doen zien, dat de eerste berigten niet over dreven warea Vernield zijn 9316 huizen, 2 tempels en 61 andere openbare gebouwen, 4 bruggen en 36 schenen45,000 menschen wa ren zonder dak, 120 zijn in de vlammen oni- Kkomen en meer dan 100 gekwetst. Dat de and zulk eene uitbreiding verkreeg, was het gevolg van den buitengewoon hevigen wind huizen, op 50 meters afstand van het begin van den brand gelegenwaren in een oogwenk mede in vlam gezet en daardoor was niet alleen aan blusschen niet te denkenmaar zijn ook zoo vele menschen om het leven gekomenwant vele huizen waren nu in eens aan alle zijden door blindende perceelen omringd. De hitte der vlammen werd op een kwartier afstand van Tokio gevoeld. Een eigenaardig gebruik wordt in New-York van de telephoon gemaakt. Een deurwaarder wilde een beschuldigde voor de regtbank dagen en deed dit per telephoonwat door de regtbank als volkomen voldoende wordt beschouwd. Na de gala-voorstelling van Donderdagavond in hel Theatre de la Monnaie te Brussel heeft de koetsier van den Minister van Binnenl. zaken die tegen alle reglementen de file der rijtuigen wilde verbreken een agent van politiedie de paarden tegenhield met de zweep geslagen, liet volk, hierover verwoed, heeft hem de zweep uit de handen gerukt. Deze zaak heelt in de hoofdstad nogal sensatie gemaakt. Een onder zoek is ingesteld. Philippart bewoont op dit oogenblik in Brussel het hotel van een roilhoen, dat zijn eigendom is en door een tuin is omgevendie de afmetingen van een park heeft, waarin wintertuin ter waarde van honderdvijftigduizend francs. De Belgische overheid houdt hem in het oog omdat hij nog steeds zes maanden gevangenisstraf moet onder gaan, die hij in 1878 heeft opgeloopenen zijn laatsts ondernemingen bevelen hem volstrekt niet in de clementie zijner regUrs aan. Alvorens zich gevangen te geven is hij naar Rumenië gegaan om door den landbouw waarvan hij zeer op de hoogte iszijn fortuin weder op te bouwen. Het Duitsche Opera-gezelschap der heeren Kluppel en Rechtmann is in de laatste maanden Jiernaaldelijk te Groningen en Zwolle opgetreden, telkens met grooten bijval en geeft thans gevolg aan veler wensch om zich ook elders te doen hooren, zullende op Vrijdag 9 April te Amers foort «Figaro's Uochzeit" Opera in 4 akten van Mozart opvoeren. De Groninger en Zwolsche Couranten gewagen daarvan met veel lof en omtrent de uitvoering van de «Figaro" wordt gemeld, dat deze zeer verdienstelijk was. Mej. Ledwinkaals Susannebleek uitmun tend in zang als in spel. Zij heeft eene bijzonder liefelijkefrisschezuivere en vrij omvangrijke slem en zingt met smaak, gemak enbevaïligen eenvoud, Ook de overige dames voldeden goed Cherubin (M.j. Greill) zong fraai met los en aardig spel. De heer Rechtmann (Figaro) is even geroutineerd zanger als acteur; zijn slem is •krachtig en welluidend en blijkt hijinzonder heid in de ensemble-nummers, onwrikbaar rol- «n maatvast. Al de overige verlooners droegen naar krachten tot welslagen van het werk bij. Het gezelschap heeft veel goede elementen en is wel in staat den liefhebbers van tooneel- znuziek veel genot te verschaffen. Zijne knieën knikten zoo hevig, dat hij nauwe lijks verder kon gaan. Hij verzamelde echter al zijne -wilskrachtom zich kloek te houden bij den onaangenamen, zelfs gevaarlijken toestand, waarin hij zich bevond. Tech trooste hij zich. De smokkelaarsbende waarbij hij zich had aangesloten, trad nu uit het bosch én Quadernheim was nog slechts een ?;oed half uur verwijderd. Men was in hel wei- anddal en zag in de verte de schaduwen der sladsgebouwen. Adam ademde vrijermaar Achinger zeide zeer ernstig«nu moet er dubbel opgepast worden I" «Thans vroeg de jonge kramer verwonderd. «Jathanswas het antwoord. «Daar oene den waar zich de wegen kruisen en tusschen neggen en heiningen loopen, daar loeren ge woonlijk de grensjagers. Deze woorden werkten als een dolkstoot op den armen Helldung. «Wacht slechts één oogen blik smeekte hij. «Ik krijg daar eene neus bloeding in deze sloot wil ik handen en neus afwasscnen. Als ik zoo naar huis kom, za! mijne moeder zeer verschrikt zijn." De smokkelaars bleven staan. Een hunner ontdeed zich van zijn' last en ging op een steen zitten, terwijl Adam