grond gestopt met een burgerlijke begrafenis. Welnu, schrap dan ook maar voor goed de leus vrijheidgelijkheidbroederschap en heb den moed een andere er voor in de plasts te stellenen wel de leusdie alleen bij uwe regeringshandelingen pastslaafschheid roof zucht onregt Het spreekt van zelf dat deze woordendoor luidruchtige protesten gevolgdeen onbeschrij felijk rumoer veroorzaakten. Later was weder eene interpellatie aan de ordezij liep echter kalm af. De geringe hoopdie Zondagavond bestond dat Jules Favre nog behouden zou blijven, is vervlogen. De bekwame reglsgeleerdede hartstoglelijke staatsmanis eergisteren in den ouderdom van bijna 71 jaren overleden. Gedu rende zijne gansche loopbaan was hij der repu- blikeinsche partij getrouwen reeds aan de Julij-ornwenteling nam hij deeL De expeditie tegen Mexico en de oorlog van 1870 vonden in hein een bestrijder. Hij was het die 3 Sep tember 1870 het voorstel deed keizer Napoleon lil van den troon vervallen te verklaren. Daags daarna trad hij op als lid van het voorloopig bewind en Minister van Builenlandsche Zaken. Men herinnert zich nog wel zijne onderhande lingen met Thiers over den vrede en zijn lang durig, doch vruchteloos verzet tegen den af stand van Elzas en Lotharingen. In de Engelsche pers blijft men aan het rede kavelen over de houdingwelke het Engelsche gouvernement len opzigte van de Transvaal be hoort aan te nemen. De strijd loopt inzonder heid over de vraag of tol een permanente bezetting al dan niet moet worden overgegaan. Het fraaiste van de zaak is echterdal het gouvernement stil voart zal gaan in de rigling, welke het 't beste oordeelt. Allerlei. De trein van Doornikreed met volle snelheid voorttoen een der conducteurs zijn poinfon liet vallen. Hij wilde het grijpengleed van de loopbank en viel op de baan op het oogenblik dal een andere passagierstrein met den eersten kruiste. De conducteur is er met den schrik en eenige ligte kneuzingen afgekomen. De heer Bertrand uitgever van het Fransche blad Triboulelis tot 500 francs boete veroor deeld, omdat hij in zijn nieuwjaarsnummer de inannen der regering had afgebeeld terwijl zij door een klein gedrocht, namens de redactie van hel blad, voor hun nieuwjaar op eenige geduchte schoppen onthaald werden. De Parijsche bladen hebben de belangrijke quaestie behandeldwat men moet doenom in den winter geen rooden neus te hebben. Zij raden daartoe aanden neus eerst met koud water te wassendaarna met warmen dan weer met koud. Hel middel moet uitmuntend helpenten minste als de rooskleurige tint aan de koudeen niet aan een andere oorzaak is toe te schrijven. en naar haren voogd Dupaty te Bordeaux was gegaan. Sedert dien lijd waren eenige vriend schappelijke brieven tusschen haar en hem ge wisseld en eindelijk werd haar den dood van zijn zoon berichtwaarop zij met een langen maar weinig beduidenden brief van deelneming had geantwoordzonder in het minst haar ver langen te kennen te geven dat zij weder ten hunnent wilde komenevenmin was van zijnen kant eene uilnoodiging gevolgd. Debrief, dien men hem toonde, was niet van hem en alzoo valschbuitendien had zijne vrouw de geheele briefwisseling met zijne nicht gevoerd verrails zijne beroepsbezigheden hem beletten zich daar mede te belasten. De bewuste brief van Louise werd bij de akten gelegd. Daarna had het den schijndat de roofmoordenaar in Bordeaux moest worden gezocht en de van dezen kant komende be richten waren zeer opvallend. Volgens het antwoord van de justitie dezer stad was Cecile Dupaty een in ieder opzicht ter goeder naam bekend jongmenschvan wien men zelfs in de verste verte zulk eene brutale misdaad niet kon verwachten. Hij was een alge meen bemind advocaat, die veel bezigheden had. Louise Dorat had geruimen tijd ten huize van haren voogd gewoond en merkte men haar steeds als de bruid van diens zoon aan. In den laatslen tijd was, naar men veronderstelde eenige verkoeling tusschen het meisje en de beiden Dupaly's ontstaan. Eerstgenoemde had daarna hel huis van haren voogd plotseling verlaten en zich naar de familie Petigny bege ven met welke zij zeer bevriend was. Van daar was zijeenige dagen geleden vertokken