SsSÏ!WWM personen. Daar de trein in volle vaart naar be neden gestort is, moet aangenomen worden dat het den reizigers niet mogelijk is geweest uit de wagens te komen. Ook wanneer men de diepte van den vol in aanmerking neemt, is hel zeer wel mogelijkdat velen reeds dood waren toen zij beneden kwamen. De juiste ligging van den trein is nog onbekend. Deeds twee uren na hel ongeval werden op 7 a 8 kilometers van de plaats des onheils voorwerpen, welke tol den trein behoordenopgeviseht. Dij de eerste peilingen meende men tusschen den tweeden en derden pijler op spoorwagens te stootendoch het gure weder belette eenig nader resultaat De scheepvaart op de Tay is tengevolge van hel ongeval totaal gestremd. Naar wij vernemenis hel verzet van den Samarangschen handel tegen de patentbelasting gestaakt en zijn de vrijwillige betalingen aan gevangen. Deze ommekeer van zaken is, naar ons wordt medegedeeldte danken aan een door lussclienkomst van een invloedrijk ingezeten te Batavia, naar Samarung overgeseind en door hem van Z. Bxc. den Gouverneur-Generaal ontvangen telegram, waarin laatslgemeldein antwoord op een aan hemvanwege den Sa marangschen handel gerigtte vraag, te kennen gat', dat de Regering voornemens is de wet quand méme te handhaven. Men verzekert ons dat in bovengemeld telegram geene enkele concessie is gedaan. Een Parijsche feuilletonist van de Neue Freie Presse schildert de netelige positiewaarin hij zich op het groote weldadigheidsfeest der Pa rijsche pers bevond. «liet heelt drie uur geslagen, liet feest zal weldra eindigen en inijn beurs is reeds lang leeg; wat za( ik derhalve verder hier doen? Onder zulke omstandigheden wordt iemands houding tamelijk lastig, want de edele ijver der schoono verkoopsters in de zaal is nog niet bekoeld, leder oogenhlik zie ik mij ge noodzaakt een aanval op mijn ledige kas af te slaanaanvankelijk doe ik het met schaam te later onbeschaamder.maar toch valt het hard zulke schooneonbaatzuchtige dames iels te weigeren. Eindelijk komt een pierrot op mij af; het is mejul'vrouw Badede levenslustige soubrette van liet Athénée Comiquc. Een lange queue van gchlbeziltcnde bewonderaars volgt haar. Dreigend houdt ze de hand omhoog, waarin een tombola-lot: «Ach, neem dit lot; het is mijn laatste." ((Iel schalkachtige kind verkoopt reeds den ganschen avond «laatste loten.") Ik geel' het hall' voor niet: voor honderd francs." (De werkelijke prijs is nota bene slechts tien trancs). Ik: «Liefkind, ik heb reeds vijftig van die loten." Ze wordt afgelost door eene ^ETTUTllkton. DE BUURKINDEREN. (Novelle.) Ie Afdeeling: DE MOORD. Vóór het hotel «In den Arend" te Saintes, cene stad in Frankrijkin 't departement der Beneden-Charentevroeger Aunis, had zich den 1b October 1794 des voormiddags eene aan zienlijke menigte tnenschen verzameld, welke van minuut tot minuut met nieuwsgierigen aan groeide. Hoewel men zacht en soms luider met elkander spraken de een den ander vroeg waarom hij daar stondkon niemand voldoende reden daarvan opgeven. «Wal is daar toch aan de hand T' «Ik weet het niet, ik wilde u juist de zelfde vraag doen?" «Ik weet evenveel als gij en kom zooeven hier. Ik was hiernaast in 't café Lerouxom Ie ontbijten en wellicht wat nieuws te vernemen. Daar boor ik op eens een vreeseiijk rumoer, 'twelk van de straat opsteeg. Toen ik uit 't raam keek en bier zooveel menschen bijeen zag, dacht iker is zeker iels bizonders gebeurd en omdat ik toch naar huis moestsnelde ik dadelijk hierheen. Maar daar zie ik Bourriot, die hier naast woontmisschien kan hij ons zeggen wat er gebeurd is. Ileidaar! Buurman I kan je ons niet zeggen «Ik kan je cr niets van vertellen," riep hij den vrager toe. «Het is eene verfoeilijke geschie denis en juist wilde ik er u naar vragenomdat ik u zoo druk in gesprek zag. Ik heb reeds aan een dozijn menschen gevraagd wat er aan de hand isdoch zij welen evenveel als ik en als ik 'l niet spoedig verneemwordt ik ten laatste