eeuige schreden van den Er tun niel minder dan teven honderd ne- gentien prinsen of prinsessen, welke onaluan- kelijken lol hei dragen van een kroon ge- regtigd zijn. De meeste titels bezit de keizer van Oostenrijk. Frans Joseph is eenmaal keizer negenmaal koningeenmaal aartshertogtwee maal groothertogachltienmaal hertogeenmaal groolprins, viermaal markgraafvijfmaal prin selijk graaf, tweemaal prins en een groot aantal malen graaf en vrijheer. - j De koning van Portugaldie niet minder uan achttien vóórnamen heeft, betitelt zich koning der Algarven aan deze en gene zijde van do zee in Azië. Buitendien is hij heer van Guinea en Goago en hertog van Saksen. De oudste zijner zonen beeft twintig, de jóngste negen en twintig vóórnamen. Onder andere bijzonderheden dient ook nog vermeld te wordendat de titel van koning van Jerusalem tegelijkertijd wordt gedragen door den keizer van Oostenrijkden ex-koning van Napels en den prins van Lusignan. Dezelfde tegenstrijdigheid doet zich voor met Oscar van Zweden en Christiaan van Oenemarkendie beiden koning der Gothen zijnOscar en Chris tiaan hebben nog twee andere koninklijke doch meer barbaarsche titels. De eerste is na melijk koning der Wendende tweede koning der Wandalen. Eindelijk is wel de zonderlingste der vorsten de groothertog van Mecklenburg-Sirelitzdie tegelijk Pruisisch cavalerie-generaal, Hongaarsch infanterie-kolonel en doctor in de regten bij de Oxfordsche universiteit is. AMERSFOORT, 25 Maart 1880. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan 's Konings Commissaris in de prov. Utrecht E. C. U. van Doornmet dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten gedurende een reeks van jaren den Koning en den lande bewezen; en is in zijne plaats tot Commissaris des Konings in de prov. Utrecht benoemd mr. J. A. G. baron de Vos van Stcenwijkvoorzitter van de Eerste Kamer der Stalen-£eneraal. L M. heeft den heer E. C. U. van Doorn Commissaris des Konings in de prov. Utrecht, met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven. Ter vervulling der plaats van den heer P. C. Mondriaan, die de benoeming naar Win terswijk heeft aangenomen, is tot hoofdonder wijzer aan de school voor Chr. Nat. Onderwijs te Amersfoort benoemd de heer Gruneveld hoofdonderwijzer aan de te Kollum beslaande school voor Chr. Nat. Onderwijs. Het gcregtshof te Amsterdam heeft den onder wijzer B. van E. Meihof schuldig verklaard aan valschheid in geschriftendoor net stellen van aanteekeningen voor de Fransche en Hoogduit- sche talen op zijn acte als hulponderwijzer en hel valschelijk onderleekenen daarvan met na men benevens aan het bewust gebruikmaken daarvan en hem veroordeeld tot 18 maanden cellulair en 4 geldboeten van f50. In de Bank van Leening te Deventer werd dezer dagen een verkoop gehouden. Een der aanwezigen paste een jas aan en deed haar weer uiL Door een paar personen wtrd beweerd, dat de mantoen hij aan 't passen wasiets uit de zakken bad genomen. Bij onderzoek bleek het weg af in de weide ging en in eenen waterput naast een ouden eikenboomhanden en gezicht wiesch. Hij had echter een ander doel voor oogen. Want, terwijl hij zich bukte, opende hy het zakje dat over zijne schouders hing en liet hel zich daarin bevindende zout langzaam in het water vallen. Toen hij weder opstondgevoelde hij zich alsof hij van een centenaarslast was bevryd geworden. «O, hoe heerlijk is een gerust geweten 1" zeide hij zacht«nu mogen zij komen. Ik laat de anderen loopen en blijf staan. Wie nu wil raag mij visiteeren." Toen zij hunnen weg vervolgdenzorgde hij er voor dat de blikken zijner gezellen niet op het zakje vielendat nu slap over zijne schou ders hinghoewel de duisternis van den nacht het moeielijk maakte een onderscheid in den vo- xigen omvang te kunnen bemerken. Zoo kwam de bende in de gevreesde streek der tuinen. Achinger zag nauwkeurig naar alle richtingen en ontdekte plotseling eene donkere gedaantedie zich langzaam scheen te bewegen. Hij stiet zijn buurman aan en in een halve minuut had de ellebogcn-telegraaf de gezamen- j lijke leden van hel gezelschap de ongunstige een gouden ring te zijn die op verzoek van den brenger van hel pond in de ias was geborgen om deze later te zaraen te