Maart 1880. s) DE SPECULANT. jsi 2815. UitgeverA. H. VAN CLEEFF te Amersfoort BureauHuurhuizen hoek Kortegr&cht Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op arl. 204 der gemeentewet. Doen te wetendat hel oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1880 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad be zwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 15. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De SecretarisVAN l'ERSIJN. W. L SCHELTUS. Spaarban k, liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting honden ep MAANDAG it MAART e. k. ten Raadhuixe te Amert/oorl, des namiddags van 12 tol 1 nre. A. J. BOSSecretarie. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie «il hel bestuur op MAANDAG, den 22. MAART aanslaande 's namiddags van halftwee tol kalfdrie zitting honden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van bet bestuurde heeren D. E. HertckelW. A. Croockewit, M van Beek en Jhr. Mr. ff. J. L van Sane van ïttell. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN Penningmeester. 1. C. LEINWEBER, Secretaris. Politieke l'.evne. Dc onderwijswet is in Frankrijk op nieuw in den Senaat in behandeling genomen en de belangstelling zal zeker niet muider groot zijn dan bij den vorigen keer. Voor de tweede maal is het artikel 7 der nieuwe onderwijswet maandag jl. door den Franschen Senaat verworpen. Daarop werden de overige aitikelen gezamenlijk goedgekeurd met 187 tegen 103 stemmen. De uilslag was ie verwachten. De zitting was in menig opzigt belangwekkend vooral om de FEUILLETON. i. Echter met meer woede wierpen de bijen zich nu op den jongeling. Hij sprong weder over de haag terug en trachtte zoo te ontvluchten. Zijn halswangen en voorhoofd brandden als vuur, zijne banden krompen van pijn. Slagen, noch verwering hielpen. Hij liep als een razende voort, tot hg eene toevlucht vond in eene schuur, welke toevallig openstond. Nadat hij de deur toegeworpen en de weinige hardnekkige vervolgerswelke hem nog marteldengedood hadKnielde hij neder en wreef zijn gezicht en handen in een hoop klaver. De zachte, geurige, halfvochtige blaadjes schonken hem eenige verlichting. Vervolgens richtte hij zich op, wies zijne kleederen zoo goed hij kon af en kwam voorzichtig uil zijnen schuilhoek te voorschijn. Zijne pijnen waren vreeselijk. Zonder verder te talmensloeg hij den weg naar de apotheek in. Toen hij den koelen winkel binnentrad, kwam de eigenaar, de heerBlattrinphem te- Êemoet en nep verschrikt uit: «Waarde Heer elldung, wat is u overkomen? Wat zgt gij toegetakeld I Zijt gij in een wespennest geweest of zul gij door brnndnctels gewond «Het waren bijen," antwoordde de jonge man. «Ik had het ongeluk in de nabijheid van een bijeenzwerm te geraken en kon niet spoedig genoeg vluchten. Mijn gelaal doel mg vreeselgke pijn." stellige verklaring, die door den president van het Kabinet werd afgelegd. Antwoordende op een beroep van den heer Dufaure om te trachten het tot eene schikking tusschen de Regering en de beide Kamers onderling te brengenzeide de minister, dat artikel 7 reeds eene schikking was. Nu het artikel is verworpenbleef der Regering niets ovor, dan de bestaande wetten toe te passendie aan niet erkende congregaties het verblijf binnen Frankrijk ontzegt. Te Lyon hebben de verkiezingen plaats gehad voor twee leden van den Senaat ter vervulling van de vacaturesdie door den dood van de heeren Jules Favre en Valentin waren ontstaan. Voor beide zetels werden republikeinen geko zen de heeren Millaud en \allier. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft de behandeling van hel tarief voortgezet. De regten op schapen en op wol waren hel on derwerp van discussie. Alle amendementen van de proleclionisten werden verworpenen de kamer vereenigde zich met het voorstel de ruwe wolsoorlen van alle regten te ontheffen. Ook in hel oude tarief was ruwe wol niet belasL De Berlijnsche Tribune meldt dal de beer Lasker heelt aangekondigd dat hij zich gereed maakt zich van de nationaal-liberalepartij van hel Duilsche parlement atlezonderen. Men weel dat Lasker een der oprigters en aanvoerders dezer partij is geweest. De bekende lord Derbydie zich voor eenige maanden tot niet geringe verbazing van allen die heiu kendenvan de conservatieve partij afscheiddesloot zich thansnaar de heer Gladstone verzekert, formeel bij de Engelsche liberalen aan, die in hem een uiagligen steun winnen. In Engeland wordt op het oogenblik de gansche politiek beheerscht door de verkiezings-woede. De bladen zijn overvol van verkiezings-circu- laires, en de meetings verrijzen als uit den grond. Allerlei. Te New-York bestaat sinds kort eene «Beurs voor Vrouwen," in een particuliere woning, onder leiding eener vrouw. De toegang daartoe is niet voor een ieder vrij er wordt echter bij verzekerd dat de opening dezer Beurs in een werkelijke bchoeffe voorziet In de Damstraat te Amsterdam is men thans Gedurende die korte mededeeling, wel met volkomen naar waarheid geschetstwas