het hem toch te druk en op een goeden dag bleef hij weg. De vyf verlaten schoonen dien den echterieder voor zicheen aanklagl in tegen den trouweloozedie behalve haar hart ook hare spaarduitjes had ontstolen en ver schenen de dames met den boosdoener voor de regtbank. De ontmoeting moet roerend zijn geweest De Weichsel is door den sterken ijsgang buiten hare oevers gelreden en heeft meer dan veertig dorpen overstroomd. Hier en daar begint het water wel is waar weer te dalen maar tal van huizen zyn vernield en een groole voorraad graan en veel vee zijn weggespoeld. Men schrijft uit Amsterdam aan 'tUtr. D. Knuiff, demoordenaar zijner zuster, die zich, als dienstbode bevond ten huize van den heer Corvee Hooft, is, naar ik verneem, verklaard niet krankzinnig te wezen. Hij zelf heelt tegen over den rcgter-commissaris verklaard: «Ik ben niet krankzinnig; als men mij in vrijheid laat, dan snij ik weder eene vrouw den hals af. ik kan het niet laten." Ten huize van den vermoorde zijn verschillende tcekeningen gevonden van de wijze waarop men iemand kan onthalzenbo vendien werden er verschillende touwen gevon den die volgens zijne verklaring bestemd waren oru zijn slagtoffer Ie binden. De dader lijdt aan eene afschuwelijke ziekte. Knuiff is stevig gebouwdeen man van een voet of zes en breed in de schouders: zwaar en zwart van baar en baard maar bleekals had men hem vergelen te begraven, lly was een knap werkman. Te Weenen zijn in hechtenis genomen de gep. luit.-veldmaarscbalkOtlokar, vrijheer van Prochazkar, oud 68 jaar en Franz Kriegsham- mer boedelbercdderaar van de Wiener Kas- senverein, oud 35 jaren. Reeds eenige dagen geleden waren bij den directeur van politie verschillende klaglen ingekomen over vermoe delijke bedriegelijke handelingen van genoemde personen. Aan den politiebeambte Breilcnfeld werd het onderzoek opgedragen, die dan ook zeer nauwkeurige inlichtingen inwon en het re sultaat aan den Slaatsprocureur ter hand stelde. De Directeur van Politie ontving hierop van de justitie te Weenen'den last hen onmiddellijk te arresteeren. Veldmaarschalk Prochazkar heelt in het leger met onderscheiding gediendwas ridder van de ijzeren kroon, tweede klasse, met de krijgsdecoralie derde klassehet ridder kruis van de Leopolds-ordeen het kruis van verdienste voor het leger, beiden met de krijgs- decoratieen was afgevaardigde voor de iands- vertegenwoordiging in Boheme, Moravië en Silezië. Sedert lang wisL men dat hij bij bankiers huizen affaires van twijfelachtigen aard wilde afsluiten. Te Leuven zijn revolverschoten gelost op den kapitein van de burgerwachtPirsoul Juist toen hij zijn woning wilde binnengaan Pirsoul werd niet gewond. De politie deed on derzoek. Een student der Leuvensche universiteit casino, speelde billard en het was bij deze ge legenheid dat de regeeringsraad den jongeling voor het eerst zag. Toen Orf thuis kwam en zich zeer goed geluimd aan het avondmaal zettezeide hij schertsend lot zijne dochter «Ni Mathilde, ik heb uw dappere ridder geziendie wel is waar u niet van een draak, doch van eene by bevrydde. Maar ik moet bekennendat uwe phanlasieuit dankbaarheid voor zijne heldendaadeen Adonis van hem heeft gemaakt." De dochter bloosde eenigszins, terwijl de vader vervolgde«Schoon is hij nietin weerwil zijner lange manendie hij achter de ooreo heeft ge stoken. Hij heeft een rood, opgezwollen gelaat en zeer kleine oogen." Dit gezegde veroorzaakte Mathilde eene niet geringe bezorgheid enzonder zich lang te be denken zeide zij: «De angst, waarin ik destijds verkeerdeliet mij weinig oordeel overmaar ik vreesdat de jongeling door den ganschen zwerm is vervolgd, die aanvankelijk mij over- vieL Zijn gelaat is, zooals gy het beschrijft, zeker door bijensteken zoo mismaakt geworden want het komt niet overeen met datzooals ik het reeds meermalen zag. «ZooMeermalen zeide de regeeringsraad. «Ja," antwoordde Mathilde zoo kalm raoge- lijk«zijne moeder iszooals ik vernamonze luinbuurvrouw en het is dus geen wonder, dat ik hem somtijds zie." «Yolstrekt geen wonder," zeide de regeerings- readterwijl hij opstondzyn muts met de groote, verlakte plaat opzette en in den tuin ging. Hij nam toen eerst