lossen, wal niet geschied was. De ring was nu bilden verkoop by abuis in een der zakken blijven zitten. Te Straatsburg werd dezer dagen inspectie over de troepen gehouden. De militaire autori teiten prezen oin strijd het flinke voorkomen der manschappen en den goeden toestand der kleeding en wapening en gaven daarvoor allen lof aan den commandant. De laatste manoeu vres werden gemaakt. Het «zet af weerklonk en juist stonden de manschappen gereed oin «in te rukken" toen de commandant ineen zakte. Een beroerte had hem gelrollënhij stierf bij de getrouwe vervulling zijner pligten voor het front van hot logerde dood op het veld van eer in vredestijd. Als men iets groots en nieuws wil zien, ga dan naar Amerika. Eene valsche weduweIn de oude wereld «noch nie da gewesen." Valsche bankjesvalsche wisselsandere papieren balansen óók maar daarnevens eene valsche weduwedat is toch waarlijk eene totaal nieuwe vindingwaarvan onbestreden de eer aan Amerika toekomt. Zij snoeideomgeven door een geheel net van vervalschmgen een hooldrol in een hoogst interessant vrij langdurig regls- geding, dat jammer, een trcureindend blijspel moest worden. Vóór eenige jaren overleed te liobokende landingplaats der Bremer en Hamburger booten in New-Yerseyeen oude Mulat. Zijn naam was Lewis. Door gelukkige speculation bad de man het vrij kolossaal vermogen verworven van zoowat een millioen dollars. Tot erfgenaam had hy bij testament ingesteld de regering der Vereenigde Statenom het vermogen Ie bezigen lot delging van de Nationale Schuld. Toen dit testament bekend werd deed zich eene vrouw op van middelbaren leeftijdbewerende do weduwe te zijn van den overleden inillionnair legde een trouwacte over en andere documenten lot staving harer vordering en nam een gere nommeerd pleitbezorger aan tol behandeling harer zaak in reglen. Maanden lang duurde hettot dat de vrouw in de engte gedreven bekende dal zij eene valsche weduwe was. Zij had zich lot hel spel geleend op aandrang van een geneesheerdie met on deren een complot had gevormd om het millioen raaglig te worden. Wel was zij met eenen Lewis getrouwd geweestmaar had den Hoboker nooit gekendwas zelfs nooit ter plaatse gewcesL Omtrent een spoorwegongeluk te llallc wordt nader hel volgende gemeld. Een pas»agierstrein van Maagdenburg en een van llalherstadi nader den gelijktijdig het spoorwegstationdoch liepen door het verkeerd plaatsen van een wissel op elkander, en wel rnet zulk een kracht, dat de locomotief van den Halbersladter-trein geheel in een passagierswagen 4e klasse van den ande ren drong. Tegelijkertijd kwam ook nog een goederen-rangeertrein van de Sorau Gubencr baan aan en werd nog door de locomotief van den Maagdenburgertrein getroffenop zulk een wijze dat ook van deze nog 3 wagens derail leerden en 2 geheel vernield werden. Een ver schrikkelijk oogenblik was het voor de passagiers dei in eikander gereden treinen. In den waggon 4e klasse waren dooden en gewonden zoodanig te zamen gepakt, dat zij letterlijk mei de byl er uitgehakt moesten worden. De andere wagens waren meest alle ontspoord en regt en links depêche medegedeeld. Spoedig daarop ontwaar de Litz een donkere massa en toen daarover een glimmend punt, weliigl eene knoop van eene uniform of sabelgesp zichtbaar werd fluisterde Achinger: «Wijkt uiteen 1" Bijna in hetzelfde oogenblik zag zich Adain geheel alleen. De smokkelaars hadden zich zonder eenig gerucht, verstrooid en hij wist niet welke wegen zij hadden ingeslagen. Niet tegenstaande het bewustzijn, dat hij niets ver dachts bij zich droeg greep hem naaiuloozen angst aan. Als een bliksemstraal schoot hem het driehoekige tuintje in de gedachtendal zeer nabij was. Hij bukte zichliep naar den hoek toebereikte de ouderlijke bezitting en sprong daarin. Hoe gelukkig gevoelde hij rich. Hoe gérust gevoelde hij zich op eigen grond te zyn Met van vreugde kloppend nyl zette hij zich op een bank neder en overlegdeof hij na eenigen tijd naar de stad zou gaanofhet was reeds twee uren den morgenstond in den tuin zou afwachten. Daar knalden twee schoten in den stillen nacht. Zij waren nauwelijks honderd schreden van hem afgevuurd. Vervolg in 'i volgend AP.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2