nog nieuwsgierig." «Er zal misschien diefstal of inbraak zijn ge schied," zeide een bejaard man, zich lot de groep wendende. «Ik ben reeds een halfuur hier en kan enkel vertellen, dat, toen ik hier voor bijging. de huisknecht met den commissaris van politie en twee zijner agenten haastig het als «Camargo" verkleede feedie zoo vriende lijk ismij voor drie louis een oranje-appel aan te bieden. Ik weiger dankend want «ik ben reeds voorzienen ze veroorzaken mij maagp'jn." Een tierde engel heeft in eigen per soon een sigaar voor mij bewaarddien ze mij tegen inkoopsprijs (vijftig hans) wil al- staan. Ik: «Schoon kind! ik heb er reeds een en rook nooit van mijn leven," Mcjufvrouw lleilbronn, van de opera, achterhaalt mijneem mij toch dien kleinen Chinees athij is zoo ieelijk I" Ik, inel een fijnen glimlach: «Ik dank ulieve dameik heb een spiegel in den zak." i~E R I G T. Vriendelijk wordt verzocht voortaan op alle brieveninzendingen advcrlenliën enz. bestemd voorde AMERSFOORTSCI1E COURANT ook vooral Ie vermelden den naam des uitgeversA. H. VAN CLEEFF. Wie genegen is zich thans op de AMERSF. CL te abonneerenontvangt ook nog het vorig nummer en dit nummer. Permanent zal de Courantvan heden af, FEUILLETONS in gevarieerde genres be helzen, wordende minzaamst lot de lecture daarvan uilgenoodigd. AMERSFOORT, 5 Januarij 1880. In den loop van het jaar 1879 zijn te AMERS FOORT geboren Wettig. 225 M. 224 V. Onecht 14 10 289 M. 284 V. Totaal 473. Overleden levenloos aangegeven 7 M. 12 V. ongehuwpen 90 102 gehuwden40 19 in weduwenstaat13 41 150 M. 174 V. 330. Gedurende hel jaar 1879 zijn bij het Rijks- telegraaibureau te Amersfoort verzonden 7539 telegrammen, ontvangen 8050 15589 In 1878 was het getal 13383. Met ingang van den 1. Januari 1880 is de Heer P. J. van Maancn, tol dusver volontair benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie van Amersfoort, en speciaal belast met het bijhouden van hel bevolkingsregister. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De Koning en Koningin keerden naar de re- huis binnentraden." «Denkelijk zal het diefstal zijn," zeide een uil de groep, «want het is niet aanteneinrn dat zoo vroeg in den ochtend reeds eene vecht partij plaats haddie de aanwezigheid der po litie vordert." «Ik bleef staan," hernam de ander, «om te zienwal het te beteekenen had en een vijftal minuten later trad een der agenten weder uit het huis en liep tnijzoo snel hij kon voorhij. Toen begon mij de zaak bedenkelijk voortekomen en intusschcn werd het getal nieuwsgierigen grooter, terwijl niemand weet water is gebeurd." «Nu, wij zullen 'tnog wel vernemen, ik heb tijd in overvloed en blijf daarom hieral zou ik er mijn diner hij inschieten." «Maakt plaats maakt plaats, burgers!" riep plotseling eene krachtige, schelle stem. «Wij moeten in huisga dadelijk uit den weg." Het was de politieagentthans teruggekeerd die zoo sprak en van cenige leden der regtbank was vergezeld. De menigte week naar beide zijden der straat terug en de genoemden traden haastig op 't huis toewelks deur op een gegeven teeken geopend, en, nadat zij waren binnen getreden weder gesloten werd. «De zaak verkrijgt een ernstig aanzien," zeide een der omstanders, «de agent was ver gezeld van den regter van instructie en den griffier 'lis dus bepaald voor èene crimi- neele zaak." De deur van 't hotel werd weder geopend. De commissaris van politic trad naar buiten en maande de menigte ten dringendste aan zich zonder verdere opspraak te verwijderen want er was een groot misdrijf gepleegdwaarvan het onderzoek thans geschiedde. Het gebeurde zou vyel bekend worden gemaakt, al was 'tniet op dit oogenhlik, omdat dit het onderzoek zou kunnen schaden. Hij trad weder naar binnen, de deur bleef geopend. De menigte ging uiteen; de nieuws- gierigslen slopen allengs het huis in naar de gelagkamer, in de verwachting aldaar iets naders «Sk O,.. .Ie f '"3^ met 't voornilztgl op eeltige "L' het eerste hal, niet zooals van anih.ii. zijd., gemeld, morgen (Zaterdag)avond Schijnlijk over 14 dage» zal phiab, hebben Hel voorgenomen reisje naai Aiolsui j voor eenigen lijd Ie zijn opgegevenbetgcu» de leveranciers van baltoiletten zeker mot be treuren nu er 'l gevolg von is dal men de hofbals er door zal zien terugkecim Over de afwezigheid van prins Alexander let nieuwjaars-receptie spreek ik met; de prins is ziek en 't geldt hier bovendien in .