het tooneel wat zwak isin particuliere kringen toch zeer gevierd werd. l>e hertogin is ecne dochter v.in den overleden Amstcrdamschen bankier Hope; haar eerste echtgenoot, de her tog van New-Caslle overleed in het vorige jaar. Herlijn geniet op het oogenblik de eer van het bezoek van veertien Atnorikaansche dames, dertien jongere en eenc oudedie als aauvoerd- sler van dil gezelschap geldt. De dames behooren tot de beste Duitsche familiën in New-York en willen thans een rondreis door Duitschland doen ten einde alle plaatsen te bezoekenwaar zij familie hebbenof waaraan voor hare ouders dierbare herinneringen verbonden zijn. Nu dien prlgrimslogt koeren zij naar Amerika terug, tenzij.Jongrijk en schoon! Die terug reis zon om bijzonacre redenen wóI eens uitge steld kunnen worden. 11O— «Aan hjitj i^qpistó meisje van Montelair" !(Verccuig<tc Malen) luidde onlangs het adres 5 van een briefkaartdie in handen van den post- beainbtenaar dier plaats kwain. Daar deze ge trouwd wasmeende hij de beslissing aan anderen te moeten pvcrlaten en hij heelt daar om ecne vergadering belegdwaarin de moeije- lijke vraag beslist zal worden, voor wie die briefkaart wel bestemd zou zijn. Alle meisjes in de stad hopen (natuurlijk alleen uit nieuws gierigheid naar den inhoud dier briefkaart) dat de keus op haar zal vallen. De Parijsche bladen bevatten het berigt van den moord van twee Franschende heeren Walton die met cene wetenschappelijke zending was belasten Guilluumezijn reismakkerop hel eiland Sumatraaan den oever der rivier Tengung. De moord had plaats den 15den Maart. De militaire gouverneur van Atjeh is vertrokken aan het hoofd eener expeditieom de lijken en bagage op te sporenen om de schuldige inboorlingen te straffen. De heer Wallon had ook reeds in 187677 eene wetenschappelijke zending op Sumatra ondernomen. Te Saint Denis bij Parijs zijn 150 personen door het nuttigen van brood vergiftigd. Twee soldaten stierven onder een vreeselijk lijden en de leden en kweekelingen van een dames-insti tuut werden eveneens vergiftigd. Hehalve 10 personen zijn allen builen gevaar. Volgens een mededeeling van den bakker heelt deze de onvoorzigtigheid begaan zich bij hel bakken van oud geverid hout te bedienen. Volgens een ander berigt is de bakker onschuldig, maar zou de kassier van de bakkerijzekere Louis Haude, de schuldige zijn en het vergif niet toe te schrijven aan het hout maar aan andere beslanddeelen. Een nader onderzoek zal alles duidelijk aan hel licht brengen. liet album met portretten van misdadigers der Herlijnschc criinineeie politie is in het vorige jaar bijna de helll grooler geworden. Ult°. December 1879 bevatte het 1653 pboto- graphiën (549 meer dan uil0. 1878)en wel van 18 moordenaars406 inbrekers en roovers 234 zakkenrollers, 129 winkeldieven, 131 chevaliers d'industrie en harzardspelers129 falsarissen en zwendelaars, 14 jassen- en pak- jesdieven, 119 dielcggen-lichtekooijen en 221 misdadigers van anderen aard. In het afgeloopen jaar is het ook meermalen geluktzoowel uit de reeds voorhanden als uil de nieuw ingekomen uiisdadigersphotographiënpersonendie daar of van builen af diefstal en bedrog gepleegd zijn. Het zou mij leed doenmet mijn goeden raad ook zelfs den schijn op mij te hebben geladendat ik onredelijke bedoelingen daar mede beoog. Gelukkig wordt nu bewezenhoe juist ik alles inzag." «Omdat de buiten hare oevers getreden Rhone op mijne goederen schade aanricht, hebt gij daarom alles juist ingezien. Mijnheer Solvent, hoe schrander, hoe slim zijl gij! Indien gij het destijds reeds hebt voortuitgezienwaarom zeidet gij het toen nietwaarom waarschuwdet gij niet in tijds?" «Mevrouw antwoordde Solvent op scherper toon«ik betreur helu te moeten zeggen dal uw spot even ongegrond als uwe verdenking is. Het water zal weder wegloopen al is het ook na eenigszins beduidende schade te hebben aangerigtmaar het proces niet de gravin Beau mont schijnt niet zoo vreedzaam te zullen af- loopen." «Doe uw geen moeite om mij schrik aaute- jagenMijnheer SolventVroeger zocht gij mij roet duizende ongerijmde gronden te overreden. Bijna had ik mij toen laten