de ge wonde in een zijkamertje der apotheek gceaan. Daar wierp hij zich op de sofa en weldra boog de heer Blaltripp zich over hem heen en be streek zijn gansche gelaat met kamfer-azijn. Hetzelfde middel werd ook op zijne handen aan gewend. De jonge man ondervond dadelijk groote verlichting en, nadat hij zich nog voorverder gebruik van dit geneesmiddel had voorzien vertrok hij. Het doel zijner korte wandeling was een oud klein huis, dal er met zijne roode balken en puntig dak recht armoedig naast de breedere en gelijkmatig gepleisterde naburige gebouwen uitzag. In de benedenverdieping waren, naast de huisdeurslechts twee vensterswaarachter in betrekkelijke symetrie rollen tabak, bundeltjes en lood, sponsen, talkkaarsen, haringen, citroe nen suikerbroodenenz. uitgestald waren. De jongeling ging naar binnenbesteeg den stijlen donlteren tröp en stond toen voor eene oude vrouw, die door zijn voorkomen zeer verschrikte. Het was zijne moeder. II. De weduwe Helldung had twee zonen. Haar echtgenoot had haarbehalve hel kleine huisje met den specerijenwinkelhet driehoekige tuintje en een klein kapitaaltje nagelaten, dal reeds sedert eene reeks van jaren bii een boer was belegd. Hel was den ouden Helldung aldus bij eene erfenisverdecling te beurt gevallen en ofschoon hg het dikwgls wilde opeischenom het in zijne zaken te gebruikenwist echter de schuldenaar dit steeds te ontgaan. bezig een houten bestrating aan te brengen, beslaande uit met creosoot doortrokken blokken, die op een vloer van cement met kiezelsteen worden gelegd met kleine tusschenruimten die later met kokende teer worden volgegoten. De proef werd reeds vroeger genomen en heeft goea voldaan. Hartmann dc beweerde dader van den moordaanslag op den Czaar te Moskouwordt te Londen, waar hij zich thans bevindt, door geheime politieagenten naauwlettend in het oog gehouden. Zijn vrienden zullen hein derhalve, naar men wil400 pond sterling verschaffen om daarmede naar Amerika over te steken. Dorst te hebben als men op de bank der beschuldigden zit is een misdrijf, dat te Ber lijn met eene gevangenisstraf van zes uren wordt gestraft Een jonge werkman was be schuldigd zijn makker een wonde loegebragt te hebben. Het verhoor duurde wat lang en de man kreeg dorst; fluks haalde hij een tleschje jenever uil den zak en deed zich te goed. Van de aanklagt werd hij vrijgesproken zijn oneer biedig drinken in bijzijn der reglers bezorgde hem echter de bovengenoemde straf van zes uren. In Nevesinje is in het huis van een Turksch ingezetene een brand uilgebrokendie ten gevolge van den sterken windzeer spoedig om zich greep en drie vierden van de plaats in den asch legde. Hel verblijf van den plaatse- lijken bevelhebber, de bureaux van post en tele graaf in het district brandden mede af; doch net bureau van den ontvanger der belastingen en de voorraadplaatsen van het garnizoen bleven behouden. Menschen zijn er niet bij omgekomen. Natuurlijk zijn vele inwoners zonder dak en twee compagniën van het garnizoen moesten ook hun verblijf onlvlugtcn. Vijf bruiden tegelijk te hebben is een kunst stuk waarvoor te Berlijn een hulp-postbode le- regt stond. De man verkeerde doorloopend in zeer verliefde stemming en met alle knappe dienstmeisjesdie hem de deur openden zoent hij verkeering. Bij vijf gelukte dit en geruimen tijd wist de man niethoe vlug hij maar loopen zouom toch aan «Ue 5 een deel van zijn tijd en zijn gezelschap te schenken. Eindelijk werd De jongste zoon «Ier weduwe zette 1e zaak voort. De oudste evenweldezelfde wiens ge laat door de bijen was gesti ken. toonde reeds als knaap zoo grooten aanleg voor teekenen te hebbendat iedereen verklaarde het jammer zou zijnindien zulk een talentvol jongeling zijn levensberoep er van zou moeten maken om koflie en suiker aftewegen. De heer predikant, die eenige kennis van teekenen had en een ambtenaardie eene groote verzameling oude koperdrukprenten bezat, de den de weduwe Helldung opmerkendat haar oudste zoon wellicht als schilder groot fortuin zou kunnen maken. Zij moest dus niet op geld zienals zij eenmaal van den jongeling veel vreugde wilde beleven. Dit veroorzaakte dat Ernst Helldung eerstin Quadernheim en vervolcfens in eene groote stad geregeld onderricht in het teekenen ontving en eindelijk naar de academie 'te Munchen werd gezonden. Om dit te kunnen doen, werd eerst van den schuldenaar het kapitaal oppeeischt en vervolgens met een bezwaard hart net huisje fehypotheceerd. Daarvoor had echter vrouw lelldung het genoegen haren zoontoen hij na eenige jaren weder in de vaderstad terugkeenle door alle kunstliefhebbers geëerd en geprezen te zien. Ernst kon het niet van zich verkrggen zijne genezing thuis aflcwachten. Zijne positie ver gunde hem niet zich met teekenen schilderen of zelfs ook met lezen bezig te houden en daarom ging hij uit, doorkruiste de omstreken van Quadernheim en slenterde door de smalle straten van het stadje. Ook bezocht hg dagelijks het

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1