<mijn oog een zaak van zuiver pcrsoneelen aard. Uil Venlo meldt men aan de Nieuwe Rollcr.l CL dat de conducteur der Staatsspoorwegen R. die aldaar in hechtenis is genomen, verdacht wordt van oneerbare handelingen tegenover eene jongedochtcrdie alleen in een wagon reisde, liet feil had plaats tusschen Roermond en EchL Te Marseille zijn 8 metselaarsdie aan de 2e étage van een zwavelfabriek aan 'twerk waren, inet de stelling op de slraalstcencn gevallenmet liet gevolg3 op de plaats dood waren en vijf anderen naar het hospitaal zijn vervoerd. Keizer Nicolaas vernam eens dat een professor van de Petersburgs. he universiteit conspireerde tegen zijn leven: bewijs daarvan was verkregen uit brieven aan de post in beslag genomen. De Czaar wikkelde zich in zijn pelsging te voet uit tol een bezoek aan den professor, die bij dat bezoek schier in zwijm viel. Nicolaas trad zeer bedaard binnen, en zei: «sluit de deur." Onmiddellijk gehoorzaamd. «Zeg rnc wie je mcdcpligligen zijn, en geef me al je napieren of ik zal je den knoet laten geven." bensouve- rein van dat gehalte was wel in staat den schepter te zwaaien over cene slaven natieen 't was wel geen wonder dat hij geêrbiedigd werd. Carlolta Patti heeft gerechtelijk een te St. Louis (Amerika) verschijnend hla.l doen ver volgen wegens overneming van zeker hcrigt uit de Leavenworth Timesmeldende dat de zangeres hij haar optreden te Leavenworth dronken was geweest. Carlotto Patti geeft locdat zij op den he- wustcn avond ongesteld was en eenigszins dui zelig maar dronken liet blad blijft de bewering echter staande houden en wil haar door getuigen nader slaven. te vernemen. De kellnrr, .lie de aanwezigen bediende, gaf zich een gcwiglig en hoogst ge heimzinnig voorkomen en bewaardein strijd met zijne gewoonte, een diep stilzwijgen. Op 't aanhoudend aandringen zeide hij einde lijk inet een bedenkelijk schouderophalen en geheimzinnige gelaatsuitdrukking: «Voor zoo veel ik weet, is er niets bijzonders voorgevallen ten minste met in mijn departementin deze zaal. Wat.de bovenétagc betreft, 't kan wel zijndat daar iets is gebeurdmaar aangezien ik aldaar niets heb te verrigtenkom ik er zelden. Daarom kan ik utot mijn spijtde verzochte inlichtingen niet geven. Verlangt gij het echter," voegde hij er inet een sluw lachje bij«dan zal ik den Heer Rertholet door den huisknecht laten verzoeken hier te komen. Wel licht kan dezo lieer u heter op de hoogte brengen," «Neen, neen, dat is onnoodigantwoordde de vrager «ik ben niet nieuwsgierig, ik dacht slechts thans te vernemen, wat is gebeurd." Eenige minuten later was de zaal ontruimd. De regterlijke ambtenaren waren door den Commissaris van politie en den hotelhouder Rertholet naar de bovenétagc geleid. Voor de deur eener kamer hield een politieagent do wacht. Hij opende de deur en de voormelden traden binnen. Een afschuwelijk schouwspel vertoonde zich aan de binnonlrcdendcn. Op den grond der kamer lag het slechts halfgekieede lijk van eene vrouw uitgestrekt overal tncl hlocd bedekt. Een vreeslijk gapende halswond vertoonde reeds dadelijk de oorzaak des doodshet bed waarnaast het lijk la" was omgewoeld en mot hlocd bevochtigd. KlaaV- blijkelijk was de ongelukkige in hel bed over vallen cn bij de toen voorgevallen worslelin" ol in de laatste worsteling daaruit gevallen of wellicht door den moordenaar ol do moor- denares daaruit gesleept. Een bebloed scheermes lag naast het lijk. Ver volj in 'i volgend N°.)

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2