bepratenbijna was ik in uw net geloopcn. Maar eene waarschuwing van hooger mactu hield mij nog ten rechten lijd terug. Sedert dien lijd ben ik in veel opzigten hebbente lierkennen en hun identiteit te bewijzenofschoon noch de naam bekend of wel een valsche naom opgegeven was. Desgelijks zijn verscheiden misdadigers, die bij hun arresta tie andere namen opgavendoor het album uit gevonden. In hel geheel zijn in het vórige jaar door hel album 39 personen opgespoord tegen 76 in het jaar 1878. Zaterdagavond heeft de goederentrein C lus- sclien Schiedam en Rotterdam acht wagens ver loren, tengevolge waarvan de sneltrein, die achter hein waste Schiedam op een ander spoor de reis heeft moeten voortzettenwaardoor hij een half uur vertraging ondervond. De verloren wa gens zijn door de reserve-machine gehaald. Op eene hofstede te IJzendiike is eene alleen thuis zijnde dochter vermoord. Er is verder diefstal in de woning gepleegd. De justitie uit Middelburg doet onderzoek. De vermoedelijke dader is bekendmaar voortvluglig. De regtbank te Utrecht heeft eergisteren uitspraak gedaan in zake B., die zich had uit gegeven voor ingenieur van den waterstaat, niettegenstaande hij klcederuiaker was en zich aan verschillende opliglerijen had schuldig ge maakt. v De regtbank, vereenigde zich met den eisch van hel openbaar ministerieen veroordeelde B. lot een corr. gevangenisstaf van 5 jaren. Volgens den Univcrs en andere Parijsche dagbladen zou er sprake zijn van den galeiboef Trinquelbij de aanstaande verkiezingenvoor te dragen als candidaat voor de Wetgevende Kamers. Hel is nogtans algemeen bekend dat Trinquel een brandstichter en moordenaar is maar hij nam deel aan de commune en dat alleen doel al de aanslagen vergetenwischt alle zonden uit. Twee zijner vrienden strooijen duizend exemplaren rond van eene kleine bro chure, waarin Trinquel heinel hoog verheven wordt. Uit Beauvais wordt gemelddat dezer dagen uit de gevangenis aldaar zekere Blomme ontvlugt is. Nadat hel hein gelukt was zijne cel te ver laten is hij naar den toren van het gebouw geslopeneq heelt hel touw waarmee de klok geluid wordt, los weten te maken. Daardoor was hij niet alleen verzekerddat er bij de mogelijke ontdekking van zijne vlugl geen alarm sein door den geheelen omtrek kon gegeven wordenmaar hij heeft hel zich bovendien len nutte gemaakt oiu er zich aan te laten afzakken en verder over den muur te komen. Op den Donau zijn twee bootende Ooslen- rijksche Flora en de Engelsche Barilla tegen elkaar ingestoomd. De Baritla zonk onmiddellijk vijf matrozen en een passagier verdronken de overige opvarenden zijn gered. Ue lading is verloren. In de werkplaatsen det* hh. Burt Boulton en Heymans te Londen zijn door eene ontploffing vele personen gedood cn gekwetst. Men weet de ware oorzaak nog niet, maar de uitbarsting kwam voort uit een bak ol reservoir, waarin 2000 gallons olieslof beval warenen geschiedde terwijl al de werklieden der firmatusschen de 3 en 4 urenaan den arbeid waren. Tegen 's avonds 11 uren had uien 7 lijken gevonden en een aantal gekwetsten naar het hospitaal ver voerd. Men vreest echter dat er nog ineer doodon zullen zijn. verstandiger gewordensedert dien tijd heb ik boekhouden geleerd, sedert dien tijd weet ik wat mij van sommige lieden te wachten staat. Ja, frons uw voorhoofd maar, Mijnheer 1 ik vi'ees uwe schichten nietGa suieed maar uwe plannen met de Beaumont's en hun aanhang ik sta op mijn rechtik laat mij dit door nie mand Verkorten. Vertrek Tranen welden uil Adrienne's oogen. Zij verborg haar gelaat in een doek en keerde Solvent den rug toe. Met samengeknepen lippen bleef deze een poos besluiteloos. Eene diepe ademhaling verried zijne innerlijke gemoeds stemming. Woede en ergernis deden de aderen op zijn voorhoofd zwellen. Na eene pauze nam echter zijn gelaat weder de gewone plooi aan en het steeds sluwe lachje speelde weder om zijne lippen. «Vergeving Mevrouw!" zoo begon hij opnieuw; «hebt gij uw laatste woord gesproken? Bedenk wel, hoezeer de gravin geneigd is de zaak tot het uiterste te drijven. Niettegenstaande de on berekenbare schadedie het water op uwe goederen heeft aangericht, niettegenstaande de aanmerkelijke verminderde opbrengst van uwe mijnwerkenbiedt u evenwel de gravin een hall miljioenonder voorwaardedat gij Pro- AMERbFOORT, 15 April I8«0. Dingsdag jl. ie door den Eerstaanwezend In genieur te Amersfoort aanbesteed liet eenjarig onderhoud vanr 1. de militaire gebouwen te Amersfoort, waarbij is ingeschreven door de Hoeren G. Prins, te Amersfoort, voor 1 708J.