de naburige situatiën nauwkeurig in oogenschouwvestigde toen zijne werd gearresteerd en hy bekende de dader te zijn. Het geval verandert echter veel als men weetdal die student door den kapitein met den sabel bedreigd werd en zich dus in staal van verdediging bevond.. Men vraagt te Leuven, waarom ook de k^phein niet is aangehouden" Kapitein Webbdie bekend is geworden door zijn zwemtogt over hel kanaalis in het West minster-aquarium te Londen 60 uren te water gebleven, steeds zwemmende. Het gold eene woddenschap, die hij glansvol heeft gewonnen. Voor hij uit het water steegdeed .hij nog drie moeijehjkc sprongen, om te toonen dal hy volstrekt niet uitgeput was. Meer dan 8000 personen woonden de voorstelling bij. Als een feit, dat pleit*voor het verbazende geheugen van den Duitschen keizerdeelt men hel volgende mede. Een oud officier die reeds in 1853 zijn ontslag had genomen uit den dienst kwam op audiëntie bij den keizer. Deze her innerde zich zeer spoedig de vroegere omstan digheden van den manen zeide«Gij hebt lang in garnizoen gelegen te Charlottenburg niet waar?" «Om iTtedienen, uwe majesteit, acht jaar." «Juisttoen gij daar laagtheette uwe compagnie de brandcompagnieomdat er een Brandt, een Brandenburg BrandensteinHey- debrand en Rauch bij was." Door de politie te Arnhem is Zaterdag een 16- ne knaap gearresteerddie met eenige hon en guldens in den zakde ouderlijke woning te Schiedam heimelijk had verlatenmet het doel op eigen gelegenheid een reisje te maken. Het veelbelovende jongmensch is naar dc ouders leruggebragL Het gereglshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den koopman L. die in de vorige week in hooger beroep teregt stond van een vonnis der regtbank, waarbij hij tot een celstraf van 45 dagen was veroordeeld omdat hij een ander in zijn duim had gebeten. Die ander had reeds vroeger 3 personen wegens het bijlen in zijn duim doen veroordeelenen gevolgtrekkingen zijn daaruit ten zijnen nadeele door den verdediger van L. gemaakt Het hof heeft thans overwogen, dat het wel blijkt dat de beschuldigde den ander in zijn duim heeft gebetenmaar nietdat hij zulks moedwillig heeft gedaan. Mitsdien werd hij vrijgesproken. Na de voltrekking van het doodvonnis aan Mladetzki, werd de beul Frolow omringd door een groep aanzienlijke jongeluiieder betaalde hem van 3—5 roebels om een stukje van den strop te mogen hebben. De beul deelde deze talisman uitzijn hoop te kennen gevende dat de Nihilisten hein de gelegenheid zouden verschaffen om fortuin te maken. Er beslaat een geloof, dat de bezitter van een stukje der gelijk koord steeds gelukkig in hel spel zal zijn. Een jong varensgezel maakte te Groningen Zaterdagavond kennis met een werkman van zijn leeftijd dietoen zij moégesprongen waren aandacht op de driehoekige bezitting der we duwe llellaung en vervolgens op den tuin waar de gevaarlijke bijenkorf stond. «Dal moet anders worden mompelde hij; «wantik weet waarlijk niet, welke buren gevaarlijker zijn, de bijen, of de schilder." Reeds den volgenden morgen liet de regee ringsraad den bijenlokker zijn wensch te kennen gevenom den tuin van hem te koopen en aan gezien hij een hoog bod deedzoo kwam de koop binnen eenige dagen tol stand. Minder gelukkig was hij met zijne bemoeingen bij de weduwe Helldungdie dadelijk verklaarde, dat het kleine stuk grond niet (e koop was. Dit antwoord ontstemde Orf eenigszins en vermits het hem reeds vroeger hinderde den jongen schilder dank verschuldigd te zijn zoo vatte hij nu eeni- gen tegenzin omtrent hem op. Hij lette op zijne dochterzpo dikwijls zy werkzaam was aan de zijde, waar Helldung's tuintje lag. Mathilde overtuigde zich na weinige dagen dat het gelaat van den schilder weder zijn normale kleur had aangenomen en zijne oogen weder hunne gewone grootte hadden. Toen stond hij weder onder den vlierboom on Ma thilde wij weten niet of zij toevallig aldaar kwam dankte hem blozend voor de redding uit den onverhoedschen aanval der bijen. Dit was het begin van een gesprekdat steeds werd voortgezettotdat Ernst aanleiding vond over het hek te springen. Mathilde leidde hem door den geheclen tuin en dit gaf hem over vloedig gelegenheid zijne gaven als kenner te toonen. Dochna een ras met praten verstreken uurtje, stond eensklaps de regeeringsraad voor hen. Zijn voorkomen was niet uitermate vrien- met hunne .Unies een bezoek gingen .fleggen hheonegehuw.le zuster an een dezer leetste. Daar w.