje, waarin hij verklaart dal de hoed hein ala ge goten zit hetgeen te opmerkelijker is, aan gezien zijn hoofd een zóó bijzonderen vorm beeft, dal zijn hoedenmaker te Londen een af zonderlijk blok voor hem er op nahoudt. «In dien buiten-model schedelbouw (zoo schreef hij) «zullen de liefderijkst oordeelenden onder onze tegenstanders misschien eene verschooning wil len vinden voor mijne politieke dwaalbegrippen." In den winter van het jaar 820 op 821 werd op den Rijn, den Donau en op andere Duitscbe rivieren gedurende eene geheele maand met vrachtwagens op het ijs gereden. In 825 begon de winter reeds den 22 Sep tember, waarna bet tot 12 April 824 zoo koud bleef, dat vele menschen en dieren, bevroren. In den langen winter van 860 gingen dé wijngaarden, vruchtboomen en wintergranen door de aanhoudende strenge vorst vetlorcu. Niet minder lang en koud was die van 874. Van 1 November tot in het laatst van Maart bad men bijna voortdurend sneeuw. Ook die van 880 duurde tot laat in het voor jaar. Deze winter bragt eene buitengewone duurte te weeg. Na de koude winters van 912—913 en 975 tol 976 volgde in 993 een die zoo lang aan hield dat er in Julij nog ijs was. Tot de daarop volgende merkwaardige win ters behoorden die van 1010luit - 1019— 1020, 1034—1035. In 1024—1025 lag de Rijn digt. Merk wi.r- 8 o« grume menigte viucbcri die in dal urmen lijn omgekomen. Nog on J| Mei bo- vroren vruchtboomen. De winter v.n IO04-1003 heelt in April buitengewoon veel meeuw opgeleverd. In dia rn.and werden een groot aantal vruchtboomen door de vorst vernield, u y-™1'. Woven»ber 1075 tot het laatst van Me« 1076 kon men te voet over den Rijn gaan. In den daarop volgenden winter vroor het van het laaut van November lol het einde van Maan in eens door. In Mei 1112 viel er zoo veel sneeuw, dat een aantal boomtakken er door braken. Na den heeten en droogen zomer van 1173 8 men «n begin van Dcxember

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2