volgens haar zeggen naar haren oom Lamolhe te Poitiers. In de rue Folie-Mericourt te Parijs heeft het volgende plaats gehad. Mej. M. G. 25 jaar oud modiste van beroep, ging des morgens 8uren naar haar atelier in die straal gelegen, toen eensklaps een vrouw omtrent 30 jaar oud zich op haar wierp en haar in de rigling van het hart twee dolksteken toebragt. De jonge dame is een uur daarna in het hospitaal Saint Antoine overledenzonder een woord te kunnen uilen. De moordenaresdie oogenblikkelijk gevat werd wH noch haar maatschappelijken stand noch beweegreden van die misdaad openbaren. Voor het hof van assises van het dep. du Gard zal een meisje van 12 jaar teregt staan beschuldigd in October II. successively^ 6 hui zen van het dorp Lacavelle-Masmoiine in brand te hebben gestoken. In Pruisen is tot stand gekomen eene ver zekeringmaatschappij tegen trichinen. Zij is door de regering goedgekeurd. In de statuten is o. a. bepaald, dat de vleeschkeurderdie de trichinen ontdekt, een gratificatie van 15mark ontvangt. Onlangs ontving prins Bismarck uit Bern een brief van eene dame, waaruit hij «degezalfde des Ileeren", zooals de schrijfster hem noemde vernam dat een socialistJulius Schindler ge- heeleneen verschrikkelijk moordtuig had ver vaardigd t. w. een horlogehetwelk de magt bezitom dengenedie op de wijzerplaat ziel langzaam te vergiftigenen dat dit uurwerk voor den rijkskanselier bestemd was. Een der neven van die dame leed aan duizelingensedert het oogenblik waarop zijn blik op dit verrader lijk voorwerp gevestigd werd. De duivelsche vindingen uit den lijd der Medicis waren maar kinderspel, vergeleken bij het maaksel van Jules Schindler. Bismarck zond den brief aan zijn ministeriedat onmiddellijk het document in handen van den Duitschen gezant te Bern stelde. Dientengevolge kreeg de bondsraaden daarna de minister van justitiede heer An- derwerler kennis van. De heer Anderwert geeft aan den chef der politie de noodige bevelen; de neef der aanklaagster, de met duizelingen bezochte man, wordt verhoord en bevestigt de verklaring van zijne nicht. Schlindler wordt gezocht, maar niet gevonden; hij heeft Bern verlaten. Naar alle steden van het Eed genootschap worden telegrammen gezonden en eindelijk vindt men den snoodaard te Bazel alwaar hij als werktuigkundige arbeidL Hij wordt voor de overheid gebragtin zijne woning worden de naauwkeurigste huiszoekingen ge daan maar geen vergifgeen horlogegeen helsche machine is te vinden. Stom van verbazing hoort Schindler de voorlezing van den brief aan die hem beschuldigt. Hij erkent inderdaad dal hijgedurende zijn verblijf te Berngespro ken had van een uitvinding waarop hij bedacht wasen die besterad zou zijn om in tijd van oorlog kruid en lood te vervaardigenen aan vallen, gelijk die door Nobiling gepleegdge- Hel signalement van Cecile Dupaty luidde als volgthij is 26 jaar oud van middelmatige grootte en krachligen lichaamsbouw, hij heelt bruin haardito knevel en bakkebaardfrissche gelaatskleur, gewone neus en kleine mondhij draagt steeds een bril. Hij hinkt sedert eenige weken een weinig met het linkerbeen, droeg ook in den laatslen tijd zijn linkerarm in een doek en had een zwartzijden doek om zijn gelaal gebonden. Ingevolge zijne opgave was hij eenige weken geleden van het paard gevallen en had zijne geheele linkerzijde niet onbeduidend be zeerd. Zijn linkerwang en linkerkant van hel voorhoofd waren nog met schrammen bedekt Hij was van 15 tot 18 October afwezig. Toen men hem ondervroegwaar hij in dien tyd was geweest, gaf hij voor wegens zaken op reis te zijn geweesthetgeen meermalen gebeurdewaarvoor hij ook een rijpaard hield. Hoe men hem ook vermaande, nauwkeurig optegeven, waar hij die paar dagen had door gebracht alles was te vergeefs. Zelfs toen men hem voorhield, dal hij door zijn volhardend zwijgen den schijn eene gruwelijke misdaad to hebben begaandie in deze dagen was gepleegd op zich laadde en dat men hem dus voorloopig in arrest zou moeten nemen zelfs toen nog bleef hij bij zijne weigering volharden. Bij de bewijzen van verdenking en daar Cecile Dupaty in alle deelenop den wegens roofmoord gesi- gnaleerden geleekterwijl hij