-rd Je aangename kennismaking nogmaals bedronken en bollonken Te ongeveer S uur «ine het op een scheiden. Onze zeeman had royaal gctracteerd en b.j het schaden was agn *5? SS?*?# nieuwe kennia het voorstel om hem naar boord te brengenwat deze accepteert; terwijl de damea wegena het late uur zullen blgven logeeren. Om van het gastvrije huis (eene bovenwoning) op de straat te komen, moest men door een pikdonkeren gang gaan. Nauwelijks builen de deur gekomen, wordt de zeeman door den werk man in den keel gegrepenachterover geworpen en half gesmoord. Onder de worsteling ont steelt deze zijn vriend de porlcmonnaio waarin nog pi. in. f 15 was geborgen en git er raeê voort. Gelukkig mogt de politie er in slagen den dief, zekeren B. v. B., te arresteeren en hem een deel van het geslolene te ontnemen. Tegen dergelijk misdrijf is crimineele straf AMERSFOORT, 18 Maart 1880. De Ned. Cenlraal-Spoorwegmaalschappij heeft eergisteren aanbesteed het bcpuinen en begrinlen van het voorplein van hel gemeenschappelijk Station te Amersfoort en was de minste inschrij ver voor dal werk de lieer M. Lakerveldto Utrecht, voor f1772. Er is sprake om de zomerdienst op de spoor wegen dit jaar niet op 15 Mei, maar eenige dagen vroeger in werking te doen treden cn wel met hel oog op het Pinksterfeest. Dr. Carl Meijereen jonge arts van 30 jaren te Winschoten, is in de uitoefening van zijn betrekking bezweken. Een zijner patiënten klaag de over de medicijnen hem door een apotheker geleverdwaarop de docterom hein gerust te stellen, ook zelf eenige droppels innam. Al spoedig echter werd hij ongesleldhet bleek dat met de medicijnen een noodlottige vergissing had plaats gehad, en weldraondanks alle aangewende middelen was de geneesheer overleden. Bij gereglelijke lijkschouwing is hel feit van vergiftiging aangetoond. Ook de patiënt is aan de gevolgen overleden. Onderscheidene couranten behelzen het vol gende berigt «De Rotterdamsche politie heeft een Duilscher gearresteerddie zich reeds aan boord van een stoomschip bevond om naar Amerika te ver trekken. De man schijnt niet netjes gehandeld te hebben en zal zien voor de justitie te ver antwoorden hebben." Daaraan is echter toegevoegd: «Zoo gelukkig moest men ook met Pincoffs geweest zijn." Omtrent die toevoeging mag wel worden gevraagdwaarom worden bij Pincoffs ook niet genoemd dc Haagsche Jonkheeren De Gijzelaar, dc Zwollenaar Scheurleer, de Bel gische Graaf Langrand Dumonceau en nog zoo delijkechter kon hij niet nalaten den indringer formeel te begroeten. «Mathilde," zeide hij toen, «ik heb mijne snuifdoos vergeten. Ga eens zien of zij in mijn bruine jas of' in mijn grijs vest is. Misschien heb ik die wel op het boekenrekje, of op de schrijftafel laten liggen. Indien zij daar niet is dan ligt zij waarschijnlijk in de schrijflade der ronde lafeL" Mrlhildc snelde naar huis en was nauwelijks achter hel naaste kreupelbosch verdwenenof Orf haalde zijne doos te voorschijn en bood den schilder een snuifje aan. Vervolgens zeide hijterwijl hij den weg naar het driehoekige tuintje insloeg: «gij moei waar lijk eene buitengewone vlugheid en lichaams kracht bezittendat gij over de haag gesprongen zijtzonder die te beschadigenof uwe klee deren te bederven." «Er bevindt zich daar juist de afgestompte stam van een haagbosch, antwoordde Ernst, «en, daarop steunend viel het mij niet moeielijk er over te springen." «Prachtigprachtig I" riep de regeeringsraad uil «zoon sprong zou ik gaarne ook eens willen zien. Doe my hel genoegen dien thans eens te herhalen. De schilder greep hel heksteunde op de stronk en sprong er over. «Uitmuntend! riep Orf met een boosaardig lachje. «Men zou bijna denken, dat gij vleugels hebtZoodanige vlugheid heb ik zelden gezien 1 Ik maak u wel mijn compliment en groet u belecfdelyk." Daarop booe de regeeringsraadkeerde zich fluks om en ylde naar huis. Verv. in 't volg. N*.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2