— J. |1. Boks, te ,71(7'T' 2. de werken in de Grcbbelinie en de linie der Nedcr-Betuwewaarbij is ingeschreven door de lleereb: G. Prins, te Amersfoort, voor f4279.— J. H. Boks, te G. Vroonhof, le Wijk bü Duurstede »4294.— en zijn die werken gegund aan den minsten inschrijver, den Hoer G. Prins te Amersfoort, onder gewoon voorbehoud. Aan hel te Utrecht bij de Maalsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen gehouden surnumerairs- examen namen 28 sollicitanten deelwaaronder is geslaagd de Heer J. W. E. van iluselen te Amersioort. Door Z.Exc. den Commissaris des Konings in Utrecht is de commissie voor de eindexamens van dc leerlingen der hoogere burgerscholen in deze provincie voor 1880benoemdals: Dr. C. A. Engelbregl, hoogleeraar directeur der rijks hoogere burgerschool te Utrecht, voorzitter, en tot leden Dr. G. J. LegebckeDr. F. II. Scel- heim, A. Gróenier, N. L Verlint, J. S. Ro binson leeraren dier rijks hoogere burger school en Dr. B. J. GoosscnsJ. C. F. Prikken en P. Fockens, leeraren der hoogere burger school te Amersioort. De bedoelde examens zullen le Utrecht worden gehouden. Mej. J. A. de Verwer, onderwijzeres aan de Armenschool in de Koestruat le Amersfoort heeft bij de examens in de prov. Utrecht acte verkregen voor de Engelsche taal. Met bet oog op het vroeg invallen der Pinkster dagen zalnaar uien verneemtde zomerdienst voor den Ned. Rijnspoorweg reeds met 10 Mei een aanvang nemen. Voor de Shtalssjioor- wegen en den Ned. Centraalspoorweg is daar entegen hel begin van de zomerdienst weder bepaald op 15 Mei. Burgerlijke Slauil van Amersfoort. GEBOREN 8 April Wilbehnina, d. van Pliilip- pus Johannes Schippers en Jacobs Scliuuring. Everarda Francisca d. van llcrmanus Lensing en Hendrika Veenendaal Marie Louis Kmilc Joseph Hubertz. van Johannes Gerardus Cor nells Henri Sanders en Catharine Therèse Louise lluberline llerlst. 9 April Martha Maria, en Cornells Johannesd. en z. van Corrielis Johannes van der Logt en Margurelhe van ftam- selaar. 10 April Maria Johanna d. van Duvid Gerritsen en Johanna Voortliuijsen. 12 April Adriaan Wilhelmz. van llcndrikus Antonius Adelaar en Adriana Diderichs. Gerardusz. van Bernardus Dreuning en Helena Adelaar. 14 April, Hendrik, z. van Willem Jordense en Maria van den Hengel. Johanna Anlonia d. van llermanus Johannes van der Geld en An lonia van Daal. Lode wijkz. van Aart van Plateringen en Johanna de Vries. ONDERTROUWD- 15 April, Goenraad van Nus en Hendrika Kroes. Dirk Labrie en Gerrilje Schimmel. OVERLEDEN 8 A mil Johanna van Eykelcn- burg30 j., ongeli. Neeltjc llendrikscn09 j. vence verla t. Ilet is mogelijk dat gij bewijzen van uw recht in handen hebt, inaar wat wint gij indien gij hij uw trols blijft, hehalve ver driet en ergernis"? Uwe bezittingen zijn ruim betaald met 'Igecn de gravin Beaumont ör voor biedt. Weigert g^ het aanboddan zal men u met processen op processen vervolgen. Zou dc aanklacht niet bewezen kunnen worden dat de baron van Trionville nooit uw echtge noot is geweest «Mijnheer, zwijg," riep Adricnnczich plot seling zeer toornig tot hein wendende «Verlaat deze kamer verlaat die oogcnblikkelijk of «Blijf," voegde de onverschrokken bemidde laar er bijterwijl hij zijn bril afnam en met honenden blik de sclioone vrouw aanstaarde, wier boezem door hevige ontroering op en neder golfde. Adrienne geraakte huiten zich zelve. Een oogenhlik doorstond zij Solvent's blik en de trols der vrouw Verhelderde haar gelaat. Ver volgens zonk zij afgemat oo een stoel, leundo met hare armen op de schrijftafel cn verborg haar voorhoofd in hare handen. «0God, oGod," snikte zij, «in welke dui velsklauwen ben ik geraakt!" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2