in den nacht der misdaad niet te Bordeaux was en halslarrig weigerde de justitie intelichlen waar hij zich toen had bevonden, zoo moest de rechter van instructie hem in verzekerde bewaring stellen. Hij werd derhalve naar de gevangenis gevoerd en streng bewaakt. (Vervolg in 'l volgend N*.) ■nakkelijk zouden tnakon dat hij me w '|iei voornemen niet ifntand .e dood'™ Daurnawerde»jaUglï^ 8en over Schindler ingewonnen en daai z.j yedrezwartlT hje™" nipiiw onderzoek, maar dit leserde dczeiiue uitkomst op als het eerste. Voorloopje dus moet men aannemen dat de dame, de briel geschreven heeft, eene grappenmaakster is. AMERSFOOIIT, 22 Januarij 188(1. Dinsdagden 27. Januarij 1880des namid dags halftweezal de Kaad der gemeente Amois- foort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijni 1. Voorstel van liurg. en Weth. lot verkoop van het gebouw in de Vijver aan het Kijk. 2. Advies op hel rekest van den heer ft. s. Blomtol aankoop van grond. a Voorstel van Burg. en Weth. lol afkoop van uilgangen. 4. Benoeming van een lid van het brand college. Bij Kon. besluit van 20 Januarij jl. No. 11 is benoemdbij de Ve afdeeling vesting-artillerie, tot kapitein van de 2e klasse de 1e luitenant M. J. E. Viruly van Pouderoijen, van hel regi ment rijdende artillerie te Amersfoorten bij de VIlIflAtfd. vesting-artillerie tol 1e luitenant, de 2e lBenant J. L. van Heukelom van die afdeeling lot dusver gedetacheerd bij hel regi ment rijdende artillerie te Amersfoort. Het concertten voordeele der algcmecnc armente geven door het muziekcorps van het Regiment Rijdende Artillerie tc Amersfoort, zal aanst. Woensdag 28 Januarijvolgens ne- vensstaande advertentieplaats hebben. Gisterenavond had de uitvoering van het Tooneelspel «Baboe Rita" door de Rederijkers- vereenigmg «Ontwikkeling" ten voordeele der algemeene armen van Amersfoort in Amicilia plaats. De Heer Burgemeester en meer autoriteiten vereerden de uilvoering met hunne tegenwoor digheid en talrijkmen zou bijna mogen zeggen «eivol" bleek de groote zaaldie er daardoor regt genoegelijk en opgewekt uitzagbezet door een publiek der hoogste en andere standen, waaronder de schoone sekse charmant was ver tegenwoordigd terwijl alom eene aangename stemming heerschte. Men kon ontwaren, dat aan de opvoering veel zorg was besteed. Bij goede mise en scène werden de verschillende karakters doorheeren dilettanten zeer wel of zeer loffelijk gerepro duceerd. De dictie liet weinig of niets te wen- schen over en onze schoone moedertaal werd waar het zich naar den aard der tooneelcn eigende, zuiver en beschaafd ten gehoore ge bragt. Zijn diverse vreemde woorden van den tekst eener rol zeer goed gearticuleerddit is vooral ook daarom zeer te prijzen, omdat zelfs soms de meest gerenommeerde tooneel- spelers op die klip stranden. Alles bijcengevat mag gerust worden erkenddat de opvoering welgeslaagd is, heeren dilettanten voor hun welgeslaagd streven alle eer toekomt en heeft het opgevoerde stuk aan het talrijk auditorium uitermate bevallen. Toen de voorstelling was geëindigdversche nen heeren dilettantentengevolge van daverend applaudisseraent van het publieknogmaals doch toen met hunne fraaije banier «Ontwik keling" ten tooneele, om de hulde van het hoogst dankbaar en voldaan auditorium te ont vangen. De recette der voorstelling bedroeg bruto ruim f200.—. Later zal hel netto provenu worden medegedeeld. Het plan, om een nationaal huldeblijk aan generaal Van der Heyden te geven, dringt do Nieuwe Groninger Courant aan inet de herin nering van den merkwaardigen logt naar Samalanga ter Noordkust in Atjehin Augustus 1877, toen bij den aanval kolonel Van der Hevden het linkeroog werd uitgeschoten en hij zich, nadat slechts een voorloopig verband was gelegd, terstond weder te paard aanhelhoold der troepen stelde. Hel hiordoor opgewekte enthousiasme had de inneming van Samalanga wt8r?ge* ,W08rv°n 008 gezag in Aljeh af hankelijk werd geacht. Aan de Arnberosche politie ia hel gelukt den dief van het «arken aan Ie houden. De kortere staart van hel beest bragl de polilio op liet spoor. Geslagl en wel werd het «arken

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2